Palko na úvod poznamenal, že už roky tlačia špičky EÚ na rozpočtovú disciplínu, na znižovanie alebo aspoň nezvyšovanie štátnych dlhov členských krajín. Najnovším plánom z dielne EÚ s názvom „Next generation “, si však skokom zvýšime svoj dlh všetci.
„Tuším koronavírus zahubil všetkých dospelákov. Zrazu ich niet. 750 miliárd je asi 7 percent z doterajšieho dlhu krajín EÚ dohromady, a nech nám nikto nehovorí, že to nespôsobí vyššiu infláciu. Je jasné, že generácia dnešných štyridsiatnikov to bude splácať až do smrti. Tieto skutočnosti v prejavoch špičiek EÚ chýbajú,“ komentuje Palko.
Podľa jeho názoru je záchranný plán ďalším krokom k Európskemu superštátu. „EÚ bude emitovať dlhopisy a bude vyberačom daní, čo sú atribúty štátu. Doteraz fungovala z príspevkov členských krajín. Európske dane a dlhopisy neexistovali. „Žiadna kríza nesmie byť premrhaná“ znie cynická politická zásada. Inými slovami, akákoľvek kríza sa má využiť na presadenie cieľov, ktoré s krízou nemajú nič spoločné. Ak aj uznáme potrebu požičania a rozdelenia tejto sumy peňazí, nevyhnutne to nemusí byť sprevádzané takýmto posilnením kompetencií EÚ (a teda oslabením kompetencií národných štátov). Pôžička, jej distribúcia a splácanie sa dajú urobiť aj bez toho.“
Palko tiež poukazuje na to, že so získanou sumou peňazí si jednotlivé vlády nebudú môcť nakladať spôsobom, ktorý pre svoju krajinu považujú za optimálny. Je totiž určené, že väčšia časť sumy má ísť na digitalizáciu a na zelený program.
„Komisia hovorí, že 750 miliárd sa minie v troch pilieroch plánu, kde pre prvý je určených 560 miliárd. Tieto majú zafinancovať reformy, „ktoré významne prispievajú k riešeniu ekologickej a digitálnej transformácii vo veľkom rozsahu“. Nič proti digitalizácii a zeleným programom. Pomoc však potrebujú všetky firmy, najmä malé a stredné, bez ohľadu na to, či sa ich produkcia dá nálepkovať ako „zelená“ alebo „digitalizačná“,“ dodáva Palko s tým, že všetky plány národných vlád bude, samozrejme, schvaľovať Európska komisia.
Podľa názoru exministra budú z plánu „Next generation EU“ profitovať okamžite vládnuce elity Európskej únie. “Lebo jednak budú vyzerať akčne a zachraňujúco, jednak si rozšíria vplyv získaním nových právomocí. Krátkodobo to pomôže národným vládam, lebo získajú nejaké miliardy navyše, ktoré budú môcť rýchlo rozdať a získavať si tak priazeň voličov.”
V závere svojho komentára Palko dodal, že pre národné štáty to bude z dlhodobého hľadiska znamenať, že sa všetci ešte viac zadĺžime a posilníme právomoci EÚ na úkor národných vlád.
“Po tretie, odsúhlasujeme, že budeme platiť nové dane, a už nie vlastnému štátu. Po štvrté, i keď si to napokon celé zaplatíme, nebudeme slobodne rozhodovať, na čo tie peniaze minieme. Po piate, budeme ručiť za dlhy, ktoré sme nespôsobili. Ak by si národné štáty požičali samé, z piatich uvedených negatív by ostalo iba to prvé, vyšší dlh. Načo sa to teda robí? Pre vytvorenie únie, ktorej hodnotou bude vzájomné ručenie za vytvorený dlh?”
Tatiana Stará