Na preventívnu prehliadku však musia ísť do konca septembra. Podmienkou je, aby mal ich lekár platnú zmluvu s laboratóriami Alpha medical. Poistenec sa z testovania dozvie, či sa jeho organizmus stretol s koronavírusom a či má vytvorené protilátky, ktoré ho môžu ochrániť pred ďalšou vlnou epidémie. Na tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.
Kultan odhaduje, že viac ako 10-tisíc poistencov túto možnosť využije. Nárok na ňu má 250-tisíc poistencov. Protilátky sa budú zisťovať z krvi metódou Elisa, nie je k tomu potrebný žiadny ďalší úkon okrem tých štandardných počas preventívnej prehliadky. Ako uviedol generálny riaditeľ siete laboratórií Alpha medical Peter Lednický, testy na protilátky ukážu, ako na tom je slovenská populácia z hľadiska zamorenosti aj z pohľadu imunitnej odpovede. “Napríklad, či bezpríznakoví pacienti majú rovnako silné protilátky ako tí, u ktorých sa choroba prejavila v plnej miere,” uviedol. Koncom septembra by podľa neho spoločnosť mala mať zhromaždené relevantné informácie o zamorenosti populácie.
Ako Lednický dodal, viac ako 80 percent Slovákov by uvítalo, keby bolo testovanie na koronavírus súčasťou preventívnej prehliadky. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov urobila agentúra na prieskum trhu AKO pre Alpha medical v máji tohto roka. Poistenci si môžu overiť, či má ich všeobecný lekár zmluvu s Alpha medical na webovej stránke spoločnosti. O výsledku vyšetrenia poistenca informuje jeho všeobecný lekár.
“Všetci naši poistenci majú test na koronavírus zadarmo vždy, keď to indikuje lekár,” uviedla v reakcii pre agentúru SITA hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, monitorovanie hladín protilátok na nový koronavírus by nemala zabezpečovať zdravotná poisťovňa, pretože toto vyšetrenie nie je v súčasnosti, práve pre nejasnosť interpretácie výsledku, zdravotnou starostlivosťou, ale monitoringom imunizácie populácie. Práve pre to by podľa nej nemal byť hradený z verejného zdravotného poistenia. “V tomto kontexte ho vnímame skôr ako marketingovú aktivitu a nie ako zdravotnú starostlivosť užitočnú pre poistenca,” uzavrela.