Podľa denníka Právo americké vedenie minulý týždeň odmietlo ponuku, aby jednotky boli prepravené po železnici, ale tentoraz sa o tom pre spiatočnú cestu už uvažuje.
Armáda Českej republiky a Ministerstvo obrany teraz pracujú nad plánom, ako presunúť cez české územie stovky transportérov a predísť pritom ďalším dopravným problémom. Za týmto účelom sa v utorok zástupcovia armády stretli s kolegami z ministerstva dopravy.
“Záver zatiaľ žiaden nie je. Čaká sa na vyjadrenie americkej strany, akú formu prepravy späť do Nemecka zvolí,” uviedla denníku hovorkyňa generálneho štábu Magdalena Dvořáková.
Americká ambasáda v Prahe zatiaľ odmietla spiatočný konvoj okomentovať.
Požiadavka AČR spočíva v tom, aby sa obrnencami mohli po hlavných cestách pohybovať len od šiestej hodiny večer až do šiestich hodín ráno.
“Budeme chcieť po americkej strane, aby počítala s tým, že konvoj po hlavných komunikáciách by mal ísť len vo večerných a nočných hodinách,” vyhlásil pre Právo riaditeľ odboru komunikácie ministerstva obrany Jan Pejšek.
Ako uvádza denník, AČR ponúkala americkej strane prepravu vozidiel po železnici, tí to však odmietli. Konvoj amerických bojových jednotiek totiž poňal presun z Nemecka na miesta konania cvičenia v Rumunsku a Maďarsku ako súčasť ich výcviku. Pri presunoch tzv. po vlastnej osi však trénujú aj českí vojaci poskytovanie komplexného logistického zabezpečenia a zvládnutie úloh požadovaných po hostiteľskej krajine.
Podľa zákona musia zahraničné vojenské prostriedky prejsť Českom do 48 hodín, a preto prejazd cudzích jednotiek musí byť dobre pripravený a koordinovaný.
“Myslím, že aj americká strana pochopila, že D1 je ťažko prejazdná sama o sebe, bez toho, aby tam prechádzal vojenský konvoj najmä počas dňa. Dúfam preto, že sa poučili a že pôjdu v noci, čo pôjde, pošlú po železnici, a že sa pripraví viac odstavných zálivov,” oznámila Právu predsedníčka snemovne výboru pre obranu Jana Černochová.
Minulý týždeň boli zastavené tri zo 14 konvojov americkej techniky, ktoré prechádzali cez slovenské územie na cvičenie NATO do Maďarska a Rumunska. Dôvodom zastavenia bola kritická situácia na českých diaľniciach. Mnohé z úsekov diaľnic niekoľko hodín blokovali zápchy.
Na D2 dokonca došlo k nehode, kedy poľské nákladné auto narazilo do amerického obrneného vozidla. Premiér Andrej Babiš vtedy označil čiastočné pozastavenie presunu amerických konvojov cez české diaľnice kvôli masovým zápcham za krízovú situáciu. Americký konvoj je zložený z 350 kusov techniky a vyše 800 armádnych príslušníkov.
V posledných rokoch sú prejazdy amerických vojakov cez české územie stále častejšie. Posledná vojenská kolóna cez Českú republiku prešla v máji 2018, kedy sa americkí vojaci presúvali na cvičenie Saber Strike 2018 v Pobaltí. Cez Česko vtedy prešlo asi 400 kusov techniky a 1000 vojakov. Cez Rozvadov, Starú Boleslav a Náchod Američania prešli do Poľska. Práve pri tomto presune došlo ku komplikáciám, jeden zo strojov americkej armády sa pokazil a zostal stáť na diaľnici D5 na Rokycansku.
Aj v roku 2017 mohli českí vodiči na cestách stretnúť nezvyčajné stroje, na konci marca sa totiž po trase Rozvadov – Stará Boleslav – Náchod presúvali aliančné jednotky USA a Veľkej Británie, vtedy cez Česko prešlo 125 kusov vojenskej techniky a 550 príslušníkov ozbrojených síl.
Prvý väčší vojenský konvoj v roku 2015 vyvolal značný záujem verejnosti. Americkí vojaci sa cez Českú republiku vracali z cvičenia v Pobaltí na domovskú základňu v Nemecku.
Americké konvoje tiež vyvolali obavy, že česká infraštruktúra nie je v prípade krízy pripravená na presuny ťažkých vojenských vozidiel. Ministerstvo obrany ČR preto v októbri minulého roka začalo pracovať na pláne, ako pripraviť české cesty, diaľnice a mosty na prepravu vojenskej techniky. Americkým vojakom sa už tiež skôr nepáčila európska administratívna byrokracia, kvôli ktorej museli vojaci čakať na povolenie pre vojenský konvoj.