“Ľudové pre mňa znamená zrozumiteľné, nie populistické. Dávame mnohé zrozumiteľné návody na riešenia v rôznych oblastiach. Ak to niekto kritizuje, na to máme vnútrostranícku pôdu,” povedal. “To, čo v SDKÚ-DS v tejto chvíli funguje, je, že existuje vážna vnútrostranícka diskusia. Je to niečo nové v SDKÚ-DS, ale najmä v nej sa môžu zrodiť riešenia, ktorým budú ľudia rozumieť. Toto považujem za prednosť, nie slabú stránku SDKÚ-DS,” zdôraznil.
Viacero prieskumov signalizuje prepad preferencií pod hranicu zvoliteľnosti
SDKÚ-DS sa krátko po voľbách prepadla pod štyri percentá, neskôr stúpla a v prieskumoch má väčšinou šesť až osem percent. Aktuálne má podľa agentúry Median 7,9 percenta, ale napríklad v jednom z posledných prieskumov MVK opäť figurovala pod päťpercentnou hranicou. Na otázku, ako hodnotí vývoj preferencií, Frešo reagoval, že prieskumy sleduje, ale nepreceňuje. “Nechcel by som veľmi špekulovať o preferenciách, vznikajú tu rôzne nové strany, vznikajú rôzne výkyvy v preferenciách. Ale SDKÚ-DS má veľmi silnú históriu,” povedal s tým, že voličská základňa jeho strany je podľa neho stabilná.
Dodal, že jednou zo zmien, ktorú v SDKÚ-DS presadzuje, je aj užšia spolupráca s regiónmi a členskou základňou strany. “Chodíme s našimi programovými východiskami po celom Slovensku, získavame názory našich voličov. Robiť len na základe prieskumov verejnej mienky môžu strany, ktoré nemajú členskú základňu,” povedal s tým, že SDKÚ-DS má päť tisícok členov a tradíciu obhajovania strednej vrstvy.
Témy pre ľudí? Čentéš? Daň z transakcií?
“SDKÚ-DS má silnú históriu v tom, že dokázala priniesť riešenia pre ľudí, ktorí hodnoty vytvárajú, teda strednej vrstve. Máme preto pevnú voličskú základňu, ktorú sa snažíme osloviť. Snažíme sa prinášať riešenia, ktoré prispievajú k tvorbe pracovných miest,” povedal. “Aktivity SDKÚ-DS či už pri ochrane druhého piliera, živnostníkov, rovnej dane, alebo Zákonníka práce, to sú naše štandardné témy, v ktorých chceme pokračovať,” podčiarkol. Dodal, že plne podporuje aj petíciu na podporu Jozefa Čentéša, ktorú organizuje jeho strana, a očakáva, že teraz, keď sa približuje čas, kedy prezident bude musieť rozhodnúť, môže mať petícia ešte väčší význam.
Na otázku, či nebolo predčasné medializovať predstavu Ľudovíta Kaníka o daňovej reforme, keďže v odborných kruhoch nebola hodnotená pozitívne, Frešo reagoval, že to bol len námet do diskusie o programe. “Bola to len jedna téma do diskusie o programe. Musel by som veľmi prižmúriť obidve oči, keby som to mal nazývať návrhom, ktorý sa ide realizovať, lebo je tam ešte veľa odborných otáznikov,” vyhlásil. Na otázku, prečo s tým teda strana išla do médií, reagoval, že to tak nebolo. “Uniklo to do médií po tom, čo 5000 ľudí dostalo tento program. Daň za demokraciu musíme zaplatiť. Nechcel som, aby sme programové dokumenty dávali ľuďom v ten deň, keď sa schvaľujú,” vysvetlil.
Na blížiacej sa programovej konferencii 17. novembra očakáva intenzívnu diskusiu, ale nie otrasy v samotnej strane. “Nemyslím si, že tam budú nejaké problémy. Debata je legitímna a hlboko správna a z nej musí vyjsť to, na čom sa zhodneme plus podklady na ďalšiu odbornú prácu sekcií na celé roky dopredu,” odhadol. “Očakávam, že 17. novembra sa vytvorí jedna seriózna strecha, ktorej budú ľudia rozumieť. Zároveň pozbierame námety a pustíme sa do ďalšej diskusie v rámci sekcií tak, aby na konci dňa z toho mohol byť smerom k voľbám volebný program a smerom k parlamentným aktivitám návrhy zákonov,” uzavrel Frešo.
Úpadok vidieť až do Štrasburgu
Strana SDKÚ-DS môže získať stratenú dôveru svojich voličov späť obrovským úsilím a obnovou politiky, na ktorú boli zvyknutí. Myslí si to europoslanec Eduard Kukan. Podľa neho sú na Slovensku ľudia, ktorí cítia nedostatok takej strany, ako bola SDKÚ-DS, a sú frustrovaní z toho, v akej situácii sa dnes na Slovensku nachádza stredopravá scéna.
Kukan sa chystá na programovú konferenciu SDKÚ-DS 17. novembra. Strana má na nej predstaviť svoj program, o ktorom momentálne hovorí v krajoch. Viacerí členovia SDKÚ-DS nie sú s programom celkom spokojní, najväčšie názorové rozdiely spôsoboval návrh šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka zdaňovať každú bezhotovostnú platbu občanov sadzbou 0,1 percenta. Ten sa napokon do programu strany nedostane. Spokojný s vyradením minidane je aj podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, o ktorom sa špekulovalo, že hrozí odchodom zo strany, čo on následne poprel.
Naozaj sa Kukan domnieva, že zahraničnopolitická agenda by SDKÚ pomohla?
Kukanovi v pôvodnej pracovnej verzii programu chýbala zahraničná politika a viac európskej problematiky. “Európska problematika je taká neoprávnene stručná,” povedal vo štvrtok (8.11.) pre TASR Kukan. Dodal, že finálna verzia sa bude od pôvodnej pracovnej líšiť. Podľa Kukana bude tiež dôležité, “ako sa bude konať programová konferencia, aká bude diskusia a aký bude výsledok tejto rozpravy”.
Europoslanec sa nevie vyjadriť k tomu, či hrozia odchody jeho kolegov zo strany, on sám sa ale odísť nechystá. “Zostávam a budem aktívne diskutovať aj na programovej konferencii,” uviedol pre TASR. Situáciu v SDKÚ-DS vníma tak, že “nový predseda a vedenie sa veľmi snaží”. Podľa Kukana by sa asi mali snažiť ešte viac. Tvrdí, že SDKÚ-DS by sa mala usilovať získať späť voličov, o ktorých prišla. “Voliči SDKÚ boli ľudia, ktorí premýšľali, o priazeň ktorých sme sa museli usilovať, stále sme ich museli presviedčať. A takýchto ľudí sme sklamali pred voľbami a potrebovali by sme ich získať späť aj do budúcnosti,” uzavrel Kukan.