Prečo sú lacní Ukrajinci v EÚ ľudia druhej kategórie a drahí Afgánci ľudia prvej kategórie

Prečo sú lacní Ukrajinci v EÚ ľudia druhej kategórie a drahí Afgánci ľudia prvej kategórie

Berlín 15. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Massoud Hossaini)

 

Ako informuje nemecký Sputnik, náklady na deportáciu nelegálnych migrantov z Afganistanu, ktorí museli povinne opustiť krajinu, môžu dosahovať okolo 202 miliónov euro.

Ilustračné foto

Toto číslo bolo vypočítané približne, vychádza zo sumy, ktorá bola utratená na deportáciu 26 Afgáncov po trase Frankfurt nad Mohanom — Afganistan. Na začiatku roku bola táto skupina deportovaná za účasti “79 policajtov, prekladateľov, niekoľkych lekárov a pracovníka pohraničnej služby”. Plus lietadlo, ktorým boli domov poslaní “turisti”, bolo poistené podľa všetkých pravidiel, pretože muselo letieť nad takzvanými nebezpečnými oblasťami.

Reklama

To všetko stálo 350 tisíc eur. Pokiaľ to vynásobíme 15 tisíc Afgáncami, ktorým v Nemecku nebol priznaný azyl, tak dostaneme približne 200 miliónov dolárov. Pre porovnanie – táto suma sa približne rovná 12 % oficiálnej príjmovej časti rozpočtu Afganistanu (celý rozpočet 1,9 miliárd dolárov).

Vyzerá to surrealisticky, ale to ešte nie je všetko.

Reklama

Z Nemecka nebudú deportovať do Afganistanu všetkých 15 tisíc nelegálov, ale hlavne tých, ktorým bolo dokázané spáchanie trestného činu. Minulý týždeň sa do Kábulu vrátilo osem Afgáncov, traja z nich, podľa slov bavorského ministra vnútra, boli odsúdení v jeho spolkovej krajine: jeden za ťažké ublíženie na zdraví a dvaja za znásilnenie.

Takže je to vlastne taký eurotrip: niekto z Afganistanu sa odobral tajnými cestičkami do Nemecka, krajiny vysokých sociálnych štandardov a ohromnej byrokracie. Tam požiada o azyl a dostáva prostriedky na existenciu, ktorá je na úplne inej úrovni ako doma v Afganistane. Užíva si – a pokiaľ nemá šťastie a dostáva sa do väzenia, tak ho skutočne surovo potrestajú – bude vrátený domov za sprievodu lekára a ochránky.

Tu je nutné podotknúť, že to ešte nie je všetok surrealizmus. Pretože Nemecko, ako vieme, je krajina vysokých sociálnych štandardov a veľkého humanizmu.

Nemecko oficiálne nepovažuje Afganistan za bezpečné miesto pôvodu. To znamená, že návrat každého migranta tam je automaticky považovaný za morálne neprípustný – vrátiť chudobného cestovateľa do pekla nebezpečnej vlasti (po každom veľkom teroristickom čine v Afganistane ľavica v Nemecku začína kričať a proces deportácie sa pozastavuje).

Pritom celkový počet žiadateľov o nemecký trvalý pobyt z Afganistanu rastie (teraz je ich viacej než 250 tisíc). A množstvo tých, koho je potrebné deportovať, ale zatiaľ ešte deportovaný nebol, tiež rastie: v každom prípade sa v minulom roku jednalo o 12 tisíc ľudí.

Reklama

Celkovo vtedy stála deportácia jedného afganského nelegálneho migranta do jeho vlasti okolo 13,5 tisíc euro, a to ešte je tá cesta neuveriteľne byrokraticky zablokovaná a celkovo veľmi zložitá.

Vzniká teda ohromujúci “európsky paradox”.

Čím viac kriminálnu, divokú a neintegrovateľnú spoločnosť predstavujú pre Západnú Európu nelegálni migranti, tým väčšiu majú šancu sa v Európe udržať.

A existujú čísla, ktoré to názorne ilustrujú: v roku 2015 bolo z Nemecka deportovaných celkovo 20 tisíc ľudí. Tri štvrtiny z nich boli ľudia zo Srbska, Albánska, Čiernej hory, Macedónska, Bosny a Hercegoviny.

