Podľa Chmelára a Hrabka Trump vydesil OSN, škoda, že Kiska nereagoval hneď

Podľa Chmelára a Hrabka Trump vydesil OSN, škoda, že Kiska nereagoval hneď

Bratislava 22. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Podľa Chmelára si také silné ako Donald Trump na pôde OSN nedovolil doteraz nik

Ešte nikto v histórii, dokonca ani diktátori či komunistickí vodcovia ako Nikita Chruščov, ktorý v OSN búchal topánkou po stole, alebo Muammar Kaddáfí, ktorý roztrhal Chartu OSN, si nedovolil pred Valným zhromaždením (VZ) varovať niektorú z krajín, že môže byť totálne zničená. „Nevyhrážal sa režimu v KĽDR, ale krajine ako takej. A to je absolútne neprijateľné. To nebol šum, ale zdesenie, ktoré vtedy v sále nastalo,“ komentoval politický analytik Eduard Chmelár v diskusii TABLET.TV s publicistom Jurajom Hrabkom prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Valným zhromaždením OSN.

Reklama
Na snímke Eduard Chmelár

„Bolo zvykom, že americký prezident vo svojom prejave akoby načrtne globálne úlohy pre najbližší rok. Tento prejav Donalda Trumpa bol spolovice určený jeho fanúšikom.

Hovoril o veciach, ktoré tam nemali čo robiť, hovoril o Amerike. A často si protirečil,“ povedal Chmelár.

Reklama

„Ešte nikdy nezaznel takýto prejav, ale ešte nikdy v OSN neprednášal americký prezident Donald Trump. On už asi iný nebude. Odkedy je v úrade, sa nič nenaučil a je stále akoby vo volebnej kampani,“ reagoval Hrabko.

Vzhľadom na to, že sme predsedajúcou krajinou, nasledoval prejav slovenského prezidenta krátko po americkom. Mal šancu na jeho slová bezprostredne reagovať, ale neurobil to. Až neskôr pre médiá uviedol, že rétorika Donalda Trumpa bola veľmi silná a podľa neho by malo OSN riešiť problémy kolektívne.

„Prezident Kiska mlčky prešiel Trumpove prešľapy, bol príliš ostrý voči Rusku a nepovedal nič, čo by mohlo zviditeľniť túto krajinu alebo jeho osobu. Urobil si len povinnú jazdu,“ vyhlásil Chmelár.

Podľa Hrabka sa však prejavy pred OSN neimprovizujú, pripravujú sa dlhodobo a náš prezident zrejme ešte nemal svoju pozíciu odkonzultovanú, preto sa otázke Trumpových vyjadrení v prejave vyhol. S Chmelárom sa zhodol na tom, že je v záujme Slovenska mať dobré vzťahy s Ruskom, nevyčítal by však slovenskému prezidentovi, že v prejave kritizoval problémy na Ukrajine.

„Ja by som voči Kiskovmu prejavu až taký príkry nebol. Stále treba pripomínať agresiu Ruska, veď ju odsúdilo celé medzinárodné spoločenstvo. Nie je dobré, ak to robí iba Andrej Kiska. Samozrejme, s Ruskom treba spolupracovať, ale anexiu Krymu mu treba pripomínať stále,“ povedal Hrabko.

Reklama

Chmelár považuje prejav prezidenta SR za „premárnenú šancu“. „Vyzdvihol by som, že po prvý raz spomenul otázku klimatickej zmeny. Ale ostatné veci boli frázy a klišé,“ uviedol. „Keď už raz máte šancu prihovoriť sa svetu, je zbytočné hlásiť sa ako satelit k tomu, čo aj tak povedia veľmoci. Je zbytočné vyzývať Severnú Kóreu, aby odzbrojila. A je kontraproduktívne, ak pri takejto príležitosti začne ‘rýpať’ do Ruska. Niežeby nebolo čo na Rusku kritizovať. Ale v tomto kontexte sa mi to zdalo byť úplne zbytočné,“ povedal.

„Nejde o anexiu Krymu, tú musíme z principiálnych dôvodov odmietať. Ale úplne nezmyselne tam zakomponoval aj Gruzínsko,“ povedal Chmelár s poukázaním na to, že posledný vojenský stret v Gruzínsku inicioval jeho exprezident Micheil Saakašvili, ktorý medzitým stratil gruzínske aj ukrajinské občianstvo a vo vlasti ho stíhajú za spreneveru.

„Rakúsky prezident Alexander van der Bellen priamo na rokovaní OSN, po stretnutí s iránskym prezidentom, ponúkol Viedeň na sprostredkovanie nových rozhovorov o iránskom jadrovom programe. To bolo významné. Náš prezident sa stretol iba s ukrajinským prezidentom Porošenkom, aj to na žiadosť Porošenka,“ poznamenal Chmelár.

Dodal, že aj podľa neho je záujmom Slovenska, aby spor Ruska a Ukrajiny spel k urovnaniu. Ale k tomu podľa neho nevyváženou rétorikou neprispejeme. „Slovensko má vynikajúce vzťahy s Ukrajinou a dobré vzťahy aj s Ruskom. Ale prezident veľmi jednostranne raz nazve Rusko nepriateľom, potom agresorom. Andrejovi Kiskovi sa ako prezidentovi zatiaľ nepodarilo zhola nič,“ tvrdí Chmelár.

Chmelár aj Hrabko sa zhodli na tom, že funkcia predsedu 72. zasadnutia VZ OSN, ktorú získal slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, je šancou na zviditeľnenie Slovenska. „Je to protokolárne naozaj najvyššia funkcia, akú Slovensko zatiaľ získalo.

Reklama

Nie je to iba honor pre Lajčáka. Už prvé dni ukazujú, že tam nejde ani tak o samotné vedenie Valného zhromaždenia, ale o príležitosti, keď sa náš minister zahraničných vecí stretáva s desiatkami štátnikov, s ktorými doteraz Slovenská republika nemala žiadne kontakty,“ povedal Chmelár.

„Slovenský predstaviteľ sa po prvý raz v histórii stretol s bolívijským prezidentom Evom Moralesom. Po prvý raz sa stretol s Donaldom Trumpom. Množstvo premiérov, prezidentov, ministrov zahraničných vecí… Ak to minister Lajčák bude vedieť zúročiť, tak sa tieto kontakty dajú v prospech Slovenskej republiky využiť,“ dodal.

„Je dobre, že je tam slovenský predstaviteľ. Na hodnotenie je ešte priskoro a dôležité sú najmä kuloárne rokovania, o ktorých výsledkoch sa buď nedozvieme, alebo dozvieme až spätne. Ale je to meno pre Slovensko a ja si myslím, že to bude dobré meno,“ doplnil Chmelára Hrabko.

Obaja krátko komentovali aj nové anonymné maily s daňovými materiálmi firmy Andreja Kisku, ktoré boli tento týždeň rozoslané médiám.

„Myslím si, že v tejto chvíli to má v rukách prezident Kiska. Ak môžem dať radu, podľa môjho názoru už nemá inú možnosť, len sa k tomu postaviť čelom a zverejniť faktúry, zmluvy, všetko. Aby nebol vydierateľný. Lebo sa dá predpokladať, že niekto má v šuplíku ešte niečo. A bude neustále traumatizovať celú spoločnosť touto kauzou,“ povedal Chmelár s tým, že metódu zverejňovania anonymov odsudzuje. „Mám problém s tým, že sa úniky informácií stali politickou metódou,“ dodal.

Hrabko reagoval, že kompletné zverejnenie by prezidentovi pomohlo iba vtedy, ak naozaj v ničom nepochybil. „Samozrejme, môže to aj zahrať do autu, ale potom si ponesie následky,“ povedal. „Tie metódy, ako sa to zverejnilo, sú zlé. Ale ak by Andrej Kiska a jeho firma nerobili to, čo robili, nič z toho by neexistovalo,“ dodal.

Hrabko aj Chmelár sa v diskusii vyjadrili aj k prieskumom verejnej mienky ohľadom nadchádzajúcich regionálnych volieb na Slovensku. Podľa agentúr AKO aj Focus vedie v Bratislavskom kraji nezávislý kandidát Milan Ftáčnik s podporou viac ako 20 percent voličov. S odstupom päť, v druhom prieskume takmer desať percent nasleduje v tesnom rozstupe skupina pravicových kandidátov.

V oboch prieskumoch je v nej súčasný predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo a starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, v jednom z prieskumov aj kandidát koalície SaS/OĽaNO/OKS/NOVA/Zmena zdola Juraj Droba a v druhom politik a publicista Daniel Krajcer s podporou Mosta–Híd a strany SKOK.

„Milan Ftáčnik sa považuje za sociálneho demokrata a berie na seba celú túto časť názorového spektra Bratislavského kraja a ostatné hlasy sú rozdelené medzi jeho protikandidátov. Naľavo je jeden relevantný kandidát a napravo sa tlačia štyria alebo piati,“ reagoval Hrabko.

„Prieskumy treba vždy brať s rezervou. Z tých štyroch kandidátov asi najväčším súperom Milana Ftáčnika bude Rudolf Kusý. Jeho kampaň je veľmi dynamická a on stúpa,“ odhadol Chmelár. Reagoval aj na poznámku, že sociálny demokrat Ftáčnik by mal získať podporu Smeru-SD. „Spochybnil by som istotu, že Milan Ftáčnik bude mať podporu Smeru-SD. Zachytil som v médiách nepotvrdenú informáciu, podľa ktorej Robert Fico uvažuje o tom, že by Smer podporil Pavla Freša. S Frešovou agendou o doprave zadarmo Smer nemusí mať problém,“ povedal Chmelár.

Reklama

„Podpora Smeru Pavlovi Frešovi mi pripadá úsmevná. Milan Ftáčnik je v komunálnej politike skúsený a ak sa nepohnú ľady napravo, má blízko k víťazstvu,“ reagoval Hrabko.

Chmelár poznamenal, že napríklad v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) Smer-SD nevyslovil podporu ľavicovému Stanislavovi Mičevovi, ale podnikateľovi Jánovi Lunterovi.

Okrem toho sa až šesť súperov Mariana Kotlebu už niekoľko mesiacov nevie dohodnúť na tom, na základe akého mechanizmu by sa slabší kandidáti napokon vzdali, aby zvýšili šance najsilnejšieho súpera lídra ĽSNS. „Je to prekombinované. Všetci demokratickí kandidáti veľmi riskujú tým, čo teraz robia. A ak vyhlásili, že im stačí urobiť rozhodnutie týždeň alebo dva pred voľbami, strašne riskujú. Hádam ani netušia, že v takom prípade volič túto zmenu ani nemusí zaregistrovať. Chaosom, ktorý sa vytvoril, sa možnosť, že Marian Kotleba ostane županom, veľmi priblížila realite,“ povedal Chmelár.

„Mne to celé pripadá tristné. Smer dostal v predchádzajúcich voľbách zaucho. A teraz, ako najsilnejšia strana, sa bojí postaviť kandidáta. Hovoríme tu o tom, kto si dá urobiť prieskum verejnej mienky… O to predsa vo voľbách vôbec nejde. Ide o zlepšenie života ľudí v regióne. S tým tieto politické čachre–machre nič nemajú,“ reagoval Hrabko.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali