Politický rasizmus zaviedol do spoločnosti hlavne Igor Matovič a Jaroslav Naď

Bratislava 24. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer,  Jaroslav Novák, Dano Veselský)

 

Mnohí z Vás ten pocit dobre poznáte: Pri kliknutí na modrú ikonu sociálne siete sa vám zjaví status Igora Matoviča, čo vám automaticky zrýchli tep. Čítať ho začnete so zatajeným dychom, Napríklad tento, tak mnohí čítali: „Tak rád by som vám sem dal foto z toho, ako suším na slniečku pod oknom v hoteli opraté tričko, ponožky, ale radšej nedám a zostane vám len predstavivosť.“

Jaroslav Nad Igor Matovic
Na snímke zľava minister obrany Jaroslav Naď a predseda vlády SR Igor Matovič (obaja OĽaNO)

„Hneď by sa mi do komentárov zbehli všetci múdrosráči slovenského sveta a súkali by svoje pohoršené ‚múdrosti‘ – aký medzinárodný škandál som jednou foto práve spáchal, ako už by som sa ako premiér mal konečne správať atď. Jednoducho – neuveriteľné farizejské naškrobené drísty.“ 

Úprimne, mne politická žoviálnosť premiéra Matoviča nikdy moc nevadila. Problém je, že žoviálny človek sa všeobecne považuje za menej spoľahlivého, čo mnohým ľuďom mohlo prekážať. Matovič teda vedel, že riskuje a že svojou žoviálnosťou v konzervatívnom prostredí narazí na spoločenský odpor a bude si ju musieť obhájiť. Bezpochyby si vtedy myslel, že sa mu to podarí.

Matovičove správanie prekáža dnes 90% ľuďom, čo potvrdzujú prieskumy. Analytikom však bolo viacmenej jasné už od začiatku, že to bude práve Matovičova žoviálnosť, čo ho v politike pošle ku dnu. Inak je totiž verejnosťou posudzovaná politikova žoviálnosť pred voľbami, keď sa chce politik zapáčiť a inak po voľbách, kedy chce žoviálne obhajovať závažné kauzy, dokonca nezvládnutú pandémiu.

Ale, keď začal napádať ľudí takýmito statusmi iba preto, že jeho žoviálnosti ľudia nerozumeli, vtedy som pochopil, že v tejto hre ide o viac, ako iba o koniec kariéry jedného hlúpeho politika. Matovičove urazenecké reči pre pocit, že ho sklamal vlastný národ museli v čase pandémie zákonite so sebou priniesť aj trvalé následky.

Matovič bol vždy veľmi šikovný politický marketér. Pred voľbami 2020 som iba žasol, ako šikovne narábal s náladami národa cez poburujúce taktiky a dostával predvolebný dav do varu cez statusy na sociálnych sieťach. Ale, „do nemlátom“ stupňovať atmosféru, emočne vybičovaného národa v čase pandémie, kedy ľudia šaleli už z toho, že sú zavretí doma, bolo dosť nechutné politické divadlo. Občas sa mi zdalo, že to nemôže byť ani pravda. Akoby to bola iba filmová fikcia. Akési kultové bukkake porno z produkcie Quentina Tarantina, ktoré sa nikdy v skutočnosti nenatočilo.

Bolo jasné od začiatku, že tento Matovičov pokus o preformátovanie myslenia ľudí metódami politického rasizmu sa na Slovensku v čase pandémie nikdy nepodarí a že to bude iba čistá politická mäsiarina, ktorá skončí katastrofickými spoločenskými následkami. Matovič si však veril. Musel iba zvoliť vhodnú taktiku. Bol ňou politický rasizmus.

Tí chudáci, pozatváraní cez pandémiu doma vôbec nerozumeli tomu, čo sa to deje a prečo im Matovič takto hrubo nadáva. Logicky, lebo v tom čase sa žiadny Slovák nad zhubnosťou politického rasizmu nezamýšľať. Ľudia podvedomo cítili, že niečo závažné nie je v poriadku, ale nevedeli to pomenovať. Matovič to totiž politický do slovenskej spoločnosti zaviedol, vcelku natvrdo a bez varovania. Majorita Slovákov si neuvedomuje, o čo ide politikom pri politickom rasizme dodnes. Je teda nevyhnutné, aby sme si predtým, ako budeme pokračovať najskôr zadefinovali, čo to politický rasizmus je.

 

Politický rasizmus je nevedecké učenie o nerovnosti postavenia v spoločnosti

Ide o spoločenskú anomáliu vytvárajúcu spoločenské rozdiely na základe poruchy myslenia. Vzbudzuje mylnú predstavu u politického konzumenta založenú na fakte, že má nadradené spoločenské postavenie spojené s jeho správnejším chápaním prebiehajúcich spoločenských procesov.

Porucha myslenia vedúca k politickému rasizmu súvisí s ľudskými postojmi odlišnými od konvenčných spoločenských postojov. Často sa s ním stretávame u ľudí, závislých na vyššom spoločenskom postavení súvisiacim s politickou príslušnosťou.

Na aplikáciu politického rasizmu zneužívajú politickí rasisti najčastejšie svoje priaznivejšie, obvykle influencerské postavenie na sociálnych sieťach, vyššiu exponovanosť v spoločnosti plynúcu z ich politickej nominácie alebo vyšší záujem médií. Medzi primitívnejšie druhy politického rasizmu patria napr. spoločenské nadraďovanie sa pre trendovejší spôsob vnímania spoločnosti alebo vnucovanie mylných predstáv o existencií stupnice správnosti politických príslušností.

 

Tak ako pri klasickom rasizme, aj pri politickom rasizme existuje deľba na nadradené a podradené skupiny

V spoločnosti šíria politickí rasizmus najčastejšie politici a ich followeri. Politický rasista je hlavne ten, kto pestovaním politického rasizmu, najčastejšie uznávaním svojho obľúbeného politika, pomáha vytvárať v demokratickej spoločnosti nepohodlných jedincov alebo skupiny z opačného politického spektra za účelom podraďovania nepohodlných názorov, v ojedinelých prípadoch vytvárania foriem fyzického podriaďovania si svojho okolia. Takíto ľudia vytvárajú v spoločnosti často politickú šikanu aj u nepolitických skupín. Obvykle sa to deje kvôli rozdielnemu názoru alebo spoločenskej nepohodlnosti obete politického rasizmu.

Politický rasizmus tiež často vzbudzuje predsudky, diskrimináciu alebo nevraživosť namierenú na ľudí pre ich príslušnosť k inému politickému smeru či konkrétnemu politikovi alebo politickému nominantovi.  Podoby politického rasizmu objavujúceho sa v posledných rokoch sú často založené aj na nesprávnom sociálnom ponímaní spoločenských rozdielov medzi ľuďmi.

Tieto názory môžu nabrať podobu presvedčenia alebo konania jednotlivcov, ale hlavne spoločenského napredovania politického systému ktorý kategorizuje ľudí podľa politickej príslušnosti, garantuje vyznavačom politického rasizmu rozdielne práva na základe domnelých zdieľaných vlastností, schopností alebo charakteristík.

Politický rasizmus je vlastne psychologická vojna politika proti spoločnosti

Politický rasizmus je vlastne psychologická vojna politika proti spoločnosti, ktorá nevyhovuje jeho predstavám. Politik si choro myslí, že spoločnosť by mala reagovať na jeho podnety inak – súhlasnejšie, preto sa ju snaží preformátovať viac na svoj obraz. A politický rasizmus je spôsob, ako to dosiahnuť. Tvrdý a účinný. Ide o nepríjemnú nátlakovú hru s obyvateľstvom, pričom politický rasizmus je nástrojom zmien.

Iste si pamätáte, keď sa poslankyňa Bittó Cigániková snažila národ presvedčiť o hlúposti, že päťtisícový plat poslanca NR SR v štáte, kde priemerný plat bol v tom čase päťkrát nižší bol v poriadku. Urobila to spôsobom, že ľudí z národa, ktorí s jej názorom nesúhlasili nazvala ťuťmákmi, ktorí nič nedokázali. Nikoho vtedy ani nenapadlo, že ide o taktiku nátlakového preformátovávania spoločnosti. Jednoducho napísané: kto s jej politickým názorom nesúhlasil, toho pred celým národom nepohodlne onálepkovala, aby svoje názory nemohol pohodlne šíriť, pretože ľudia ako Bittó Cigániková boli v tom čase osobami, ktoré čiastočne určovali spoločenské trendy a pri šírení názorov, ktoré jej teóriám odporovali, ste sa poľahky mohli dostať do problémom s jej voličmi.

Bittó Cigániková
Na snímke poslankyňna NRSR Jana Bittó Cigániková

Netreba to veľmi vysvetľovať, lebo všetci to z minulosti poznáte. Najväčšie konflikty zažívala slovenská spoločnosť asi s voličmi Kotlebu, ktorý zaviedol primitívny politický rasizmus do slovenskej politiky ako prvý. Boli to totiž kotlebovci, kto začal na Slovensku napádať názor každého, kto odmietal Kotlebu a názorovo sa im postavil. Až po Kotlebovi to prebrali neoliberální politici. Pochopili, aká nesmierne silná zbraň je politický rasizmus. Ide totiž o skutočne sofistikovanú hru politikov a ich prívržencov s ich politickými oponentmi.

Matovič sa v tom doslova našiel. Stal sa majstrom politického rasizmu. Jeho fanklub prevalcoval každého, kto sa opozičným názorom pred voľbami 2020 postavil. Bol v tom hecovaní Slovákov taký dobrý, že touto taktikou vyhral parlamentné voľby 2020 a nástroje politického fašizmu si jeho voliči rýchlo osvojovali. Zašiel však priďaleko keď si myslel, že cez svoje nenávistné statusy politickeho rasistu dokáže preformátovať myslenie Slovákov aj počas pandémie. Narazil. A narazil nechutne. Až tak, že ho Slovensko doslova vyhlásilo za blázna.

Igor Matovič
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič

Matovič vedel, že politický rasizmus, ktorý mal násilne formátovať myslenie bezbranných ľudí bude v čase pandémie neobvykle tvrdá a preto účinná zbraň. Vedel, čo sa deje v hlavách, z pandémie frustovaných Slovákov, keď im nadával. Vedel, že to, čo robí je naozaj nechutný marketingový nástroj na preformátovanie myslenia ľudí počas pandémie. A vedel aj, že keď to nevyjde, tak na tom pohorí, ako Hitler na prehratej vojne. Napriek tomu do toho išiel a robil počas pandémie Slovákom, ktorí si dovolili nesúhlasiť s jeho, v spoločnosti sa šíriacimi názormi také mentálne peklo, aké si nedovolil od revolúcie na Slovensku ešte žiadny politik.

Každý, kto odmietol rúško bol nepohodlný múdrosráč. Stačilo to napísať na sieť a jeho vlčiaci s pandemickými náhubkami túto nepohodlnú spoločenskú vrstvu trhali na kusy. Každý, kto sa opovážil povedať, že pandémia vznikla v labáku vo Wuchane, bol prehodený korporátno-mediálnym vlčiakom a tí, týchto ľudí, cez svojich čitateľov presvedčených o opaku spoločensky popravovali.

Ľudia boli v tom čase doma. Mnohí náhle stratili počas pandémie najbližších. Ľuďom logicky hrabalo už z toho, že sú v domácom väzení a ten hrubý grobian im nadával cez modrú sociálnu sieť len kvôli tomu, aby nátlakovo preformátoval myslenie Slovákov na svoj obraz.

Ľudia sa nemali ako proti takto hrubému nátlaku Matovičovej politiky ako brániť. Nemohli vyjsť do ulíc, aby Matovičov politický rasizmus zastavili. Nemohli mu prísť pred dom a stáť tam dovtedy, pokiaľ s tým neprestane. Nemohli nič. Boli tomu politickému rasistovi a neobvyklému grobianovi vystavený počas pandémie napospas. Na milosť a nemilosť. Nakoniec sa vysilení Slováci vzbúrili a prišli na námestie. Tam nastúpil „službu ľudu druhý politický mäsiar, Jaroslav Naď. Všetkých, ktorí si dovolili sa zavesiť v polo-zúfalstve na bránu úradu vlády, nazval opicami.

Neviem, či niekedy budú na Slovensku niekoho trestať za pandémiu a politický rasizmus, ktorým nechutne títo ľudia týrali a dodnes stále týrajú vlastný národ. Ale jedno viem. Súdu sa raz bezcitní politickí rasisti dočkajú. Ak nie skutočného, tak politického určite.

Tony Belohorec

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Posúdiť nevhodnosť podania vakcín môže iba lekár

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Fratišek Iván)   Posúdiť kontraindikácie očkovania môže lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta. To platí nielen o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, ale aj pri podávaní iných vakcín. V prípade indikácie liečiv alebo voľby najvhodnejšieho medicínskeho postupu je situácia obdobná. V stanovisku to pripomenul komunikačný odbor Ministerstva…

Peter Pčolinský: „Brata odmietajú zbaviť mlčanlivosti, aby sa náhodou verejnosť nedozvedela že tí, ktorí sa pasujú do úlohy čestných a spravodlivých, sú v skutočnosti kriminálnici“

0 icon

Bratislava 6. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poslanec NR SR a predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský na sociálnej sieti informoval, že jeho brat, bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinsk, stále nebol zbavený mlčanlivosti, aby sa mohol vyjadriť ku činnosti SIS pod je vedením, ktorá zistila ovplyvňovanie vyšetrovaní vo viacerých…

USA v procese s finančnou riaditeľkou Huawei podľa právničky nezavádzali

0 icon

Vancouver 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darryl Dyck/The Canadian Press)   Právnička kanadskej vlády vo štvrtok oznámila, že neexistujú dôkazy potvrdzujúce, že USA v súdnom procese o vydanie Meng Wan-čou, finančnej riaditeľky spoločnosti Huawei, konali so zlým úmyslom a vynechali niektoré dôkazy. Informovala o tom agentúra AP V Kanade v súčasnosti prebieha…

Johnson referendum o nezávislosti Škótska nezaraďuje medzi priority

0 icon

Edinburgh 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-David Rose)   Britský premiér Boris Johnson aj naďalej odmieta požiadavky škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej na uskutočnenie druhého referenda o nezávislosti Škótska, informovala vo štvrtok agentúra DPA Johnson, ktorý v stredu a vo štvrtok navštívil Škótska, podľa DPA túto cestu využíval na to, aby dal jasne…

Slovenský rezort diplomacie reagoval na nevyslanie pozorovateľov OBSE do Ruska

0 icon

Bratislava 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Slovenskej republiky s poľutovaním prijalo informáciu Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) o nevyslaní medzinárodných pozorovateľov na parlamentné voľby v Ruskej federácii v septembri tohto roka. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva…

Biden ponúka dočasné útočisko ľuďom z Hongkongu žijúcim v USA

0 icon

Washington 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Americký prezident Joe Biden vo štvrtok podpísal memorandum, ktoré poskytne dočasné útočisko ľuďom z Hongkongu žijúcim v Spojených štátoch. Informovali o tom agentúry AP a AFP Toto opatrenie Hongkončanom, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v USA, umožní žiť a pracovať v Spojených štátoch…

Korčok: Naša krajina nie je Felvidék! Prosím maďarských predstaviteľov, aby prestali dávať Slovensku lekcie z dejepisu

0 icon

Bratislava 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok opätovne dôrazne odmieta byť označovaný za hungarofóba Ako uviedol šéf slovenskej diplomacie vo svojom stanovisku na sociálnej sieti, „som minister zahraničných vecí SR a konať budem tak ako vnímam záujem našej krajiny vo…

Len na maximálny zisk orientovaný turbokapitalizmus „zrodil“ pre svoje potreby „démonický“ globalizmus

0 icon

Bratislava 6. augusta 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Globalizmus je najväčší a najnehanebnejší podvod urobený na všetkých ľuďoch, ktorí poctivo a tvrdo každý deň pracujú a na všetkých tých, ktorí žijú v úplnej chudobe a v núdzi, a to je viac ako 7 miliard ľudí. Bolo nám dlhé roky nahovárené a…

Demokratickí zákonodarcovia od Bidena žiadajú zatvorenie väznice Guantánamo

0 icon

Washington 6. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Susan Walsh)   Zákonodarcovia z americkej Demokratickej strany vo štvrtok amerického prezidenta Joea Bidena žiadali, aby okamžite zatvoril väznicu Guantánamo na Kube a zostávajúcich 39 väzňov prepustil alebo postavil pred federálny súd. Informovala o tom agentúra AFP Celkom 75 poslancov sa podpísalo pod list, podľa ktorého…

Prokurátor podal návrh na väzbu na štyri osoby z kauzy Mýtnik III

0 icon

Bratislava 5. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie štyroch osôb do väzby z dôvodu kolúznej väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová ÚŠP nekonkretizoval,…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1. VALENTIN KATASONOV : Svetové zdravotnícke orgány a Svetová covidová inkvizícia 2.MSM začali otáčať aj v Nemecku . Dve tzv .,,konšpirácie" potvrdené "!

0icon

"Univerzálne očkovanie je obrovská chyba!" Už som písal o anglickom lekárovi Vernonovi Colemanovi, ktorý už desaťročia vo svojich knihách a verejných prejavoch varoval milióny ľudí pred rizikami, ktoré vznikajú, keď občania prichádzajú do kontaktu so systémom zdravotnej starostlivosti a farmaceutickými spoločnosťami. Aj v iných krajinách sú takí bojovníci. A tento…

Ivan Holek

Polovička národa sa nechce dať očkovať! Pochopte to!

0icon

Násilie plodí násilie! Dlhodobá masívna propaganda a najrozličnejšie formy nátlaku, presadzujúce potrebu očkovania vytvárajú enormný tlak na ľudí, ktorí to odmietajú a nesúhlasia s vakcináciou. Obyvateľstvo vychádza do ulíc a začína protestovať. Dochádza k násilnostiam, z ktorých sú obviňovaní protestujúci, ale pravda je taká, že násilie má na svedomí vláda,

Ivan Lehotský st.

Lacný Jožko

0icon

Boli časy, keď niektorí ľudia nosili na krku zavesenú drevenú nošu, celý obchod. Volali ich lacný Jožko. Predávali drobnosti ako žiletky, štetky (nie živé, ale na nanášanie peny pred holením), žuvačky... Mali síce úzky okruh znalostí, ale vo svojich témach sa javili ako inteligenti. Alebo aspoň sa tak cítili. Nachádzam…

Tony Belohorec

Je severokórejský vodca Kim Čong-un naozaj mŕtvy?

0icon

Svet o Severnej Kórei a jej vodcoch moc nevie. Napr. o Kim Čong-unovi sa nevie presne ani to, kedy sa narodil. To isté platí samozrejme o celej jeho rodine a súrodencoch. Celá ich identita, je po celý ich život účelovou menená. Keď deti bývalého severokórejského diktátora Kim Čong-ila napr. študovali…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú dva typy ľudí. Ktorý si ty?

0 icon

Môže byť ťažké tomu uveriť, ale výskum naznačuje, že to, či si dáš kávu alebo čaj môže byť určené tvojimi génmi. Ľudia, ktorí si radi vychutnajú horkú chuť a cítia ju lepšie, pijú viac kávy. Ale okrem vedeckého vysvetlenia je fantastické dozvedieť sa a pozorovať rôzne zvyky a vkus rôznych ľudí, pretože…

Špionážna sieť Lucy: 2. časť

0 icon

Nemecká sekcia špionážnej siete Lucy disponovala 10 členmi. Sedem z nich je známych a spravidlo sa jedná o nemeckých vysokých dôstojníkov. Generálmajor Hans Oster bol náčelníkom štábu a zástupcom admirála Canarisa, šéfa vojenskej rozviedky v Nemecku. Ďalším bol generálporučík Fritz Thiele, zástupca vedúceho spojov v nemeckom vrchnom velení. Prinášame druhé pokračovanie článku o špionážnej sieti, ktorá dostala…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 4. časť

0 icon

Napriek tomu, že sa Heydrich s Canarisom priatelili, Heydrich nadobudol podozrenie, že admirál nie je úplne oddaný veci nacizmu, ako by skrz svoju funkciu mal byť. Keď bol Heydrich v roku 1942 preložený do Prahy, českí odbojári spolčení s britskou spravodajskou službou ho zavraždili. Podieľal sa Canaris nejakým spôsobom na plánovaní atentátu? Heydrichova…

Týmto si ničíš nevedomky svoj domov!

0 icon

Takmer každý vie, že nechať šaty v práčke nie je dobrý nápad a že je lepšie okamžite umyť špinavé riady. Avšak niekedy aj tí najskúsenejší môžu robiť chyby pri čistení bytov a odstraňovaní neporiadku. A takto si nevedomky ničíme svoj domov. Zametanie podlahy ničí tvoj domov

Dôkaz, že cukor je jed. 14 vecí, ktoré sa dejú s naším telom po obmedzení príjmu cukru

0 icon

Cukor je jed a novodobý zabijak! Nadmerná konzumácia cukru môže závažne ovplyvniť naše zdravie. Vedie k nárastu telesnej hmotnosti, ostrým výkyvom nálady a dokonca aj k závislosti na cukru. Odborníci na výživu považujú túto potravinu za nebezpečnejšiu ako samotný tuk. Pozornosť by sme však mali venovať samotnému množstvu, ktoré konzumujeme.…

Armádny Magazín

Rusko kvôli izraelskej agresii dodá Sýrii ďalšie desiatky systémov protivzdušnej obrany

0 icon

Sýria, 5.August 2021 (AM) – Kvôli neochote Turecka dodržiavať existujúce dohody o deeskalácii situácie v Sýrii je Rusko nútené uskutočňovať priame útoky vzdušnými silami pri podpore sýrskej armády, čo umožňuje nielen oslobodenie významnej časti sýrskeho územia, ale tiež ponúka možnosť obkľúčenia až okolo 2500 tureckých militantov. Z

"Nenarušia vojenskú rovnováhu v regióne“. USA oznámili dodávku protitankových systémov Javelin do Gruzínska

0 icon

Gruzínsko, 5.August 2021 (AM) – Do Gruzínska bude dodaná dávka amerických prenosných protitankových raketových systémov Javelin v celkovej výške 30 miliónov dolárov. Informoval o tom americký úrad pre obrannú spoluprácu a bezpečnosť.   Tbilisi požadovalo od Washingtonu 82 rakiet Javelin a 46 vypúšťačov. Americká adminis

Bell predstavil nový koncept vysokorýchlostného vertikálneho vzletu a pristátia pre vojenské použitie

0 icon

Fort Worth, Texas (5. augusta 2021) – Spoločnosť Bell Textron Inc., dcérska firma Textron Inc. (NYSE: TXT), predstavila konštrukčné riešenia lietadlových systémov pre vojenské aplikácie, ktoré budú využívať jej technológiu vysokorýchlostného kolmého vzletu a pristátia (HSVTOL). Bell tak pokračuje v inovácii nov

Rusko po provokáciách NATO uzatvára Fínsky záliv

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Vojnové lode a pobrežné raketové systémy ruskej baltskej flotily zablokujú prístup do Fínskeho zálivu. Ministerstvo obrany Ruskej federácie sa rozhodlo uzavrieť Fínsky záliv nasadením skupiny lodí a pobrežných raketových systémov. Oficiálne bolo oznámené, že toto

Sergej Šojgu tlačí aby ruská "Hviezda smrti" bola vybavená najnovšími zbraňami

0 icon

Rusko, 5.August 2021 (AM) – Počas konferenčného hovoru sa minister obrany Ruskej federácie zaoberal otázkou modernizácie ťažkého jadrového krížnika Admirál Nachimova. Tento krížnik bol uvedený do prevádzky námorníctvom ZSSR v roku 1988. Má celkový výtlak asi 25,9 tisíc ton a maximálny ponor 10,3

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali