Nesúlad potvrdzuje aj mestský poslanec Matej Lančarič, ktorý pred šiestimi rokmi inicioval vyhlásenia parku za chránené obecné územie a so zrušením tohto štatútu zásadne nesúhlasí. „Mestské zastupiteľstvo fakticky zrušilo chránené obecné územie Park Janka Kráľa už v decembri minulého roku, keď poslanci napriek mojim námietkam povolili v parkoch stavať stavby pre občiansku vybavenosť do výmery 100 metrov štvorcových,“ povedal Lančarič. „Čím viac nezmyselných chodníčkov a stavieb sa pod zámienkou rekonštrukcie Parku Janka Kráľa postaví, tým viac na tom stavebná firma zarobí,“ dodal. V Trnave sa v súvislosti s návrhom vedenia mesta hovorí o organizovaní protestnej petície. Za zrušenie všeobecne záväzného nariadenia o vyhlásení parku za chránené obecné územie by museli hlasovať tri pätiny poslancov. Agentúra SITA požiadala ešte minulý týždeň o vyjadrenie primátora Petra Bročku, ten zatiaľ nereagoval.
Mesto Trnava už niekoľko rokov pripravuje komplexnú rekonštrukciu historického parku. Vybraný je už aj víťazný krajinársko-architektonický návrh, ktorý ráta v parku napríklad s umiestnením dvoch nových kaviarní, pričom každá by mala mať 80 metrov štvorcových. Návrh ráta aj s posunutím chodníkov, ale aj s výrubom stromov, výsadbou nových stromov a celkovou modernizáciou územia.
Park Janka Kráľa je cenný ako historicky pôvodná plocha s bohatým zastúpením vysokých stromov. Založený bol ešte v 19. storočí, jeho úlohou bolo oddeliť železničnú stanicu od mestskej štvrte “Špíglsál”. Nachádzajú sa tu jedny z najstarších stromov a pravdepodobne aj najstaršia aleja v meste. Celková rozloha územia parku je približne 8,5 hektára.
Ak by návrh o zrušení chráneného obecného územia v prípade Parku Janka Kráľa v Trnave v mestskom zastupiteľstve prešiel, platili by v ňom štandardné ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny a všeobecne záväzného nariadenia mesta Trnava o verejnej zeleni.
Mestá a obce získali kompetenciu vyhlasovať všeobecne záväzným nariadením vzácne lokality s rozlohou do sto hektárov za chránené obecné územie 1. januára 2014 po zmene zákona o ochrane prírody a krajiny.