Prečo sa vlastne v otázke imigrácie Európa neinšpiruje krajinou, ktorá je synonymom demokracie: Spojenými štátmi americkými?

Prečo sa vlastne v otázke imigrácie Európa neinšpiruje krajinou, ktorá je synonymom demokracie: Spojenými štátmi americkými?

Washington 9. augusta 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Marco Ugarte)

 

Spojené štáty americké sú autorom, majiteľom, jediným autentickým zdrojom demokracie, o tom všetci vieme a nikto o tom nepochybuje, inak by bol označený za konšpirátora, fašistu a kadečo iné. Tak potom prečo sa Európa neinšpiruje americkým príkladom aj v prístupe k migračnej otázke?

Ilustračné foto

Spojené štáty sú naším žiarivým vzorom, pokiaľ ide o demokraciu, ľudské práva a humanizmus. Poďme sa teda pozrieť, či by nestálo za to sa inšpirovať ich príkladom aj v tom, ako pristupujú k ľuďom, ktorí chcú prísť žiť do ich krajiny.

Reklama

Ako to vlastne oni robia v tých Spojených štátoch? Oni si precízne vyberajú, koľko a akých ľudí by mohli u seba potrebovať. A koho nepotrebujú, úžitok z koho by prevýšili predpokladané budúce negatívne dopady na ich krajinu a obyvateľstvo s jeho prijatím spojené, toho jednoducho nevpustia. Teda americké orgány v tomto prípade jednajú veľmi správne a pragmaticky v duchu skutočnosti, že sú „predĺženou rukou“ občanov, ktorí si ich ustanovili jedine a výlučne za tým účelom, aby obhajovali a zastupovali ich záujmy. Nič viac a nič menej. A k prišelcom presne v tomto zmysle pristupujú: potrebujeme ťa, budeš pre nás užitočný, tak poď. Nepotrebujeme ťa, nepustíme ťa, toto je náš životný priestor. Bodka.

Pravda, americký pohľad na imigráciu už z princípu musí byť iný, než ten náš: USA sú vlastne krajinou imigrantov, taviacim kotlom všetkých rás a národov, kým Európa je pravlasťou dozretých, hotových komunít, ktoré pre svoju prirodzenú a harmonickú existenciu potrebujú imigráciu iba v minimálnej miere, zaručujúcej živý kontakt s vonkajším svetom. USA takéto starobylé evolučne cenné národné a kultúrne komunity už prakticky nemajú, pretože až na nejaké rezervácie si ich všetky vyhubili ešte v 19. storočí. Napriek tomu je v USA hnutie proti migrácii veľmi silné a organizované. Hm, len si predstavte, že by na Slovensku vznikla organizácia proti migrácii: ozýval by sa vreskot o xenofóbii a rasizme od Kamčatky až po Patagoniu…

Reklama

Najväčšou organizáciou, ktorá sa v USA zameriava na obmedzovanie imigrácie, je NumbersUSA. Má až neuveriteľných osem miliónov členov (!) a definuje svoje poslanie ako ochranu všetkých Američanov, teda tých, ktorí sa narodili v USA, ale aj tých, ktorí sa do krajiny prisťahovali. Viac sa dočítate na ich stránke tu.

Zakladateľom a prezidentom organizácie je Roy Beck – to je ten človek, ktorý pred niekoľkými rokmi natočil to slávne video s guľôčkami, ktoré obletelo celý svet, a ktoré ste iste už videli aj vy. Ak ste ho náhodou ešte nevideli, tak si ho určite pozrite (nájdete ho s titulkami napríklad tu.

Beck v ňom na tisíckach guľôčkových žuvačiek nepriestreľne názorným a presvedčivým spôsobom ukazuje, prečo je číry nezmysel očakávať, že by prijímanie migrantov azda mohlo vyriešiť svetový problém s biedou. Toto video by malo byť premietané v každej škole a malo by byť povinnou liečbou pre každého jedinca trpiaceho chorobou nazývanou vítačstvo.

Beck vysvetľuje ich, americký pohľad na imigráciu: „Každá vláda vo svete má povinnosť rozhodnúť, aký počet imigrantov je správny pre komunitu, za ktorú zodpovedá. Mňa najviac zaujíma, aký dopad bude mať toto zvolené množstvo na vnúčatá našich vnúčat. Odsúdime ich žiť natlačených vo vysoko zahustenej krajine s počtom obyvateľov blížiacim sa miliarde? Alebo im umožníme užívať si tie kvality života, ktoré si dnes nadovšetko ceníme?“

Aký počet imigrantov je primeraný pre krajinu v strede Európy, ktorá má evolučne konsolidovanú a stabilizovanú populáciu a demografiu? Tu by niektorí namietli, že naša populácia vymiera, a preto potrebujeme migrantov. Tento argument je však falošný: veď pred sto rokmi žila na Slovensku polovica, pred tristo rokmi osmina, pred dvetisíc rokmi dvadsatina a pred desaťtisíc rokmi ani nie tisícina z dnešného počtu obyvateľov – tak aká tragédia by bola, keby sa počty prirodzene zase vrátili napríklad do stavu spred sto rokov? Naopak, malo by to množstvo výhod: nehnuteľnosti by boli lacnejšie, mladí ľudia by mohli bývať bez hypoték a plánovať rodiny (a plodiť viac detí), lesy by si vydýchli, mestá by nemuseli byť také prepchaté autami, polia by sme nemuseli bičovať k vysokým výnosom za pomoci jedovatej chémie, atď.

Reklama

Pragmatický, a samozrejme certifikovane demokratický a humanistický americký pohľad na túto problematiku by nás mohol inšpirovať k tomu, aby sme aj u nás našli podobné demokratické a humanistické riešenie, ako našli v Amerike. Konkrétne by šlo najmä o dva základné kroky:

1. Zistiť skutočný záujem obyvateľstva o príchod nových spoluobčanov z cudziny. Obyvatelia každej bytovky, ulice, obce, kraja i celého štátu by sa mali sami rozhodnúť, či chcú, aby sa k nim do ich bytovky, na ich ulicu nasťahovali noví obyvatelia, ktorých potomstvo sa bude deliť o priestor a zdroje krajiny s ich potomstvom aj o sto, dvesto rokov. A ak áno, tak koľko a akých cudzincov, s akým vzdelaním a kultúrnym potenciálom tam potrebujú. Keby sa tie čísla za jednotlivé bytovky, ulice, obce, kraje zrátali, dostali by sme číslo, ktoré by vyjadrovalo vôľu občanov prijať konkrétny počet a špecifikáciu cudzincov, ktorých Slovensko chce a potrebuje. Toto by bolo čisté demokratické riešenie v americkom štýle.

2. To číslo by bolo záväzné pre volených zástupcov občanov, vládu, parlament, politickú reprezentáciu v zahraničí. Tí všetci by mali, tak ako v iných otázkach, aj v tejto veci dôsledne a presne zastupovať vôľu svojho obyvateľstva, bez ohľadu na želania akýchkoľvek zahraničných organizácií, mocností či ideológií. V opačnom prípade by to boli zradcovia, ktorých by za to mal stretnúť zaslúžený trest.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali