Prečo bude na Donbase vojna, prečo bude iba lokálna, a prečo sa NATO do nej nezapojí?

Donbas 14. apríla 2021 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP)

 

Bude vojna? Je viacero dôvodov myslieť si, že nie, ale ešte viac je dôvodov vojnu očakávať. Prípravy na „Drang nach Osten 2“ sú v plnom prúde. Alebo sú to všetko iba manévre, ktorých cieľom je niečo úplne iné, než sa zdá?

Donbas
Ilustračné foto

Ukrajinská vláda tvrdí, že údajná príprava na ofenzívu na Donbase je dezinformácia, ktorú šíri Rusko. Píše sa to aj v oficiálnom vyhlásení vrchného veliteľa ozbrojených síl Ukrajiny Ruslana Chomčaka z 9. apríla.

 

Prečo vojna možno nebude

A je možné, že vojna naozaj nebude. Tvrdí to napríklad aj zástupca šéfa administratívy prezidenta Putina, hlavný vyjednávač Ruska s Ukrajinou Dmitrij Kozak. Podľa neho Ukrajina s najväčšou pravdepodobnosťou nemá žiadne skutočné úmysly rozpútať veľký konflikt a štrnganie zbraňami na Donbase a v blízkosti Krymu je iba „PR kampaň“ – politická hra, ktorej bezprostredné ciele sú iné než vojenské dobytie Doneckej národnej republiky (DNR) a Luhanskej národnej republiky (LNR). Skrátka, že to všetko sú iba provokácie, ktorých cieľom je Rusko vyprovokovať k neuváženým činom.

Faktom je, že v roku 2021 sa má na Ukrajine konať sedem rôznych vojenských cvičení NATO, čo Rusko môže len ťažko vnímať inak ako zámerné provokácie. Aký môže byť ich zmysel? Vytvárať napätie, v dôsledku ktorého sa bude dať Rusko očierňovať, izolovať, zavádzať proti nemu sankcie – a okrem iného možno dosiahnuť krach projektu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).

Tento plynovod cez Baltické more je veľmi dôležitý z geopolitického hľadiska, lebo jeho sprevádzkovanie bude znamenať zvýšenie prepojenia ekonomiky (a tým aj politiky) EÚ a Ruska na úkor USA a ich predraženého bridlicového plynu. Plynovod má byť dokončený v auguste, dovtedy majú USA šancu nejakým spôsobom prekaziť jeho realizáciu – a jednou z možností je démonizácia Ruska v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny. Ak by sa to Američanom podarilo, možno by ešte netrvali na okamžitom zničení Ukrajiny…

Mnohým Ukrajincom možno tiež dochádza, že v plánoch amerických majiteľov Ukrajiny nie sú nič iné, iba iba „kanónenfutter“. Naozaj nie je ťažké prísť na to, že púšťať sa do vojny s Ruskom nemôže nikomu priniesť nič dobré – a za týchto okolností nemusí byť úplne jednoduché prinútiť Ukrajincov, aby išli pre nič za nič zomierať v bratovražednom boji.

 

Prečo vojna asi bude

Lenže žiaľ, či vojna bude alebo nebude, to príliš nezávisí od Ukrajincov, ale od panstva na Západe, ktoré má, na smolu Ukrajiny, Ruska, Európy a celého sveta, iné záujmy a priority než Ukrajinci.

A týmto prioritám je podriadená aj oficiálna mediálna masáž populácie na Ukrajine, ktorá otvorene deklaruje konečný cieľ (nemecky endlösung) kyjevského snaženia na Donbase: „vyčistiť územie od tzv. teroristov“. Pod teroristami sa rozumejú všetci, ktorí prejavujú nesúhlas s vládou dnešnej banderovskej diaľkovo riadenej junty – čo je však veľká väčšina ľudí, ktorí žijú v DNR a LNR…

„Ukrajina potom, ako si prinavráti dočasne okupovaný Krym do svojej štruktúry, nebude násilne deportovať pol milióna Rusov tam presídlených,“ vyhlásil nedávno zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Ukrajiny Igor Žovkva. Uviedol, že deportácie sú neprípustné: „Keby k tomu došlo, svet by nám povedal, že sme rovnakí ako Rusi. To nemôžeme pripustiť,“ uviedol. (Nevedno aké deportácie v prípade Ruska myslel – že by tie milióny Ukrajincov, ktorí sa deportovali z totálne zdemokratizovanej Ukrajiny do Ruska za prácou?)

 

Obrancovia Donbasu dokážu zadržať útok

Teda aj tento vysoký predstaviteľ ukrajinského režimu, tak ako mnohí ďalší, otvorene povedal, že Ukrajina si mieni vziať Krym. Takže tu sa črtajú dve možnosti: prvá, že Rusko odovzdá Ukrajine Krym dobrovoľne. A druhá možnosť, že Rusko Krym dobrovoľne neodovzdá a bude si ho brániť. Je na inteligencii čitateľa, aby posúdil, ktorá z týchto dvoch možností je pravdepodobnejšia.

Rusko nevylúčilo, že do konfliktu na Donbase vstúpi. „Ak tam bude spáchaná Srebrenica, ako hovorí náš prezident, pravdepodobne sa budeme musieť brániť,“ povedal Kozak na tlačovej konferencii v Moskve. A vzápätí povedal medzi riadkami, ale dosť jasne ešte jednu vec: že ozbrojené zložky DNR a LNR „sú už dostatočne zocelené bojom a výcvikom a sú schopné zadržať útok“. Zadržať útok znamená, odolávať do tej doby, kým príde posila…

Podobné posolstvo v rôznych podobách ruská strana vyslala už niekoľkokrát predtým: napríklad začiatkom marca, keď parlament schválil stanovisko, že v prípade eskalácie konfliktu Rusko pristúpi k ochrane obyvateľstva Donbasu.

 

Útok bude znamenať koniec Ukrajiny

Ak Kyjev rozpúta na Donbase plnohodnotný konflikt, bude to znamenať koniec Ukrajiny v jej dnešných hraniciach – aj toto posolstvo Moskva komunikovala opakovane a príliš jasne na to, aby to bolo len nejaké náhodné a nedomyslené vyjadrenie. A ruskí predstavitelia zvyknú dopovedať, že nič by na tom nezmenil ani vstup Ukrajiny do NATO, o ktorom básnil ukrajinský prezident Zelenský.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová v odpovedi na vyhlásenie prezidenta Zelenského o snahe Ukrajiny urýchlene vstúpiť do NATO, čo by podľa neho viedlo k ukončeniu konfliktu, uviedla, že by to bolo presne naopak: viedlo by to k rozsiahlej eskalácii na juhovýchode krajiny a nezvratným dôsledkom pre ukrajinskú štátnosť.

Aj Dmitrij Kozak uviedol, že „začiatok bojov je začiatkom rozpadu Ukrajiny. Pán Zelenský povedal, že jediný spôsob, ako vyriešiť konflikt na Donbase, je vstup Ukrajiny do NATO. Aj to by bol začiatok rozpadu Ukrajiny, ak by sa Ukrajinci pokúsili konflikt vyriešiť týmto spôsobom. Ale to sa nikdy nestane, NATO nebude zasahovať do tohoto konfliktu.“

 

NATO vojensky nezasiahne

Vojenský expert Alexander Žilin je presvedčený, že NATO sa v žiadnom prípade nezapojí do boja na Ukrajine. Podľa neho NATO sa aj vojenskými cvičeniami snaží Ukrajinu povzbudiť, aby išla do boja a ukázať, že sa na NATO môže spoľahnúť, ale v skutočnosti to je iba divadielko.

„Je to akési predstavenie, ktoré má ukázať ,pozrite sa, my sme s vami, tak sa do toho pustite! Máte za sebou celý atlantický blok.‘ Ale nech si Ukrajinci skúsia trochu pogúgliť a nájsť príklad, kde za posledných dvadsať rokov Anglosasi bojovali vlastnými rukami – aspoň niekde,“ hovorí Žilin.

„Oni vstúpia do krajiny, sformujú tzv. opozíciu alebo teroristickú enklávu, vyzbroja ich – a potom sedia na veľvyslanectve, fajčia bambus a sledujú, ako sa tamtí vzájomne zabíjajú. A nepodobá sa to tomu, čo sa dnes deje na Ukrajine? Ako vajce vajcu! Som presvedčený, že NATO sa nikdy priamo nepostaví za Ukrajinu. Prečo by to robilo? Aby na seba privolalo jadrový úder jadrovej veľmoci?“ pýta sa Žilin.

Ale hovorí: „Lenže podpichovať, huckať a vrhať do boja Ukrajincov – to im vôbec nie je ľúto. Napumpovali ich rusofóbiou, nenávisťou tak, že sa mnohí už nezamýšľajú nad tým, prečo, ako, a koho v mene čoho budú strieľať.“

 

Nové sebavedomie pre Ukrajinu

A tak je ukrajinské vedenie, šesť rokov po debakli v debaľcevskom kotli, opäť plné sebavedomia a presvedčenia, že tentoraz zvíťazí. Alebo prinajmenšom tak pôsobí, aby toto presvedčenie šírila medzi tých, ktorí majú ísť do bratovražedného boja.

O čo sa americká ukrajinská propaganda opiera? Mainstream na Ukrajine verejnosti pripomína ako Azerbajdžan vyhral vo vojne o Náhorný Karabach a hovorí, že rovnako tak aj Ukrajina si môže jedným úderom vrátiť Doneck a Luhansk – a možno aj Krym.

Médiá na Ukrajine s obľubou vyzdvihujú skutočnosť, ako v Karabachu úplne zmenilo hru nasadenie tureckých dronov Bayraktar – a takéto drony od Turecka kúpila aj Ukrajina. Od USA zase dostali moderné protitankové zbrane Javelin, ktoré sú skutočným nebezpečenstvom pre tanky obrancov Donbasu, a množstvo ďalších zbraní, pomocou ktorých, ako tvrdia ukrajinskí propagandisti, je Ukrajina rozhodnutá úplne ovládnuť územie v hraniciach spred roka 2014.

Na druhej strane sa zase v Rusku ozývajú hlasy, aby Rusko v prípade konfliktu už neváhalo problém vyriešiť raz a navždy spôsobom, ktorý by bol historicky spravodlivý: aby sa samosprávne územie DNR a LNR rozšírilo na celé ruskojazyčné územie Ukrajiny až po Podnestersko, čím by sa z Ukrajiny stal vnútrozemský štát. Vzniklo by tzv. Novorusko, čo by z hľadiska Ruskej federácie efektívne vyriešilo ochranu „ruského sveta“ vrátane Podnestria a Krymu.

 

Bielorusko

Technika a vojenské oddiely sa zhromažďujú aj na Bieloruskej strane hranice s Ukrajinou. Prečo? Chystá sa aj Bielorusko na vojnový konflikt s Ukrajinou? Žilin vysvetľuje, že nič také nehrozí, dôvod je úplne iný.

„To, že sa Bielorusko preventívne opevňuje, je veľmi rozumné – pretože v prípade vzplanutia ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou bude musieť zastavovať ľudí prenikajúcich z Ukrajiny – nie civilných obyvateľov, ale ozbrojených ľudí, náckov, extrémistov. Na Ukrajine je pripravených devätnásťtisíc bojovníkov schopných boja v mestách, teroristickej činnosti, atď. Kde je napísané, že časť týchto bojovníkov neprejde do Bieloruska?“ pýta sa Žilin.

A vysvetľuje: „Pochopte, že strategické plánovanie nerobí Kyjev – ten iba vypúšťa nejaké banality a hlúposti. Strategické plánovanie robia v Londýne – dokonca ani nie v USA – a USA to následne realizujú na Ukrajine. Preto Kyjevu ani nemusia hovoriť, čo plánujú, ale postavia ho pred hotovú vec. A preto Alexandra Grigorjeviča (Lukašenka) v tomto prípade chápem a podporujem jeho kroky.“

 

Prípravy na „Drang nach Osten 2“?

Realitou je, že od marca beží príprava na vojnu na plné obrátky. Bez vedomia verejnosti v členských štátoch NATO sa tisíce tankov a ďalšej ťažkej techniky v kolónach presúvajú po železnici na východ. Pod pláštikom vojenského cvičenia hrozí v najhoršom prípade otvorenie viacerých frontov, vojnovou líniou môže byť celý juh od Podnestria až po Kaukaz.

Nepokoj vládne aj na Blízkom východe: armády v týchto krajinách sú v nevídanom pohybe a aktivite. Saudská Arábia presunula niektoré svoje F15 na Krétu, neistota vládne v Sýrii…

Či už vojna bude alebo nie, zámer je jasný: súčasným ohrozením z mnohých smerov zahltiť, prečísliť obmedzené logistické, ľudské, informačné aj vojenské možnosti Ruska. A tým odpútať pozornosť od tých ohnísk konfliktu, kde sa naozaj má diať niečo dôležité.

K imperiálnym vojnám neodmysliteľne patria aj operácie pod falošnou vlajkou. Západ s nimi má naozaj bohaté skúsenosti, neobišla sa bez nich prakticky žiadna americká invázia a ani tentoraz to iste nebude inak: je len otázkou času, kedy sa dočkáme nejakej inscenácie, ktorá poslúži ako zámienka pre rozpútanie vojny.

 

Nebenzja: Nikto vám nedal právo byť policajtmi, vyšetrovateľmi aj katmi

Stály zástupca Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja v marci vystúpil s nevídane ostrým prejavom v Bezpečnostnej rade OSN, kde obvinil Spojené štáty z prípravy na vojnu. Napriek závažnosti posolstva globálne médiá o tomto prejave takmer neinformovali. Čo povedal Nebenzja západným „partnerom“?

„Rusko je hlboko znepokojené, že Západ dramaticky zvyšuje medzinárodné napätie. Tento postup povedie ku konfrontácii s nepredvídateľnými dôsledkami. Militantná politika vydierania, ohovárania, sankcií a vyhrážania dávno prekročila aj hranice studenej vojny. Takú hrubosť si voči mojej krajine žiadni vaši predchodcovia nedovolili. Vaše akcie pod falošnými vlajkami sa musia skončiť. Vyzývam západné štáty, aby sa znovu zamysleli a prestali robiť nezodpovedné kroky. To, k čomu vedú vaše vojenské dobrodružstvá, sme dobre videli v Juhoslávii, Iraku i Líbyi. Nikto Vám nedovolil brať na seba rolu medzinárodných policajtov, vyšetrovateľov aj katov súčasne.“

Žiaľ, Nebenzjov odkaz asi sotva nájde adresátov medzi tými, ktorým je určený. Vládcovia sveta z krajiny, ktorá nikdy v modernej histórii na vlastnom území nepocítila, čo je vojna, berú ako samozrejmosť, že sú povolaní rozhodovať o celej planéte. Arogantne si uzurpovali toto právo, ale v skutočnosti nevedia, čo robia. Sú to deti trpiace chorobou „slonovinovej veže“ – ľudské životy kdesi na opačnej strane Zemegule, ktoré môžu ľahko zničiť jediným stlačením gombíka, pre nich nemajú väčšiu cenu ako virtuálne postavičky v počítačovej hre. A naozaj im nedochádza, čo sa môže stať, ak urobia osudovú chybu.

Izraelský analytik a vojenský expert Jakov Kedmi povedal: „Ak Američania vo svojej sebaistote, úpornosti, hulvátstve prekročia určité hranice, potom sa dočkajú odpovede v duchu starého hesla ,à la guerre, comme à la guerre‘ – vo vojne tak, ako vo vojne.“ Inými slovami: ak hráte s nami bez pravidiel, aj my budeme hrať bez pravidiel.

Teraz sa svet dostal naozaj veľmi blízko k tejto hranici. Je to situácia, keď by každý Američan mal mať na pamäti Putinov výrok: „A načo by bol taký svet, v ktorom by nebolo Rusko?“

 

Sladká nevedomosť voličov…

Občania štandardizovaných štátov sú plne hypnotizovaní, zamestnaní zábavou okolo pandémie, testovania, vakcín a všetkých ďalších nezmyslov s tým súvisiacich. Len náhodou to tak vyšlo, je to iba zhoda okolností? Mnohí si ani nevšimli, že sú uväznení doma v koronovom väzení, pod kontrolou, aby nešli do ulíc…

O skutočnej situácii vo svete vedia iba to, čo dovolí globálny informačný kartel: teda vlastne nič dôležité. Že sa chystá niečo špeciálne, to môžu vycítiť iba z nervózneho správania svojich politikov, keďže napätie a vzrušenie sa nepriamo prenáša aj na dolné poschodia neokoloniálnej architektúry západného sveta. Môžu to byť čudné uponáhľané nákupy vojenskej techniky, nie celkom pochopiteľné kroky niektorých politikov, nezvyčajná aktivizácia euroatlantických postavičiek…

Teda nič exaktné. Dúfajme, že je to iba zdanie. A že tento svet je v dobrých rukách.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

CIA údajne plánovala únos a vraždu Juliana Assangea

0 icon

Brusel 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Frank Augstein)   Príslušníci americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) počas vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa plánovali únos a vraždu novinára a zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, keď sa ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke Medzinárodná federácia novinárov (IFJ)…

Arménsko a Azerbajdžan si pripomínajú prvé výročie 44-dňovej vojny o Karabach

0 icon

Baku/Jerevan 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aziz Karimov)   Obyvatelia Arménska a Azerbajdžanu si v pondelok minútou ticha uctili pamiatku obetí šiestich týždňov bojov v Náhornom Karabachu, ktoré vypukli vlani 27. septembra. Informovala o tom agentúra AFP Vojna o kontrolu nad hornatým regiónom Náhorný Karabach si vyžiadala asi 6500 mŕtvych a vyvolala…

Cenu Václava Havla za ľudské práva získala bieloruská opozičná líderka Maryja Kalesnikavová

0 icon

Štrasburg 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)   Držiteľkou deviatej Ceny Václava Havla za ľudské práva sa stala bieloruská opozičná líderka a aktivistka Maryja Kalesnikavová. Ocenenie udelili na špeciálnej ceremónii počas otváracieho dňa jesenného plenárneho zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu Za Kalesnikavovú cenu, ktorá pozostáva z odmeny 60-tisíc eur,…

EMA posudzuje žiadosť Moderny o podávanie tretej dávky vakcíny

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ted S. Warren)   Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať žiadosť spoločnosti Moderna o podávanie posilňujúcej tretej dávky jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 Podanie ďalšej dávky očkovacej látky Spikevax chce umožniť najmenej po šiestich mesiacoch od druhej dávky u ľudí vo veku od 12 rokov. EMA…

Kollár: Z koalície odídeme vtedy, keď nebudeme môcť napĺňať svoj program

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Výstupy z pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát nebudú pre hnutie Sme rodina dôvodom na odchod z koalície. Bude ich však vetovať. Z koalície odíde až vtedy, ak nebude môcť napĺňať svoj program. Pred rokovaním koaličnej rady to uviedol predseda parlamentu…

Pfizer testuje liek na odvrátenie nákazy koronavírusom

0 icon

New York 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Lennihan)   Farmaceutická firma Pfizer začala testovať prípravok, ktorý by mohol potenciálne pôsobiť ako liek na odvrátenie nákazy koronavírusom v prípadoch, keď sa nakazí blízka osoba Spoločnosť v pondelok informovala, že bude skúmať účinky tabletky obsahujúcej nízku dávku liečiva proti vírusu HIV ritonavír na…

Fico oznámil prezidentke, že jej doručia dve otázky do ďalšej petičnej akcie

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda Smeru-SD Robert Fico oznámil prezidentke SR Zuzane Čaputovej, že jej doručia dve otázky do ďalšej petičnej akcie a budú čakať na jej reakciu. Uviedol to Fico vo videu na sociálnej sieti po pondelkovom stretnutí s hlavou SR "Ak oznámi, že otázky nepodá…

Koaličná rada má riešiť zmeny v polícii či tresty za marihuanu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Koaličná rada má riešiť zmeny v Policajnom zbore, zriadenie komisie na kontrolu informačno-technických prostriedkov či zmiernenie trestov za marihuanu. Na sociálnej sieti o tom informoval predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) Šéfka poslaneckého klubu SaS…

Maďarská socialistická strana varovala Orbána: Víťazstvom SPD v Nemecku sa mení európska politika. Szijjártó: Maďarsko bude spolupracovať s akoukoľvek nemeckou vládou

0 icon

Budapešť 27. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Violeta Santos Moura, Pool via AP,John Minchillo)   Sociálni demokrati z SPD, ktorí v nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku tesne porazili kresťanských demokratov (CDU/CSU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, fandia v budúcoročných parlamentných voľbách v Maďarsku Gergelyovi Karácsonyovi – jednému z opozičných kandidátov na post premiéra.…

Milan Markovič. “Ešte nikdy médiá tak intenzívne nepriživovali strach medzi ľuďmi.” Mesík sa obáva diskriminácie “neveriacich” vo vakcíny

0 icon

Bratislavaa 27. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Facebook)   Známy herec, humorista, moderátor či scenárista Milan Markovič dostal nedávno počas rozhovoru otázku od študenta, z čoho má najväčší strach. Jeho odpoveď znela, že „zo strachu“. A vzápätí to vysvetlil vo svojom blogu Ako tvrdí, zažil už rôzne režimy. Všetky však mali spoločnú jednu…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

Gustáv Murín

Očkovacia propaganda pritvrdzuje - až do absurdna

0icon

Od počiatku tejto umelo zdramatizovanej (napr. aj falošne pozitívnymi testami a manipuláciou so štatistikami hospitalizovaných) pandemickej situácie registrujeme u nás absenciu verejnej odbornej diskusie a následné bezradné, agresívne, neúspešné zásahy do života celej spoločnosti vedenej bandou plagiátorov. Nevedomosť vedie ku katastrofickým následkom. A tie sa dostavili. Len si stručne zhrňme,…

Andrej Sablič

Komu niet rady, tomu niet ani pomoci!!!

0icon

Spravil som vše, preto, aby si táto spoločnosť uvedomila kam smeruje a, čo je tomu na príčine. Žiaľ spoločenská hlúposť, ktorej začínajú podliehať aj jedinci derúci sa k moci sa množí exponenciálne tak ako, aj prázdne peniaze, ktoré sú nositeľom tejto hlúposti. Nuž a tak na záver tohoto seriálu článkov…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Dunkerque a 2. svetová vojna (5. časť)

0 icon

 Aj napriek hrdinstvu preukázanom v Dunkerquu a úspešnou evakuáciou prevažnej väčšiny spojeneckých vojsk išlo o potupnú porážku. Hitler nariadil, aby na oslavu vyzváňali tri dni zvony a Churchill pochmurne poznamenal: „Evakuáciou sa vojny nevyhrávajú“. Pokračujeme v poradí piatou časťou článku o situácii vo francúzskom meste Dunkerque počas druhej svetovej vojny.…

Čo sa stane s tvojim telom, ak budeš piť len čistú vodu?

0 icon

Všetci dobre vieme, aké zdravotné ťažkosti nám môžu spôsobiť rôzne sladené nápoje - od obezity až po cukrovku a srdcovo-cievne problémy. Avšak ako bude naše telo reagovať, ak tieto nápoje kompletne vyradíme z nášho "jedálnička" a začneme piť výhradne čistú vodu? 1. Schudneš

Prečo na svete existujú len 4 farby pasov a aký majú význam?

0 icon

Je jasné a celkom logické, že každá krajina na svete má svoj vlastný pas a jeho vyhotovenie. Čo však majú všetky pasy spoločné, je farba obalu. Existujú iba štyri základné farby, ktoré sa používajú na cestovných pasoch po celom svete. Každá krajina má svoje vlastné dôvody pre výber jednej z týchto štyroch farieb,…

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali