Bratislava 12. marca (TASR) – Samosprávy si aj naďalej zachovajú svoje súčasné právo zakázať geologický prieskum na rádioaktívne látky a nerasty. Hoci pôvodný návrh novely geologického zákona predpokladal, že toto ustanovenie z legislatívy vypadne, rezort životného prostredia sa napokon po rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) rozhodol od svojho zámeru ustúpiť. "Status quo, ktoré bolo doteraz v zákone uvedené, ostáva nezmenené," oznámil dnes na brífingu šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer-SD).
"Tam, kde to napríklad rieši zamestnanosť alebo ťažba už prebiehala v minulosti, tak určite dajú súhlasné stanovisko. A zase susedná obec, cez ktorú bude prechádzať doprava, ho dať nemusí. Práve preto hovoríme o konkrétnej obci alebo meste, ktorí by sa k tomu vyjadrovali," povedal predseda ZMOS Jozef Dvonč.
Rezort svoj pôvodný návrh odôvodňoval tým, že geologický prieskum je len dočasná činnosť a v určenom území sa zameriava na vyhľadávanie ložiska nerastov a nie na prípravné práce na ťažbu. Právo zakázať samotnú ťažbu by tak mestám a obciam zostalo aj pri pôvodnom znení novely.
Rokovanie ministra a zástupcov ZMOS tiež odstránilo rozpory v stavebných otázkach, ktoré zákon rieši. Návrh novely totiž predpokladá, že výstavba na miestach, ktoré ohrozujú zosuvy pôdy, by mala zaniknúť. Samosprávy by tak mali pri územnom plánovaní povinne rešpektovať stanoviská envirorezortu a geológov, ktorí rizikové územia mapujú. "Máme záujem, aby nevznikali nejaké celospoločenské škody, ktoré by mohli vzniknúť tým, že sa do územia niečo naplánuje a územné alebo stavebné konanie by to nerešpektovalo," priblížil postoj ZMOS Žiga.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe fotoreportáž a zvukový záznam.