To znamená, že s deportáciou ľudia pochádzajúci z krajín, ktoré sa zo všetkých síl snažia o integráciu, nemajú zástupcovia “starej Európy” prakticky žiadny problém. Čiste z byrokratického hľadiska je výhodné  ich vyháňať, nie je to ďaleko a je to ľahké.

Reklama

Inými slovami teda pozorujeme ohromujúci “negatívny filter”, ktorý vzniká čiste na línii oficiálneho humanizmu a oficiálnych procedúr. A tento filter je odpoveďou na otázku, na ktorú sa mnohí úprimne pýtajú…

Prečo západná Európa, keď má demografické problémy, prijíma ochotne “problémových”, kultúrne a religiózne cudzích “prichádzajúcich”, oproti obyvateľom bývalých socialistických krajín, ktorí sú principiálne pripravení integrovať sa a pracovať a asimilovať sa?

Práve preto, že sú nedostatočne problémoví v porovnaní s “chlapcami z pekla”. A preto je Ukrajincov v Nemecku (oficiálne) niekoľkonásobne menej než Afgáncov.

… to neznamená, že obyvatelia z bývalých socialistických krajín, ktoré sa teraz snažia o európsku integráciu, v súčasnej štruktúre nemajú žiadnu šancu. Prakticky každý deň vznikajú raz veľké, potom zase malé škandály s “otrokmi” z východnej Európy, ktorí do západnej Európy privážajú príslušníci ich vlastných národov a prenajímajú ich slušným miestnym zamestnávateľom.

Pred niekoľkými dňami napríklad v britskom mestečku Derby boli oslobodené desiatky nevoľníkov z Lotyšska, ktorým odoberali dokumenty a nútili ich pracovať na niekoho slušného (podľa všetkého – cez sprostredkovateľa, ktorý vystupoval ako formálny zamestnávateľ).

To všetko možno vyzerá až príliš hlúpo a preto v Európe i u nás vznikajú konšpiračné teórie na tému “plánované nahradenie bieleho kresťana EÚ prichádzajúcimi ľuďmi”.

Avšak pod Hanlonovej britvy netreba nikdy pripisovať zlému úmyslu to, čo je možné vysvetliť obyčajnou hlúposťou.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:20

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok vyzvala na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj. Reagovali tak na útok v Iráne, ktorý americké médiá pripísali Izraelu.

12:07

Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.

11:57

Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

11:51

Výrobné ceny v Nemecku v marci 2024 opäť klesli, už deviaty mesiac v rade, ale najmenej od júla minulého roka. Prispeli k tomu najmä nižšie ceny energií.

11:35

Na deväť sa zvýšil počet obetí nočného útoku ruskej armády na Dnepropetrovskú oblasť na juhu Ukrajiny. Medzi mŕtvymi sú tri deti a zranenia utrpelo viac než 10 osôb. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra.

11:27

Spoločnosť Apple na žiadosť Pekingu odstránila z čínskeho App Store aplikácie Threads, WhatsApp, Telegram a Signal, informuje agentúra Bloomberg.

Čínske úrady to požadovali “z dôvodov národnej bezpečnosti”.

Predtým boli tieto služby v Číne dostupné len cez VPN, ale stále sa tešili popularite.

Minulý rok Peking zaviazal vývojárov aplikácií, aby sa do konca marca 2024 podrobili vládnej registrácii, inak prestanú fungovať.

11:14

Poľské úrady zadržali dvoch podozrivých z útoku na ruského opozičného politika Leonida Volkova, ku ktorému prišlo v marci v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok litovský prezident Gitanas Nauséda.

11:05

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval na “úplnú deeskaláciu” situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.

Druhý deň rokovania ministrov zahraničných vecí skupiny G7 na talianskom ostrove Capri
Na snímke taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani
10:53

Jeden člen posádky ruského bombardéra Tu-22M3, ktorý sa zrútil v piatok na juhozápade Ruska, zahynul. Oznámil to gubernátor Stavropoľského kraja Vladimir Vladimirov.

10:47

Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali