Ako odznelo na utorkovej diskusii o problémoch vynechania očkovaní dieťaťa v dôsledku obáv z koronavírusu, pandémia nie je dôvod na dlhé odkladanie očkovania. Ako uviedla epidemiologička Zuzana Krištúfková, choroby, proti ktorým sú deti očkované, sú vážne, zvyčajne sa šíria veľmi rýchlo a ich nízky alebo žiadny výskyt v spoločnosti je spôsobený vysokou mierou zaočkovanosti.
“U nás aktuálne neexistuje dôvod na nezaočkovanie,“ skonštatovala Krištúfková. Ak podľa nej prerušíme očkovanie na dlhšie obdobie, vzniknú v populácii tzv. imunitné diery. Ide o nahromadenie detí, ktoré nemajú protilátky proti určitému ochoreniu. Ak sa zase očkovanie dlhšiu dobu posúva, zvyšuje sa riziko nákazy. Imunita na určité ochorenie sa pritom vytvára postupne a vždy až po podaní poslednej očkovacej dávky v rámci viacdávkového očkovania.
Podľa pediatra a imunológa Miloša Jeseňáka mali rodičia, ktorí odkladali očkovanie v dôsledku šírenia koronavírusu, dva hlavné argumenty. Predovšetkým nechceli prísť do ambulancie, pretože sa báli kontaktu s rizikovým pacientom. Druhým dôvodom bola obava o to, že sa zaočkujú v inkubačnej dobe samotného ochorenia COVID-19 alebo krátko po očkovaní naň ochorejú.
Situácia vo svete, ako aj na Slovensku nebola podľa pediatričky Eleny Prokopovej jednoduchá a zo zahraničia dostávali závažné informácie o problémoch primárnej siete napríklad v Taliansku alebo vo Francúzsku. Na Slovensku kompetentní situáciu vyriešili “stopnutím” očkovania na päť dní. Ten čas využili ambulancie na to, aby sa na celú situáciu pripravili a upravili svoj režim fungovania.