NAŽIVO

Európa môže vyhnať americké vojenské základne zo svojho územia, ak USA anektujú Grónsko, píše The Economist s odvolaním sa na zdroje v EÚ.

Zdroje sa domnievajú, že Európska únia môže využiť americké vojenské základne v Európe ako páku na vyvíjanie tlaku na Trumpa v prípade pokusu o obsadenie Grónska.
Základne ako Rammstein v Nemecku hrajú dôležitú úlohu pre USA z hľadiska ich vplyvu na Afriku a Blízky východ, čo môže slúžiť ako nástroj odstrašenia.

Okrem toho The Economist uvádza, že EÚ môže použiť agresívne ekonomické opatrenia proti americkým technologickým spoločnostiam.

13:21

Do parlamentu putuje návrh uznesenia odsudzujúceho prejavy násilia namierené voči Slovákom žijúcim v Srbsku. Návrh do Národnej rady SR predložili poslanci Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková, Zuzana Števulová a Ondrej Prostredník. Uznesenie má byť súčasne vyjadrením podpory pre príslušníkov slovenskej menšiny, ktorí sa v Srbsku dlhodobo cítia ohrození. Predkladatelia návrhu zdôraznili, že parlament má osobitnú zodpovednosť za ochranu základných práv a slobôd, čo sa týka aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Táto zodpovednosť podľa poslancov za PS nie je iba symbolická. Ide o záväzok aktívne reagovať v situáciách, keď sú príslušníci národnostnej menšiny vystavení ohrozeniu, diskriminácii či porušovaniu základných práv a slobôd

Čítať viac | 12:49

Podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR sa výroba áut na Slovensku v minulom roku medziročne zvýšila približne o 7,5 percenta na 1,07 milióna vozidiel. Tento rast potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu, podľa ktorých sa produkcia v segmente dopravných prostriedkov za prvých jedenásť mesiacov roka zvýšila v priemere o 1,8 percenta. Ako však upozorňuje analytik UniCredit Ľubomír Koršňák, ide o čísla, ktoré zakrývajú výrazne rozdielny vývoj v jednotlivých závodoch aj zmenu štruktúry produkcie. Rast výroby sa totiž nekonal naprieč celým sektorom. Zo štyroch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zaznamenala medziročný nárast produkcie len jedna, zatiaľ čo v ostatných výrobných závodoch výroba klesla, a to od zanedbateľného poklesu až po takmer pätinu.

Čítať viac | 12:28

V zálive v Sydney Harbour napadol tínedžera žralok. Podľa tamojšej polície je chlapec v kritickom stave.

12:22

Ľudia sa v sobotu zhromaždili na protestoch proti korupcii v Srbsku po tom, čo tamojší študenti univerzít ohlásili novú etapu vo svojom odpore voči vláde Vučiča.

12:21

EÚ zrejme zastaví schvaľovanie obchodnej dohody s USA. Dôvodom sú Trumpove hrozby, že zavedie clá na osem európskych krajín, ak sa nevyrieši otázka získania Grónska Spojenými štátmi.

11:15

Februárový kontrakt na ropu WTI si v piatok pripísal 25 centov alebo 0,42 % a uzavrel na 59,44 USD za barel. Ropa Brent s marcovým kontraktom stúpla o 37 centov alebo 0,58 % na 64,13 USD za barel.

11:14

Zo správy Microsoft AI Diffusion Report 2025 vyplýva, že Slovensko má 22,1 % aktívnych používateľov umelej inteligencie.

11:10

Abdullah Öcalan povedal, že nedávne ozbrojené potýčky v Sýrii medzi vládnymi silami a kurdskými bojovníkmi sú pokusom o „sabotáž“ mierového procesu medzi Tureckom a Stranou kurdských pracujúcich.

11:09

Indonézske pátracie tímy objavili viacero úlomkov, ktoré pravdepodobne pochádzajú z malého osobného lietadla, ktoré deň predtým stratilo kontakt s leteckými dispečermi pri indonézskom meste Makassar.

09:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Podarí sa Američanom zasiať rozkol medzi Moskvu a Ankaru?

Vladimír Vasiliev na portáli iarex uverejnil zaujímavú analýzu o poslednom dianí v Sýrii, pri ktorom Kurdi začali odovzdávať územia pod svojou kontrolou Damasku. Zdá sa, že Turci, ktorí prejavovali záujem o oblasť Manbidžu a kurdské územia môžu akceptovať ruské predstavy a na kurdských územiach sa nebudú angažovať

❚❚
.

Veľa závisí od toho, ako sa skončí  rusko-turecké stretnutie na najvyššej úrovni v Moskve (turecký minister zahraničných vecí a turecký minister obrany sa stretnú s ruskými rezortnými kolegami), ktorá sa má uskutočniť dnes môže splniť svoj cieľ.

Ešte dňa 25.12.2018 sa objavila správa, podľa ktorej Kurdi odovzdali mesto Al Arimeh pod správu sýrskych ozbrojených síl. Spoločne so Sýrčanmi prenikli do mesta aj príslušníci ruskej vojenskej polície, ktorí majú byť garantom toho, aby sa medzi Sýrčanmi a Turkami (resp. tureckou zástupnou armádou zloženou s Turkomanov) nestrhli prestrelky – čo by určite vyhovovalo Američanom.

Kurdi sa veľmi obávajú tureckej expanzie, pretože vedia, že kurdské jednotky nedokážu klásť účinný odpor Turkom a ich turkomanským spojencom a Turci už jednoznačne prejavili svoj záujem o získanie Manbidžu. Manbidž je dôležité mesto, 85 km od Aleppa a v blízkosti rieky Eufrat. Mesto má dôležitý strategický význam a je spojnicou Rakky a Aleppo. Ak by Sýrčania nedostali Manbidž pod svoju kontrolu, malo by to negatívny dopad na pripravovanú ofenzívu, ktorej cieľom je získať Rakku (Rakku držia Kurdi, Američania Rakku niekoľko krát brutálne bombardovali).

.

Dňa 28.12.2018 sýrske vládne sily vstúpili do okrajových častí Manbidžu a nad  časťami mesta zaviali po prvý krát po mnohých rokoch sýrske zástavy. Kurdi na okolí mesta a v predmestí nekládli odpor, pretože predstava, že Turci ovládnu Manbidž rovnako, ako ovládli El Babu, Džarablus a Afrin je pre Kurdov neprijateľná. Kurdi takisto prisľúbili pomoc sýrskym vládnym vojskám v ďalšej vojenskej kampani, zameranej voči zvyškom ISIS, ktoré dosiaľ prežívali v amerických zónach. Posledné obkľúčené malé enklávy ISIS v povodí Eufratu sa tak stanú terčami  ofenzívy sýrskych vládnych síl a Kurdov.

Okrem iného Dňa 28.12.2018 zaznelo aj dôležité vyjadrenie Generálneho štábu Sýrskej arabskej armády: “Armáda a ozbrojené sily na štátnej úrovni nesú zodpovednosť za štátnu celistvosť Sýrskej Arabskej Republiky, Sýrske vládne jednotky na výzvu obyvateľstva Manbidžu vstúpili do mesta a prebrali jeho obranu”.

Dmitrij Peskov, tlačový sekretár ruského prezidenta Vladimíra Putina označil rozšírenie zóny kontroly vládnych síl v Sýrii pozitívnou tendenciou. Takisto Teherán vyjadril svoju spokojnosť nad dianím v Sýrii a Iránci uviedli, že ide o veľmi dôležitý krok v upevňovaní štátnej suverenity zákonnej vlády v Sýrii a takisto dôležitý krok smerujúci k regulácii krízy v krajine.

Rusko, Turecko, Irán a Sýria sa snažia vytlačiť Američanov  (Turci môžu byť otázni). Američania už začalidňa 29.12.2018  sťahovať svoje vojská zo Sýrie.  Podľa informácii portálu rusvesna už Američania stiahli približne 50 vojakov a zlikvidovali svoju základňu a sklady v oblasti El Hasaka a kolóna amerických obrnených vozidiel už smeruje k irackým hraniciam. Informácie potvrdila aj turecká agentúra Anadolu.

Iniciatívu má teraz v rukách Moskva, kurdské oddiely súhlasia s príchodom sýrskych vládnych síl, uvidíme ako sa vyvinie stretnutie s Turkami v Moskve. Erdogan sa však už nechal počuť, že okamžite ako Kurdi opustia severnú Sýriu, prítomnosť Turkov v severnej Sýrii stratí svoje opodstatnenie. Erdogan pred niekoľkými dňami otvorene povedal, že “V súčasnej situácii podporujeme celistvosť Sýrie. Severné oblasti Sýrie patria Sýrii”.

.

V centre Manbidžu sa však ešte stále nachádza menší americký kontingent a spolu s ním koordinuje svoju činnosť aj časť proamerických Kurdov. Američania stále trčia v častiach  Manbidžu (Dadat a Ošarija), v meste stále trčia aj Francúzi. Američania pred niekoľkými dňami zbombardovali most cez rieku Eufrat v oblasti Deir ez Zor, pretože sa obávajú dohôd medzi proruskými Kurdami a Sýrčanmi a nechcú, aby sa sýrske vládne sily prepravili na východný breh Eufratu a veľmi ťažko znášajú snahy Kurdov o dohodu s Moskvou a Damaskom.

Momentálne je pre Moskvu, Teherán, Ankaru a Damask prijateľné riešenie, na základe ktorého Kurdi odovzdajú územia pod svojou kontrolou Damasku, dohodnú sa s Damaskom na forme autonómie, kurdské oddiely sa rozpustia a Kurdi, ktorí prejavia svoju záujem o službu v sýrskej armáde, budú môcť pokračovať v službe Sýrskej arabskej armády.

Ankara si môže vydýchnuť, pretože vznik Kurdistanu, ktorý presadzovali Američania by mohol znamenať aj rozpad Turecka a pričlenenie východných oblastí Turecka k novému Kurdskému štátu, cez ktorý by Američanai diktovali svoje podmienky nielen Blízkemu východu, ale aj Centrálnej Ázii. Ak však Američania prisľúbili Erdoganovi “modré z neba” ak prejde na americkú stranu, môže Erdogan stále zmeniť svoj postoj a stať sa proamerický. Nebolo by to od neho príliš rozumné, pretože dobre vie, že Američania dohody nedodržujú a nebude pre nich problém zorganizovať, keď situáciu dostanú pod kontrolu, odstránenie Erdogana a o niekoľko rokov sa znova vrátia ku koncepcii veľkého Kurdistanu. Možnosť Erdogana prejsť na americkú stranu je aspoň teoreticky stále reálna.

To že Američania stále nechcú po dobrom z Manbidžu odísť svedčí len o jednom, Američania chcú dosiahnuť kvôli riešeniu kurdskej otázky rozkol medzi Ruskom a Tureckom. Ak sa im to podarí, môžu značne zlepšiť svoje postavenie v Sýrii . Otázne však je, či bude chcieť americký kontingent v Manbidži pri nepriaznivom vývoji situácie (Turci a Rusi sa nerozhádajú) a pri najhoršom možnom scenári, umierať v mestských bojoch s “neznámymi ozbrojencami”, najmä keď na proamerických Kurdov spoľah nie je a Američania sa v Sýrii nachádzajú v rozpore s medzinárodným právom.

V Sýrii sme tak svedkami zaujímavého vývoja situácie. Sýrska armáda chráni Kurdov pred tureckým útokom a totálnou porážkou, existuje možnosť že Turecko bude draftovať na americkú stranu a príde k rozporu medzi Rusmi a Turkami, čo môže znamenať, že Triumvirát Moskva – Teherán – Ankara sa rozpadne. Američania sa snažia ako je ich zvykom neustále škodiť, ak ich však opustia proamerickí Kurdi, pozícia niekoľko stoviek obkľúčených Američanov a Francúzov v Manbidži bude značne nepríjemná. Ak však Manbidž obsadia Turci, ktorí sa dohodnú s Američanmi, pozícia Kurdov bude oveľa horšia ako v prípade, keď sa Manbidžu zmocnia Sýrčania a to väčšina Kurdov vie. Záujmy Kurdov sú ochotní (podobne ako v prípade Ukrajiny) zradiť len proamerické elity v kurdských radoch.

.

Takže najbližší vývoj v severnej Sýrii bude veľmi zaujímavý. Rusko a Damask sa však evidentne nechcú spoľahnúť len na “dobrú vôľu” Ankary. Ruský vojenský portál vestnik-rm už informoval že v blízkosti kurdského Manbidžu sa už nachádzajú elitné tankové jednotky sýrskej armády, konkrétne tanky 4.tankovej divízie, ktoré majú oslabiť turecké chúťky vstúpiť do Manbidžu.

 

 

 

Ide o sýrske  tanky T-72M1, T-62M s modifikovanými systémami  tankovej aktívnej i pasívnej ochrany, v oblasti sa už objavili aj prvé sýrske T-90, do oblasti sa presunulo aj niekoľko desiatok veľkokalibrových protilietadlových Šiliek, ktoré dokážu prerážať tankové panciere a likvidovať obrnené vozidlá. Šilkami je vyzbrojená sýrska elitná Republikánska Garda  Sýrske tankové sily prešli totálnou reorganizáciou, ruskí inštruktori značne zvýšili úroveň sýrskych tankových jednotiek. Sýrska 4. tanková divízia sa môže spoľahnúť v prípade potreby na krytie ruského letectva.

Turci majú v oblasti svoje takisto staršie  Leopardy 2A4, zakúpené od Nemcov a modernizované americké M60, ktoré takisto presúvajú k mestu.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.

Opozícia opäť bije do premiéra, ale Slovensku nepomáha

Poslanec Juraj Krúpa očividne nechápe rozdiel medzi zmluvami o obrannej a hospodárskej spolupráci. Okrem toho sa pustil do premiéra, ktorému…

18. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Premiér sa na Floride stretol s Donaldom Trumpom. Zhodli sa, že EÚ je v hlbokej kríze

Ak sa správame sebavedome a konštruktívne a prejavujeme záujem o mierovú spoluprácu s každým, kto má záujem, nikto nami nepohŕda,…

18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trumpove „grónske clá“ budú mať dopad na obchod s EÚ

EÚ sa chystá zastaviť proces uzatvárania obchodnej dohody s USA kvôli zavedeniu nových „grónskych“ ciel zo strany Trumpa

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce vytvoriť svoj vlastný ekvivalent OSN

Americký prezident Donald Trump vyslovil zámer vytvoriť „Radu mieru“ , teda ekvivalent Organizácie spojených národov (OSN), so vstupným poplatkom vo…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Korčok si neodpustil komentár k Ficovej návšteve v USA

Predseda vlády Robert Fico svojou návštevou v USA zradil záujmy Slovenska, pretože neotvoril témy, ktoré sa bytostne dotýkajú Slovenska. V…

18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

„Kaskádový efekt“ a úplný výpadok? Čo sa deje s ukrajinským energetickým sektorom

Podľa údajov spoločnosti „Ukrenergo“ je situácia najzložitejšia v Kyjeve a okolí , lenže situácia v energetickom sektore sa naďalej zhoršuje

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Brusel reagoval na Trumpovu hrozbu clami

„Európska únia pevne stojí za ochranou medzinárodného práva,“ povedal António Costa, predseda Európskej rady, v reakcii na najnovšiu hrozbu Donalda…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vyhrážky clami kvôli Grónsku sú neprijateľné, varuje prezident Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu ostro odmietol hrozbu prezidenta USA Donalda Trumpa uvaliť clá na európske krajiny, ktoré nesúhlasia…

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Diabol sa ukrýva v detailoch

Bývalý správca policajných sociálnych sietí David Púchovský (Hoaxy & podvody) sa nevzdáva boja o pozornosť. Tentoraz zverejnil svoju „prednášku pre…

18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Trumpove ambície v Grónsku: Rusko a Čína určite „pustili do gatí“

Reakcia Európy na Trumpove ambície v oblasti Grónska je žalostne smiešna, konštatuje generál Jozef Viktorín

18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Britská banka varuje pred mimozemšťanmi. Teóriu má potvrdiť Trump

Bank of England by sa mala pripraviť na možnú finančnú krízu, ktorá by mohla nastať, ak sa potvrdí existencia mimozemšťanov

18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pred 20 rokmi pri obci Hejce havarovalo lietadlo so slovenskými vojakmi

Havária slovenského vojenského lietadla pri maďarskej obci Hejce, ktorá si vyžiadala 42 obetí – tri ženy a 39 mužov, bola…

18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nový jadrový reaktor by mal byť čisto štátny, elektrika by tak podľa ministra mala byť lacnejšia

Nový jadrový reaktor, ktorý chce Slovensko postaviť za pomoci USA, by mal byť čisto štátny, čo by malo viesť k…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Povolebná spolupráca medzi stranou Smer a hnutím Republika? Uhrík pre HS prezradil viac

Nedávno sa opäť otvorila téma prípadnej povolebnej spolupráce medzi stranou Smer a hnutím Republika. Z obidvoch strán zaznieva jasné áno,…

18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Austrália zablokovala milióny detských účtov na sociálnych sieťach

Technologickí giganti v Austrálii zablokovali na svojich platformách 4,7 milióna účtov detí mladších ako 16 rokov, oznámil v piatok 16.…

16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Aktualizované 18. 01. 2026 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Maďari by Ukrajinu do Európskej únie nepustili

Až 67 percent Maďarov má negatívny názor na možné členstvo Ukrajiny v Európskej únii a len pätina by ho podporila…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.

KOMENTÁRE

Oslobodený Harabin vracia úder

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Štefan Harabin na súdnom pojednávaní v kauze hanobenia rasy a národa na Najvyššom súde SR

Európsky plán, slovenský problém

16. 01. 2026 | 0 komentárov
Európsky plán

Kurňa, vzpamatujte se!

Předchozí tři roky v politice měly jednu výhodu. Člověk se postupně dozvěděl OFF – o fšech fšechno. Mám spoustu přátel…

18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko je pripravené bojkotovať futbalové MS, ak si Američania neprestanú nárokovať Grónsko

Nemeckí predstavitelia nevylučujú bojkot Majstrovstiev sveta vo futbale 2026 v prípade násilnej anexie Grónska Spojenými štátmi. Uviedol to Jürgen Hardt,…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

USA a Slovensko podpísali dohodu o posilnení civilného jadrového programu

Minister energetiky USA Christopher A. Wright a predseda vlády SR Robert Fico podpísali v piatok vo Washingtone medzivládnu dohodu o…

17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Aktualizované 17. 01. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Unikla nahrávka, ako vyzeral rozhovor Zelenského a Macrona s Trumpom o „ultimáte“ Putinovi

Vo Francúzsku bola zverejnená nahrávka rozhovoru medzi Trumpom a Zelenským z 10. mája 2025. Macron, Merz, Tusk a Starmer navštívili…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Slafkovský dvakrát skóroval pri výhre Montrealu v Ottawe po predĺžení

Slovenská hviezda dnes v noci dosiahla už svoj 18. a 19. gól v sezóne a počet kanadských bodov zaokrúhlila na…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Trump sa už údajne rozhodol, čo urobí s Iránom

Wall Street Journal informuje, že Trump sa rozhodol neurobiť útok na Irán kvôli varovaniam od ľudí blízkych jeho okoliu

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Modre si v nedeľu pripomenú 170. výročie úmrtia Ľudovíta Štúra

V meste Modra v nedeľu programom ukončujú Rok Ľudovíta Štúra. Uskutoční sa tam pietna spomienka pri príležitosti 170. výročia úmrtia…

18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 01. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nečakané odhalenie: Fero Joke a pokrytectvo liberálneho tábora

Stalo sa to v programe Adela trochu inak: humorista Fero Joke priznal, že niektorí liberáli sa správajú ako falošní moralizátori

17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
Hrnko pre HS

16. 01. 2026


Kto napokon rozhodol že nebude útok na Irán?

Rusko, 17. januára 2026 - Verím, že Donald Trump sám prijal rozhodnutie nezaútočiť na Irán. Sledoval som, ako ho tlačili…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Ruský politológ hovorí o jadrovom útoku v Európe, ak lídri EÚ neprestanú brániť mierovej dohode. Prvé na rane má byť Nemecko

Rusko by mohlo do roka spustiť jadrové útoky na Britániu a Nemecko, ak bude Európa naďalej „blokovať mierovú dohodu“ o…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Disciplinárny proces s Danielom Lipšicom sa blíži ku koncu

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR by mal vo štvrtok 22. januára pokračovať disciplinárny proces s prokurátorom Generálnej prokuratúry SR…

17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Petr Pavel chce Ukrajine dodať bojové lietadlá

Český prezident Pavel sľúbil Zelenskému bojové lietadlá schopné zostreľovať drony, informuje agentúra Reuters

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Európa môže vyhnať americké vojenské základne zo svojho územia, ak USA anektujú Grónsko, píše The Economist s odvolaním sa na zdroje v EÚ.

Zdroje sa domnievajú, že Európska únia môže využiť americké vojenské základne v Európe ako páku na vyvíjanie tlaku na Trumpa v prípade pokusu o obsadenie Grónska.
Základne ako Rammstein v Nemecku hrajú dôležitú úlohu pre USA z hľadiska ich vplyvu na Afriku a Blízky východ, čo môže slúžiť ako nástroj odstrašenia.

Okrem toho The Economist uvádza, že EÚ môže použiť agresívne ekonomické opatrenia proti americkým technologickým spoločnostiam.

13:21

Do parlamentu putuje návrh uznesenia odsudzujúceho prejavy násilia namierené voči Slovákom žijúcim v Srbsku. Návrh do Národnej rady SR predložili poslanci Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková, Zuzana Števulová a Ondrej Prostredník. Uznesenie má byť súčasne vyjadrením podpory pre príslušníkov slovenskej menšiny, ktorí sa v Srbsku dlhodobo cítia ohrození. Predkladatelia návrhu zdôraznili, že parlament má osobitnú zodpovednosť za ochranu základných práv a slobôd, čo sa týka aj Slovákov žijúcich v zahraničí. Táto zodpovednosť podľa poslancov za PS nie je iba symbolická. Ide o záväzok aktívne reagovať v situáciách, keď sú príslušníci národnostnej menšiny vystavení ohrozeniu, diskriminácii či porušovaniu základných práv a slobôd

Čítať viac | 12:49

Podľa odhadov Zväzu automobilového priemyslu SR sa výroba áut na Slovensku v minulom roku medziročne zvýšila približne o 7,5 percenta na 1,07 milióna vozidiel. Tento rast potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu, podľa ktorých sa produkcia v segmente dopravných prostriedkov za prvých jedenásť mesiacov roka zvýšila v priemere o 1,8 percenta. Ako však upozorňuje analytik UniCredit Ľubomír Koršňák, ide o čísla, ktoré zakrývajú výrazne rozdielny vývoj v jednotlivých závodoch aj zmenu štruktúry produkcie. Rast výroby sa totiž nekonal naprieč celým sektorom. Zo štyroch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zaznamenala medziročný nárast produkcie len jedna, zatiaľ čo v ostatných výrobných závodoch výroba klesla, a to od zanedbateľného poklesu až po takmer pätinu.

Čítať viac | 12:28

V zálive v Sydney Harbour napadol tínedžera žralok. Podľa tamojšej polície je chlapec v kritickom stave.

12:22

.

Začalo sa Australian Open, kde sa predstaví len jedna Slovenka. Tucet Rusov štartuje pod neutrálnou vlajkou

Dvanásť Rusov sa zúčastní dvojhry Australian Open 2026, no všetci budú hrať v neutrálnom statuse. Turnaj na preslávených modrých antukových…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Chlapec spadol z lanovky vo Vysokých Tatrách, zasahovali leteckí záchranári

K pádu dieťaťa z lanovky došlo v sobotu dopoludnia na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Na mieste zasahovali leteckí záchranári

17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Rassvet“ pokryje Rusko satelitným internetom

Rusko, 18. januára 2026 - Šéf Roskosmosu Dmitrij Bakanov v priamom prenose na kanáli „Pervyj kanál“ informoval o tohtoročnom začatí…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Profesor Mearsheimer: Ukrajinský konflikt bude vyriešený na bojovom poli

USA, 17. januára 2026 - „Opakovane som vyhlásil, že celý tento diplomatický proces je fraška. Myslím si, že Rusi s…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Generálny tajomník OSN varoval pred mocnými silami, ktoré v dnešnom svete pôsobia proti globálnej spolupráci

Vo svete v súčasnosti pôsobia mocné sily, ktoré sa snažia narúšať globálnu spoluprácu, varoval v sobotu v Londýne generálny tajomník…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najvyššia hora v slnečnej sústave: Olympus Mons

Najvyššia hora v slnečnej sústave sa nenachádza na Zemi, ale na Marse. Hoci sa ľudstvu Mount Everest javí ako vrchol…

18. 01. 2026 | 0 komentárov

Postaví sa Ukrajina proti USA v otázke Grónska?

Uprostred škandálu okolo pokusov USA o odobratie Grónska od Dánska mnohí diskutujú o tom, ako zareagujú spojenci Kodane – krajiny…

17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 01. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Gustáv Murín

Anton Čapkovič

Marek Brna

Ivan Štubňa

René Pavlík

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov