Predstavitelia rakúskych parlamentných strán podpísali ešte pred samotnou pietnou spomienkou spoločné vyhlásenie, v ktorom uznávajú masakru arménskeho obyvateľstva jednotkami Osmanskej ríše ako genocídu. Táto deklarácia má však iba symbolický charakter, pretože sa o nej v parlamente nebude hlasovať. Napriek tomu predstavuje podľa ORF prvý krok na ceste k uznaniu masakry arménskeho obyvateľstva. Niekdajšie Rakúsko-Uhorsko patrilo v prvej svetovej vojne podobne ako Nemecko medzi spojencov Osmanskej ríše.
Ekumenická rada cirkví v Rakúsku vyzvala začiatkom apríla prezidenta Heinza Fischera, ako aj vládu kancelára Wernera Faymanna, aby predmetnú masakru uznali podobne ako iné krajiny za genocídu. Najvyšší rakúsky predstaviteľ sa však na spomienkových slávnostiach pri príležitosti smutnej storočnice v Jerevane nezúčastní, Rakúsko bude zastupovať veľvyslanec.
Turecká vláda povolala na protest voči schválenému vyhláseniu svojho veľvyslanca v Rakúsku Mehmeta Hasana Gögüsa na konzultácie do Ankary. Informáciu poskytol pre internetové vydanie denníka Die Presse samotný diplomat cestou na viedenské medzinárodné letisko. Podľa jeho slov ide o prvú reakciu, nasledovať bude oficiálne stanovisko tureckého rezortu zahraničných vecí. Viacero tureckých organizácií už protestovalo voči deklarácii schválenej vo Viedni.
mž