Prečo sme sa prestali objímať? Ako internet nahradil dotyk

Praha 6. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:pexels)

 

Počas prvého adventného víkendu sa vo väčšine miest slávnostne rozsvietili vianočné stromy. Pri tejto príležitosti som si spomenula na jeden z najpôsobivejších okamihov filmu Láska nebeská privítanie na londýnskom letisku hlavných postáv, ktorých sprevádza úprimné objatie. Tu aj tí najsuchší diváci spravidla upustia slzy radosti a dojatia, píše vo svojom komentári Simona Daňková

Ilustračné foto

Prečo je ľudský dotyk i mimo sviatočné obdobie pre väčšinu z nás tak dôležitý?

 

 

Pred tým, než sme sa naučili hovoriť, jedným sa základných spôsobov komunikácie bol aj dotyk, ktorý nás sprevádza a upokojuje aj vo chvíli, keď odchádzame z tohto sveta. Skrz dotyk možno vyjadriť bohatú paletu emócií, potešiť aj rozosmiať, podporiť a pomôcť v ťažkých životných okamihoch.

Je pozoruhodné, že čím vyspelejšia spoločnosť je, tým viac sa z nej stráca dotyk a prísnejšie si človek stráži súkromnú zónu pohodlia. Samotný dotyk je stále viac vnímaný predovšetkým ako intímna záležitosť a dokonca obťažovanie, čo je vyvolané aj emancipáciou spoločnosti aj zmenou vnímania sveta okolo nás vďaka bleskovému vývoju digitálnych technológií. Telefonát cez Skype a WhatsApp je pre nás rýchlejšia a pohodovejšia záležitosť než osobná návšteva, ktorú kvôli vzdialenosti často nemôžeme naplánovať ihneď.

Navyše rastúca anonymita veľkomiest, kam sa postupne sťahuje mladá generácia, tiež predpokladá zdržanie sa dotyku a vzďaľovanie sa jednotlivcov napriek väčšiemu počtu mestských obyvateľov. Podľa psychoterapeutky a doktorky Sharon K. Farberovej podvedomou náhradou dotyku a objatí tak často slúžia populárne bojové umenia, časté návštevy lekárov a rastúca obľuba exotických a rehabilitačných masáži, ktorej dôvod si mnohí odmietajú priznať.

 

Aj zvieratám i deťom na tom záleží

Dotyk je pre deti nevyhnutne dôležitý predovšetkým počas prvých rokov života. Okrem psychologickej prospešnosti a budovania pocitu dôvery a bezpečia sa jedná aj o zásadný vplyv dotyku na fyzické vlastnosti človeka. Keď začneme ríšou zvierat a pozrieme sa na výskum Evana Ardiela a Catherine Rankin zistíme, že dotyk je nevyhnutnou nutnosťou vo vývoji nervovej a pohybovej sústavy. Najmä u mláďat (výskum vykonaný u potkanov) je dotyk nahradzovaný olizovaním, ktoré zásadne ovplyvňuje správanie dospelých zvierat v dospelosti.

Ohromný význam dotyku pre deti potvrdzuje aj výskum s rumunskými sirotami v detských domovoch v deväťdesiatych rokoch, ktorý vykonal Jon Hamilton. Prieskum zistil, že po adopcii do priaznivého prostredia deti z preľudnených detských domovov, kde sa o ne nikto nestaral, neobjímal a nepreukazoval citovú väzbu, ťažko dokázali nadviazať emočný vzťah s novou rodinou a mali ťažkosti s vyjadrovaním vlastných emócií, ktoré v skutočnosti nemali možnosť zažiť v hlbokom detstve.

Ako vysvetľuje autor knihy How children succeed Paul Tough, láskyplný dotyk rodičov ovplyvňuje ako hmotnosť tela a stavbu svalstva, tak aj sebaistotu, sebavnímanie a schopnosť riešiť nadštandardné úlohy. Pokiaľ sa jedná o intenzívnejší dotyk počas hry s rodičom, dochádza aj k intenzívnej masáži, preťahovanie svalov, rozprúdenie krvi po celom tele dieťaťa. Navyše dotyk a objatie pomáha si uvedomiť vlastné telo a úspešne ho používať pre plazenie, chôdzu a beh, pocit v priestore hlavne ohľadom výšky je tiež nevyhnutný základ pre budúce športovanie a aktívny život.

 

Trochu chémie

Životný význam dotyku súvisí s chemickými reakciami v tele, predovšetkým s okamžitým uvoľnením hormónu šťastia oxytocínu, ktorý je vylučovaný pri objatí, bozku a úprimnom plači, po ktorom človek získava pocit spokojnosti. Ako uvádza vo svojom článku neurovedkyňa Susan Russová, ak sa zmeria tlak ihneď po takomto plači, všimnete si, že s vylúčením oxytocínu sa znižuje aj srdcová frekvencia. Oxytocín zmierňuje osamotenie, izoláciu a hnev. Je dokázané, že počas dlhšieho objatia sa dokonca v tele zvyšuje hladina hormónu sérotonínu, ktorý dvíha náladu a vyvoláva prirodzený pocit šťastia. Spomínané hormóny potom spôsobia uvoľnenie svalu v tele a následne aj uvoľnené celkového napätia a následne aj menší strach zo smrti.

Ako to ovplyvňuje našu mozgovú činnosť? Objatie zvyšuje produkciu dopamínu vo vašom mozgu, a to možno pozorovať v PET (pozitrónová emisná tomografia) vyšetreniach mozgu. Najmä podľa nedávneho výskumu Marcella D’Amelia a jeho tímu z Campus BioMedico University v Ríme úroveň dopamínu je nízka u ľudí s dekoratívnymi ochoreniami, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a poruchy nálady a depresie.

Podľa Susan Russovej je tak objatie prírodným mechanizmom udržania sa v pokoji v náročných situáciách, ktorý nám zároveň aj pripomína, že musíme zostať citliví a zdraví skrz spojenie s inými ľuďmi.

 

Posilnenie imunity a uvoľnenie bolestí

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Psychological Science objatie bráni ľudskému organizmus pred infekciami. Ak človek ochorie, objatie dokonca zmierňuje príznaky choroby. Doktor Shelden Cohen a jeho tím z univerzity Carnegie Mellon pozoroval vyše 400 zdravých dospelých, aby zistil súvislosť medzi objatím ako formou sociálneho uznania a ochorím. Vedci zistili, že ľudia, ktorí sa domnievali, že majú dobrú sociálnu podporu v podobe objatí, mali menšie alebo dokonca žiadne príznaky. A naopak ľudia, ktorí prežili konflikt, alebo nemali takmer žiadne objatie, vykazovali viac príznakov infekcie.

Vieme, že ľudia, ktorí zažívajú trvajúce konflikty s ostatnými, sú menej schopní bojovať s vírusmi. Vieme tiež, že ľudia, ktorí majú sociálnu podporu, sú čiastočne chránení pred následkami stresu na psychologické stavy, ako sú depresie a úzkosť,povedal Cohen.

 

Ako nahrádzajú nedostatok objatí v rôznych krajinách?

Citeľný nedostatok dotykov riešia rôznymi spôsobmi. Takmer pred pätnástimi rokmi tomu začalo čeliť hnutie Free Huggs (objatie zdarma), na ktorom sa zúčastňujú nielen nábožensky zameraní ľudia, ale aj nadšenci, ktorí chcú zlepšiť celkovú náladu a spriazniť atmosféru vo svojej komunite. Hnutie vypuklo na internete v roku 2004 a spočíva v poskytnutí dobrovoľného objatia zadarmo pre každého človeka. Pritom podmienkou je ceduľa FREE HUGGS. Každoročná akcia sa koná v prvom májovom týždni. 

Ďalší vynaliezavý spôsob znovu objavili Američania. Ide o tak zvané Cuddle Parties čiže večierky objatí, na ktorých sa osoby oboch pohlaví môžu objímať bez pokračovania známosti a tým uvoľňovať svoj stres a napätie. Tento trend vznikol v New Yorku a pokračoval v Los Angeles, Paríži, Moskve a Tokiu.

Ak opomenieme spoločenskú orientáciu aktivity a zohľadníme ľudí, ktorí nemajú čas si vynahradiť nedostatok dotykov na spoločenských akciách, možno uviesť príklad Japonska. V tejto krajine je dlhodobou tradíciou vankúš na objímanie počas spánku čiže huggy pillow, japonsky dakimakura. Sú to vankúše s extra veľkou veľkosťou, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dali objať počas zaspávania. Pritom nejde o erotickú pomôcku, ale o zdravotný tovar, ktorý okrem upokojenie napätia slúži na uľavenie bolestí chrbta, k rozloženiu telesnej hmotnosti po kĺboch a správne umiestnenie ramien a kolien.

 

Na objatia a dotyk v českej kultúrnej tradícii sa autori článku opýtali Jitky Ševčíkovej, ktorá je uznávaným koučom emocionálne inteligencie a komunikačných zručností a zakladateľkou charitatívnej nadácie Barevený Anděl.

V českej kultúrnej histórii je v obvyklom sociálnom kontakte dvoch ľudí spoločensky prijateľné podanie ruky. Pretože osobná zóna cca 40 60 cm okolo nášho tela je priestorom skutočne intímnym, mali by sme si tam pozývať len toho, komu skutočne chceme vyjadriť dôveru a blízkosť. Teda toho, komu to dovolíme,vysvetlila Ševčíková.

Podľa nej objatia a dotyk osobnou záležitosťou, ktorá je občas zneužívaná. Manipulátori a ľudia, ktorí nerešpektujú túto osobnú zónu, sa nám ju často snažia narušiť práve tým, že nás chcú objať alebo sa ústami dotknúť tváre, čím chcú vyjadriť svoju prevahu alebo prehnanú srdečnosť. Ja som pre vrelý pevný stisk ruky,vysvetlila svoj názor skúsená trénerka a poradkyňa.

Podľa Jitky Ševčíkovej objatie v kruhu rodiny a priateľov je iné a objímanie závisí na osobnom nastavení hraníc.

Koľko objatia denne potrebujeme?

Pohladenia a lásky nikdy nie je dosť, a to platí tak pre deti, ako aj pre dospelých.

Uznávaná rodinná psychologička Virginia Satira k tomu napísala: Potrebujeme štyri objatia denne na prežitie. Potrebujeme osem pre dobré udržanie. Potrebujeme dvanásť objatí denne pre rast.

Našu hladinu oxytocínu ľahko zdvihneme dlhým objatím, spoločenskou hrou a zábavou na ihrisku s kamarátmi. Rovnako dobre tieto aktivity vnímajú a užívajú si i deti. Naviac sa týmito činnostiam venovať aj mimo sviatočné obdobie. Občas sa dôležitejším a osobnejším darčekom na Vianoce môže stať nie balíček v krásnom obale, ale obyčajné objatie a prítomnosť svojich kamarátov a milovaných rodín.

Základná ľudskápotreba dotyku sa zatiaľ nedá nahradiť ani virtuálnou realitou. Aj keď sa technický pokrok vyvíja obdivuhodnou rýchlosťou, empatia a emocionálna inteligencia naďalej zostávajú ľudskou vlastnosťou, ktorú umelá inteligencia zatiaľ nie je schopná nahradiť. V modernom svete je však potreba spoliehať sám na seba cez sebazlepšovanie a prácu na svojich vzťahoch s blízkym okolím.

Otázku o náhrade objatí výstižne okomentovala Jitka Ševčíková: Účinnou náhradou objatia je dostatok sebaúcty, sebalásky, sebaprijatie. Občas by sa každý z nás mal naučiť objať sám seba.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Predpoveď počasia na pondelok

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (26.9.) má byť polooblačno až oblačno, na východe prehánky. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 16 až 19 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné…

Prezidentka si želá, aby nepočujúci mali na Slovensku podmienky sa realizovať

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si želá, aby Slovensko bolo pre nepočujúcich miestom, v ktorom majú podmienky sa realizovať. Pri príležitosti septembrového Medzinárodného týždňa nepočujúcich to uviedla na sociálnej sieti Hlava štátu pritom poukázala, že nepočujúci sa stretávajú s bariérami, ktoré si mnohí neuvedomujú.…

Chmelár v súvislosťou s reakciami na protesty varuje: Spôsob, akým sa u nás postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V plnom znení vám prinášame komentár komentátora a analytika Eduarda Chmlelára. Pôvodne ho uverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti „Mám jedno veľké želanie, aby dejiny slovenského národa prestali byť dejinami pomsty,“ zapísal si počas Nežnej revolúcie do pripravovaného prejavu na Námestí SNP v…

Fico: Jeden z najznámejších udavačov hovorí, že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Hegerovi

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Jeden z najznámejších udavačov Michal Suchoba hovorí, že ho vypaľoval súčasný prezident Finančnej správy Žežulka a že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Eduardovi Hegerovi, na sociálnej sieti to uviedol líder strany Smer-SD Robert Fico Fico sa odvoláva na uniknutú komunikáciu Suchobu, ktorý…

Pellegriniho Hlas sa podľa Matoviča spriahol so Sulíkovou SaS. Po relácii začali obviňovania z klamstiev

0 icon

Bratislava 25. september 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: screenshot/RTVS, TASR-Martin Baumann)   Minister financií a líder najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 vyhlásil, že disponuje informáciami, podľa ktorých predseda liberálnej strany Sas Richard Suík aj proti vôli polovice svojho poslaneckého klubu sľúbil Petrovi Pellegrinimu predčasné…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a zásah elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Djokovič uspel aj vo štvorhre, Tím Európy viedol 8:4

0 icon

Londýn 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Tenisti Tímu Európy viedli po sobotných stretnutiach na Laver Cupe v Londýne nad Tímom sveta 8:4. Misky váh na stranu Európanov opäť naklonil Srb Novak Djokovič, ktorý vo večernom singli zdolal Američana Francesa Tiafoa 6:1, 6:3 a potom pomohol k úspechu aj…

Moderátor TA3 naložil politikom: Môžete sa hanbiť

0 icon

Bratislava 25. september 2022 (Foto: screenshot/TA3)   Kontroverzný moderátor televízneho kanála TA3 Richard Dírer, ktorý pred časom zdvihol tlak mnohým divákom, sa najnovšie sťažuje na politikov. Nepáči sa mu, že politici rozoštvávajú „túto krajinu“ a myslí si, že by sa preto mali hanbiť Richard Dírer z TA3 sa rýchlo otriasol z…

Kolíkova, travička studní

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V čase, keď sa už zdalo, že aj Sulík začína chápať, že predčasné voľby sú jediným riešením, elegantné riešene súčasnej politickej mizérie podlo skomplikovala jeho poslankyňa Kolíková Ústavný zákon, ktorý umožňuje predčasné voľby, na tejto schôdzi prešiel do druhého čítania. Vzápätí na to…

Brusel chce elektrinu zdaniť mimo Slovenska. Hirman je proti

0 icon

Bratislava 25. septembra (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Znárodnenie elektriny vyrobenej na Slovensku je krajné riešenie energetickej krízy. Momentálne SR pracuje na spoločnom európskom riešení, aby bola dosiahnutá dohoda výhodná aj pre nás. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister hospodárstva Karel Hirman Doterajšie návrhy Európskej komisie (EK) na…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Predpoveď počasia na pondelok

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V pondelok (26.9.) má byť polooblačno až oblačno, na východe prehánky. Teploty 14 až 19 stupňov Celzia Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné teploty 16 až 19 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné…

Prezidentka si želá, aby nepočujúci mali na Slovensku podmienky sa realizovať

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si želá, aby Slovensko bolo pre nepočujúcich miestom, v ktorom majú podmienky sa realizovať. Pri príležitosti septembrového Medzinárodného týždňa nepočujúcich to uviedla na sociálnej sieti Hlava štátu pritom poukázala, že nepočujúci sa stretávajú s bariérami, ktoré si mnohí neuvedomujú.…

Chmelár v súvislosťou s reakciami na protesty varuje: Spôsob, akým sa u nás postupne obmedzujú občianske práva a slobody, je alarmujúci

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   V plnom znení vám prinášame komentár komentátora a analytika Eduarda Chmlelára. Pôvodne ho uverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti „Mám jedno veľké želanie, aby dejiny slovenského národa prestali byť dejinami pomsty,“ zapísal si počas Nežnej revolúcie do pripravovaného prejavu na Námestí SNP v…

Fico: Jeden z najznámejších udavačov hovorí, že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Hegerovi

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Jeden z najznámejších udavačov Michal Suchoba hovorí, že ho vypaľoval súčasný prezident Finančnej správy Žežulka a že časť výpalného mala ísť vtedajšiemu ministrovi financií Eduardovi Hegerovi, na sociálnej sieti to uviedol líder strany Smer-SD Robert Fico Fico sa odvoláva na uniknutú komunikáciu Suchobu, ktorý…

Pellegriniho Hlas sa podľa Matoviča spriahol so Sulíkovou SaS. Po relácii začali obviňovania z klamstiev

0 icon

Bratislava 25. september 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: screenshot/RTVS, TASR-Martin Baumann)   Minister financií a líder najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič v nedeľňajšej relácii O 5 minút 12 vyhlásil, že disponuje informáciami, podľa ktorých predseda liberálnej strany Sas Richard Suík aj proti vôli polovice svojho poslaneckého klubu sľúbil Petrovi Pellegrinimu predčasné…

Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a zásah elektrickým prúdom

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie apokalypse," priznal v rozhovore pre denník The Sun Brit Sean Pinner, ktorého tento týždeň prepustili z ruského zajatia Podľa Pinnera sa vzdal, pretože ho obkľúčili…

Djokovič uspel aj vo štvorhre, Tím Európy viedol 8:4

0 icon

Londýn 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Tenisti Tímu Európy viedli po sobotných stretnutiach na Laver Cupe v Londýne nad Tímom sveta 8:4. Misky váh na stranu Európanov opäť naklonil Srb Novak Djokovič, ktorý vo večernom singli zdolal Američana Francesa Tiafoa 6:1, 6:3 a potom pomohol k úspechu aj…

Moderátor TA3 naložil politikom: Môžete sa hanbiť

0 icon

Bratislava 25. september 2022 (Foto: screenshot/TA3)   Kontroverzný moderátor televízneho kanála TA3 Richard Dírer, ktorý pred časom zdvihol tlak mnohým divákom, sa najnovšie sťažuje na politikov. Nepáči sa mu, že politici rozoštvávajú „túto krajinu“ a myslí si, že by sa preto mali hanbiť Richard Dírer z TA3 sa rýchlo otriasol z…

Kolíkova, travička studní

0 icon

Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V čase, keď sa už zdalo, že aj Sulík začína chápať, že predčasné voľby sú jediným riešením, elegantné riešene súčasnej politickej mizérie podlo skomplikovala jeho poslankyňa Kolíková Ústavný zákon, ktorý umožňuje predčasné voľby, na tejto schôdzi prešiel do druhého čítania. Vzápätí na to…

Brusel chce elektrinu zdaniť mimo Slovenska. Hirman je proti

0 icon

Bratislava 25. septembra (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Znárodnenie elektriny vyrobenej na Slovensku je krajné riešenie energetickej krízy. Momentálne SR pracuje na spoločnom európskom riešení, aby bola dosiahnutá dohoda výhodná aj pre nás. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedol minister hospodárstva Karel Hirman Doterajšie návrhy Európskej komisie (EK) na…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Patrik Spišiak

Rast cien prekvapil väčšinu ekonómov napriek tomu, že bol ľahko predpovedateľný

0icon

Tento článok som publikoval už v apríli, ale dnes je ešte aktuálnejší.  

Marek Brna

Pred 1989 a po

0icon

Súčasná situácia je vyslovene chaotická. Už pekných pár rokov krysy mútia vodu. Takto lovia. Zmätok a napätie. O čo ide? Vážení, zorientujme sa. Stručne k podstate veci. Z nášho pohľadu mali pred 89.rokom USA vplyv (profit) po východnú hranicu Rakúska a Západného Nemecka. Teraz majú už cca 3 desaťročia vplyv…

Erik Majercak

Ideme prvou fázou deindustrializácie. Ciele špeciálnej operácie sa nedosahujú?

0icon

Máme na výber. Likvidácia slniečkárstva a slniečkárov v EU, zrušenie sankcií voči Rusku a nákup dostupných a lacných energií v Rusku, alebo deindustrializáciu SR. Môžeme ísť aj samostatnou cestou a nerešpektovať niektoré nariadenia EU a nakúpiť v Rusku bez toho, aby sme likvidovali slniečkárov v EU. To bude mať možno…

Armádny Magazín

Ukrajina spustila raketový útok na hotel v centre Chersonu. Zelenského kritik bol zabitý

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Kyjev spustil raketový útok na Cherson, cieľom bol hotel Play v centre mesta, kde boli novinári RT, ako aj bývalý poslanec Najvyššej rady Alexej Žuravko, ktorý bol horlivým odporcom Zelenského režimu a post-Majdanského vedenia Ukrajiny.  

Ďalšia ofenzíva? Napriek obrovským stratám sa ozbrojené sily Ukrajiny sa rozhodli pre protiútok na Svatovo z viacerých smerov

0 icon

Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku rozsiahleho ostreľovania 14. a 92. mechanizovanej brigády pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti, ako aj 66. mechanizovanej brigády v obci Ščurovo v D

Je Európa zodpovedná za rozpútanie druhej svetovej vojny? Stará predvojnová Európa urobila obrovskú a v mnohom trestuhodnú chybu!

0 icon

Slovensko, 25.september 2022 (AM) – 1. Na základe versailleskej zmluvy v podstate spôsobila nástup Hitlera k moci. 2. Doviedla ho na prah vojny a obrátila jeho pozornosť na východ.   Nová, už povojnová Európa akoby prekonala staré chyby, hitlerovské zlo, nacizmus, vystavala európsky bezpečnostný systém, ktorý má predísť obrodeniu

September vo vojnových dejinách

0 icon

Slovensko, 24.september 2022 (AM) – Aj september patrí k mesiacom, ktoré sa veľakrát zapísali do dejín vojenstva. Napríklad z hľadiska jeho techniky tu výrazne prehovorila už bitka na Kulikovom poli medzi Rusmi a Mongolmi 21. 9. 1380, keď Rusi ako prví na svete použili prvok záložného pluku. Alebo hneď

Bitka pri Kadeši

0 icon

Egypt, 25.september 2022 (AM) – Bitka pri Kadeši bola jednou z najvýznamnejších bitiek staroveku. V bitke sa stretli vojská Egypta a Chetitov, oba národy bojovali medzi sebou o ovládnutie Blízkeho východu. Egyptské vojská viedol významný faraón Ramzes II. a chetitské vojská viedol chetitský pan

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali