NASA informuje, že s použitím pozorovaní Hubbleovho vesmírneho teleskopu a pozemných observatórií medzinárodný tím vedcov potvrdil, že “Oumuamua (oh-MOO-ah-MOO-ah), prvý známy medzihviezdny objekt, ktorý prechádzal cez našu Slnečnú sústavu, získal neočakávaný nárast rýchlosti a posunu v trajektórii odvtedy, ako sa v minulom roku objavil vo vnútornej Slnečnej sústave”.
Marco Micheli z koordinačného centra Európskej vesmírnej agentúry sledujúceho vesmírne objekty približujúce sa k Zemi (Space Situational Awareness Earth-Objective Coordination Centre) v talianskom Frascati vraví, že “ich vysoko presné merania polohy objektu Oumuamua odhalili, že niečo ovplyvňuje jeho zmenený pohyb, ale nie sú to gravitačné sily Slnka a planét”.
Analýzou trajektórie kolega Davide Farnocchia z Centra štúdie objektov blízko Zeme (CNEOS) v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory (JPL) v NASA zistil, že podľa všetkého ide o kométu. Zvýšená rýchlosť objektu totiž nastala kvôli “vytryskovaniu plynného materiálu z jeho povrchu a takýto druh vypudzovania ovplyvňuje pohyb mnohých komét v našej Slnečnej sústave”.
Kométy zvyčajne vyrážajú do okolia veľké množstvo prachu a plynu pri zahrievaní od Slnka. To sa však na Oumuamue spočiatku neprejavovalo. Odplyňovanie môže spôsobiť aj veľmi malé množstvo prachových častíc, aby nastala dostatočná situácia na zvýšenie rýchlosti objektu, ale nestačí na to, aby ho bolo možné odhaliť.
Takmer kilometrová Oumuamua je teraz od nášho Slnka vzdialená viac ako Jupiter a s rýchlosťou okolo 31 km za sekundu smeruje k okrajom Slnečnej sústavy. O štyri roky znova zavíta do Slnečnej sústavy, prejde Neptúnovou obežnou dráhou a znova odíde do medzihviezdneho vesmíru.
Pozorovania poukazujú na možnosť, že iné hviezdne systémy pravidelne vysúvajú malé objekty podobné kométe a malo by sa ich viac pohybovať medzi hviezdami.