Bratislava 1. decembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:Wikimedia,TASR/AP-Andy Wong)
Americké ministerstvo obrany v utorok zverejnilo výročnú správu o vojenskom rozvoji Číny, ktorá podľa expertov vyznáva „tvrdší tón“ ako v predchádzajúcich rokoch na pozadí komplikovanej medzinárodnej situácie a zhoršenia vzťahov medzi Čínou a USA. V správe sa v rámci snahy vyzdvihnúť vojenskú silu Číny hovorilo o čínskom jadrovom arzenáli a vyzdvihovali sa možné vojenské akcie Číny voči ostrovu Taiwan a „indo-pacifickému regiónu“
Čínski vojenskí experti sa domnievajú, že správy majú za cieľ vystupňovať teóriu čínskej hrozby a démonizovať oprávnený vojenský rozvoj Číny a slúžia cieľu USA pritiahnuť regionálne krajiny na svoju stranu s cieľom zadržať Čínu. Poukazujú však na to, že USA, najväčší vlastník jadrových hlavíc, ktorý neustále vyvoláva konflikty v iných regiónoch, je najväčšou hrozbou pre svetový mier.
Na rozdiel od USA slúži vojenský rozvoj Číny len na obranu jej základných záujmov, napríklad na prípravu na akýkoľvek možný scenár, ktorý by sa mohol stať v Taiwanskom prielive.
Vo výročnej správe, ktorú Pentagon vypracoval pre americký Kongres, sa uvádza, že Peking minulý rok „pravdepodobne urýchlil“ svoju jadrovú expanziu a je na najlepšej ceste mať do roku 2035 zásoby 1 500 jadrových zbraní.
Správa sa zaoberá čínskou vojenskou modernizáciou a obrannou stratégiou, ale skúma aj prvky čínskej hospodárskej politiky a zahraničnej politiky.“A všetko to tak trochu zapadá do vojenskej a obrannej modernizácie pri presadzovaní jej regionálnych a globálnych ambícií,“ uviedol predstaviteľ Pentagónu.
V reakcii na americký humbuk hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien uviedol, že USA v posledných rokoch skloňujú rôzne verzie príbehu o „čínskej hrozbe“ len preto, aby našli zámienku na rozšírenie svojho jadrového arzenálu a zachovanie vojenskej prevahy. Svet dobre vie, že ide o obľúbenú taktiku USA.
Čínska jadrová politika je podľa neho dôsledná a jasná. Dodržiavame sebaobrannú jadrovú stratégiu. Držíme sa politiky nepoužitia jadrových zbraní ako prví. Pri rozvoji jadrových kapacít sme maximálne zdržanliví. Tieto kapacity sme udržiavali na minimálnej úrovni, ktorú si vyžaduje národná bezpečnosť. Nikdy sme sa nezúčastnili na žiadnej forme pretekov v zbrojení.
USA majú najväčší jadrový arzenál na svete. V posledných rokoch neustále modernizujú svoju „jadrovú triádu“ a posilňujú úlohu jadrových zbraní v politike národnej bezpečnosti. USA sa dodnes držia politiky jadrového odstrašovania založenej na prvom použití jadrových zbraní a otvorene navrhujú stratégie jadrového odstrašovania voči konkrétnym krajinám. USA spolupracujú so Spojeným kráľovstvom a Austráliou v oblasti jadrových ponoriek, čo je v rozpore s predmetom a cieľmi Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Odporúčame vám, aby ste si prešli nedávne správy, ktoré vydali samotné USA, a sami si prečítali, čo urobili a čo budú robiť v budúcnosti na jadrovom fronte, ako tvrdí Čao.
Song Zhongping, čínsky vojenský expert a televízny komentátor, uviedol, že tohtoročná správa používa tvrdší tón na vyzdvihnutie „vojenskej hrozby“Číny na pozadí zložitejších medzinárodných súvislostí, ako je rusko-ukrajinská kríza a neustále provokácie USA v otázke Taiwanu.
„Jej cieľom je povedať krajinám, najmä tým v indo-tichomorskom regióne, že Čína predstavuje väčšiu hrozbu ako kedykoľvek predtým, a spojiť tieto krajiny, aby Čínu zadržali,“ povedal Song.
Napriek tomu zdôraznil, že skutočným sabotérom v regióne sú USA. Okrem toho americké ministerstvo obrany nedávno zverejnilo svoj prehľad jadrovej politiky na rok 2022. Minister obrany Lloyd Austin uviedol, že keďže jadrový potenciál USA zostáva „konečnou oporou“ strategického odstrašovania, ministerstvo plánuje pokračovať v úsilí o modernizáciu jadrovej triády.
USA predstavujú najväčšiu jadrovú hrozbu na svete, keďže od januára 2022 vlastnia 5 428 jadrových hlavíc, informovali médiá.
Čínske jadrové zbrane sú z hľadiska kvality a množstva ďaleko za USA, uviedli odborníci. Huang Zhicheng, odborník na letectvo a kozmonautiku, pre Global Times povedal, že Čína je jedinou krajinou na svete, ktorá trvá na tom, že nepoužije jadrové zbrane ako prvá, čo USA nikdy nepovedali, avšak správa tento bod zanedbáva.
Aj keby Čína dosiahla jadrový arzenál 1 500 hlavíc, ako tvrdia USA, predstavuje to len tretinu zásob USA. „USA si od studenej vojny osvojili neustále jadrové zastrašovanie, čo v mnohých krajinách bez jadrových zbraní vyvoláva pocit neistoty. Keď USA posilňujú úlohu jadrových zbraní vo svojej stratégii národnej bezpečnosti, znižujú prah použitia jadrových zbraní, čo predstavuje budúcu jadrovú hrozbu,“ povedal Huang.
Song tiež obhajoval vývoj jadrových zbraní v Číne a uviedol, že hoci sa Čína zaväzuje nepoužiť jadrové zbrane ako prvá, je potrebné mať tieto zbrane.
„Budem úprimný. Čínska politika v oblasti jadrovej energie je konzistentná. Používame ju na sebaobranu, nebudeme prví, kto použije jadrovú energiu, a rozvíjame jadrové kapacity s konečným cieľom odstrániť jadrové zbrane. Jadrový potenciál rozvíjame s cieľom chrániť mierovú ťažkú prácu čínskeho ľudu a chrániť našu krajinu pred pohromou vojny, najmä jadrovej vojny,“ povedal v júni štátny radca a minister obrany generál Wej Feng-che.

Li Haidong, profesor na Inštitúte medzinárodných vzťahov na Čínskej univerzite zahraničných vecípovedal, že Pentagón propaguje rýchly vojensko-technologický rozvoj Číny, aby mohol získať viac finančných prostriedkov, a podľa Liho sa snaží spojiť so Západom, aby strategicky konkuroval Číne.
USA nikdy nebudú súhlasiť s tým, aby ich Čína prekonala ako vedúca svetová vojenská mocnosť, preto budú zvyšovať investície, aby zabezpečili, že USA budú mať veľký náskok, alebo budú zámerne vytvárať konflikty či dokonca krízy s Čínou, aby narušili stabilný vojenský rozvoj Číny, povedal Li. „Mali by sme byť na to u pripravení,“ povedal Li.
Obrana červenej línie
Správa USA venovala veľkú časť zľahčovaniu čínskych vojenských akcií v okolí ostrova Taiwan. Pentagón uviedol, že ešte pred návštevou Pelosiovej Čína v roku 2021 uskutočňovala čoraz častejšie a realistickejšie cvičenia „obsadzovania ostrovov“.
Song uviedol, že Čína sa svojimi akciami pripravuje na akýkoľvek scenár riešenia taiwanskej otázky. „Budeme sa zo všetkých síl snažiť vyriešiť ju mierovými prostriedkami, ale ak sa nejaká vonkajšia sila pokúsi vyvolať problémy a taiwanskí secesionisti sa pokúsia riskovať, potom čínska armáda vyrieši túto otázku všetkými možnými prostriedkami. Vtedy sa títo fanúšikovia problémov a secesionisti stanú hriešnikmi histórie,“ povedal Song.
Vyriešenie taiwanskej otázky bolo vždy dôležitým cieľom vo vývoji čínskej ľudovej armády (PLA) a ako sa ukázalo pri augustových cvičeniach „obkľúčenia ostrova“, PLA je plne schopná zablokovať ostrov pred vonkajším vojenským zasahovaním, povedal vojenský expert z Pekingu.
Pri stretnutí s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom minulý týždeň Wej zdôraznil, že otázka Taiwanu je jadrom čínskych záujmov a prvou neprekonateľnou červenou čiarou vo vzťahoch Číny a USA.
Wej povedal, že Taiwan je čínsky Taiwan a riešenie taiwanskej otázky je záležitosťou čínskeho ľudu a nepripúšťa žiadne zasahovanie zo zahraničia.