Poradca prezidenta Andreja Kisku: Treba formovať verejnú mienku. Rusko je pre nás hrozbou. Americká prítomnosť v Európe je v záujme našej bezpečnosti

Poradca prezidenta Andreja Kisku: Treba formovať verejnú mienku. Rusko je pre nás hrozbou. Americká prítomnosť v Európe je v záujme našej bezpečnosti

Bratislava 4. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

O prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi sa hovorí, že je pod silným vplyvom svojich rusofóbnych poradcov. Premiér Robert Fico mu odporúčil, aby ich menej počúval, prípadne vymenil. Jeden z prezidentových poradcov, Peter Bátor, nezostal svojej povesti nič dlžný. Rusko označil za hrozbu a americkú vojenskú prítomnosť v Európe ako garanta našej bezpečnosti.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Poradca proamerického prezidenta Slovenskej republiky, Peter Bátor, ktorý je expertom na obranu a bezpečnosť v rozhovore pre portál Aktuality tvrdí, že “ruská agresia” sa začala už udalosťami v Gruzínsku.

Reklama

“Po udalostiach v Gruzínsku,  Rusko jasne ukázalo, že pokiaľ ide o jeho záujmy, hranice a suverenita štátu nie sú pre neho zásadnou prekážkou. Už vtedy sa dalo v jeho strategických dokumentoch čítať, čoho je schopné, že má vo svojom okolí svoje strategické záujmy a že ich bude aj presadzovať. ”

Poradca prezidenta Andreja Kisku však už nespomenul fakt, že agresorom v tomto konflikte bolo práve Gruzínsko na čele s Michailom Saakašvilim, ktoré zaútočilo na Južne Osetsko a na Ruské mierové jednotky.

Reklama

Podľa Bátoru, Rusko na Ukrajine zopakovalo to, čo sa odohralo v Gruzínsku: “Rusko urobilo to, čo sa už v Gruzínsku ukázalo ako najefektívnejší nástroj, keď chcete zabrániť krajine vstúpiť do medzinárodnej organizácie: zobrať si časť jeho územia, čím zásadne naruší jeho suverenitu a napadnutý štát stratí kontrolu nad časťou svojich hraníc. A to je pritom jedna zo základných podmienok, aby sa štát mohol stať členom NATO alebo EÚ.”

Poradca pretidenta tiež tvrdí, že je veľmi dôležité  ako komunikujeme s našou verejnosťou, pretože takto formujeme verejnú mienku. “Je dôležité ísť pred ľudí a vysvetľovať. Lebo potom tu máme nielen antiamerikanizmus, ale množia sa nám tu aj extrémistické či antieurópske nálady,” vysvetlil.

Podľa Bátora sa antiamerikanizmus na Slovensku začal útokom NATO na Kosovo, neskôr to pokračovalo  pri vojne v Iraku či dokonca v Afganistane. Tieto konflikty boli podľa neho prezentované štýlom, že USA zasahujú a bombardujú, kde chcú.

“Ľudia už nevnímali, že to neboli len USA, ale že v mnohých týchto operáciách boli viaceré štáty, vrátane Slovenska, či Českej republiky. A že dôvody na to boli veľmi vážne, ” vyhlásil Bátora.

Poradca prezidenta tvrdi, že nám chýba strategická komunikácia voči občanom. Obvinil aj politikov: “Zriedka počujete politika, ktorý by sa postavil a povedal napríklad, že americká prítomnosť v Európe je v záujme našej bezpečnosti alebo, že musíme investovať viac do obrany, alebo že to malé veliteľstvo NATO na Slovensko, je na našu vlastnú žiadosť a pre našu bezpečnosť. ”

Reklama

Samuel Gdovin

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali