Prečo bude na Donbase vojna, prečo bude iba lokálna, a prečo sa NATO do nej nezapojí?

Donbas 14. apríla 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP)

 

Bude vojna? Je viacero dôvodov myslieť si, že nie, ale ešte viac je dôvodov vojnu očakávať. Prípravy na „Drang nach Osten 2“ sú v plnom prúde. Alebo sú to všetko iba manévre, ktorých cieľom je niečo úplne iné, než sa zdá?

Donbas
Ilustračné foto

Ukrajinská vláda tvrdí, že údajná príprava na ofenzívu na Donbase je dezinformácia, ktorú šíri Rusko. Píše sa to aj v oficiálnom vyhlásení vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Ruslana Chomčaka z 9. apríla.

 

Prečo vojna možno nebude

A je možné, že vojna naozaj nebude. Tvrdí to napríklad aj zástupca šéfa administratívy prezidenta Putina, hlavný vyjednávač Ruska s Ukrajinou Dmitrij Kozak. Podľa neho Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou nemá žiadne skutočné úmysly rozpútať veľký konflikt a štrnganie zbraňami na Donbase a v blízkosti Krymu je iba „PR kampaň“ – politická hra, ktorej bezprostredné ciele sú iné než vojenské dobytie Doneckej národnej republiky (DNR) a Luhanskej národnej republiky (LNR). Skrátka, že to všetko sú iba provokácie, ktorých cieľom je Rusko vyprovokovať k neuváženým činom.

Faktom je, že v roku 2021 sa má na Ukrajine konať sedem rôznych vojenských cvičení NATO, čo Rusko môže len ťažko vnímať inak ako zámerné provokácie. Aký môže byť ich zmysel? Vytvárať napätie, v dôsledku ktorého sa bude dať Rusko očierňovať, izolovať, zavádzať proti nemu sankcie – a okrem iného možno dosiahnuť krach projektu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).

Tento plynovod cez Baltické more je veľmi dôležitý z geopolitického hľadiska, lebo jeho sprevádzkovanie bude znamenať zvýšenie prepojenia ekonomiky (a tým aj politiky) EÚ a Ruska na úkor USA a ich predraženého bridlicového plynu. Plynovod má byť dokončený v auguste, dovtedy majú USA šancu nejakým spôsobom prekaziť jeho realizáciu – a jednou z možností je démonizácia Ruska v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny. Ak by sa to Američanom podarilo, možno by ešte netrvali na okamžitom zničení Ukrajiny…

Mnohým Ukrajincom možno tiež dochádza, že v plánoch amerických majiteľov Ukrajiny nie sú nič iné, iba iba „kanónenfutter“. Naozaj nie je ťažké prísť na to, že púšťať sa do vojny s Ruskom nemôže nikomu priniesť nič dobré – a za týchto okolností nemusí byť úplne jednoduché prinútiť Ukrajincov, aby išli pre nič za nič zomierať v bratovražednom boji.

 

Prečo vojna asi bude

Lenže žiaľ, či vojna bude alebo nebude, to príliš nezávisí od Ukrajincov, ale od panstva na Západe, ktoré má, na smolu Ukrajiny, Ruska, Európy a celého sveta, iné záujmy a priority než Ukrajinci.

A týmto prioritám je podriadená aj oficiálna mediálna masáž populácie na Ukrajine, ktorá otvorene deklaruje konečný cieľ (nemecky endlösung) kyjevského snaženia na Donbase: „vyčistiť územie od tzv. teroristov“. Pod teroristami sa rozumejú všetci, ktorí prejavujú nesúhlas s vládou dnešnej banderovskej diaľkovo riadenej junty – čo je však veľká väčšina ľudí, ktorí žijú v DNR a LNR…

„Ukrajina potom, ako si prinavráti dočasne okupovaný Krym do svojej štruktúry, nebude násilne deportovať pol milióna Rusov tam presídlených,“ vyhlásil nedávno zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Ukrajiny Igor Žovkva. Uviedol, že deportácie sú neprípustné: „Keby k tomu došlo, svet by nám povedal, že sme rovnakí ako Rusi. To nemôžeme pripustiť,“ uviedol. (Nevedno aké deportácie v prípade Ruska myslel – že by tie milióny Ukrajincov, ktorí sa deportovali z totálne zdemokratizovanej Ukrajiny do Ruska za prácou?)

 

Obrancovia Donbasu dokážu zadržať útok

Teda aj tento vysoký predstaviteľ ukrajinského režimu, tak ako mnohí ďalší, otvorene povedal, že Ukrajina si mieni vziať Krym. Takže tu sa črtajú dve možnosti: prvá, že Rusko odovzdá Ukrajine Krym dobrovoľne. A druhá možnosť, že Rusko Krym dobrovoľne neodovzdá a bude si ho brániť. Je na inteligencii čitateľa, aby posúdil, ktorá z týchto dvoch možností je pravdepodobnejšia.

Rusko nevylúčilo, že do konfliktu na Donbase vstúpi. „Ak tam bude spáchaná Srebrenica, ako hovorí náš prezident, pravdepodobne sa budeme musieť brániť,“ povedal Kozak na tlačovej konferencii v Moskve. A vzápätí povedal medzi riadkami, ale dosť jasne ešte jednu vec: že ozbrojené zložky DNR a LNR „sú už dostatočne zocelené bojom a výcvikom a sú schopné zadržať útok“. Zadržať útok znamená, odolávať do tej doby, kým príde posila…

Podobné posolstvo v rôznych podobách ruská strana vyslala už niekoľkokrát predtým: napríklad začiatkom marca, keď parlament schválil stanovisko, že v prípade eskalácie konfliktu Rusko pristúpi k ochrane obyvateľstva Donbasu.

 

Útok bude znamenať koniec Ukrajiny

Ak Kyjev rozpúta na Donbase plnohodnotný konflikt, bude to znamenať koniec Ukrajiny v jej dnešných hraniciach – aj toto posolstvo Moskva komunikovala opakovane a príliš jasne na to, aby to bolo len nejaké náhodné a nedomyslené vyjadrenie. A ruskí predstavitelia zvyknú dopovedať, že nič by na tom nezmenil ani vstup Ukrajiny do NATO, o ktorom básnil ukrajinský prezident Zelenský.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová v odpovedi na vyhlásenie prezidenta Zelenského o snahe Ukrajiny urýchlene vstúpiť do NATO, čo by podľa neho viedlo k ukončeniu konfliktu, uviedla, že by to bolo presne naopak: viedlo by to k rozsiahlej eskalácii na juhovýchode krajiny a nezvratným dôsledkom pre ukrajinskú štátnosť.

Aj Dmitrij Kozak uviedol, že „začiatok bojov je začiatkom rozpadu Ukrajiny. Pán Zelenský povedal, že jediný spôsob, ako vyriešiť konflikt na Donbase, je vstup Ukrajiny do NATO. Aj to by bol začiatok rozpadu Ukrajiny, ak by sa Ukrajinci pokúsili konflikt vyriešiť týmto spôsobom. Ale to sa nikdy nestane, NATO nebude zasahovať do tohoto konfliktu.“

 

NATO vojensky nezasiahne

Vojenský expert Alexander Žilin je presvedčený, že NATO sa v žiadnom prípade nezapojí do boja na Ukrajine. Podľa neho NATO sa aj vojenskými cvičeniami snaží Ukrajinu povzbudiť, aby išla do boja a ukázať, že sa na NATO môže spoľahnúť, ale v skutočnosti to je iba divadielko.

„Je to akési predstavenie, ktoré má ukázať ,pozrite sa, my sme s vami, tak sa do toho pustite! Máte za sebou celý atlantický blok.‘ Ale nech si Ukrajinci skúsia trochu pogúgliť a nájsť príklad, kde za posledných dvadsať rokov Anglosasi bojovali vlastnými rukami – aspoň niekde,“ hovorí Žilin.

„Oni vstúpia do krajiny, sformujú tzv. opozíciu alebo teroristickú enklávu, vyzbroja ich – a potom sedia na veľvyslanectve, fajčia bambus a sledujú, ako sa tamtí vzájomne zabíjajú. A nepodobá sa to tomu, čo sa dnes deje na Ukrajine? Ako vajce vajcu! Som presvedčený, že NATO sa nikdy priamo nepostaví za Ukrajinu. Prečo by to robilo? Aby na seba privolalo jadrový úder jadrovej veľmoci?“ pýta sa Žilin.

Ale hovorí: „Lenže podpichovať, huckať a vrhať do boja Ukrajincov – to im vôbec nie je ľúto. Napumpovali ich rusofóbiou, nenávisťou tak, že sa mnohí už nezamýšľajú nad tým, prečo, ako, a koho v mene čoho budú strieľať.“

 

Nové sebavedomie pre Ukrajinu

A tak je ukrajinské vedenie, šesť rokov po debakli v debaľcevskom kotli, opäť plné sebavedomia a presvedčenia, že tentoraz zvíťazí. Alebo prinajmenšom tak pôsobí, aby toto presvedčenie šírila medzi tých, ktorí majú ísť do bratovražedného boja.

O čo sa americká ukrajinská propaganda opiera? Mainstream na Ukrajine verejnosti pripomína ako Azerbajdžan vyhral vo vojne o Náhorný Karabach a hovorí, že rovnako tak aj Ukrajina si môže jedným úderom vrátiť Doneck a Luhansk – a možno aj Krym.

Médiá na Ukrajine s obľubou vyzdvihujú skutočnosť, ako v Karabachu úplne zmenilo hru nasadenie tureckých dronov Bayraktar – a takéto drony od Turecka kúpila aj Ukrajina. Od USA zase dostali moderné protitankové zbrane Javelin, ktoré sú skutočným nebezpečenstvom pre tanky obrancov Donbasu, a množstvo ďalších zbraní, pomocou ktorých, ako tvrdia ukrajinskí propagandisti, je Ukrajina rozhodnutá úplne ovládnuť územie v hraniciach spred roka 2014.

Na druhej strane sa zase v Rusku ozývajú hlasy, aby Rusko v prípade konfliktu už neváhalo problém vyriešiť raz a navždy spôsobom, ktorý by bol historicky spravodlivý: aby sa samosprávne územie DNR a LNR rozšírilo na celé ruskojazyčné územie Ukrajiny až po Podnestersko, čím by sa z Ukrajiny stal vnútrozemský štát. Vzniklo by tzv. Novorusko, čo by z hľadiska Ruskej federácie efektívne vyriešilo ochranu „ruského sveta“ vrátane Podnestria a Krymu.

 

Bielorusko

Technika a vojenské oddiely sa zhromažďujú aj na Bieloruskej strane hranice s Ukrajinou. Prečo? Chystá sa aj Bielorusko na vojnový konflikt s Ukrajinou? Žilin vysvetľuje, že nič také nehrozí, dôvod je úplne iný.

„To, že sa Bielorusko preventívne opevňuje, je veľmi rozumné – pretože v prípade vzplanutia ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou bude musieť zastavovať ľudí prenikajúcich z Ukrajiny – nie civilných obyvateľov, ale ozbrojených ľudí, náckov, extrémistov. Na Ukrajine je pripravených devätnásťtisíc bojovníkov schopných boja v mestách, teroristickej činnosti, atď. Kde je napísané, že časť týchto bojovníkov neprejde do Bieloruska?“ pýta sa Žilin.

A vysvetľuje: „Pochopte, že strategické plánovanie nerobí Kyjev – ten iba vypúšťa nejaké banality a hlúposti. Strategické plánovanie robia v Londýne – dokonca ani nie v USA – a USA to následne realizujú na Ukrajine. Preto Kyjevu ani nemusia hovoriť, čo plánujú, ale postavia ho pred hotovú vec. A preto Alexandra Grigorjeviča (Lukašenka) v tomto prípade chápem a podporujem jeho kroky.“

 

Prípravy na „Drang nach Osten 2“?

Realitou je, že od marca beží príprava na vojnu na plné obrátky. Bez vedomia verejnosti v členských štátoch NATO sa tisíce tankov a ďalšej ťažkej techniky v kolónach presúvajú po železnici na východ. Pod pláštikom vojenského cvičenia hrozí v najhoršom prípade otvorenie viacerých frontov, vojnovou líniou môže byť celý juh od Podnestria až po Kaukaz.

Nepokoj vládne aj na Blízkom východe: armády v týchto krajinách sú v nevídanom pohybe a aktivite. Saudská Arábia presunula niektoré svoje F15 na Krétu, neistota vládne v Sýrii…

Či už vojna bude alebo nie, zámer je jasný: súčasným ohrozením z mnohých smerov zahltiť, prečísliť obmedzené logistické, ľudské, informačné aj vojenské možnosti Ruska. A tým odpútať pozornosť od tých ohnísk konfliktu, kde sa naozaj má diať niečo dôležité.

K imperiálnym vojnám neodmysliteľne patria aj operácie pod falošnou vlajkou. Západ s nimi má naozaj bohaté skúsenosti, neobišla sa bez nich prakticky žiadna americká invázia a ani tentoraz to iste nebude inak: je len otázkou času, kedy sa dočkáme nejakej inscenácie, ktorá poslúži ako zámienka pre rozpútanie vojny.

 

Nebenzja: Nikto vám nedal právo byť policajtmi, vyšetrovateľmi aj katmi

Stály zástupca Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja v marci vystúpil s nevídane ostrým prejavom v Bezpečnostnej rade OSN, kde obvinil Spojené štáty z prípravy na vojnu. Napriek závažnosti posolstva globálne médiá o tomto prejave takmer neinformovali. Čo povedal Nebenzja západným „partnerom“?

„Rusko je hlboko znepokojené, že Západ dramaticky zvyšuje medzinárodné napätie. Tento postup povedie ku konfrontácii s nepredvídateľnými dôsledkami. Militantná politika vydierania, ohovárania, sankcií a vyhrážania dávno prekročila aj hranice studenej vojny. Takú hrubosť si voči mojej krajine žiadni vaši predchodcovia nedovolili. Vaše akcie pod falošnými vlajkami sa musia skončiť. Vyzývam západné štáty, aby sa znovu zamysleli a prestali robiť nezodpovedné kroky. To, k čomu vedú vaše vojenské dobrodružstvá, sme dobre videli v Juhoslávii, Iraku i Líbyi. Nikto Vám nedovolil brať na seba rolu medzinárodných policajtov, vyšetrovateľov aj katov súčasne.“

Žiaľ, Nebenzjov odkaz asi sotva nájde adresátov medzi tými, ktorým je určený. Vládcovia sveta z krajiny, ktorá nikdy v modernej histórii na vlastnom území nepocítila, čo je vojna, berú ako samozrejmosť, že sú povolaní rozhodovať o celej planéte. Arogantne si uzurpovali toto právo, ale v skutočnosti nevedia, čo robia. Sú to deti trpiace chorobou „slonovinovej veže“ – ľudské životy kdesi na opačnej strane Zemegule, ktoré môžu ľahko zničiť jediným stlačením gombíka, pre nich nemajú väčšiu cenu ako virtuálne postavičky v počítačovej hre. A naozaj im nedochádza, čo sa môže stať, ak urobia osudovú chybu.

Izraelský analytik a vojenský expert Jakov Kedmi povedal: „Ak Američania vo svojej sebaistote, úpornosti, hulvátstve prekročia určité hranice, potom sa dočkajú odpovede v duchu starého hesla ,à la guerre, comme à la guerre‘ – vo vojne tak, ako vo vojne.“ Inými slovami: ak hráte s nami bez pravidiel, aj my budeme hrať bez pravidiel.

Teraz sa svet dostal naozaj veľmi blízko k tejto hranici. Je to situácia, keď by každý Američan mal mať na pamäti Putinov výrok: „A načo by bol taký svet, v ktorom by nebolo Rusko?“

 

Sladká nevedomosť voličov…

Občania štandardizovaných štátov sú plne hypnotizovaní, zamestnaní zábavou okolo pandémie, testovania, vakcín a všetkých ďalších nezmyslov s tým súvisiacich. Len náhodou to tak vyšlo, je to iba zhoda okolností? Mnohí si ani nevšimli, že sú uväznení doma v koronovom väzení, pod kontrolou, aby nešli do ulíc…

O skutočnej situácii vo svete vedia iba to, čo dovolí globálny informačný kartel: teda vlastne nič dôležité. Že sa chystá niečo špeciálne, to môžu vycítiť iba z nervózneho správania svojich politikov, keďže napätie a vzrušenie sa nepriamo prenáša aj na dolné poschodia neokoloniálnej architektúry západného sveta. Môžu to byť čudné uponáhľané nákupy vojenskej techniky, nie celkom pochopiteľné kroky niektorých politikov, nezvyčajná aktivizácia euroatlantických postavičiek…

Teda nič exaktné. Dúfajme, že je to iba zdanie. A že tento svet je v dobrých rukách.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dnes bol na Slovensku prvý tropický deň

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/SHMÚ)   Meteorológovia dnes zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vo svojom profile na sociálnej sieti Teplotu vyššiu alebo rovnú ako 30 °C zaznamenali v troch staniciach na západnom Slovensku. V Holíči v okrese Skalica namerali 30,6 °C, v…

Prvý náznak rozpadu. Poslanecký klub OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Hlasovanie o Kolíkovej naznačilo, ktorí poslanci sú v Matovičovom a ktorí v Hegerovom krídle

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Najsilnejšia vládna strana OĽaNO sa začína deliť na dve krídla. Zatiaľ má stále navrch Matovič, no čím ďalej tým viac poslancov sa zrejme bude pridávať "pod krídlo" premiéra Eduarda Hegera Pri veľkých stranách, ktoré začínajú upadávať to nie je nič nezvyčajné. Keď sa…

Ministerstvo zdravotníctva sa bude snažiť nájsť kompromis pri návštevách pacientov v nemocniciach

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Jaroslav Novák)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými "Pacienti v nemocniciach sú často ľudia s oslabenou imunitou,…

Čaputová sa s dánskou premiérkou zhodla na prehlbovaní spolupráce krajín

0 icon

Bratislava/Kodaň 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Stretnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej s premiérkou Dánska Mette Frederiksenovou v Kodani potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo a spoluprácu oboch krajín. Uviedla to hlava štátu SR po spoločnom stretnutí. Rozprávali sa na ňom o vnútropolitických a zahraničných témach, ktoré zaujímajú obe krajiny…

Asistent vojenského atašé na rumunskej ambasáde musí opustiť Rusko

0 icon

Moskva 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Alexei Druzhinin)   Asistent vojenského atašé na rumunskom veľvyslanectve v Moskve musí do 72 hodín opustiť Rusko, oznámilo v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí. Informácie priniesla štátna tlačová agentúra TASS Asistent vojenského atašé, v správe TASS-u uvedený ako kapitán G. Iliescu, bol vyhlásený za personu…

Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na summite G7 v Británii

0 icon

Naí Dillí 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Indický premiér Naréndra Módí sa osobne nezúčastní na nadchádzajúcom summite skupiny G7 v Británii. Oznámila to v utorok indická vláda, ktorú cituje tlačová agentúra AFP India nie je členom G7, skupiny siedmich ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, ale bola na toto stretnutie pozvaná…

Gulyás: Maďarská vláda predloží Bruselu plán obnovy dnes večer

0 icon

Budapešť 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Maďarská vláda predloží Európskej komisii (EK) návrh plánu na využitie európskeho fondu obnovy určeného na zotavenie sa z pandémie nového koronavírusu v utorok večer. Na Facebooku to oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý súčasne dementoval správu ľavicového denníka Népszava, že Brusel maďarský…

Francúzska armáda sa prvýkrát zúčastňuje na japonsko-americkom cvičení

0 icon

Tokio 11. mája 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Japonskí vojaci sa pripojili k partnerom z USA a Francúzska v rámci prvých manévrov troch krajín na japonskej pôde. Cvičenie ARC21 sa začalo v utorok na vojenskej základni v prefektúre Nagasaki Japonsko sa snaží rozšíriť obranné vzťahy aj s inými krajinami, okrem USA,…

Kontroly na hraniciach s Poľskom odhalili množstvo preťažených vozidiel

0 icon

Mníšek nad Popradom 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj)   Policajti na hraničnom priechode Mníšek nad Popradom v okrese Stará Ľubovňa kontrolovali v apríli okrem dodržiavania protipandemických opatrení aj váhu vozidiel, ktoré prichádzali z Poľska na územie Slovenska. Vykonali celkom 24 takýchto kontrol, pri ktorých zistili v 118…

Barteková v obľúbenom Lonate na pódiu hneď dvakrát

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská reprezentantka Danka Barteková sa na pretekoch Svetového pohára v talianskom Lonate hneď dvakrát prestrieľala na pódiumv. V skeete jednotlivkýň obsadila tretie miesto, keď predtým v kvalifikácii skončila piata Vo finále dosiahla výsledok 43 bodov. Predstihli ju s 55 bodmi víťazná Američanka…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako si ministerka Kolíková natrúsila do vlastných úst!

0icon

Ako vieme, hlasovanie o jej zotrvaní na ministerskom kresle vyšlo v jej prospech, ale nie celkom jednoznačne i napriek tomu, že to predpovedal redaktor JOJ-ky Petrus, ktorý ako povedal včera v Novinách TV JOJ divákom, nezostane do konca nočného odvolávania, pretože víťaz dlhého tenisového zápasu je jasný a navyše svojim…

Mária Šamierová

Moje jednoduché postrehy - MY VY, VAŠI NAŠI…….

0icon

Neskutočne rozsiahle, časté a bezcieľne tlačovky zástupcov vlády a politických strán a nielen ich, vzbudzujú vo mne nemilé pocity  potvrdzujúce a  u niektorých rozširujúce poznatky a informácie o ich odbornej a morálnej   úrovni.  Zaujímavým je aj ich sledovanie a analyzovanie vystupovania, vyjadrovania a myšlienkových postupov. Prečo im poradcovia (asistenti, ktorí…

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Do práce na bicykli za lepším zdravím? Za pokus to stojí

0 icon

Vravíš, že cyklistika je pre teba len hobby, bicykel vidíš len cez víkend a aj to z neho len utrieš prach v rámci sobotného upratovania? Vyber sa na bicykli za lepším zdravím! Nejdeme ťa nútiť bicyklovať o dušu, ideme ti len poradiť, ako posunúť svoj život k lepšiemu. Stačí, keď si…

Ktoré časti tela si si doteraz umýval nesprávne?

0 icon

Naša pokožka je domovom približne 1,5 bilióna mikróbov. Ale nie všetky sú pre nás zlé, niektoré sú dokonca dôležité pre naše zdravie. Preto niektoré časti tela nepotrebujeme umývať mydlom a iné by sme si mali každý deň dôkladne umyť.   1. Chodidlá

Malbork: Hromadné hroby - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo…

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Vo svete IT

Projekt rádiového teleskopu na Mesiaci sa posúva dopredu: Akým prekážkam musí čeliť?

0 icon

Mesiac je svojou rotáciou viazaný na Zem, čo znamená, že vždy je ku nám otočená len jedna jeho strana. Tá druhá, ktorá je odvrátená, sa nazýva Odvrátená, alebo aj temná strana Mesiaca, hoci sa svojim výzorom nelíši od tej privrátenej, píše portál Universe Today. V čom je ale odvrátená strana výnimočná…

Sonda OSIRIS-REx opustila asteroid Bennu a vydala sa domov: Kedy sa vráti?

0 icon

Sonda americkej vesmírnej agentúry, NASA, OSIRIS-REx, sa rozlúčila s asteroidom Bennu, píše portál IFLScience. Sonda študovala vesmírny objekt niečo cez dva roky. Asteroid analyzovala do najmenšieho detailu a minulý október pristála na jeho kamenistý povrch a odobrala vzorky, ktoré poputujú späť na Zem. Sonda opustila asteroid 10. mája a momentálne smeruje aj s nákladom späť…

Na obežnej dráhe došlo v marci k tesnej zrážke dvoch konkurenčných satelitov: Môžeme podobným situáciám predchádzať?

0 icon

Dve spoločnosti OneWeb a SpaceX sa momentálne pokúšajú o vypustenie tisícov satelitov na obežnú dráhu, píše portál Universe Today. V marci nastala situácia, kedy došlo takmer ku kolízii satelitov týchto dvoch konkurenčných spoločností. Vyhýbacie manévre boli úspešné, no môže sa situácia zopakovať aj v budúcnosti? Spoločnosti SpaceX sa už podarilo dostať na obežnú dráhu…

Pozrite sa, ako môžete vo vašom Androide skryť citlivý obsah z upozornení pred očami zvedavcov

0 icon

Notifikácie vo všeobecnosti slúžia na to, aby nás informovali napríklad o tom, keď nám príde e-mail, či správa alebo niečo podobné. Nie však vždy sú žiadúce. Rovnako treba povedať, že v mnohých prípadoch nás aplikácie doslova bombardujú upozorneniami, čo môže byť obťažujúce. Ako je však možné obmedziť ich zobrazenie? Operačný…

Xiaomi vyvracia informácie o MIUI 13: Príde vôbec tento rok?

0 icon

Po príchode nadstavby MIUI 12.5 do prvých Xiaomi zariadení sa začali vynárať chýry o nadstavbe MIUI 13. Čínsky gigant nemá vo zvyku predstavovať „polovičné“ nadstavby, ako je tomu v prípade MIUI 12.5, a preto by sme za normálnych okolností už teraz očakávali prvé informácie o pripravovanej „trinástke“. Doteraz dostupné správy…

Armádny Magazín

Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

0 icon

Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

0 icon

Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

„Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

0 icon

Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

0 icon

Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

0 icon

Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali