Melicher sa o spôsobe predlžovania núdzového stavu na Slovensku rozpísal začiatkom tohto týždňa, keď prirovnal vládu Igora Matoviča ku režimu čilského vodcu Augusta Pinocheta (viac v článku). V piatok ku tomu ďalej pripomenul, čo vyhlasovala a v parlamente aj odhlasovala vláda v decembri minulého roka.
Uviedol, že na konci decembra roku 2020 parlament prijal zmenu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorý upravuje vyhlásenie núdzového stavu. “O zmene ústavy rokoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní! Za odsúhlasenie bolo 91 z 94 prítomných, koaličných poslancov. Opakované predĺženie núdzového stavu bude musieť odobriť parlament, a to najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Touto úpravou zobrala vláda kľúčovú kompetenciu parlamentu na vyhlásenie núdzového stavu a nechala si ju pre seba. Parlament, ako zástupca ľudu, má dnes len rolu akéhosi štatistu.”
“Samotní predstavitelia koalície pri tomto znásilnení ústavy argumentovali tým, že je to vraj “ústavná poistka” v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh. A vraj má byť táto poistka zavedená keď sa bude opätovne vyhlasovať núdzový stav. Lenže táto argumentácia je absolútny logický, politologický a populistický nezmysel,” komentuje celý proces Igor Melicher.
.
Pýta sa, ako môže byť poistkou niečo, čo sa má vyjadriť k núdzovému stavu, ktorý reálne funguje už minimálne tri týždne len na základe rozhodnutia vlády, ktorá nie je priamym zástupcom ľudu? “Buď sú predstavitelia vlády absolútni hlupáci, alebo klamú občanov rovno do očí.”
“Takže po znásilnení ústavy z decembra, kedy si vláda pre seba ukradla vyhlasovanie núdzového stavu a prakticky ho podriadila svojej svojvôli, dnes prišlo predĺženie núdzového stavu, ktoré hovorí, že núdzový stav sa bude predlžovať do vtedy, kým nebude zaočkovaných 60% až 80% obyvateľov. Pri tom sú všetky médiá plné informácií, že vakcíny nemáme a ani tak skoro nebudeme mať. Úroveň zaočkovania spoločnosti je 5% a vôľa zaočkovať sa 50%. To znamená, že sa núdzový stav bude môcť predlžovať tak dlho, ako bude vláda chcieť.”
Člen užšieho vedenia Smer-SD si myslí, že za posledných cca. 20 rokov sa Slovensko dostalo na úroveň štátov, ktoré môžeme označiť ako krehké, no rozvíjajúce sa demokracie. “Takýto typ je bežný v štátoch strednej a východnej Európy. Počas vlády Igora Matoviča sme sa však postupne prepadli cez defektnú demokraciu až do režimu, ktorý vykazuje autoritatívne prvky vládnutia.”
“Možnosť predlžovania núdzového stavu podmienená zdravotníckym zákrokom, ktorý je ako podmienka násilná a vnucujúca (takže žiadna sloboda) ohrozuje existenciu pravidelného cyklu demokratický volieb, z čoho vyplýva, že už viac nemusíme označovať režim na Slovensku ako demokratický, pokojne ho môžeme označovať ako autoritatívny. A na toto by mala jasne zareagovať aj EÚ.”