1911 – narodil sa anglický spisovateľ William Golding, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1983. Autor románov o príčinách zla v človeku, napríklad Boh múch, Dediči, Voľný pád, Veža. Zomrel v roku 1993.
1924 – narodil sa prozaik, publicista, dramatik a scenárista Ladislav Ťažký. Po štúdiách na pražskej Vysokej škole politických a hospodárskych vied pracoval na oddelení kultúry ÚV KSS v Bratislave a na Inštitúte spoločenských vied ÚV KSČ v Prahe. V rokoch 1967 – 1968 bol novinárom v denníku Smena. Po auguste 1968, keď ho vylúčili z KSS a zo Zväzu slovenských spisovateľov, pracoval v Ústredí ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Debutoval v roku 1962 zbierkami poviedok Vojenský zbeh a Hosť majstra Čerta. Zážitky z 2. svetovej vojny opísal v novele Dunajské hroby. Napísal romány Amenmária, Pivnica plná vlkov, Evanjelium čatára Matúša, Aj na nebi je lúka, Pred potopou. Tiež autor filmových scenárov, divadelných hier, literatúry pre mládež, cestopisov a publicistických textov. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky dostal ponuku kandidovať za prezidenta SR, čo však odmietol. Od roku 1990 bol čestným predsedom Spolku slovenských spisovateľov. Bol externým poradcom prezidenta SR Rudolfa Schustera. Zomrel v roku 2011.
1947 – narodil sa český pesničkár František Nedvěd. Na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 1974. Pôsobil v skupinách Brontosauři, Spirituál kvintet a neskôr hrával so svojím bratom Honzom. Ich spoločný koncert na Strahove v roku 1996 navštívilo 70-tisíc ľudí. Neskôr sa obaja vydali na sólové dráhy. Zo sólových albumov: Neváhej a vejdi, Druhé podání, Třetí pokus, Čtvrtá sada, Když ohně zaplanou, Pátá.
1948 – narodil sa anglický herec Jeremy Irons. V divadle sa uplatnil v hrách Williama Shakespeara a začiatkom 80. rokov sa presadil vo filme. Účinkoval v snímkach Francúzova milenka, Swannova láska, Misia, Kafka, Posadnutosť, Dom duchov, Zvodná krása, Lolita, Muž so železnou maskou a i. V roku 1991 získal Oscara ako najlepší herec v hlavnej úlohe filmu Zvrat Šťasteny. So synom Samuelom stvárnili hlavné úlohy v komédii Danny, svetový šampión podľa knihy Roalda Dahla. Ďalšie filmy: Kupec benátsky, Božská Júlia, Kráľovstvo nebeské, Casanova, Eragon, The Words, Night Train to Lisbon, Nádherné bytosti, High–Rise, Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, Assassin’s Creed, Justice League, Červená volavka. Účinkoval tiež v seriáli Borgiovci.
1949 – narodila sa anglická modelka Twiggy Lawson, vl. m. Lesley Hornby. Idol 60. rokov preslávila superštíhla silueta.
1952 – narodil sa americký hudobník Nile Rodgers, jeden zo zakladajúcich členov formácie Chic. Prvú, eponymnú štúdiovku kapela vydala v roku 1977. Postupne na ňu nadviazali nahrávkami C’est Chic, Risqué, Real People, Take It Off, Tongue in Chic, Believer a Chic-ism. Okrem nich vydali aj niekoľko kompilácií a dva živé albumy Live at the Budokan a A Night in Amsterdam. Medzi ich najväčšie hity patria piesne ako Dance, Dance, Dance (Yowsah, Yowsah, Yowsah), Everybody Dance, Le Freak, I Want Your Love, Good Times či My Forbidden Lover. S Rodgersom, ktorý je tiež uznávaným producentom, spolupracovali aj Madonna, Diana Ross, David Bowie, Duran Duran, Avicii, Daft Punk alebo Pharrell Williams.
1963 – narodil sa anglický hudobník a rozhlasový moderátor Jarvis Cocker. Známy je najmä ako frontman skupiny Pulp, ktorú spoluzakladal v roku 1978. Na konte majú sedem štúdioviek It, Freaks, Separations, His ‘n’ Hers, Different Class, This Is Hardcore a We Love Life. Ako sólista vydal dva albumy: Jarvis a Further Complications, ktorý vyšiel v roku 2009.
1969 – narodil sa islandský skladateľ Jóhann Jóhannsson. Postaral sa o hudbu troch filmov v réžii Denisa Villeneuvea – Zmiznutie, Sicario: Nájomný zabijak a Prvý kontakt. Okrem toho je autorom hudby k snímkam ako Ópium – Denník bláznivej ženy, Vzájomné objatia či Teória všetkého. Za Teóriu všetkého a Sicaria získal nominácie na Oscary a ceny BAFTA, pričom za prvý menovaný dostal Zlatý glóbus. Nominácie na glóbus a cenu BAFTA mu pritom vyniesol aj Prvý kontakt. Zomrel vo februári 2018.
1974 – narodil sa americký herec, komik a moderátor Jimmy Fallon. Známy je najmä vďaka Late Night with Jimmy Fallon, ktorú moderoval v rokoch 2009 až 2014, a tiež The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, ktorú uvádza od februára 2014. V rokoch 1998 až 2004 pôsobil v televíznej šou Saturday Night Live. Na konte má štyri Primetime Emmy. Zahral si napríklad v snímkach ako Na pokraji slávy, Čokoľvek, Taxi, Fanaticky zamilovaný, Warholka, Rollerky či Jurský svet.
1982 – narodil sa americký choreograf, herec a spevák Columbus Short. Spolupracoval napríklad so speváčkou Britney Spears, keď vytvoril choreografiu pre jej turné Onyx Hotel z roku 2004. V rokoch 2012 – 2014 stvárňoval Harrisona Wrighta v seriáli Škandál. Zahral si aj vo filmoch ako Vojna svetov, Nežiadaj svoj posledný tanec 2, Neprijatý? Fpoho!, Cadillac Records, Biela smrť, Parchanti alebo Bláznivý pohreb.
1987 – narodila sa americká herečka Danielle Panabaker. Známa je najmä ako doktorka Caitlin Snow a jej alter ego Killer Frost zo seriálu The Flash, pričom v týchto úlohách sa predstavila aj v projektoch Arrow, Legends of Tomorrow a Supergirl. Okrem toho účinkovala aj v sériách ako napríklad Žralok, Druhá šanca či Strážca poriadku. Zahrala si tiež vo filmoch Tvoje, moje a naše, Škola superhrdinov, Mr. Brooks, The Crazies, Piraňa 3DD alebo Time Lapse.
1988 – narodila sa americká herečka Katrina Bowden, známa ako Cerie zo seriálu Štúdio 30 Rock. Objavila sa aj v seriáloch ako One Life to Live, Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka, Škaredá Betty či Nové dievča, filmoch Tucker & Dale vs. Evil, Prci, prci, prcičky: Stretávka, Piraňa 3DD, Mládeži neprístupné, či vo videu ku skladbe Dance, Dance kapely Fall Out Boy. Čitatelia prestížneho pánskeho magazínu Esquire ju ocenili titulom Najsexi žena roka 2011.
Úmrtia
1935 – zomrel ruský vedec, jeden zo zakladateľov kozmonautiky Konstantin Eduardovič Ciolkovskij. Zaoberal sa teóriou raketových letov, navrhol raketový motor a tiež sformuloval teóriu viacstupňovej rakety. Narodil sa v roku 1857.
2015 – zomrela britsko-americká spisovateľka Jackie Collins. Kariéru začínala ako herečka, no v 60. rokoch minulého storočia sa začala profesionálne venovať písaniu kníh. V slovenčine jej vyšli tituly ako napríklad Šance, Šéfka, Vzrušenie, Nebezpečný bozk, Osudové pokušenie, Smrteľné objatie, Hollywoodske rozvody, Milenci a frajeri, Na smrť krásna, Hollywoodske lásky, Ľahká hollywoodska princezná alebo Hollywoodske prvé milovanie. Jej knihy preložili do viac ako 40 jazykov a na celom svete sa z nich predalo okolo 500 miliónov kópií. Niektoré sa dočkali aj filmového spracovania. V roku 2013 si Collins vyslúžila Rad britského impéria OBE. Narodila sa v roku 1937.
Ostatné udalosti
1970 – konal sa prvý festival Glastonbury, vtedy ešte pod názvom Pilton Pop, Blues & Folk Festival.
1982 – Scott Fahlman v elektronickej komunikácii Carnegie Mellon University po prvý raz dokázateľne použil emotikony 🙂 a 🙁 a navrhol, aby ich používali na vyjadrenie emócií správ.
1991 – v Ötztalských Alpách na rakúsko-talianskej hranici našli Ötziho – múmiu človeka z obdobia asi 3300 rokov p. n. l.