Post-Bachmutský scenár vo vojne na Ukrajine

Post-Bachmutský scenár vo vojne na Ukrajine

Kyjev 28. mája 2023 (HSP/Indianpunchline/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Telegram)

 

Ukrajinský prezident Zelenskyj a americký prezident Biden sa stretli na okraj summitu G7 v Hirošime v priebehu niekoľkých hodín po tom, ako minulú nedeľu o jednej hodine ráno prišlo z Kremľa vyhlásenie, v ktorom prezident Vladimir Putin pozdravil ruské sily v súvislosti s “ukončením operácie na oslobodenie Artemovska” (na Ukrajine známeho ako Bachmut), píše významný indický medzinárodný pozorovateľ, bývalý veľvyslanec M. K. Bhadrakumar

Biden Zelenskyj
Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozprávajú počas ich bilaterálneho stretnutia v rámci summitu skupiny G7 v japonskom meste Hirošima

Operácia trvala 224 dní a zmenila sa na epickú bitku. Ukrajina zaplatila vysokú cenu krvi v snahe udržať si Bachmut, ktorý sa začal nazývať “mlynček na mäso”. Americkí analytici uviedli dvadsaťpäť ukrajinských brigád a najmenej 9 práporov a 5 plukov – odhadované nasadenie minimálne 120 000 vojakov – ktoré Kyjev vrhol do boja. Odhadované 70 % straty by znamenali, že Ukrajina utrpela až 94 150 zabitých a zranených. Je to zničujúca porážka.

Reklama

Konvenčná vojenská doktrína hovorí, že armáda útočiaca na zakopané sily bude potrebovať najmenej trikrát viac vojakov ako obranné sily zakopané v opevneniach. Ale bojovníci Wagnera v počte 32 000 bojovníkov čelili takmer 4-krát väčším zástupným silám NATO, ktoré boli vybavené modernými zbraňami.

Šok z drvivej porážky sa zračil na tvárach amerického prezidenta Joea Bidena a ukrajinského prezidenta Zelenského, keď niekoľko hodín po zverejnení vyhlásenia Kremľa stáli pred médiami v Hirošime. Čítajúc z pripraveného textu Biden oznámil, že v rámci zásadného obratu v politike USA “začnú s našimi partnermi vyvíjať určité nové spoločné úsilie na výcvik ukrajinských pilotov na stíhacie lietadlá štvrtej generácie, ako sú F-16”.

Reklama

Medzitým Ukrajina v sérii okázalých incidentov začala zasahovať ciele v Rusku zbraňami dodanými USA a Veľkou Britániou. Došlo k sporadickým útokom delostrelectvom a raketami Himars na ruských civilistov v pohraničných mestách; k dvom útokom dronov na Kremeľ a k britským útokom raketami Storm Shadow na ciele v Rusku. V jednom konkrétnom prípade minulý týždeň došlo k cezhraničnému vpádu do oblasti Belgorodu s použitím vozidiel a zbraní dodaných USA. Žiadny z týchto útokov však nemožno považovať za “útoky, ktoré menia pravidlá hry”.

Zatiaľ čo USA a zvyšok NATO predstierajú nevedomosť o týchto útokoch, kľúčovým faktom je, že Ukrajina získava údaje o zameraní, ktoré môžu poskytnúť len spravodajské zdroje NATO. Bola tak porušená desaťročia stará červená čiara z čias studenej vojny – a to, že ani USA, ani Rusko nebudú priamo alebo nepriamo útočiť na územie druhej strany. (Túto hranicu držali aj počas afganského džihádu v 80. rokoch).

Bude to mať následky. Prvý náznak prišiel so správou, že v Bielorusku sa už rozmiestňujú jadrové zbrane a minister obrany Sergej Šojgu bol v Minsku podpísať potrebnú dohodu, ktorá podrobne opisuje logistiku rozmiestnenia. Biden v piatok po návrate z Japonska novinárom povedal, že jeho reakcia na ruské rozmiestnenie je “mimoriadne negatívna”.

V skutočnosti je však zámerom Moskvy poskytnúť Bielorusku odstrašujúci potenciál proti akýmkoľvek neuváženým krokom NATO, ako je napríklad odrezanie prístupu do Kaliningradu. Mimochodom, aj USA už dlhé roky držia jadrové zbrane na európskom území.

Vždy však môže vzniknúť ohnisko napätia. Nadchádzajúce cvičenie NATO s krycím názvom Air Defender 23 (12. – 23. júna) bude najvýznamnejším vojenským cvičením, aké sa kedy uskutočnilo nad európskym nebom, a najrozsiahlejším cvičením nasadenia vzdušných síl v histórii západnej aliancie – zapojí sa doň 25 krajín NATO, 10 000 príslušníkov armády a približne 220 lietadiel.

Reklama

Podľa Larryho Johnsona, známeho amerického blogera a bývalého analytika CIA, “výcviková operácia takéhoto rozsahu a veľkosti na pozadí zvýšeného napätia v regióne pripomína zapálenie zápalky v zásobníku benzínu”. To znamená, že na taktickej úrovni sa ruská armáda pripravuje aj na ďalšie operácie na dokončenie oslobodenia Donbasu po tom, ako získala kontrolu nad Bachmutom, ktorý je hlavným komunikačným uzlom, cez ktorý prechádzala všetka ukrajinská logistika pozdĺž doneckého oblúka až po Seversk.

Následky bojov v Bachmute

V stredajšej správe v denníku Izvestija sa s odvolaním sa na názory expertov uvádza, že Avdijivka a Marienka sú “ďalšie v poradí… aby nedošlo k ostreľovaniu mesta Doneck… Ďalej bude potrebné vypnúť veľký donecký oblúk – od Ugledaru po Seversk s prístupom do Konstantinovky a Slavjanska. To sú posledné dve mestá veľkej donbaskej aglomerácie, za ktorými nasleduje step (vedúca k rieke Dneper), kde bude pre nepriateľa veľmi ťažké sa udržať.”

Opäť platí, že bojovníkov Wagnera vystriedajú na ďalšie operácie pravidelné ruské jednotky. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to povedal v piatkovom rozhovore pre ruskú televíziu: “Je ťažké povedať, kde je bod zlomu… Je zrejmé, že miera priameho a nepriameho zapojenia krajín kolektívneho Západu do tohto konfliktu každým dňom prudko narastá. To môže konflikt predĺžiť, ale nezvráti jeho priebeh drasticky. Vôbec to nemôže zvrátiť priebeh. Rusko bude pokračovať v operácii a Rusko tak či onak zabezpečí svoje záujmy a dosiahne vytýčené ciele.”

Rusko medzitým vedie intenzívnu bombardovaciu kampaň, aby Kyjevu sťažilo zhromaždenie živej sily a palebnej sily potrebnej na začatie a udržanie útočnej operácie dlhšie ako niekoľko dní, a celkovo zintenzívňuje svoje operácie s cieľom zdecimovať vojenské kapacity Ukrajiny.

“Známou neznámou” je to, ako volebná kampaň v USA v roku 2024 ovplyvní trajektóriu vojny. Bidenov posun v otázke F-16 možno považovať za reakciu na kolená. Dokonca aj generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, pripúšťa, že F-16 nie je “zázračná zbraň”.

Reklama

Rusko medzitým naďalej sondovalo zámery USA. Námestník ruského ministra obrany Sergej Riabkov v piatok v rozhovore pre prestížny časopis International Affairs uviedol, že “vládnuca elita USA sa do veľkej miery skonsolidovala na protiruskom základe bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Podľa môjho názoru sa situácia mení na vyššiu moc.”

Riabkov, ktorý je najvyššie postaveným “bodom” pre vzťahy s USA na ministerstve zahraničných vecí, však zároveň dodal: “Bez ohľadu na to, ako sa veci vyvinú, sme ochotní viesť dialóg s tým, kto sa dostane k moci (v USA).”

Jednou z kľúčových podmienok úspešného mierového procesu na Ukrajine preto zostáva, aby sa Ukrajina vzdala vstupu do NATO a EÚ a vrátila sa k neutrálnemu statusu nezúčastnenej krajiny. Veľkou otázkou je, ako ďaleko pôjde NATO na svojom nadchádzajúcom júlovom samite vo Vilniuse; znamenalo by to plné členstvo Ukrajiny alebo niečo iné? Nezdá sa, že by sa vo Vilniuse mali prijať nejaké veľké rozhodnutia.

Zaujímavé je, že Kremeľ inštinktívne zahriala myšlienka telefonátu Putinovi “v pravý čas”, ktorú vyslovil nemecký kancelár Olaf Scholz po návrate do Berlína zo samitu G7 v Hirošime. Berlín neustále odmietal akýkoľvek unáhlený krok zo strany NATO v súvislosti s členstvom Ukrajiny.

Henry Kissinger v piatkovom rozhovore pre Wall Street Journal pri príležitosti osláv svojej storočnice tiež poznamenal, že “ponuka na vstup Ukrajiny do NATO bola veľkou chybou a viedla k tejto vojne”. Kissinger sa namiesto toho vyslovil za väčšiu jasnosť ruského postoja k Európe, pričom upozornil, že Rusko má síce záujem podporovať vzťahy s Európou v záujme vlastného rozvoja, ale zároveň je opatrné voči potenciálnym hrozbám prichádzajúcim zo Západu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali