PAHREBA: Rusi sú hlupáci, Ukrajinci sú debili, Američania sú totálni magori, Slováci sú blázni… Sú niekde aj tí múdrejší?

Bratislava 2. októbra 2016 (HSP/Foto:Facebook)

 

Celý svet sa zbláznil. Média informujú o samých hororoch, krvákoch, vojnách a škandáloch. Politici sa navzájom obviňujú a vyhrážajú. Občania na fórach a sociálnych sieťach kritizujú, nadávajú a hádajú sa. A všetci na všetkých útočia a hromžia. Svet sa zbláznil…  

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Ahoj, Jožo, prečo si taký naštvaný? Čo ťa zasa rozčúlilo? Asi naši politici?

Úplne všetko. Celý svet sa zbláznil. No povedz, prečo sú ľudia takí debili?

 

To je rétorická otázka? Na to sú iba dve odpovede – buď iba mimoriadne stručná, alebo, ak to chceme rozmeniť na drobné, tak sa o tom musíme baviť minimálne tri dni v kuse. A tá stručná odpoveď na otázku „Prečo sú ľudia blázni“ znie – preto… 

Tak toto nie je odpoveď. Myslel som si, že to vezmeš vážne, ale ty si ako vždy zo všetkého robíš srandu. Seriózne sa pýtam, prečo je to tak? Máš na to aspoň nejakú odpoveď?

 

No veď som ti odpovedal úplne vážne. Lenže… aká je otázka, taká je aj odpoveď. Položil si otázku širokánsku ako oceán – je neskutočne rozsiahla. Ako ti na to môžem odpovedať dvoma slovami? To, že sú ľudia debili, to viem, ale vždy je iná príčina, prečo sú totálni magori v tej alebo inej oblasti. Na čo sa vlastne pýtaš? V čom sú hlupáci? Nevedia urobiť poriadok vo vlastnom štáte? Prečo sa rozvádzajú? Načo kradnú a podvádzajú? Prečo chľastajú a robia zloty? Ako je to možné, že mnohí nechcú pracovať, ale dobre sa im žije? Z akého dôvodu neznášajú ľudí inej národnosti alebo vierovyznania? Prečo najviac trápia tých najbližších ľudí? Na čo sa konkrétne pýtaš?

Máš pravdu: ľudia sú magori vo viacerých oblastiach, ale teraz ma konkrétne štve, prečo sú takí debili, že veria klamstvám, nechcú si všímať skutočnosť a fakty a nadávajú si, hádajú sa, pomaly sú schopní sa navzájom aj pohrýzť. Vadia sa na fórach, sociálnych sieťach. Všetci majú odlišné názory, ale nik toho druhého nepočúva, ale oponentom iba nadávajú, urážajú ich a správajú sa tak, ako by boli smrteľní nepriatelia. Čo je to za správanie sa? Nie sú debili?

 

Jaj, o to ti ide…  Čo ti poviem, brate. Asi je to tak jednoduchšie a ľahšie. Ak sa dvaja alebo viacerí hádajú, tak mali by faktami a argumentmi presviedčať jeden druhého. Ale je to ťažké, namáhavé. Treba niečo vedieť, niečomu rozumieť, poznať súvislosti, ovládať situáciu. Ale na to sú mnohí až príliš leniví. Ak chceš správne argumentovať, musíš veľa vedieť, hľadať informácie, súvislosti, analyzovať, porovnávať, argumentovať, rozmýšľať. No práve to hlavné – rozmýšľať. Ale veď vieš, že mnohí si myslia, že nech si rozmýšľa ten kôň, ktorý má veľkú hlavu. Nadávať je ľahšie.

