“Starší ľudia čakajú na mladých ľudí, aby sa s nimi rozprávali, aby mladým pomohli snívať. A vy, mladí ľudia potrebujete od týchto mužov a žien dostať nádeje a sny, ktoré osviežia váš život.”
Tieto slová, zdôrazňujúce dôležitosť medzigeneračného dialógu medzi mladými a starými, predniesol pápež František asi 3000 členom brazílskej katolíckej spoločnosti Shalom, charizmatickej asociácii veriacich založenej v roku 1982. No iste sú určené všetkým mladým, pretože svet potrebuje svedectvo dialógu, v ktorom môžu starší ľudia “odovzdať pochodeň, odovzdať dedičstvo, odovzdať charizmu a odovzdať svoj vnútorný život”.
“Mladí ľudia potrebujú počúvať starších ľudí a starší ľudia potrebujú počúvať mladých,” pokračoval František s tým, že jedni i druhí si môžu navzájom dať naozaj veľa. Akonáhle to skúsia, mladí si uvedomujú, že “múdrosť pochádza od starších, múdrosť, ktorá sa dotýka srdca a poháňa ich dopredu.”
A pápež František ďalej nabáda: “Porozprávaj sa so tvojím starým otcom alebo so svojou babičkou, pretože majú v sebe múdrosť a potrebujú, aby si zaklopal na ich srdce a aby mohli odovzdať túto múdrosť. A to by bolo odporúčanie, ktoré vám dám: buďte odvážni, podporujte tento dialóg, ktorý je sľubom do budúcnosti; pomôže vám to napredovať.”
Počas stretnutia pápež hovoril o rôznych témach, vrátane hriechu a milosrdenstva: “Náš Boh má zvláštnu lásku k hriešnikom, najmä k veľkým hriešnikom, k tým najhorším. Je tam a čaká na nás, aby sme urobili prvý krok.”
Zároveň tiež varoval pred nebezpečenstvami sebectva a narcizmu, pričom konštatoval, že súčasná kultúra je spotrebiteľská a “má veľmi silnú dávku narcizmu”, čo vedie k sebaobdivovaniu a k ignorovaniu ostatných.
“Ak sa jedného dňa chcete pozrieť na seba v zrkadle, usmejte sa na seba,” dodáva pápež František. “Skúste to. Pozrite sa na seba a začnite sa smiať na toho, koho tam vidíte. To osvieži vašu dušu.”