Heizerová s manželom pravidelne simulovala slávenie svätej omše bez vysväteného kňaza, čo viedlo k rozhodnutiu zo strany Ríma o vylúčení oboch z prijímania sviatostí. Innsbrucký biskup Manfred Scheuer im chcel 20. mája odovzdať príslušný dekrét, avšak obaja ho odmietli.
Wir sind Kirche je hnutie, ktoré vzniklo na základe petície v nemecky hovoriacej oblasti v roku 1995. Jej cieľom je reforma katolíckej cirkvi v duchu ultraliberálnych interpretácií Druhého vatikánskeho koncilu. Hnutie v základných reformách požaduje úplnú rovnosť žien. Táto požiadavka v sebe obsahuje možnosť, aby aj ženy mohli vykonávať kňazské povolanie. Medzi ďalšie snahy patrí slávenie Eucharistie laikmi, rozhodnutie o možnosti celibátu, ako aj možnosť rozhodnutia v oblasti sexuálnej morálky, napr. antikoncepcie.
Fiorenza žiada zaoberať sa kontrolou pôrodnosti a ukončením tehotenstva
Reformu Cikvi žiada aj Elizabeh Schüssler-Fiorenza, pôvodom z Nemecka, ktorá pôsobí na Harvardskej univerzite a je považovaná za ústrednú postavu teologického feministického hnutia v USA.
Fiorenza tvrdí, že v otázke žien v Cirkvi nevidí nijaké skutočné signály revolučnej premeny a varuje pred reformnými plánmi pápeža. To, že chce hlava Cirkvi nasadzovať viac žien do komisií a napomáhať ich pôsobeniu, je podľa nej chvályhodné, avšak s feministickou teológiou to nemá nič spoločné.
„František chce esencialistickú ‘teológiu ženy’, ktorá sa orientuje obrazom ženy ako matky, alebo slúžiacej panny,“ uviedla Fiorenza. Obraz ženy matky spája predstaviteľka feminizmu s “cirkvou chudobných“. Vzhľadom na to poukazuje, že chudobných na celom svete tvoria aj ženy a od žien závislé deti. Preto navrhuje zaoberať sa kontrolou pôrodnosti a ukončením tehotenstva. Zároveň však tvrdí, že „náboženstvo slúžilo v minulosti a slúži aj dnes na zlegitimovanie utláčania a vykorisťovania, alebo na povzbudenie k emancipácii a sebaurčeniu.“ Vzhľadom na jej tvrdenia sa natíska otázka: Je ochrana života utláčaním, vykorisťovaním?