S revolučnou receptúrou teraz prichádza tím z Marylandskej univerzity v USA. Tento proces premení drevo na hmotu s veľkou pevnosťou. Tím vedený materiálovým inžinierom Liangbingom Huom varil niekoľko hodín rôzne druhy dreva v roztoku hydroxidu sódneho a siričitanu sódneho. Týmto postupom sa z dreva postupne čiastočne odstráni lignin a hermicelulóza, no celulóza ostane v dreve bez zmien.
Následne sa drevo lisuje celý deň pri teplote približne 100 °C. Pri tomto procese sa bunkové steny v dreve zrútia a v celulózových vláknach dôjde k chemickej reakcii, ktorá ich vzájomne prepojí. Vďaka tomu pevnosť dreva výrazne vzrastie.
Hu so svojimi spolupracovníkmi tak stlačili drevo na pätinu jeho pôvodnej hrúbky a hustota dreva vzrástla na trojnásobok. Sila potrebná na roztrhanie takéhoto materiálu vzrástla 11 krát, odpor, ktorý je potrebný na jeho ohnutie sa zvýšil dvadsaťkrát a odolnosť ku stlačeniu dokonca 50 krát. Výsledné drevo je aj tvrdšie a lepšie odoláva poškrabaniu a silným úderom. Experti tiež považujú za veľmi dôležitú zvýšenú odolnosť dreva voči vode.
Hu dokonca urobil test, pri ktorom použil preglejku, ktorá je vyrobená z piatich vrstiev tvrdeného dreva. Materiál s hrúbkou tri milimetre zastavil oceľový projektil s hmotnosťou 46 gramov, letiaci rýchlosťou 30 metrov za sekundu. Oproti spevnenému drevu stojí kevlar, ktorý sa používa na výrobu nepriestrelných viest dvadsaťkrát viac.