Prečo sme sa prestali objímať? Ako internet nahradil dotyk

Praha 6. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pexels)

 

Počas prvého adventného víkendu sa vo väčšine miest slávnostne rozsvietili vianočné stromy. Pri tejto príležitosti som si spomenula na jeden z najpôsobivejších okamihov filmu Láska nebeská privítanie na londýnskom letisku hlavných postáv, ktorých sprevádza úprimné objatie. Tu aj tí najsuchší diváci spravidla upustia slzy radosti a dojatia, píše vo svojom komentári Simona Daňková

Ilustračné foto

Prečo je ľudský dotyk i mimo sviatočné obdobie pre väčšinu z nás tak dôležitý?

 

 

Pred tým, než sme sa naučili hovoriť, jedným sa základných spôsobov komunikácie bol aj dotyk, ktorý nás sprevádza a upokojuje aj vo chvíli, keď odchádzame z tohto sveta. Skrz dotyk možno vyjadriť bohatú paletu emócií, potešiť aj rozosmiať, podporiť a pomôcť v ťažkých životných okamihoch.

Je pozoruhodné, že čím vyspelejšia spoločnosť je, tým viac sa z nej stráca dotyk a prísnejšie si človek stráži súkromnú zónu pohodlia. Samotný dotyk je stále viac vnímaný predovšetkým ako intímna záležitosť a dokonca obťažovanie, čo je vyvolané aj emancipáciou spoločnosti aj zmenou vnímania sveta okolo nás vďaka bleskovému vývoju digitálnych technológií. Telefonát cez Skype a WhatsApp je pre nás rýchlejšia a pohodovejšia záležitosť než osobná návšteva, ktorú kvôli vzdialenosti často nemôžeme naplánovať ihneď.

Navyše rastúca anonymita veľkomiest, kam sa postupne sťahuje mladá generácia, tiež predpokladá zdržanie sa dotyku a vzďaľovanie sa jednotlivcov napriek väčšiemu počtu mestských obyvateľov. Podľa psychoterapeutky a doktorky Sharon K. Farberovej podvedomou náhradou dotyku a objatí tak často slúžia populárne bojové umenia, časté návštevy lekárov a rastúca obľuba exotických a rehabilitačných masáži, ktorej dôvod si mnohí odmietajú priznať.

 

Aj zvieratám i deťom na tom záleží

Dotyk je pre deti nevyhnutne dôležitý predovšetkým počas prvých rokov života. Okrem psychologickej prospešnosti a budovania pocitu dôvery a bezpečia sa jedná aj o zásadný vplyv dotyku na fyzické vlastnosti človeka. Keď začneme ríšou zvierat a pozrieme sa na výskum Evana Ardiela a Catherine Rankin zistíme, že dotyk je nevyhnutnou nutnosťou vo vývoji nervovej a pohybovej sústavy. Najmä u mláďat (výskum vykonaný u potkanov) je dotyk nahradzovaný olizovaním, ktoré zásadne ovplyvňuje správanie dospelých zvierat v dospelosti.

Ohromný význam dotyku pre deti potvrdzuje aj výskum s rumunskými sirotami v detských domovoch v deväťdesiatych rokoch, ktorý vykonal Jon Hamilton. Prieskum zistil, že po adopcii do priaznivého prostredia deti z preľudnených detských domovov, kde sa o ne nikto nestaral, neobjímal a nepreukazoval citovú väzbu, ťažko dokázali nadviazať emočný vzťah s novou rodinou a mali ťažkosti s vyjadrovaním vlastných emócií, ktoré v skutočnosti nemali možnosť zažiť v hlbokom detstve.

Ako vysvetľuje autor knihy How children succeed Paul Tough, láskyplný dotyk rodičov ovplyvňuje ako hmotnosť tela a stavbu svalstva, tak aj sebaistotu, sebavnímanie a schopnosť riešiť nadštandardné úlohy. Pokiaľ sa jedná o intenzívnejší dotyk počas hry s rodičom, dochádza aj k intenzívnej masáži, preťahovanie svalov, rozprúdenie krvi po celom tele dieťaťa. Navyše dotyk a objatie pomáha si uvedomiť vlastné telo a úspešne ho používať pre plazenie, chôdzu a beh, pocit v priestore hlavne ohľadom výšky je tiež nevyhnutný základ pre budúce športovanie a aktívny život.

 

Trochu chémie

Životný význam dotyku súvisí s chemickými reakciami v tele, predovšetkým s okamžitým uvoľnením hormónu šťastia oxytocínu, ktorý je vylučovaný pri objatí, bozku a úprimnom plači, po ktorom človek získava pocit spokojnosti. Ako uvádza vo svojom článku neurovedkyňa Susan Russová, ak sa zmeria tlak ihneď po takomto plači, všimnete si, že s vylúčením oxytocínu sa znižuje aj srdcová frekvencia. Oxytocín zmierňuje osamotenie, izoláciu a hnev. Je dokázané, že počas dlhšieho objatia sa dokonca v tele zvyšuje hladina hormónu sérotonínu, ktorý dvíha náladu a vyvoláva prirodzený pocit šťastia. Spomínané hormóny potom spôsobia uvoľnenie svalu v tele a následne aj uvoľnené celkového napätia a následne aj menší strach zo smrti.

Ako to ovplyvňuje našu mozgovú činnosť? Objatie zvyšuje produkciu dopamínu vo vašom mozgu, a to možno pozorovať v PET (pozitrónová emisná tomografia) vyšetreniach mozgu. Najmä podľa nedávneho výskumu Marcella D’Amelia a jeho tímu z Campus BioMedico University v Ríme úroveň dopamínu je nízka u ľudí s dekoratívnymi ochoreniami, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a poruchy nálady a depresie.

Podľa Susan Russovej je tak objatie prírodným mechanizmom udržania sa v pokoji v náročných situáciách, ktorý nám zároveň aj pripomína, že musíme zostať citliví a zdraví skrz spojenie s inými ľuďmi.

 

Posilnenie imunity a uvoľnenie bolestí

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Psychological Science objatie bráni ľudskému organizmus pred infekciami. Ak človek ochorie, objatie dokonca zmierňuje príznaky choroby. Doktor Shelden Cohen a jeho tím z univerzity Carnegie Mellon pozoroval vyše 400 zdravých dospelých, aby zistil súvislosť medzi objatím ako formou sociálneho uznania a ochorím. Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa domnievali, že majú dobrú sociálnu podporu v podobe objatí, mali menšie alebo dokonca žiadne príznaky. A naopak ľudia, ktorí prežili konflikt, alebo nemali takmer žiadne objatie, vykazovali viac príznakov infekcie.

Vieme, že ľudia, ktorí zažívajú trvajúce konflikty s ostatnými, sú menej schopní bojovať s vírusmi. Vieme tiež, že ľudia, ktorí majú sociálnu podporu, sú čiastočne chránení pred následkami stresu na psychologické stavy, ako sú depresie a úzkosť,povedal Cohen.

 

Ako nahrádzajú nedostatok objatí v rôznych krajinách?

Citeľný nedostatok dotykov riešia rôznymi spôsobmi. Takmer pred pätnástimi rokmi tomu začalo čeliť hnutie Free Huggs (objatie zdarma), na ktorom sa zúčastňujú nielen nábožensky zameraní ľudia, ale aj nadšenci, ktorí chcú zlepšiť celkovú náladu a spriazniť atmosféru vo svojej komunite. Hnutie vypuklo na internete v roku 2004 a spočíva v poskytnutí dobrovoľného objatia zadarmo pre každého človeka. Pritom podmienkou je ceduľa FREE HUGGS. Každoročná akcia sa koná v prvom májovom týždni. 

Ďalší vynaliezavý spôsob znovu objavili Američania. Ide o tak zvané Cuddle Parties čiže večierky objatí, na ktorých sa osoby oboch pohlaví môžu objímať bez pokračovania známosti a tým uvoľňovať svoj stres a napätie. Tento trend vznikol v New Yorku a pokračoval v Los Angeles, Paríži, Moskve a Tokiu.

Ak opomenieme spoločenskú orientáciu aktivity a zohľadníme ľudí, ktorí nemajú čas si vynahradiť nedostatok dotykov na spoločenských akciách, možno uviesť príklad Japonska. V tejto krajine je dlhodobou tradíciou vankúš na objímanie počas spánku čiže huggy pillow, japonsky dakimakura. Sú to vankúše s extra veľkou veľkosťou, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dali objať počas zaspávania. Pritom nejde o erotickú pomôcku, ale o zdravotný tovar, ktorý okrem upokojenie napätia slúži na uľavenie bolestí chrbta, k rozloženiu telesnej hmotnosti po kĺboch a správne umiestnenie ramien a kolien.

 

Na objatia a dotyk v českej kultúrnej tradícii sa autori článku opýtali Jitky Ševčíkovej, ktorá je uznávaným koučom emocionálne inteligencie a komunikačných zručností a zakladateľkou charitatívnej nadácie Barevený Anděl.

V českej kultúrnej histórii je v obvyklom sociálnom kontakte dvoch ľudí spoločensky prijateľné podanie ruky. Pretože osobná zóna cca 40 60 cm okolo nášho tela je priestorom skutočne intímnym, mali by sme si tam pozývať len toho, komu skutočne chceme vyjadriť dôveru a blízkosť. Teda toho, komu to dovolíme,vysvetlila Ševčíková.

Podľa nej objatia a dotyk osobnou záležitosťou, ktorá je občas zneužívaná. Manipulátori a ľudia, ktorí nerešpektujú túto osobnú zónu, sa nám ju často snažia narušiť práve tým, že nás chcú objať alebo sa ústami dotknúť tváre, čím chcú vyjadriť svoju prevahu alebo prehnanú srdečnosť. Ja som pre vrelý pevný stisk ruky,vysvetlila svoj názor skúsená trénerka a poradkyňa.

Podľa Jitky Ševčíkovej objatie v kruhu rodiny a priateľov je iné a objímanie závisí na osobnom nastavení hraníc.

Koľko objatia denne potrebujeme?

Pohladenia a lásky nikdy nie je dosť, a to platí tak pre deti, ako aj pre dospelých.

Uznávaná rodinná psychologička Virginia Satira k tomu napísala: Potrebujeme štyri objatia denne na prežitie. Potrebujeme osem pre dobré udržanie. Potrebujeme dvanásť objatí denne pre rast.

Našu hladinu oxytocínu ľahko zdvihneme dlhým objatím, spoločenskou hrou a zábavou na ihrisku s kamarátmi. Rovnako dobre tieto aktivity vnímajú a užívajú si i deti. Naviac sa týmito činnostiam venovať aj mimo sviatočné obdobie. Občas sa dôležitejším a osobnejším darčekom na Vianoce môže stať nie balíček v krásnom obale, ale obyčajné objatie a prítomnosť svojich kamarátov a milovaných rodín.

Základná ľudskápotreba dotyku sa zatiaľ nedá nahradiť ani virtuálnou realitou. Aj keď sa technický pokrok vyvíja obdivuhodnou rýchlosťou, empatia a emocionálna inteligencia naďalej zostávajú ľudskou vlastnosťou, ktorú umelá inteligencia zatiaľ nie je schopná nahradiť. V modernom svete je však potreba spoliehať sám na seba cez sebazlepšovanie a prácu na svojich vzťahoch s blízkym okolím.

Otázku o náhrade objatí výstižne okomentovala Jitka Ševčíková: Účinnou náhradou objatia je dostatok sebaúcty, sebalásky, sebaprijatie. Občas by sa každý z nás mal naučiť objať sám seba.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Saková: Ak si myslí vládna moc, že hnev ľudí a opozíciu umlčí politicky dosadením policajným prezidentom, tak je na veľkom omyle

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Policajný prezident Štefan Hamran počas štvrtkovej tlačovej konferencie kritizoval výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Na jeho vyjadrenia reagovala Saková na sociálnej sieti Hamran v reakcii na kritiku exministerky Sakovej, ktorá…

Plukovník Chodarenok odhaľuje nezávideniahodný osud francúzskych húfnic Cézar na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Francúzsko dodalo Ukrajine niekoľko samohybných delostreleckých systémov Cézar, ale všetky postihol nezávideniahodný osud, povedal plukovník v zálohe Michail Chodarenok Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni po návšteve Kyjeva slávnostne oznámil, že Paríž odovzdá Kyjevu šesť ďalších 155 mm samohybných delostreleckých jednotiek (SAU) Cézar. "Okrem…

Ani ohnutý chrbát nemeckého ministra hospodárstva nepriniesol očakávaný výsledok. Zmluvy o dodávkach plynu nebudú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter,Pixabay)   Toľko avizovaný plyn z Kataru sa neuskutočňuje – žiadna z nemeckých energetických spoločností zatiaľ neuzavrela obchod s dodávateľmi štátov z Perzského zálivu. Bol výlet Roberta Habecka márny? - píše nemecký merkur.de Niektorí boli šokovaní, iní to považovali za odvážne. Keď minister hospodárstva Robert Habeck…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   11:00 - V školách v Kyjeve na roky 2022-2023 nie je zabezpečená výučba v ruštine a…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor Tayler Durdena. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák, hlúpy omyl, ktorý bol…

Česi už majú návrh šetrenia pri nedostatku plynu. Belousovová k slovenskému, ešte nepredstavenému, programu: Studený odchov, alebo mrzneme za blahobyt USA a ich vojenské dobrodružstvá

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Na situáciu s nedostatkom plynu počas zimných mesiacov sa pripravujú už aj českí susedia. České ministerstvo obchodu a priemyslu už verejnosti odprezentovalo návrh na to, ako si predstavujú šetrenie v prípade vážneho nedostatku plynu či iných energií. Na Slovensku zatiaľ panuje dovolenková atmosféra Na…

Na Ukrajine sa bojuje aj o nerastné a energetické bohatstvo krajiny. Čo je už pod kontrolou Ruska a čo ešte zostáva Ukrajine?

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Po prevzatí moci Ruskom nad obsadenými územiami Ukrajiny by krajina mohla prísť až o dve tretiny svojho nerastného bohatstva Americký denník The Washington Post so znepokojením konštatuje, že Rusko sa na Ukrajine zmocnilo „základov jej hospodárstva - prírodných zdrojov". Ak sa Rusku podarí…

OĽaNO vracia úder: Je to škoda, že Juraj Krúpa nedokázal odísť ako chlap a zachovať si tvár, hrdosť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovná prestrelka medzi Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami (OĽaNO) a ich bývalým poslancom Jurajom Krúpom pokračuje. Strana totiž zverejnila status na sociálnej sieti Juraj Krúpa reagoval na sociálnej sieti na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naďa. V súvislosti s miestom na kandidátke uviedol, že…

Litovkin: EÚ sa nafukuje, ale nedokáže ovplyvniť Ukrajinu a Rusko

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Prinášame vám článok vojenského korešpondenta Viktora Litovkina, ktorý vyšiel na portáli PolitExspert Niektoré krajiny EÚ môžu od Ukrajiny požadovať ústupky voči Rusku, napísala v článku pre časopis Foreign Affairs poradkyňa bývalého európskeho komisára pre zahraničné veci Josepa Borrella Natalie Tocciová. Či Moskva potrebuje…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bidenova Amerika rýchlo upadá. Hororový príbeh, ktorým je americká politika, pokračuje

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Nie je prekvapujúce, že sa Čína cíti odvážne. Si Ťin-pching sa musí pozerať na Ameriku a vidieť nielen upadajúcu superveľmoc, ale aj gerontokraciu, ktorá stratila svoje gule, píše v komentári pre Spectacor Freddy Gray Komentátor pripomína, že minulý týždeň navštívila 82-ročná predsedníčka Snemovne…

Saková: Ak si myslí vládna moc, že hnev ľudí a opozíciu umlčí politicky dosadením policajným prezidentom, tak je na veľkom omyle

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Policajný prezident Štefan Hamran počas štvrtkovej tlačovej konferencie kritizoval výroky exministerky Denisy Sakovej či expremiéra Roberta Fica, ktorí spochybňujú prácu polície. Spochybnil aj tvrdenia Žilinku o prieťahoch. Na jeho vyjadrenia reagovala Saková na sociálnej sieti Hamran v reakcii na kritiku exministerky Sakovej, ktorá…

Plukovník Chodarenok odhaľuje nezávideniahodný osud francúzskych húfnic Cézar na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Francúzsko dodalo Ukrajine niekoľko samohybných delostreleckých systémov Cézar, ale všetky postihol nezávideniahodný osud, povedal plukovník v zálohe Michail Chodarenok Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni po návšteve Kyjeva slávnostne oznámil, že Paríž odovzdá Kyjevu šesť ďalších 155 mm samohybných delostreleckých jednotiek (SAU) Cézar. "Okrem…

Ani ohnutý chrbát nemeckého ministra hospodárstva nepriniesol očakávaný výsledok. Zmluvy o dodávkach plynu nebudú

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter,Pixabay)   Toľko avizovaný plyn z Kataru sa neuskutočňuje – žiadna z nemeckých energetických spoločností zatiaľ neuzavrela obchod s dodávateľmi štátov z Perzského zálivu. Bol výlet Roberta Habecka márny? - píše nemecký merkur.de Niektorí boli šokovaní, iní to považovali za odvážne. Keď minister hospodárstva Robert Habeck…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP,Screenshot)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   11:00 - V školách v Kyjeve na roky 2022-2023 nie je zabezpečená výučba v ruštine a…

Čaká nás epický kolaps. Ľudia pripravte sa

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay,Wikimedia)   Čo sa deje so svetom? To je otázka, ktorú si kladie komentátor Tayler Durdena. Prinášame vám preklad textu, ktorý pôvodne vyšiel na ZeroHedge Čo sa deje so svetom? Dovoľte mi, aby som to spočítal... Západný gambit proti Ukrajine je prepadák, hlúpy omyl, ktorý bol…

Česi už majú návrh šetrenia pri nedostatku plynu. Belousovová k slovenskému, ešte nepredstavenému, programu: Studený odchov, alebo mrzneme za blahobyt USA a ich vojenské dobrodružstvá

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Na situáciu s nedostatkom plynu počas zimných mesiacov sa pripravujú už aj českí susedia. České ministerstvo obchodu a priemyslu už verejnosti odprezentovalo návrh na to, ako si predstavujú šetrenie v prípade vážneho nedostatku plynu či iných energií. Na Slovensku zatiaľ panuje dovolenková atmosféra Na…

Na Ukrajine sa bojuje aj o nerastné a energetické bohatstvo krajiny. Čo je už pod kontrolou Ruska a čo ešte zostáva Ukrajine?

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Po prevzatí moci Ruskom nad obsadenými územiami Ukrajiny by krajina mohla prísť až o dve tretiny svojho nerastného bohatstva Americký denník The Washington Post so znepokojením konštatuje, že Rusko sa na Ukrajine zmocnilo „základov jej hospodárstva - prírodných zdrojov". Ak sa Rusku podarí…

OĽaNO vracia úder: Je to škoda, že Juraj Krúpa nedokázal odísť ako chlap a zachovať si tvár, hrdosť

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovná prestrelka medzi Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami (OĽaNO) a ich bývalým poslancom Jurajom Krúpom pokračuje. Strana totiž zverejnila status na sociálnej sieti Juraj Krúpa reagoval na sociálnej sieti na vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naďa. V súvislosti s miestom na kandidátke uviedol, že…

Litovkin: EÚ sa nafukuje, ale nedokáže ovplyvniť Ukrajinu a Rusko

0 icon

Bratislava 12. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Prinášame vám článok vojenského korešpondenta Viktora Litovkina, ktorý vyšiel na portáli PolitExspert Niektoré krajiny EÚ môžu od Ukrajiny požadovať ústupky voči Rusku, napísala v článku pre časopis Foreign Affairs poradkyňa bývalého európskeho komisára pre zahraničné veci Josepa Borrella Natalie Tocciová. Či Moskva potrebuje…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Poďakovanie čitateľom

0icon

V týchto dňoch dosahujú moje blogy najvyššie priečky pokiaľ ide o čítanosť aj hodnotenie za posledných 7 dní. Ďakujem za priazeň! Viem, že na Slovensku je väčšina ľudí so zdravým zmýšľaním a vedia oceniť talent. Veľmi ma to teší a zároveň motivuje. Samozrejme popritom ďakujem aj redakcii Hlavných správ, je…

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Vasilij Nebenzya v OSN vymenoval ohrozené krajiny ak Ukrajina neprestane s bombardovaním Zaporožskej jadrovej elektrárne

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – „Ak budú útoky Ukrajiny pokračovať, jadrová katastrofa sa môže stať kedykoľvek. Potom budú územia Kyjev, Charkov, Záporožie, Poltava, Cherson, Odesa, Nikolajev, Kirovograd, Vinnica, Donecká a Luhanská ľudová republika, pohraničné regióny Ruska a Bieloruska, ako aj Moldavska, Bulharska a Rumunska. pod hrozbou rá

Izraelský analytik Kedmi: kolaps americkej hegemónie spôsobí, že krajiny, ktoré na nej zbohatli, budú trpieť

0 icon

Izrael, 12.august 2022 (AM) – Keď americká hegemónia padne, štáty pod vplyvom USA sa ocitnú v stave úplnej neistoty. Hovoril o tom izraelský politológ Jakov Kedmi.   Unipolárny svet bude čoskoro nahradený multipolárnym a dominancia Spojených štátov vo svetovej politike a ekonomike vyjde navnivoč. Pokusy o izoláciu Ruska len urýchlili proces…

Čína vracia úder náhlym prerušením dialógu s USA

0 icon

USA, 12.august 2022 (AM) – Čína naďalej eskaluje svoju tvrdú reakciu na cestu Nancy Pelosiovej na Taiwan, vrátane náhleho prerušenia niekoľkých americko-čínskych dialógov. S týmto vysoko predvídateľným súborom reakcií sa predstavitelia USA stretli po prehnanej a zbytočne provokatívnej ceste Pelosiovej. Ale žijú v nejakom rozprávkovom svete.   Cesta

"Nádherná zbraň - presná a s veľkým dosahom" Ako západné trofeje prekvapili vojakov na Donbase

0 icon

Ukrajina, 12.august 2022 (AM) – Počas šesť a pol mesiaca trvania špeciálnej vojenskej operácie na Donbase bolo ukoristených mnoho západných trofejí. Granátomety, ATGM, obrnené transportéry, ručné zbrane, protivzdušná obrana, automobilové vybavenie, delá a raketové delostrelectvo – to všetko sa teraz testuje v boji.   Prvé americké J

Nemecký politik: Funkčných je iba 5 z 15 nemeckých samohybných diel dodaných na Ukrajinu

0 icon

Nemecko, 12.august 2022 (AM) – Obnova Ukrajiny bude stáť miliardy a svojím rozsahom prekoná "Marshallov plán", povedal na veľkej letnej tlačovej konferencii nemecký kancelár Olaf Scholz. Uzavretie mieru, ktoré tomu predchádza, je však výsadou samotných Ukrajincov, poznamenal.   "Uzavretie mieru je možné len tak, že to Ukrajina považuje za správn

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali