Pokrytectvo Európanov. Kúpili polovicu ruského vývozu LNG

Pokrytectvo Európanov. Kúpili polovicu ruského vývozu LNG

Bratislava 26. novembra 2023 (HSP/Ria/Foto:Twitter)

 

EÚ sa chce vzdať fosílnych palív z Ruska už v roku 2027, ale zdá sa, že neprekročí rámec slov. V každom prípade zatiaľ Európania lámu rekordy v nákupoch. Prečo im hlasné vyhlásenia a prehnaná rusofóbia nebránia v zvyšovaní zásob, píše Elena Saveljeva v článku RIA Novosti

lng plyn
Ilustračné foto

Títo aj tamtí

krajiny EÚ vrátane verných spojencov Ukrajiny Estónska a Litvy nakúpili tento rok ruský skvapalnený zemný plyn v hodnote 6,1 miliardy eur, uvádza Telegraph s odvolaním sa na Eurostat.

Reklama

“Napriek prísľubu zbaviť sa fosílnych palív z Ruska sa počet nákladných lodí, ktoré odtiaľ do Európy prevážajú skvapalnený zemný plyn, zvýšil,” uviedli noviny.

Podľa Centra nemeckých štúdií pri Európskom inštitúte Ruskej akadémie vied dosiahli dodávky v roku 2022 historicky najvyššiu hodnotu 16,7 miliardy metrov kubických. V roku 2021 to bolo 12,3.

Reklama

Španielsko a Belgicko sú najväčšími odberateľmi Ruska v Európskej únii. Podľa výpočtov Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu (IEEFA) tam nákupy v porovnaní s minulým rokom vyskočili o 50 %. Od januára do októbra Madrid nakúpil 5,21 miliardy metrov kubických, zatiaľ čo Brusel 3,14 miliardy metrov kubických. Francúzsko je tiež na vrchole.

Podiel dovozu ruského LNG v Španielsku predstavuje 26,5 %, v Belgicku 37,2 %.

 

Zabudli na politiku

Podľa štatistického úradu EÚ Španielsko zaplatilo Moskve 1,8 miliardy eur, Francúzsko 1,5, Belgicko 1,36.

Ako informovala energetická spoločnosť Enagas, v Španielsku v tomto roku je Rusko na treťom mieste po Alžírsku a Spojených štátoch. Výsledok od januára do septembra predstavuje ekvivalent 56 490 GW⋅h plynu, čo je o 48,2 % viac ako v rovnakom období roku 2022 (38 125 GW⋅h).

Reklama

Dodávky rastú, pretože nie všetky štáty EÚ majú prístup k moru a kapacity na opätovné replynovanie LNG. Španielsko a Belgicko ich majú. Odtiaľ sa replynovaný produkt prepravuje do iných krajín

“Napríklad Francúzsko nielenže aktívne nakupuje ruský LNG, ale aj naďalej využíva mierovú jadrovú energiu, čo je v rozpore so všeobecným vektorom EÚ. Španielsko a Maďarsko, mimochodom, nie najbohatšie v Európe, sa riadia ekonomickými úvahami – je oveľa drahšie dovážať LNG z USA alebo Austrálie. Napriek verejným vyhláseniam úradníkov ekonomika prevažuje nad politikou,” upozorňuje Pavel Maryšev, riaditeľ pre rozvoj inžinierskej spoločnosti Energia Plus.

Podľa francúzskej spoločnosti Kpler (špecializujúcej sa na zhromažďovanie informácií o komoditných trhoch) predstavuje ruský LNG 16 % celkového dovozu do EÚ. Moskva je v tomto smere druhá po Washingtone.

 

Stavili však na niečo iné

Skvapalnený zemný plyn má dôležitú výhodu: na rozdiel od plynu dodávaného potrubím nie je geograficky obmedzený.

Reklama

“Je možné ho prepravovať po mori kamkoľvek na svete s malými rozdielmi v nákladoch na výrobu. Vďaka LNG sa tak trh s plynom stáva globálnym, podobne ako trh s ropou,” konštatuje Alexander Kľučnikov, popredný marketingový analytik spoločnosti PTPA.

Dopyt podporuje aj klimatická agenda. EÚ sa rozhodla znížiť emisie uhlíka do roku 2030 aspoň o 55 % a do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie. “Zelená lobby presvedčila politikov, že vodík môže do roku 2030 nahradiť zemný plyn.

“EÚ vníma LNG ako dočasnú súčasť prechodu na vodík a obnoviteľné zdroje energie v rámci zelenej ideológie. Európa však nebude schopná použiť LNG na nahradenie ruského plynu z plynovodov. A predpokladaná studená zima a oživenie dopytu v Číne pravdepodobne povedú k vyšším cenám v celosvetovom meradle,” tvrdí Vadim Petrov, zástupca predsedu pracovnej skupiny Arktická agenda ruského ministerstva prírodných zdrojov a životného prostredia.

 

Rastúci dopyt

Vo všeobecnosti sa hovorí o odmietaní ruského paliva, konvenčného aj skvapalneného, ale v skutočnosti je opak pravdou. Súčasná naplnenosť európskych zásobníkov (99,32 %) je do veľkej miery výsledkom aktívnych nákupov LNG z Moskvy. A to je len začiatok.

“Aby európske krajiny prežili studenú zimu, musia znásobiť svoje zásoby. Okrem toho EÚ nemá dostatočnú kapacitu na skladovanie aj príjem LNG. Hľadanie alternatív k ruskému palivu s
i vyžaduje čas a v chladnom počasí môže nastať šialenstvo a ceny prudko stúpnu. Európa by nemala očakávať prebytok paliva,” hovorí Vitalij Kitajčuk, zástupca riaditeľa finančnej a technologickej spoločnosti Only Bank.

Agentúra pre environmentálne vyšetrovanie (EIA) odhaduje, že do konca roka 2024 vzrastie celosvetový dopyt po LNG o 16 %. Prognóza vychádza z údajov Medzinárodnej skupiny dovozcov (GIIGNL), ktorá porovnáva výrobné kapacity. V tomto roku sa k dovozcom pripojili Nemecko, Filipíny a Vietnam. Antigua, Austrália, Cyprus a Nikaragua tak urobia čoskoro a niekoľko ďalších krajín je v “pokročilom štádiu” rozvoja potrebnej infraštruktúry.

Pre Rusko je strategicky dôležité rozšíriť vývoz a výrobu. V súčasnosti produkuje 32,5 milióna ton LNG ročne. V roku 2024, ako sa uvádza v štátnom programe “Rozvoj energetiky”, toto číslo dosiahne 47,3 milióna a do roku 2030 prekročí 100 miliónov.

 

Prečítajte si tiež:

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:23

Tisíce ľudí sa zhromaždili vo východomaďarskom Debrecíne na demonštrácii proti vládnej strane Fidesz a kabinetu premiéra Viktora Orbána, ktorú zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar. Podľa servera hvg.hu ide o prvé väčšie otvorene protivládne zhromaždenie, ktoré sa koná mimo Budapešti.

14:22

Ruská armáda dobyla obec Očeretyne, ktorá leží v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

14:20

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho vláda jednomyseľne schválila zastavenie činnosti spravodajskej televízie al-Džazíra v Izraeli. 

12:55

Po útoku na nemeckého europoslanca Matthiasa Eckeho sa polícii v Drážďanoch prihlásil 17-ročný mladík. Povedal, že je páchateľom, ktorý politika zrazil na zem. Oznámil to Krajinský kriminálny úrad v Sasku.

Po útoku na europoslanca sa polícii prihlásil 17-ročný mladík
Na snímke bilbord nemeckého europoslanca Matthiasa Eckeho (SPD) sa nachádza na ulici v Drážďanoch
12:54

V Káhire pokračujú druhý deň rokovania palestínskeho militantného hnutia Hamas so sprostredkovateľmi z Egypta a Kataru o prímerí v Pásme Gazy. Zatiaľ však nebol zaznamenaný nijaký pokrok vzhľadom na požiadavku Hamasu, že súčasťou akejkoľvek dohody musí byť ukončenie vojny.

11:39

Rakúsky kancelár Karl Nehammer chce testami DNA a ďalšími kontrolami obmedziť prisťahovanie rodinných príslušníkov utečencov do krajiny. Uviedol to pre tlačovú agentúru APA.

11:38

Od roku 2005 do konca roka 2023 správcovia v druhom dôchodkovom pilieri zhodnotili príspevky sporiteľov o necelé dve miliardy eur. Od roku 2015 vyplatili dôchodky v sume viac ako 300 miliónov eur. 

11:21

Mobilný operátor O2 rozšíril 5G sieť, aktuálne pokrýva 76,5 % slovenskej populácie. Od začiatku roku operátor 5G sieťou pokryl 223 nových miest a obcí, dostupná je tak už v 1232 lokalitách na Slovensku.

10:49

Dvaja ľudia zahynuli pri ruskom raketovom útoku v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Šesť zranených si medzitým vyžiadal dronový útok v meste Charkov na severovýchode, uviedli miestni predstavitelia.

10:29

Severokórejský veľvyslanec pri OSN Kim Song vyhlásil, že snahy vytvoriť novú komisiu, ktorá by monitorovala sankcie voči jeho krajine, sa skončia neúspechom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci počas podujatia Kľačianska Podkova v obci Turčianske Kľačany v okrese Martin

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali