Belgicka polícia na svojom internetovom portáli varovala, že klikom myší dávajú ľudia vedieť, čo ich robí šťastnými. To následne pomôže Facebooku nájsť perfektné miesto pre zobrazenie obsahu, ktorý vzbudzuje zvedavosť. Zároveň sociálna sieť určí čas, kedy vám daný obsah zobrazí.
Polícia svojim vyhlásením narážala na fakt, že z reakcií užívateľov dokáže sociálna sieť odvodiť, kedy má človek zlú a kedy dobrú náladu. Úrady si zároveň myslia, že keď sa vám určitý obsah ukáže, keď ste v dobrej nálade, predpokladá sa, že ste v tejto dobe vnímavejší a je väčšia šanca, že na to budete reagovať.
Sociálna sieť sa voči kritike emotikonov ohradila tvrdením, že majú umožniť komplexnejšie reagovanie na obsah. Ľudia sa totiž podľa Facebooku sťažovali, že príspevok môžu len “olajkovať”.
Český server zároveň pripomína, že v prípade Belgicka nejde o prvú kritiku Facebooku. Na konci minulého roka nariadil belgický súd Facebooku, aby prestal sledovať internetové stopy užívateľov, ktorí nie sú registrovaní. Tým, ktorí si bez prihlásenia zobrazili tieto internetové stránky, následne spoločnosť vytvorila takzvaný tieňový profil a zhromažďovala o nich informácie. Facebook spor vyriešil tak, že neprihlásení užívatelia neuvidia verejný obsah.