Systém RASFF spravuje Európska komisia (EK) a slúži k rýchlej výmene informácií o rizikových potravinárskych produktoch medzi členskými krajinami Európskej únie. Umožňuje tiež vypátranie dodávok mäsa a ich stiahnutia z trhu.
“Mäso z ilegálnych bitúnkov expedované na trhy v Poľsku a v zahraničí je lokalizované a sťahuje sa,” uviedlo ministerstvo.
Upozornilo, že testy zadržaného mäsa neodhalili žiadne biologické riziko. “Ako preventívne opatrenie sa však z týchto bitúnkov všetko mäso sťahuje, pretože ich aktivity porušovali zákon,” dodal rezort.
Európska komisia v piatok uviedla, že mäso z týchto bitúnkov sa dostalo na trh 14 členských krajín EÚ vrátane Slovenska. Upozornila, že je v úzkom kontakte s poľskými úradmi a že záležitosť sa vyšetruje.
Ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná v sobotu skonštatovala: “Zatiaľ môžeme len odporučiť spracovateľom mäsa a občanom, aby sa vyhýbali vyhľadávaniu poľského mäsa. Túto výzvu agrorezort prezentoval hneď po prepuknutí škandálu. Ohľadom tvrdých opatrení voči Poľsku je však rozhodujúca Európska komisia. Tá rozhodne, aké tvrdé opatrenia budeme môcť urobiť. Pri bezpečnostnom riziku môže komisia pristúpiť aj k takému tvrdému trestu a opatreniu, akým je zákaz vývozu hovädzieho mäsa z Poľska. V rámci Európskej únie však, samozrejme, do zakročenia komisie nie je povolený akýkoľvek zákaz dovozu potravín z iného členského štátu,“ ozrejmila v Matečná v relácii Sobotné dialógy RTVS (viac v článku).
Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis vo štvrtok oznámil, že v pondelok do Poľska odcestujú inšpektori EÚ. Vyzval Poľsko k prísnemu potrestaniu “páchateľov tejto kriminálnej činnosti, ktorá by mohla predstavovať riziko pre zdravie verejnosti a ktorá vykresľuje neprijateľné zaobchádzanie so zvieratami”.