Massoud Šadjareh, šéf Islamskej komisie pre ľudské práva, uviedol že západné krajiny, vrátane Francúzska, v uplynulých rokoch podporujú na Blízkom východe teroristov z radov radikálnych moslimov aj napriek tomu, že sú si vedomí, že sa môžu proti nim obrátiť.
Dodal tiež, že teroristické skupiny vznikli nielen na základe podpory zo strany jednotlivcov či prostriedkov z predaja ropy, ale tiež na základe finančnej a vojenskej podpory západných vlád.
Vzhľadom na parížsky incident, pri ktorom zomrelo 12 ľudí Šadjareh si myslí, že celá Európa potrebuje budíček.
Dodal, že ľudia si musia uvedomiť, že združovanie sa s teroristami je neprijateľné. Podľa neho je nutné, aby sa spoločnosť stala súdržnejšia a našla spôsob ako teroristov zastaviť.
Útok, ako výsledok intervencie krajín Západu
Podobný názor zdieľa aj bývalý americký kongresman Ron Paul, ktorý tvrdí, že včerajší (7.1.) útok na parížsku redakciu je priamym dôsledkom intervenčných politík prijatých západnými krajinami, vrátane Francúzska.
V rozhovore pre News Max, na ktorý sa odvoláva Press TV, Paul útok odsúdil a zároveň vysvetlil, že francúzska vláda zasahuje do záležitosti iných krajín. Podľa neho práve pre to došlo k tomuto druhu útoku.
Francúzsko je podľa Paula cieľom už mnoho rokov, pretože je zapojené do intervencii v zahraničí, vrátane Líbye. Jeho celková politika vyzýva k odplate, pretože intervenčné krajiny sú chápané ako votrelci.
USA sú ochotné poskytnúť francúzskym orgánom pomoc
Počas útoku na redakciu parížskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo zomrelo 12 ľudí, zranených bolo jedenásť.
Americký prezident Barack Obama čin odsúdil a označil ho za zbabelý útok. Spojené štáty sú ochotné poskytnúť francúzskym orgánom pomoc. Obama zároveň dodal, že jeho krajina by zodpovedné osoby postavila pred súd.
V uliciach Paríža, Lyone, Toulousu a Marseille, ale aj v ďalších mestách sveta sa zhromaždili tisíce ľudí, aby si uctili pamiatku obetí.
ru