PAHREBA: Rusi sú hlupáci, Ukrajinci sú debili, Američania sú totálni magori, Slováci sú blázni… Sú niekde aj tí múdrejší?

Bratislava 2. októbra 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Celý svet sa zbláznil. Média informujú o samých hororoch, krvákoch, vojnách a škandáloch. Politici sa navzájom obviňujú a vyhrážajú. Občania na fórach a sociálnych sieťach kritizujú, nadávajú a hádajú sa. A všetci na všetkých útočia a hromžia. Svet sa zbláznil…  

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo, prečo si taký naštvaný? Čo ťa zasa rozčúlilo? Asi naši politici?

Úplne všetko. Celý svet sa zbláznil. No povedz, prečo sú ľudia takí debili?

 

To je rétorická otázka? Na to sú iba dve odpovede – buď iba mimoriadne stručná, alebo, ak to chceme rozmeniť na drobné, tak sa o tom musíme baviť minimálne tri dni v kuse. A tá stručná odpoveď na otázku „Prečo sú ľudia blázni“ znie – preto… 

Tak toto nie je odpoveď. Myslel som si, že to vezmeš vážne, ale ty si ako vždy zo všetkého robíš srandu. Seriózne sa pýtam, prečo je to tak? Máš na to aspoň nejakú odpoveď?

 

No veď som ti odpovedal úplne vážne. Lenže… aká je otázka, taká je aj odpoveď. Položil si otázku širokánsku ako oceán – je neskutočne rozsiahla. Ako ti na to môžem odpovedať dvoma slovami? To, že sú ľudia debili, to viem, ale vždy je iná príčina, prečo sú totálni magori v tej alebo inej oblasti. Na čo sa vlastne pýtaš? V čom sú hlupáci? Nevedia urobiť poriadok vo vlastnom štáte? Prečo sa rozvádzajú? Načo kradnú a podvádzajú? Prečo chľastajú a robia zloty? Ako je to možné, že mnohí nechcú pracovať, ale dobre sa im žije? Z akého dôvodu neznášajú ľudí inej národnosti alebo vierovyznania? Prečo najviac trápia tých najbližších ľudí? Na čo sa konkrétne pýtaš?

Máš pravdu: ľudia sú magori vo viacerých oblastiach, ale teraz ma konkrétne štve, prečo sú takí debili, že veria klamstvám, nechcú si všímať skutočnosť a fakty a nadávajú si, hádajú sa, pomaly sú schopní sa navzájom aj pohrýzť. Vadia sa na fórach, sociálnych sieťach. Všetci majú odlišné názory, ale nik toho druhého nepočúva, ale oponentom iba nadávajú, urážajú ich a správajú sa tak, ako by boli smrteľní nepriatelia. Čo je to za správanie sa? Nie sú debili?

 

Jaj, o to ti ide…  Čo ti poviem, brate. Asi je to tak jednoduchšie a ľahšie. Ak sa dvaja alebo viacerí hádajú, tak mali by faktami a argumentmi presviedčať jeden druhého. Ale je to ťažké, namáhavé. Treba niečo vedieť, niečomu rozumieť, poznať súvislosti, ovládať situáciu. Ale na to sú mnohí až príliš leniví. Ak chceš správne argumentovať, musíš veľa vedieť, hľadať informácie, súvislosti, analyzovať, porovnávať, argumentovať, rozmýšľať. No práve to hlavné – rozmýšľať. Ale veď vieš, že mnohí si myslia, že nech si rozmýšľa ten kôň, ktorý má veľkú hlavu. Nadávať je ľahšie.

No veď to. Naše diskusné fóra v médiách alebo na sociálnych sieťach sú samé nadávky a hádky. Debili sú pravičiari a ľavičiari, ale aj liberáli či demokrati. Hlupáci sú Rusi, „Chohli“, Američania, Maďari, Poliaci, ale aj my, Slováci. Všetci sú magori a kreténi – a iba preto, že majú odlišné názory alebo robia niečo inak, ako ich oponenti. Aj tie najdrobnejšie hádky na fórach, komentároch pod článkami a na sociálnych sieťach – sú samé nadávky a urážky. To už nevieme sa správať slušne a diskutovať pokojne a inteligentne?

Asi nie. Lebo mnohí si myslia, že iba oni majú pravdu a tí ostatní sú debili. A o čom sa budú baviť s debilmi? Budú im iba nadávať. Všetci sú magori – s tým rozdielom, že prví sú väčší a druhí sú menší magori. Záleží, na ktorom mieste sú v tom rebríčku.

No náhodou to viem. Najväčší magori sú určite Rusi. Celý slobodný demokratický svet ich kritizuje, ohovára, vyhráža sa, sankcionuje, obkľučuje zo všetkých strán, nedáva im dýchať – a tí debili Rusi akoby nič! Pokojne si robia poriadok vo vlastnej krajine, usmievajú sa, pokúšajú sa s niekým na niečom sa dohodnúť, aj keď tí druhí o to nejavia ani najmenší záujem. No nie sú debili? Normálny človek by sa strašne nasr…. dil, keby sa voči nemu takto sa správali, ale tí Rusi nič – akoby sa to ich ani netýkalo. No nie sú magori?

 

A prečo by sa vzrušovali? Žijú svoj život – ako im to Pán Boh nariadil. Ruský medveď je zvláštny medveď. Vylezie z brlohu až vtedy, keď sa už nedá dýchať alebo zomiera od hladu. Ťažko ho niekto naštve tak, aby naňho zdvihol labu. Ale keď sa naštve, tak zlomí väzy hocikomu – či Napoleonovi, Hitlerovi alebo nejakému inému Obamoclintonovi.

A čo naši kamaráti Ukrajinci? Nehovorím o súčasnej vláde: to sú skutočne kreténi, vzácna zbierka magorov. Ale čo obyčajní občania? Keď vidím v televízii alebo čítam, čo vyvádzajú, aké majú ideály a názory, ako sa pozerajú na toho vyše spomínaného medveďa, tak mi vlasy stavajú dupkom. Ozaj sú takí hlupáci, majú vymyté mozgy či nadopovaní tou ich horilkou?

 

A čo by si chcel? Keď našinec absolútne nechápe situáciu, ktorá sa vytvorila na Ukrajine, tak potom kritizuje „Chochlov“ a nadáva im do hlupákov. Lenže takmer 50-miliónový národ to nie sú sami debili. Veď treba pochopiť, v akej šťave sa varia. Okrem svojich klamárskych médií nemajú nič. Všetky ruské média im zrušili. Polovica Ukrajincov ani nevie, čo je to internet a drvivá väčšina z tých, čo internet majú, neovládajú cudzie reči. Ako sa dostanú k pravdivým informáciám, ako môžu veci posudzovať objektívne, ak sú v totálnom informačnom vákuu a kŕmia ich iba klamstvami? Ako nejaký našinec, ktorý informácie hľadá iba v mainstreame, môže poznať pravdu? Čo potom chceš od týchto ľudí – na Ukrajine či u nás? Kým sa nedopátrajú ku pravde, budú mať zvrátené názory a postoje. Niet sa čomu čudovať. Na Ukrajine sú milióny dobrých a múdrych ľudí. Chýba iba maličkosť – pravdivé a objektívne informácie. Ale k nim ich nepúšťa vysokánsky múr. To je celé.

A čo debilkovia Američania? Hádam nepovieš, že tí nafúkanci nemajú internet?

 

Budeš sa čudovať, ale je to tam takmer rovnaké, ako na Ukrajine. Ani Američania nie sú hlupáci a zločinci – teda nie všetci. Tiež sú tam milióny dobrých a spravodlivých ľudí. Ale… Tiež si čerpajú informácie iba z domácich médií. Aké sú to objektívne a pravdivé média, to všetci vieme. Koľko Američanov poznajú cudzie reči a sledujú správy zo zahraničných médií? A načo by to potrebovali? To najlepšie je iba – Made in USA. Ostatné neuznávajú a nepoznajú. Považujú domáce média za najpravdivejšie a najlepšie. A taký dobrý bohabojný tučný Američan si sadne večer na gauč pred obrazovkou, v jednej ruke ma Cocu – Colu, v druhej hamburger alebo vrece s pop cornom a z televízora mu do hlavy tlačia obrovské kaleráby. Čo by si chcel od takého Američana? Jasné, aké má názory a nálady. A nie preto, že je úplný kretén, ale preto, že mu tiež nik neposkytne pravdivé objektívne informácie. Má k nim prístup zakázaný.

Fajn, tak čo potom chýba Európanom vo všeobecnosti alebo nám, tu, pod Tatrami? Máme média také a onaké, máme internet, satelity, poznáme cudzie reči, dokonca aj tu nešťastnú ruštinu pre každý prípad. Môžeme si pozerať a čítať čo chceme. Môžeme si čerpať informácie zo všetkých zdrojov. A čo? Mnohí u nás majú odlišné názory, ako tí bohabojní Američania či dobroprajní Ukrajinci? Prečo, keď nám povedia, že čierne je vlastne biele, veríme tomu?

 

Zasa ti musím pripomenúť toho koňa a jeho veľkú hlavu. Vyhľadávať správne informácie, porovnávať, analyzovať – DUMAŤ  – je to veľmi ťažká práca. A mnohí z nás majú záujem o to, aby sa namáhali a jedovali, prečo je to tak a nie inak? Je oveľa ľahšie prehltnúť to, čo nám naservírujú, a nerozmýšľať, nenamáhať sa – na to je tu ten kôň… Povedia nám, že Rusi sú lotri, pretože svoj štát vytvorili pozdĺž hraníc s NATO – tak sú vinní. Povedia nám, že súčasné vedenie Ukrajiny sú demokrati a dobrí chlapci, aj keď páchajú genocídu na vlastnom ľudu a ospevujú fašistov a vrahov a pomenúvajú hlavné ulice vo svojej metropole po vojnových zločincoch a zabijakoch, ktorí popravili státisíce ľudí – tak to je nič, taká maličkosť, to si netreba ani všímať. Povedia nám, aby sme na našu zem pustili milióny potenciálnych teroristov, ktorí už začali zabíjať a  znásilňovať domácich – tak ani to si netreba všímať, buďme demokrati a pohostinní k tým, ktorí na nás hádžu bomby a naháňajú so sekerou. Všetko je fajn, tak to má byť.

No a potom mi povedz, či nie sme všetci debili a totálni magori? Potom sa čudujeme, že na tých fórach a sociálnych sieťach takmer každý nadáva každému a ak niekto výzve oponentov, aby sa pokúsili o slušnú diskusiu a snažili sa argumentovať a tolerovať toho druhého, tak mu naložia ešte viac? Neviem, čí je to výchovou alebo tým globálnym otepľovaním?

 

Neviem, nie som klimatológ a ani sociológ. Mám taký dojem, že viacerí sa boja, že ak sa budú správať slušnejšie, pokúsia sa o dialóg a o nejaký ten kompromis, tak budú považovaní za slabocha alebo za farára. A preto sa snažia zvíťaziť za pomoci širokého  hrdla a nadávok. A je to všade – v politike, v biznise, v krčme a na tých fórach.

A čo by sa stalo, keby sa niekto pokúsil zmeniť? Predstav si, niekto prestal nadávať a urážať oponentov a začal s nimi diskutovať pokojne, inteligentne. Možno vypočuje si ich argumenty a názory, pokúsi sa prezentovať svoje fakty a skúsenosti – ale zasa pokojne, bez noža.

 

Aha, to by bolo také sci-fi…  Síce by to nebolo od veci, keby aspoň u nás zopár ľudí zmúdrelo – čo už tam po nejakých Američanoch či iných „veľavážených“…   

Žeby sa predsa stal taký zázrak? Vieš si to predstaviť? Zajtra si kukneš na nejaké fórum alebo komentáre pod článkami a ľudia tam diskutujú ako nejakí inteligenti v čajovni…

 

Možno voľakedy… Ale zatiaľ je to trochu inak. Dnes panuje iná móda – široké ramená a veľké krky. Nuž, asi v rámci moderných trendov by sme sa mali aj lúčiť po novom.

A to už ako?

 

No ako… Ahoj, totálny magor.

Aha… Tak, servus, ty debilko…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Ľudia prichádzajúci z krajín EÚ na Slovensko nemusia po preukázaní sa negatívnym PCR testom absolvovať karanténu

0 icon

Bratislava 26. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Cestujúci, ktorí prichádzajú na Slovensko z krajín Európskej únie (EÚ), Lichtenštajnska, Spojeného kráľovstva či Švajčiarska a preukážu sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 vykonaným v laboratóriách mimo územia SR, nie starším ako 72 hodín, nemusia byť v domácej izolácii či vykonať…

Skupina expertov navrhla sériu reforiem pre obnovu NATO

0 icon

Brusel 26. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Severoatlantická aliancia by mala prejsť sériou reforiem zameraných na jej obnovu. Navrhla to skupina expertov, ktorú koncom marca vytvoril generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Tlačové agentúry DPA a Belga vo štvrtok upozornili na správu, ktorú desaťčlenná skupina expertov v stredu rozoslala všetkým 30 členským…

Nehammer: Rakúsko posilní po útoku vo Viedni ochranu kostolov

0 icon

Viedeň 26. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Páchateľ teroristického útoku vo Viedni, ku ktorému došlo 2. novembra a vyžiadal si štyroch mŕtvych a viac ako 20 zranených, si chcel svoje obete vyhliadnuť zrejme aj v kostoloch. Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Viedni rakúsky minister vnútra Karl Nehammer…

Partnerka Juliana Assangea prosí Trumpa o udelenie milosti

0 icon

Londýn 26. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham)   Družka zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, Stella Morisová, poprosila dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa o milosť pre svojho partnera. Učinila tak prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, kde prezidentovi nechala odkaz Morisová pod fotografiu svojich dvoch malých detí napísala: "Toto sú Julianovi synovia Max…

Šok pre demokratov! Súd v Pennsylvanii zastavil vyhlásenie Bidena ako víťaza, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu

0 icon

Bratislava 26. novembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot)   Súd v Pennsylvánii včera zastavil vyhlásenie víťaza volieb v tomto štáte. Bidenovi víťazstvo pozastavil, prijal argumenty obžaloby a začal vyšetrovanie volebného podvodu. Trump má tak stále nádej na cestu k víťazstvu, avšak čas hrá proti nemu Guvernér Pennsylvánie Tom Wolf už obvinil sudcu z…

Korona-alarmisti sa mýlia: Evolučný biológ Flegr strašil tisíc mŕtvymi denne, čo sa nakoniec nepotvrdilo: „Neľutujem to. Urobil by som to znova, ľudia sú príliš málo vystrašení“ odvetil

0 icon

Bratislava 25. novembra 2020 (HSP/aktualne.cz/Foto:ScreenShot video)   Niektorí mainstreamom pretláčaní odborníci preukázateľne šíria zbytočnú paniku a dá sa povedať, že aj nezmysly. Dobrým príkladom je český evolučný biológ Jaroslav Flegr, ktorý strašil  verejnosť tým, že v Česku bude v novembri umierať denne okolo 1000 ľudí na koronavírus. Nakoniec je to…

Premiéri Poľska a Maďarska trvajú na vete, ak bude rozpočet EÚ obsahovať podmienku právneho štátu

0 icon

Budapešť 26. novembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Vedúci predstavitelia Poľska a Maďarska sa počas štvrtkového stretnutia v Budapešti zaviazali, že budú vetovať budúci sedemročný rozpočet Európskej únie a balík pomoci v súvislosti s pandémiou koronavírusu v celkovej hodnote zhruba 1,8 bilióna eur, ak bude obsahovať podmienku právneho štátu EÚ chce…

Europoslanci odsúdili sprísnenie interrupcií v Poľsku

0 icon

Brusel 26. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok odsúdili ďalšie obmedzenie práva na umelé prerušenie tehotenstva v Poľsku ako krok späť pre sexuálne a reprodukčné práva žien, ktoré má EÚ povinnosť chrániť V nelegislatívnom uznesení, za ktoré hlasovalo 455 poslancov, 145 bolo proti a 71 sa…

Nehammer: Rakúsko posilní po útoku vo Viedni ochranu kostolov

0 icon

Viedeň 26. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)   Páchateľ teroristického útoku vo Viedni, ku ktorému došlo 2. novembra a vyžiadal si štyroch mŕtvych a viac ako 20 zranených, si chcel svoje obete vyhliadnuť zrejme aj v kostoloch Informoval o tom na štvrtkovej tlačovej konferencii vo Viedni rakúsky minister vnútra Karl Nehammer.…

Čaputová: Postoj Maďarska a Poľska k rozpočtu EÚ môže poškodiť záujmy SR

0 icon

Bratislava 26. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Postoj Maďarska a Poľska, ktoré zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu obnovy, môže podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej poškodiť záujmy Slovenska. TASR o tom informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec "Jeho výsledkom je, že štáty Európskej únie vrátane Slovenska…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Slováci ako pokusné myši! Výzva k občianskej neposlušnosti!

0icon

Je čas vážne uvažovať o občianskej neposlušnosti, pretože Slovensko sa stáva obeťou človeka, ktorého správanie sa začína vymykať spod kontroly. Tento človek uveril sám sebe, že chce národu dobre a považuje sa za jeho záchrancu. Tento človek nadobudol presvedčenie, že jedine on vie ako najlepšie zvládnuť epidémiu, a preto má…

Marek Danko

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

0icon

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát. V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom –…

Peter Švec

Vyhlásenie suverenistov k významnému výročiu.

0icon

Kto sa nepoučí z histórie, ten si ju zopakuje. Výročie ústavného zákona o zániku ČaSFR a vzniku dvoch samostatných suverénnych štátov, plnoprávnych subjektov medzinárodného práva, nech je nám mementom, aby sme nikdy nedovolili odovzdávanie pilierov štátnosti akémukoľvek nadštátnemu subjektu. Tomuto významnému medzníku predchádzal zápas o národnú slobodu po celom Slovensku. Každý zápas obsahuje utrpenie,…

Peter Lipták

Zaznelo na tlačovej konferencii nasledovateľov NSDAP

0icon

O hlasovaní na krízovom štábe 25.11. Hlasovalo sa jednohlasne, veď nikto sa ani nezdržal hlasovania, nakoniec ani nebolo potrebné tie kartičky dvíhať lebo jednoducho sa opýtalo, že kto je proti, alebo kto sa zdržal hlasovania a ani jedna ruka neišla hore, to znamená všetci boli za. Rokovanie, ktoré nemalo žiadne zbytočné…

Štefan Harabin

Ľudia prosím Vás spamätajte sa preboha živého! Neverte a nedávajte sa testovať ani PCR testami.

0icon

Aj z rozhodnutia portugalského apelačného súdu v Lisabone je bez najmenších pochybnosti nesporné, že i chystané PCR testy sú zjavne nespoľahlivé pre identifikáciu COVID-19. Ich identifikačná spoľahlivosť podľa tohto rozhodnutia je až dramatický mimoriadne nízka.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo je ekologickejšie? Kúpiť si umelý alebo živý vianočný stromček?

0 icon

Vianočný stromček začína byť v blížiacom sa období opäť súčasťou našich príbytkov. Ťažko uveriť, že na Slovensku ho poznáme už viac ako dve storočia. Aká je ale ekologickejšia verzia? Falošný alebo živý? Na naše územie sa tradícia zdobiť vianočný stromček dostala až koncom 18. storočia z Nemecka. Najprv sa udomácnil v…

Psy milujeme. Pri ich krmení ale robíme týchto 10 chýb

0 icon

V Českej republike žije podľa údajov Európskej federácie výrobcov krmív pre domácich miláčikov viac ako dva milióny psov. Tým sa v prepočte na počet obyvateľov radí Česko medzi najväčších milovníkov psov v Európe. Aj my, Slováci, psy milujeme. Napriek tejto láske ale stále robia mnohí chovatelia rad prehreškov hlavne pri…

Letiská a ich šialené príbehy zachytené na fotografiách

0 icon

Letiská bývajú najmä počas sviatkov preplnené ľuďmi, ktorí sa vracajú domov kvôli rodine. A tam kde je veľké množstvo ľudí sa často odohrávajú tie najšialenejšie príbehy. A inak tomu nie je ani dnes. V tomto článku ti ukážeme šialené príbehy, ktoré sa podarilo zachytiť na týchto fotografiách. Tieto šialené príbehy…

Aké sú tie najextrémnejšie vedecké laboratóriá na svete?

0 icon

Vedecké laboratóriá slúžia na vykonávanie testov a výskumných postupov, či na prípravu chemikálií a niektorých liekov. Nasledujúce laborky ale nie sú umiestnené práve na typických miestach a ty sa o nič dozvieš viac. Práca vedca nie je ani zďaleka nuda, ako si si možno predstavoval. Bonusom je, keď robia títo vzdelaní ľudia na neobvyklých…

Ako dlho by padal kamienok na dno Mariánskej priekopy?

0 icon

Mariánska priekopa je najhlbšou časťou oceánu. Ak ti teda niekedy omylom dačo vypadlo cez palubu, ako dlho by trvalo kým by sa napríklad kamienok dostal na morské dno? Mariánsky priekop, ktorý sa nachádza v Tichom oceáne zhruba na polceste medzi Japonskom a Novou Guineou, je najhlbšou časťou oceánu a ponára…

Vo svete IT

Astronómovia prišli s funkčným spôsobom, ako možno predvídať solárne škvrny. Ide o významný objav!

0 icon

Povrch Slnka nie je kľudným miestom. Ide o miesto, kde vzniká turbulentný tanec medzi gravitáciou, plazmou a magnetickými poľami. Zaujímavosťou je, že rovnako ako na Zemi, aj Slnko má svoje počasie, ktoré vie byť pomerne nepredvídateľné, píše portál Universe Today. Vedci však začínajú nachádzať isté vzorce, ktoré im v predpovediach…

Sledujete cez mobilné dáta videá alebo počúvate hudbu? Pozrite sa, koľko dát spotrebujete

0 icon

Väčšina z  nás dnes využíva rôzne dátové balíky od našich operátorov, tí viac zručnejší vedia približne odhadnúť, aký balík je pre nich vhodný, ale tí menej zručnejší nie. A práve preto Vám prinášame základný prehľad týkajúci sa spotreby dát sledovaním videí ako aj odhad spotreby dát počúvaním hudby prostredníctvom mobilných…

Okolo Zeme preletí potenciálne nebezpečný asteroid. Stane sa tak už v najbližšiu nedeľu

0 icon

Obrovský asteroid pomenovaný (153201) 2000 WO107 preletí v priebehu najbližších dní v blízkosti Zeme. Stane sa tak už koncom novembra, konkrétne v najbližšiu nedeľu. Asteroid by podľa zistení mal dosahovať šírku niekde medzi 370 metrami až 820 metrami. Inými slovami, ide o poriadnu kus skaly, ktorý by v prípade kolízie mohol…

Prečo sa Xiaomi volá Xiaomi? A aké alternatívne mená prichádzali do úvahy pri zrode spoločnosti?

0 icon

Pre mnohých názov spoločnosti Xiaomi znie vcelku smiešne, pričom viacerí z nás ho nevedia doposiaľ správne vysloviť. Zaujímalo vás však niekedy, čo vlastne znamená  názov spoločnosti? Lei Jun, jeden zo zakladateľov a riaditeľov spoločnosti bližšie priblížil, čo to „Xiaomi“ vskutku znamená, ako aj to, aké ďalšie alternatívne názvy prichádzali do…

Chrome vás v režime Inkognito na Androide nechá po novom spraviť snímku obrazovky

0 icon

Jedna z funkcií, ktorá v prehliadači Chrome na Androide dlho chýba, je možnosť vytvorenia snímky obrazovky v režime inkognito. To by sa však už mohlo čoskoro zmeniť. Naznačuje to najnovšia verzia prehliadača Chrome Canary, v rámci ktorej sa objavila možnosť vytvorenia snímky obrazovky aj v režime inkognito. Takto si funkciu…

Armádny Magazín

Kalašnikov predstavil novú hračku: Karabínu AKV-521

0 icon

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Koncern Kalašnikov predstavil milovníkom palných zbraní svoj nový produkt - karabínu AKV-521 v kalibri 5,45x39. AKV-521 je na 85% unifikovaný s civilnou verziou samopalu AK-12, tj. karabínou TR3, ale zároveň má svoje osobitosti. &

Sýria : Rusi zbombardovali ďalší veľký teroristický tábor. Video

0 icon

Sýria, 26. november 2020 (AM)  - Ankara posilňuje svoje vojenské pozície v Idlibe a Rusi im ničia teroristické základne. Ako odplatu za kroky Ankary v Náhornom Karabachu sa Rusko zúrivo pustilo do pro-tureckých teroristov v Sýrii.   Video: intenzívne bombardovanie oblastí, kde sa nachádzajú teroristi

Rusko má podmorskú CIA - nový systém hydroakustického sledovania

0 icon

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podvodné bitky si dnes už prakticky nedokážeme predstaviť bez účasti ponorných bezpilotných prístrojov. A napokon ani bez spoločného centra pre zber dát založenom na moderných akustických prostriedkoch sledovania pod vodou. Aké prostriedky má Rusko v tejto sfére? A čo s tým má spoločné ame

Sýria: Rusko-Iránska pasca pre izraelské F-16

0 icon

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Podľa zdrojov blízkych sýrskej armáde pravdepodobne raketový úder proti juhozápadu Damasku spôsobí nový bod obratu vo vojenskom pakte podpísanom v júni s Iránom, ktorý otvoril dvere Sýrskeho neba Iránskym systémom protivzdušnej obrany. Ten na seba nenechal dlho čakať a 17. novembra Bavar - 373 skutočne…

Kde sa začne boj Ruska s USA?

0 icon

Rusko, 26. november 2020 (AM) - Vpád Američanov do teritoriálnych vôd Ruska – to nebola obyčajná „provokácia“. „Ak by ste sa ma dnes opýtali, kde sa môže začať námorná vojna medzi USA a Ruskom, tak odpoviem – v zálive Petra Veľkého! Pretože nedávny vpád torpédoborca John McCain do tunajších výs

Svetlo sveta

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

0 icon

V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

0 icon

Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

icon FOTO DŇA