No veď to. Naše diskusné fóra v médiách alebo na sociálnych sieťach sú samé nadávky a hádky. Debili sú pravičiari a ľavičiari, ale aj liberáli či demokrati. Hlupáci sú Rusi, „Chohli“, Američania, Maďari, Poliaci, ale aj my, Slováci. Všetci sú magori a kreténi – a iba preto, že majú odlišné názory alebo robia niečo inak, ako ich oponenti. Aj tie najdrobnejšie hádky na fórach, komentároch pod článkami a na sociálnych sieťach – sú samé nadávky a urážky. To už nevieme sa správať slušne a diskutovať pokojne a inteligentne?

Asi nie. Lebo mnohí si myslia, že iba oni majú pravdu a tí ostatní sú debili. A o čom sa budú baviť s debilmi? Budú im iba nadávať. Všetci sú magori – s tým rozdielom, že prví sú väčší a druhí sú menší magori. Záleží, na ktorom mieste sú v tom rebríčku.

No náhodou to viem. Najväčší magori sú určite Rusi. Celý slobodný demokratický svet ich kritizuje, ohovára, vyhráža sa, sankcionuje, obkľučuje zo všetkých strán, nedáva im dýchať – a tí debili Rusi akoby nič! Pokojne si robia poriadok vo vlastnej krajine, usmievajú sa, pokúšajú sa s niekým na niečom sa dohodnúť, aj keď tí druhí o to nejavia ani najmenší záujem. No nie sú debili? Normálny človek by sa strašne nasr…. dil, keby sa voči nemu takto sa správali, ale tí Rusi nič – akoby sa to ich ani netýkalo. No nie sú magori?

 

A prečo by sa vzrušovali? Žijú svoj život – ako im to Pán Boh nariadil. Ruský medveď je zvláštny medveď. Vylezie z brlohu až vtedy, keď sa už nedá dýchať alebo zomiera od hladu. Ťažko ho niekto naštve tak, aby naňho zdvihol labu. Ale keď sa naštve, tak zlomí väzy hocikomu – či Napoleonovi, Hitlerovi alebo nejakému inému Obamoclintonovi.

A čo naši kamaráti Ukrajinci? Nehovorím o súčasnej vláde: to sú skutočne kreténi, vzácna zbierka magorov. Ale čo obyčajní občania? Keď vidím v televízii alebo čítam, čo vyvádzajú, aké majú ideály a názory, ako sa pozerajú na toho vyše spomínaného medveďa, tak mi vlasy stavajú dupkom. Ozaj sú takí hlupáci, majú vymyté mozgy či nadopovaní tou ich horilkou?

 

A čo by si chcel? Keď našinec absolútne nechápe situáciu, ktorá sa vytvorila na Ukrajine, tak potom kritizuje „Chochlov“ a nadáva im do hlupákov. Lenže takmer 50-miliónový národ to nie sú sami debili. Veď treba pochopiť, v akej šťave sa varia. Okrem svojich klamárskych médií nemajú nič. Všetky ruské média im zrušili. Polovica Ukrajincov ani nevie, čo je to internet a drvivá väčšina z tých, čo internet majú, neovládajú cudzie reči. Ako sa dostanú k pravdivým informáciám, ako môžu veci posudzovať objektívne, ak sú v totálnom informačnom vákuu a kŕmia ich iba klamstvami? Ako nejaký našinec, ktorý informácie hľadá iba v mainstreame, môže poznať pravdu? Čo potom chceš od týchto ľudí – na Ukrajine či u nás? Kým sa nedopátrajú ku pravde, budú mať zvrátené názory a postoje. Niet sa čomu čudovať. Na Ukrajine sú milióny dobrých a múdrych ľudí. Chýba iba maličkosť – pravdivé a objektívne informácie. Ale k nim ich nepúšťa vysokánsky múr. To je celé.

A čo debilkovia Američania? Hádam nepovieš, že tí nafúkanci nemajú internet?

 

Budeš sa čudovať, ale je to tam takmer rovnaké, ako na Ukrajine. Ani Američania nie sú hlupáci a zločinci – teda nie všetci. Tiež sú tam milióny dobrých a spravodlivých ľudí. Ale… Tiež si čerpajú informácie iba z domácich médií. Aké sú to objektívne a pravdivé média, to všetci vieme. Koľko Američanov poznajú cudzie reči a sledujú správy zo zahraničných médií? A načo by to potrebovali? To najlepšie je iba – Made in USA. Ostatné neuznávajú a nepoznajú. Považujú domáce média za najpravdivejšie a najlepšie. A taký dobrý bohabojný tučný Američan si sadne večer na gauč pred obrazovkou, v jednej ruke ma Cocu – Colu, v druhej hamburger alebo vrece s pop cornom a z televízora mu do hlavy tlačia obrovské kaleráby. Čo by si chcel od takého Američana? Jasné, aké má názory a nálady. A nie preto, že je úplný kretén, ale preto, že mu tiež nik neposkytne pravdivé objektívne informácie. Má k nim prístup zakázaný.

Fajn, tak čo potom chýba Európanom vo všeobecnosti alebo nám, tu, pod Tatrami? Máme média také a onaké, máme internet, satelity, poznáme cudzie reči, dokonca aj tu nešťastnú ruštinu pre každý prípad. Môžeme si pozerať a čítať čo chceme. Môžeme si čerpať informácie zo všetkých zdrojov. A čo? Mnohí u nás majú odlišné názory, ako tí bohabojní Američania či dobroprajní Ukrajinci? Prečo, keď nám povedia, že čierne je vlastne biele, veríme tomu?

 

Zasa ti musím pripomenúť toho koňa a jeho veľkú hlavu. Vyhľadávať správne informácie, porovnávať, analyzovať – DUMAŤ  – je to veľmi ťažká práca. A mnohí z nás majú záujem o to, aby sa namáhali a jedovali, prečo je to tak a nie inak? Je oveľa ľahšie prehltnúť to, čo nám naservírujú, a nerozmýšľať, nenamáhať sa – na to je tu ten kôň… Povedia nám, že Rusi sú lotri, pretože svoj štát vytvorili pozdĺž hraníc s NATO – tak sú vinní. Povedia nám, že súčasné vedenie Ukrajiny sú demokrati a dobrí chlapci, aj keď páchajú genocídu na vlastnom ľudu a ospevujú fašistov a vrahov a pomenúvajú hlavné ulice vo svojej metropole po vojnových zločincoch a zabijakoch, ktorí popravili státisíce ľudí – tak to je nič, taká maličkosť, to si netreba ani všímať. Povedia nám, aby sme na našu zem pustili milióny potenciálnych teroristov, ktorí už začali zabíjať a  znásilňovať domácich – tak ani to si netreba všímať, buďme demokrati a pohostinní k tým, ktorí na nás hádžu bomby a naháňajú so sekerou. Všetko je fajn, tak to má byť.

No a potom mi povedz, či nie sme všetci debili a totálni magori? Potom sa čudujeme, že na tých fórach a sociálnych sieťach takmer každý nadáva každému a ak niekto výzve oponentov, aby sa pokúsili o slušnú diskusiu a snažili sa argumentovať a tolerovať toho druhého, tak mu naložia ešte viac? Neviem, čí je to výchovou alebo tým globálnym otepľovaním?

 

Neviem, nie som klimatológ a ani sociológ. Mám taký dojem, že viacerí sa boja, že ak sa budú správať slušnejšie, pokúsia sa o dialóg a o nejaký ten kompromis, tak budú považovaní za slabocha alebo za farára. A preto sa snažia zvíťaziť za pomoci širokého  hrdla a nadávok. A je to všade – v politike, v biznise, v krčme a na tých fórach.

A čo by sa stalo, keby sa niekto pokúsil zmeniť? Predstav si, niekto prestal nadávať a urážať oponentov a začal s nimi diskutovať pokojne, inteligentne. Možno vypočuje si ich argumenty a názory, pokúsi sa prezentovať svoje fakty a skúsenosti – ale zasa pokojne, bez noža.

 

Aha, to by bolo také sci-fi…  Síce by to nebolo od veci, keby aspoň u nás zopár ľudí zmúdrelo – čo už tam po nejakých Američanoch či iných „veľavážených“…   

Žeby sa predsa stal taký zázrak? Vieš si to predstaviť? Zajtra si kukneš na nejaké fórum alebo komentáre pod článkami a ľudia tam diskutujú ako nejakí inteligenti v čajovni…

 

Možno voľakedy… Ale zatiaľ je to trochu inak. Dnes panuje iná móda – široké ramená a veľké krky. Nuž, asi v rámci moderných trendov by sme sa mali aj lúčiť po novom.

A to už ako?

 

No ako… Ahoj, totálny magor.

Aha… Tak, servus, ty debilko…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Komentované udalosti týždňa: 1. V spore Sulíka s Matovičom ide o čierneho Petra 2. Celoplošné testovanie je nezmysel z Matovičovej hlavy 3. Prepojenie Tódovej na sudkyňu Záleskú 4. Namiesto pomoci ľuďom, vláda nakúpi radary za 148 miliónov eur

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Milan Kapusta,Jaroslav Novák)   1. Spor Matoviča so Sulíkom. Hrajú o to, komu ostane v ruke čierny Peter   Premiér Igor Matovič začiatkom týždňa obvinil ministra hospodárstva, že je zodpovedný za smrť 4 300 ľudí, pretože včas nenakúpil antigénové testy. Odhliadnúc od toho, že antigénové…

Augustín (Aurelius Augustinus 354-430) Najskvelejší a najvýznamnejší teológ raného kresťanstva

0 icon

Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Wikimedia)   Bol najexcelentnejším mysliteľom kresťanstva a najvyššou autoritou jeho teológie až do čias Tomáša Akvinského. Narodil sa v Tagaste v Numídii ako syn kresťanskej matky a pohanského otca. Ako 16-ročný odišiel študovať do Kartága, kde užíval aj všetky radovánky života Keď mal 19, tak…

Spojené kráľovstvo od pondelka zatvára všetky cestovné koridory

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)   Spojené kráľovstvo od pondelka zatvorí všetky cestovné koridory v snahe o ochranu "pred rizikom dosiaľ neidentifikovaných nových kmeňov" koronavírusu. V piatok to oznámil britský premiér Boris Johnson, podľa ktorého to bude trvať najmenej do 15. februára. Informuje o tom spravodajský portál BBC Všetci…

Celosvetový počet mŕtvych presiahol dva milióny

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Počet ľudí, ktorí vo svete zomreli v dôsledku nákazy novým koronavírusom, presiahol hranicu dva milióny. Podľa dát Johns Hopkins University, ktorá vedie štatistiky v súvislosti s vírusom, sa tak stalo v piatok Svet dosiahol tento smutný míľnik v čase, keď sa štáty…

Dav v Kapitole chcel zavraždiť zvolených predstaviteľov, tvrdia federálni prokurátori

0 icon

Phoenix 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-John Minchillo)   Dav podporovateľov dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý minulý týždeň násilne vtrhol do sídla amerického Kongresu a spôsobil tam nepokoje, chcel "zajať a zavraždiť zvolených úradníkov". V súdnych dokumentoch týkajúcich sa prípadu jedného z účastníkov, Jacoba Chansleyho, to uvádzajú federálni prokurátori Chansley je…

Protestné hnutie v Česku plánuje na základe svojich odborníkov predložiť alternatívny plán riešenia koronakrízy. Daniel Landa: „Nie je nás málo“

0 icon

Praha 15. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jozef Jakubčo)   Uplynulú nedeľu sa v hlavnom meste Českej republiky uskutočnilo veľké protestné zhromaždenie, na ktorom viaceré známe osobnosti kritizovali niektoré opatrenia v boji s pandémiou koronavírusu. Spevák Daniel Landa, ktorý nedávno sformuloval tzv. Blanický manifest, uviedol, že v mene českej spoločnosti chce predstaviť skupinu…

Ministerstvu sa podarilo vybaviť od hygienikov výnimku pre 400 osôb

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) vybavil od apríla 2020 do 10. januára 2021 od Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) výnimku pre 400 osôb. Ako pre agentúru SITA uviedol komunikačný odbor rezortu, Krajčí schválil a následne požiadal o výnimku pre iné osoby…

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Odvoláva sa na to, že pozitivita testov na koronavírus za posledný týždeň klesla. Hodnota pozitívnych výsledkov z PCR testov sa za týždeň znížila z…

Šefčovič: Portugalské predsedníctvo sa zameria hlavne na obnovu Európy

0 icon

Brusel/Lisabon 15. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Aris Oikonomou)   Ekonomická obnova, digitálna transformácia a snaha o spravodlivý sociálny rozvoj budú dominovať portugalskému predsedníctvu v Rade EÚ. Uviedol to v piatok pre TASR podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, ktorý s užšou delegáciou exekutívy EÚ pod vedením…

Lavrík: Častým prekračovaním miery premiér znehodnotí aj to dobré, čo sa mu podarilo

0 icon

Bratislava 15. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) prekračuje mieru tak razantne a často, že znehodnocuje aj to dobré, čo sa mu doteraz podarilo urobiť. Pre agentúru SITA to uviedol prozaik a režisér Silvester Lavrík, ktorý spolu s ďalšími predstaviteľmi kultúrnej obce spísali premiérovi otvorený list Napriek…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

Sulík je sociálny netvor

0icon

Keď niekto ako Sulík nedopraje ani len vlaky zadarmo pre dôchodcov, študentov a žiakov, dôchodcom nedopraje ani len trináste dôchodky a dokonca nedopraje ani len obedy zadarmo deťom v školách, tak takéto indivíduum ako Sulík si zaslúži pomenovanie SOCIÁLNY NETVOR! Čo tomu sociálnemu netvorovi Sulíkovi vadí na tom, že dôchodcovia majú možnosť…

Marek Brna

Chorá politická scéna

0icon

Ochorela aj naša politická scéna. Situácia je veľmi vážna. Akoby jej dochádzal kyslík. Príznačné pre túto dobu. Spoločnosť by sa mala snažiť dávať si na vedúce miesta tých najschopnejších jedincov. Čím vyššia pozícia v spoločnosti, tým väčšie schopnosti. A čo je najvyššia pozícia v spoločnosti? Exekutíva. Nie novinári, nie umelci.…

Boris Mesár

1. BBC - Covid: Ako vyťažené sú nemocnice v Anglicku?, 2, Testovanie je PSYOPS

0icon

1.) Premiér Boris Johnson pri vyhlásení národného lockdownu uviedol, že v prípade neprijatia opatrení hrozí, že NHS bude ochromená. Štatistiky však naznačujú, že podiel postelí momentálne obsadených pacientmi je v skutočnosti nižší ako obvykle. Ako môže byť teda obe veci pravdivé? Čo je tento rok iné? Zima je pre NHS…

Ivan Holek

Vakcína! Moje osobné legitímne pochybnosti

0icon

Z verejnoprávneho rozhlasu som sa dozvedel pre mňa osobne dosť znepokojivú informáciu, že priemerný čas vývoja vakcíny je dvanásť rokov. A všetky vakcíny, ktorými má byť očkované takmer celé ľudstvo boli vyvinuté za rok. Média však hovoria o ich absolútnej bezpečnosti a na dôkaz toho sa dávajú mnohí politici demonštratívne…

Slavěna Vorobelová

Spasiteľ Matovič alebo viac testov = väčší biznis

0icon

Testovanie v podaní Igora Matoviča začalo takto https://www.crz.gov.sk/zmluva/5021873/ , pokračovalo takto https://www.crz.gov.sk/zmluva/5380151/ a naďalej pokračuje. Pri tomto mega biznise pre čuduj sa svete firmičku z Trnavy, ktorá mala donedávna dlhy voči štátu, asistujeme bohužiaľ, my všetci. Akurát my asistujeme tak, že platíme a necháme si špárať donekonečna v nose, no niekto expresne

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

0 icon

Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

0 icon

Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

0 icon

Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

0 icon

Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

0 icon

Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

Vo svete IT

USA vs. Rusko: Kto bude mať na Mesiaci základňu ako prvý?

0 icon

Ruská vesmírna agentúra sa vyjadrila, že do roku 2040 plánuje založiť na povrchu Mesiaca svoju kolóniu. Medzitým sa americká NASA vyjadrila, že trvalú ľudskú prítomnosť na Mesiaci bude mať do konca desaťročia. Začali sa druhé vesmírne preteky? Americká vlajka je zatiaľ jediným teritoriálnym symbolom, ktorý sa na povrchu Mesiaca nachádza.…

Aktualizujte si Windows 7 na novší čo najskôr. Pozrite sa prečo, a ako môžete tak spraviť lacno a rýchlo!

0 icon

Podpora operačného systému Windows 7 skončila ešte začiatkom minulého roka. V praxi to znamená, že operačný systém už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácie s výnimkou platených aktualizácií, ktoré aktuálne využívajú hlavne firmy, ktoré neprešli na novšiu verziu Windowsu 10 z interných dôvodov. Jeden z najviac chybových softwarov podľa CVE Windows 7…

Čmeliakova gravitácia môže vyriešiť expanziu vesmíru: Vedci si ju overia tým najextrémnejším spôsobom

0 icon

Fyzici dlhú dobu predpokladali, že vesmír je rovnaký, bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete. Túto teóriu plánujú už čoskoro overiť tým, že preskúmajú tieň okolo čiernej diery, píše portál livescience.com. Ak sa im podarí dokázať, že tieň čiernej diery je o trochu menší, než predpokladajú fyzikálne teórie, mohli by…

MediaTek ide vyplácať svojim zamestnancom tisícové odmeny! Môže za to rekordný nárast tržieb

0 icon

Taiwanský výrobca mikročipov MediaTek zaznamenal v roku 2020 nečakane prudký nárast tržieb a to hneď z viacerých dôvodov. Primárnym dôvodom bola jednoznačne popularizácia 5G smartfónov, najmä tých dostupnejších, ktorých sa v roku 2020 objavilo na trhu pomerne dosť. Veľké tržby však spoločnosť pripisuje aj ku zvýšeným dodávkam mikročipov najmä pre…

Na ťažbu vo vesmíre nepotrebujeme veľké stroje: Akú alternatívu navrhujú vedci?

0 icon

Ak si predstavíme ťažbu zdrojov, ako prvé nás napadne krompáč, alebo veľké, ťažké stroje. Nemusí to však vždy vyzerať takto. Ťažiť suroviny by sa mohlo aj pomocou mikróbov, ktoré sa už v hojnom počte nachádzajú v baniach po celom svete, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o proces, ktorý sa nazýva bioťažba (pozn.…

Armádny Magazín

Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

0 icon

Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

0 icon

Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

Kto vyzbrojuje svet?

0 icon

Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

20 krajín s najvyššími vojenskými výdavkami v roku 2019

0 icon

Švédsko, 15. január 2021 (AM) - Rok 2019 bo už piaty rok po sebe čo sa globálne vojenské výdavky v zvýšili a obchod dosiahol 1,917 miliárd dolárov. Rástli o 3,6%, čo z neho robí najväčší rast desaťročia, ktorý v roku 2018 prekonal 2,6%, vyplýva z údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum…

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali