Washington 13. decembra 2022 (HSP/Vzgljad/Foto: Twitter)
Zdá sa, že Elon Musk, jeden z najbohatších mužov planéty, rozohráva svoju vlastnú rafinovanú politickú hru, ktorá sa priamo týka záujmov Ruska. Mnohí sa aspoň domnievajú, že Musk pomáha Moskve pri reorganizácii sociálnej siete Twitter, ktorú práve kúpil. Ak áno, ako a na aké účely? Odpoveď na túto otázku sa pokúsili nájsť ruské noviny Vzgljad
Elon Musk kúpil sociálnu sieť Twitter za 44 miliárd dolárov – a vzniká dojem, že tým, kto z toho má hlavný úžitok je Rusko. Musk aspoň v posledných týždňoch hovorí to, čo ruskí predstavitelia hovoria už roky, a to, že vo všetkých amerických médiách je rozšírená cenzúra.
A nielen hovoril, ale svoje slová aj dokázal únikom viacerých interných dokumentov Twitteru o tom, ako sa spoločnosť pod predchádzajúcim vedením podieľala na dezinformáciách. Jednoducho povedané, klamanie amerického ľudu. A to v úzkom spojení s demokratickými elitami – nie pre peniaze, ale takpovediac pre myšlienku. Pretože demokrati aj ľavicoví novinári veria, že “je to správne”.
“Nepotrebujete ministerstvo pravdy, ak médiá dobrovoľne podporujú oficiálne verzie a potláčajú nesúhlas. Z týchto spisov vyplýva pojem účinných verejnoprávnych médií v Amerike – spojenectvo médií, podnikateľov a politických osobností, ktoré nekonajú pod nátlakom vlády, ale na základe osobného presvedčenia,” píše The Hill.
Podľa Muska táto cenzúra/samocenzúra porušuje prvý dodatok ústavy USA – právo na slobodu prejavu. Jeho oponenti oponujú, že to nie je pravda – nie preto, že by sloboda prejavu bola nejakým spôsobom obmedzená, ale preto, že prvý dodatok sa podľa nich vzťahuje len na činnosť vlády. Twitter a iné médiá sú podľa nich súkromné spoločnosti a majú právo robiť si, čo chcú.
Toto právne zdôvodnenie však nič nemení na podstate veci, a to na systematickej politike mainstreamových médií klamať americké obyvateľstvo. A Muskove odhalenia, ktoré nikto nikdy nevyvrátil, zasadili vážnu ranu dôveryhodnosti voči informáciám, ktoré získavajú z tradičných médií, u obyvateľov USA. Patria sem aj informácie o krokoch Moskvy na Ukrajine. A tiež o údajnej vine Ruska za zhoršujúcu sa hospodársku situáciu Američanov.
Prečo však Musk nebol doteraz označený za “ruského agenta”? Zrejme preto, že výhody pre Rusko sú len vedľajším účinkom Muskovej stratégie. Miliardár nezaplatil 44 miliárd dolárov za Twitter, aby sa zapáčil Kremľu, a dokonca ani preto, aby zo sociálnej siete odstránil účet svojej bývalej priateľky Amber Heardovej. Pre Muska je Twitter dlhodobou investíciou. Malo by mu to priniesť hospodárske aj politické dividendy.
Tie ekonomické sú zrejmé. Miliardár je presvedčený, že Twitter by sa mohol stať jednou z najdrahších spoločností na svete. Predovšetkým preto, že poskytne ľuďom alternatívne informácie a neobmedzí ich slobodu prejavu.
“Miliardár, ktorý stojí za spoločnosťami Tesla a SpaceX, sa nehanbí za to, že chce zo svojej najnovšej hračky, Twitteru, urobiť platformu, na ktorej by sa mohol objaviť a rozvíjať nový druh žurnalistiky. Nedávno hovoril o význame občianskej žurnalistiky a kritizoval “mediálnu elitu”, pričom jej kontrolu nad spravodajstvom označil za “informačný oligopol”, píše Fox News. A v dnešnom digitálnom svete je to skutočne jedinečný produkt.
Pokiaľ ide o politickú dividendu, odborníci zatiaľ nedošli k úplnej zhode. Všetci sa zhodujú v tom, že Elon Musk útočí na súčasnú americkú administratívu na čele s Josephom Bidenom a na funkcionárov s ňou spojených. Otázka však znie – prečo?
Podľa jednej z verzií hrá miliardár v prospech Republikánskej strany. Strana, ktorej demokrati v roku 2020 ukradli Biely dom, práve vďaka práci mainstreamových médií, ktoré o tom informovali tak, ako chceli demokrati. To znamená, že diskreditovali Donalda Trumpa a zároveň “zhadzovali” všetky negatívne správy pre Bidena. Od 27. októbra do 11. novembra 2020 Twitter označil takmer 300 000 tweetov o voľbách v USA ako “kontroverzné alebo potenciálne zavádzajúce”.
Medzi nimi boli aj príbehy týkajúce sa Bidenovho syna Huntera. Medzitým podľa niektorých prieskumov 16 % voličov súčasného prezidenta uviedlo, že keby vedeli o obsahu Hunterovho notebooku, ich voľba na volebnom lístku by mohla byť iná.
Nie je prekvapením, že republikáni považujú kľúčové americké médiá za svojich nepriateľov. Považujú ich za tých, ktorí diskreditujú konzervatívne hodnoty, obhajujú “socializáciu” Ameriky a ktorí chcú vo voľbách v roku 2024 opäť ukradnúť Biely dom republikánom, tak ako v roku 2020. Podľa Christiny Puschowovej, poradkyne floridského guvernéra Rona DeSantisa (v súčasnosti jedného z kľúčových republikánskych prezidentských kandidátov), by sa k mainstreamovým médiám malo pristupovať ako k “aktivistom, pretože takými sú”.
Teraz v osobe Muska dostávajú nielen šampióna slobody prejavu, ale aj veľmi reálnu odplatu. Podľa liberálov sa totiž s príchodom miliardára na Twitter začal opačný proces – teraz sa sociálna sieť čistí od liberálov.
“Elon Musk označil za cieľ svojho krátkeho pôsobenia na čele Twitteru snahu obnoviť “slobodu prejavu” na tejto platforme. Existujú však náznaky, že v tichosti pozastavuje ľavicové účty na Twitteri z ideologických dôvodov a zároveň obnovuje extrémne pravicové účty, ktoré v minulosti porušili pravidlá Twitteru,” píše MSNBC.
Existuje však aj iný pohľad. Podľa tohto názoru Musk nediskredituje Bidenovu administratívu v prospech republikánov, ale samotných demokratov. Tých členovia straníckej elity, ktorí sú proti tomu, aby sa Biden – so svojím súčasným zdravotným stavom, ktorý sa do roku 2024 len zhorší – uchádzal o druhé funkčné obdobie. V takom prípade by totiž strana bola nútená podporiť kandidatúru svojho predsedu – a tým by zaručene prehrala voľby v roku 2024 aj s Trumpom, nieto ešte s Desantisom.
Tieto voľby však v žiadnom prípade nebudú obyčajné. Vzhľadom na radikalizáciu Republikánskej strany, hospodársku krízu, prehlbovanie vnútrostraníckych rozporov, vážny posun verejnej ideológie doľava a kontrolu konzervatívcov nad Najvyšším súdom by víťazstvo republikánskeho kandidáta v prezidentských voľbách v USA mohlo vyvolať vážnu očistu Spojených štátov od ultraliberálnych nánosov. A aby sa táto čistka nezačala, môžu demokrati vyautovať, svojho stále viac chorého prezidenta. Aby do volieb našli ďalšieho kandidáta, ktorý sa bude môcť vážne uchádzať o Biely dom a ich hodnoty v zostávajúcom čase.