Pompeove výhrady však Čínou neboli axceptované. Čína je suverénny štát a sama si určuje ktorých novinárov na územie Číny vpustí a ktorých nie. Okrem toho je Čína pobúrená Pompeovými a Trumpovými výhradami ohľadne čínskej zodpovednosti za šírenie koronavírusu vo svete, ktoré označuje za dezinformácie, takže veľmi pozitívne naladená nie je a Pompeove slovné ataky neprijíma s pochopením.
Napätie medzi Číňanmi a Američanmi už vyústilo okrem iného aj do vzájomného vyhosťovania nepohodlných novinárov. Začali s tým, samozrejme, Američania, ktorí vyhostili viacerých čínskych novinárov. Čína následne vyhostila dvoch Američanov a Austrálčana, ktorých protičínske články z pohľadu Číny prekročili únosnú mieru, čo Američanov pobúrilo, a pripomenuli Číne “slobodu slova”.
Číňania pokračovali ďalej, následne zrušili akreditáciu amerických korešpondentov Wall Street Journal, New York Times a Washington Post, takže Američania ustúpili.
Všetci americkí novinári, ktorých Číňania vyhostili, stratili povolenie pracovať v Číne, Hongkongu a Macau.
Ak by chceli Číňania v porovnaní s Američanmi reagovať naozaj recipročne, mali by zatknúť aj nejakého amerického manažéra, rovnako ako to urobili v minulosti Kanaďania, keď na americký príkaz zatkli Meng Wanzhou, čínsku finančnú riaditeľku korporácie Huawei. Takéto zatknutie by Pompeovi pripomenulo, že USA strácajú svoje medzinárodné pozície.
František Olčaj