Csáky: Medzi Slovenskom a Maďarskom nevládne vojna, ale studený mier

Bratislava 23. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR) 

 

Pál Csáky

Medzi Slovenskom a Maďarskom je dnes studený mier. Myslí si to expredseda SMK Pál Csáky, ktorý tají, či požiadal o maďarský pas. “Je to moja súkromná vec,” povedal v rozhovore pre TASR. Tvrdí, že je stále slovenský občan a aj ním zostane. Csáky zatiaľ nepovedal, či sa bude uchádzať o post predsedu SMK. Na otázku, či bude kandidovať do maďarského parlamentu v roku 2014 povedal, že v teraz nevie povedať, aké budú vtedy zákony Maďarska.

– Aké sú dnes slovensko-maďarské vzťahy? 

Dnes je studený mier medzi oboma krajinami. Premiéri Fico a Orbán sa nedávno tvárili, že sú kamaráti, čo by bolo normálne, ale bohužiaľ neodzrkadľuje to realitu. Sú tu problémy, ktoré boli generované Ficovými vládami.

– Napríklad?

Komárňanská Univerzita. Zaslúžila by si určité moratórium na posudzovanie podľa úplných kritérií. Nová univerzita sa nesmie mechanicky posudzovať ako stará. Tiež dvojjazyčné nápisy na železnici tvoria zbytočný problém, ako aj téma štátneho občianstva. Ten slovenský zákon je veľmi hlúpy a nedemokratický voči vlastným ľuďom. Nerozumiem, prečo chcú trestať vlastných ľudí za to, že sa nechcú vzdať slovenského občianstva. To je hlúposť na tretiu.

– Ficova vláda pripustila, že ten zákon nie je dokonalý, ale podľa nej bol potrebný ako reakcia na maďarský zákon o občianstve. Maďari chybu neurobili? Bolo v poriadku, že bez rokovania so Slovenskom odsúhlasili rozdávanie maďarského občianstva zahraničným a teda aj slovenským Maďarom bez nejakých podmienok?

Je slabý a nie celkom intelektuálne dobre vyvinutý človek, ktorý sa svoje chyby usiluje odôvodniť niektorými krokmi iných. To, že ja niekedy urobím hlúposť, to je môj problém. A keď zistím, že som sa pomýlil, je chlapské to revidovať. Len slabí ľudia stále ukazujú na toho druhého. Ale myslím si, že o tom bolo treba aj v roku 2010 dvojstranne rokovať. Aj tam došlo k zbytočne unáhlenému a nepremyslenému kroku.

– Je v poriadku, že tí, ktorí prijali maďarské občianstvo, môžu nielen voliť poslancov do maďarského parlamentu, ale byť do neho aj zvolení?

Peter Šťastný, ktorý zastupuje Slovensko v EP, má dva alebo tri pasy. Český minister zahraničných vecí Schwarzenberg, ktorý kandiduje na českého prezidenta, má štyri pasy – švajčiarsky, rakúsky, nemecký a český. Veľa Slovákov volí a je volených v rôznych inštitúciách aj v zahraničí, dokonca aj v Národnej rade SR sedeli poslanci, ktorí boli občanmi aj iných krajín. V období medzi 2006-10 jeden poslanec SNS mal aj švajčiarsky a druhý aj ruský pas.

– Maďarskí Slováci môžu byť zvolení za poslanca Národnej rady SR? Pokiaľ viem, slovenským poslancom môže byť len občan SR.

Na Slovensku je niekoľko desaťtisíc občanov, ktorí majú dvojaké štátne občianstvo aj z dôvodu rozpadu Československa. Každý kto sa pred rokom 2010 dostal do takéhoto režimu v ňom pokračuje. Navyše, prevažná väčšina tunajších Maďarov nebude oznamovať slovenským štátnym úradom, že prijali maďarské občianstvo. Vážim si ale aj postoj tých, ktorí sa priznali, je to ich osobný postoj, no vidíme, aké reakcie vyvoláva zo strany slovenských úradov.

– Vy ste vraj tiež požiadali o maďarské občianstvo…

To je moja súkromná vec.

– Budete v decembri kandidovať za predsedu SMK?

Bol by som rád, keby som bol naďalej člen predsedníctva. Základným problémom SMK ale nie je, kto bude na akom poste, ale to, aká bude štruktúra a aké budú tie osobnosti, ktoré majú zefektívniť fungovanie SMK. Aby bola SMK dynamická a presvedčivá strana a aby mohla prinášať riešenia problémov okolo nás. Ak to zvládneme, SMK má šancu.

Som slovenský občan, hovorí. Priznať odvahu maďarský pas nemá

– Podľa slovenského zákona o politických stranách môže byť do orgánov strany zvolený len slovenský občan. Ste ním stále?

Áno a aj ním zostanem.

– Aj keby ste mali maďarské občianstvo…

Som občanom SR.

– Hovorí sa aj o tom, že by ste mohli kandidovať do maďarského parlamentu…

Tam budú voľby v roku 2014. Do tej doby sa to uvidí.

– Ale na to, aby ste mohli kandidovať, musíte byť maďarský občan.

V tejto chvíli neviem povedať, aké budú zákony Maďarska v roku 2014.

– Prejdime k menšinovému minimu. Nedávno ste ho podpísali a aj pripravili v spolupráci aj s Mostom-Híd. Do akej miery teraz tieto strany spolupracujú?

Nespolupracujú. Mohli by pokračovať v rôznych aktivitách, návrhoch, lebo ten dokument je dosť slabý. Čudujem sa, že po 22 rokoch sa tu hovorí o nejakom minime, pričom uznávam, že dva momenty sú v ňom pozoruhodné: všetkých Maďarov na Slovensku definuje ako súčasť maďarského národa a budúcnosť maďarskej komunity vidí vo vytvorení rôznych foriem autonómie. Aj Most s tým súhlasil. Ja som ale toho názoru, že by sa malo hovoriť o aktívnych formách spolupráce. V spoločnosti sú rôzne napätia a občania aj menšiny už nechcú vznešené všeobecné deklarácie, ale konkrétne riešenia.

– SMK sa mení, zmenili ste názov, koalíciu v ňom nahradila komunita, menili ste stanovy, budete mať vnútorné voľby. Aká má byť nová SMK?

Myslím si, že SMK by sa mala profilovať ako silnejšie sociálne citlivá strana. Na Slovensku ani medzi parlamentnými stranami neexistuje sociálne citlivá strana. SMK by mala stáť na troch pilieroch: sociálna citlivosť, ochrana práv menšín a predovšetkým maďarskej komunity a ochrana záujmov Južného Slovenska.

Vlasť má politik tú, ktorej záujmy zastupuje

– Sociálni demokrati zo Smeru nie sú dosť sociálne citliví?

Sociálni demokrati sú najväčší kapitalisti na Slovensku. Pozrite sa na ich finančné situácie, na ich hodinky, autá, ale hlavne na ich politiku. Veď Ficove balíčky dosť negatívne dopadajú na predovšetkým stredné a nižšie vrstvy. Aj ceny potravín a energií robia svoje. A bol by som rád, keby na toto reagovala SMK.

– Blížia sa voľby do VÚC. Vytvoríte koalície s Mostom-Híd?

Tlak zo strany Mostu na vytvorenie nejakej bilaterálnej koalície je falošný. V niektorých volebných obvodoch (napr. Dunajská Streda, Komárno, Štúrovo, Trebišov) osobne nevidím dôvod na vytvorenie koalícií, v niektorých áno. Ale tam to rozhodne nebudú len bilaterálne koalície, veď v Bratislavskom kraji sme už druhýkrát súčasťou pravicovej koalície a v Košickom kraji sme už v druhom období koaliční partneri Smeru.

– Most-Híd je otvorený spolupráci, vylučuje ale zlúčenie s SMK. SMK vraj ale nechce spolupracovať.

Most-Híd sa rozpadá. Každý týždeň od nich odchádzajú ľudia. Rozumný človek nepôjde pod most, keď sa rozpadáva, lebo aj na neho môže padnúť kus mostu a môže dopadnúť zle. My si počkáme na koniec tohto zemetrasenia, kým sa vykryštalizuje situácia okolo Mostu. Stále si myslím, že je to hlúpy a zbytočný projekt a narobil viac problémov ako osohu.

– Okrem volieb do VÚC budú aj prezidentské, už teraz sa rozpráva o spoločnom pravicovom kandidátovi. Vy ste nedávno pre TASR povedali, že bez SMK pravicový kandidát nemá šancu na úspech. Rokujete s pravicou?

Nerokujeme, čakáme na telefonát od SDKÚ alebo KDH. Bez našich 110.000 hlasov naozaj pravicový kandidát nemá šancu. V tejto chvíli nie sme pod časovým tlakom, ani pravica, treba ešte popremýšľať a neurobiť unáhlené rozhodnutia v súvislosti s kandidátmi. Mená, ktoré sa doteraz objavili, by si bolo treba ešte raz premyslieť.

– Pavol Hrušovský či Ján Čarnogurský sa Vám nepozdávajú?

Môžeme sa teraz tváriť, že nejaký pravicový kandidát je pre nás dobrý. Ale aj z minulosti vieme, že politické osobnosti, ktoré už majú za sebou dosť bohatú kariéru a počas nej nedokázali získať sympatiu prevažnej väčšiny Slovenska, asi nebudú mať šancu ani v prezidentských voľbách. Treba mať populárnejších ľudí a pripraviť pre nich silnejšiu podporu. Nestačí len podpora politických strán, treba aj občiansku podporu.

– Čo ak pravica s SMK nebude rokovať?

Budeme zvažovať v prvom kole aj vlastného kandidáta za SMK. Rozhodnutie ešte v tejto veci nepadlo, ale pripomínam voľby, v ktorých sa kandidát Eduard Kukan nedostal do druhého kola kvôli strateným hlasom aj zo strany vtedajšej SMK. Takže treba konať rozvážne. Bol by som rád, keby pravica mala takého kandidáta alebo kandidátku, ktorá by mala šancu vyhrať. SMK je pripravená byť nápomocná v tejto veci, ale ak bude ignorovaná, bude nútená hrať vlastnú hru, ktorá môže byť nie pozitívna pre celý tento proces.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:17

“Pred našimi očami sa rodí nový svetový poriadok,” povedal Sergej Lavrov

“Kontúry budúcnosti sa vytvárajú v boji. Medzi svetovou väčšinou, ktorá je za spravodlivejšie rozdelenie globálnych výhod a civilizačnú rozmanitosť. A medzi hŕstkou tých, ktorí uplatňujú neokoloniálne metódy podmanenia, aby si udržali svoju nepolapiteľnú nadvládu,” povedal minister, keď v sobotu vystúpil vo všeobecnej politickej diskusii na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

Ruský minister zahraničných vecí tiež uviedol, že “celkovo treba urýchlene reformovať existujúcu architektúru globálneho riadenia”.

18:59

Rusko sa obáva, že Spojené štáty a ich ázijskí spojenci podnecujú vojenskú hystériu na Kórejskom polostrove, kde Američania zhromažďujú strategické kapacity, povedal Sergej Lavrov.

18:47

 Západné krajiny sa domnievajú, že ak sa niekto niekde zhromaždí bez nich, spriatelí sa bez nich alebo bez ich súhlasu, považuje sa to za ohrozenie ich “nadvlády”, povedal Sergej Lavrov na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

18:19

Stovky ľudí sa zišli v britskej metropole Londýn, aby demonštrovali za opätovný vstup Spojeného kráľovstva do Európskej únie. 

18:17

Pohreb bývalého dvojnásobného talianskeho prezidenta Giorgia Napolitana, ktorý zomrel v piatok vo veku 98 rokov, sa bude konať v utorok v rímskom Palazzo Montecitorio, sídle dolnej komory parlamentu. Pôjde o nenáboženský obrad.

18:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa stretol so šéfom sudánskej armády a hlavou sudánskej Rady suverenity generálom Abdalom Fattáhom Burhánom, s ktorým rokoval o ozbrojených skupinách financovaných Ruskom. 

17:51

 Najmenej 16 mŕtvych a 30 zranených si vyžiadal bombový útok v meste Beledweyne v strednej časti Somálska, kde vybuchla nálož umiestnená v nákladnom aute.

17:45

Nákladná loď Fremantle Highway, ktorú pred dvoma mesiacmi zachvátil na mori požiar, dorazila do holandského prístavu Rotterdam.

17:43

 Ukrajinská armáda sa prebila cez ruské línie na juhu Ukrajiny, uviedol pre americké médiá generál zapojený do ukrajinského protiútoku.

17:40

Libanonská armáda použila slzotvorný plyn voči izraelským vojakom v reakcii na dymovnice vypálené na jej vojakov. Izrael tvrdí, že konfrontáciu v blízkosti hraníc začal Libanon.

15:44

Dočasné embargo Európskej únie na dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, ktoré malo ochrániť poľnohospodárov v piatich susedných krajinách, vypršalo v polovici septembra. Maďarsko, Slovensko a Poľsko však zákaz dovozu odmietli ukončiť, na čo podráždene zareagovali niektorí politici v EÚ a Ukrajina zasa reagovala sťažnosťou na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

15:43

Ruský zákaz vývozu motorovej nafty predstavuje riziko, ktoré by mohlo prehĺbiť nedostatok palív na globálnom trhu.

15:31

Nórska polícia zadržala bývalého veliteľa ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Andreja Medvedeva na základe podozrenia, že sa snažil prekročiť hranicu späť do Ruska po tom, čo začiatkom roka požiadal o azyl v Nórsku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zber hrozna v Poľnohospodárskom družstve Mojmírovce v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Ťaháte za vodítko a trestáte svojho psa krikom? Vtedy sa toto deje v jeho mozgu

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pes chodí na vodítku spolu so svojím majiteľom. Zastaví sa, aby očuchal trávu, o dve sekundy neskôr sa ozve prudké trhnutie za vodítko, pes stiahne chvost pod seba a okamžite odtiahne nos od zeme, čím sa pripojí k svojmu majiteľovi a pokračuje v prechádzke.…

Zamiokulkas vám chradne pred očami? Stačí lyžička, aby sa oživil, a nové listy sa objavujú jeden po druhom.

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zamioculcas zamiolistas je obľúbená rastlina s výraznými sviežimi zelenými listami. Je nenáročná a odpúšťa mnohé chyby, ale sú obdobia, keď začne chradnúť a pomaly rásť. Čo potom? Siahnite po účinnom jednozložkovom domácom hnojive a nebudete stíhať počítať nové listy.

Po tomto stratíte chuť na sladkosti. Boky zmiznú a váha pôjde dole

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Nemusíte si vyčítať, ak raz za týždeň siahnete po sušienke alebo čokoládovej tyčinke. Nie je to nič zlé, pokiaľ je vaša strava väčšinu času zdravá a výživná. Ak si však neviete predstaviť deň bez sladkého občerstvenia, odporúčame vám čo najskôr zmeniť svoje stravovacie návyky.…

Tento prípravok zabíja prach. Váš nábytok sa bude dlho lesknúť a voňať

0 icon

23.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Máte pocit, že napriek pravidelnému upratovaniu sa vo vašej domácnosti každým dňom usadzuje prach? Rozčuľuje vás, že musíte neustále utierať dosky a skrinky? Prípravky na ničenie prachu sú málo docenené, ale účinné výrobky, ktoré pravdepodobne máte v kuchyni. Fungujú lepšie ako mnohé drahé prípravky.

Podlaha je tak lesklá, že na ňu mucha nesadne? Vezmite tabletu z kuchyne a rozpustite ju vo vode

0 icon

23.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Umývanie podlahy je pre mnohých ľudí skutočným problémom. Najprv musíte pozbierať veci z podlahy a povysávať a potom chytiť mop a behať s ním po dome. Keď to urobíme, sadneme si so šálkou kávy a spokojne pozeráme na čistú podlahu Ale počkaj, počkaj. Sú…

Armádny Magazín

Prečo sa Biden stretáva s hlavami štátov Strednej Ázie?

0 icon

USA, 23.september 2023 - Stredná Ázia je jediným regiónom sveta, kam americký prezident nikdy nevkročil. Je nepravdepodobné, že by to Biden zmenil, ale nadchádzajúce stretnutie amerického prezidenta s jeho stredoázijskými partnermi v rámci 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN je skuto

Politická atómovka práve vybuchla: Podvod pri odovzdaní Krymu do zostavy USSR bol odhalený!

0 icon

Rusko, 23. september 2023 - Podľa správy RIA Novosti zo dňa 23. 9. 2023, Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR sa pri odovzdávaní Krymu zo zostavy RSFSR do zostavy ZSSR odvolávalo na dokument, ktorý vôbec neexistoval a neexistuje, oznámil RIA Novosti spolupredseda špeciálnej pracovnej skupiny, predseda výboru pre zákonodarstvo krymského parlamentu Sergej…

Obilné vojny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Rekordnou úrodou a odstúpením od nevýhodnej dohody o obilí pripravilo Rusko Ukrajinu o možnosť predať celú úrodu, za ktorú sa nakupovali zbrane. Okrem toho ukrajinské obilie spôsobilo konflikt medzi Ukrajinou a jej najbližšími spojencami. Napriek nadšenej podpore Ukrajiny Poľsko, ktoré je na čele spojencov Kyjeva,…

Ruské sily na letisku pri Kremenčuku ničili ukrajinské bombardéry - nosiče západných rakiet

0 icon

Ukrajina, 23. septembra 2023 - "Útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily v Sevastopole je zdrvujúcim úderom pre celú ruskú elitu, ktorá to so zmrazením konfliktu na jeseň 2023 myslí vážne. Do vojny sa im stále nechce. Súhlasia s akýmikoľvek, aj s tými najhanebnejšími podmienkami prímeria. Stále považujú 24. 2. 2022 za katastrofálnu…

„Mizerný výsledok“: Západ začína triezvo hodnotiť výsledky letného „protiútoku“ Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 23. september 2023 - Američania uvádzajú, že straty Kyjeva počas ukrajinskej protiofenzívy sú 40 tisíc ľudí. "Tak veľa smrtí za taký mizerný výsledok," reaguje Elon Musk v sociálnych sieťach na investora Davida Sachsa, ktorý mu prečítal článok Davida Pineho, bývalého analytika Pentagonu a poradcu súčasného prezidentského kandidáta USA Viveka…

TopDesať

Bizarnosti zachytené na fotografiách zažiješ maximálne raz za život

0 icon

Na bizarnosti môžeme natrafiť kedykoľvek a takmer kdekoľvek. Aj to je jedna z krásnych vecí, ktorá zdobí našu planétu. Nikdy nás neprestane prekvapovať, pretože si pre nás vždy pripraví niečo nové. Či už je to netradične tvarované ovocie a zelenina, alebo porušovanie gravitačného zákona, stále sa nájdu veci, ktoré nás…

Máte dobrý zrak? Týmto fotografiám nebudete veriť!

0 icon

Máte dobrá zrak? A veríte všetkému, čo vidíte na vlastné oči? Týmto fotografiám tak ľahko neuveríte, aj keď sú skutočné. Kráčate pokojne, keď zrazu váš pohľad stretne niečo, čomu nemôžete uveriť. Nie, nie ste v pohodlí svojej postele a nesnívate. To, čo vidíte, je trochu zvláštna konfigurácia reality, na ktorú…

Toto sú tie najkrajšie herečky v Hollywoode

0 icon

V dnešnom článku si predstavíme najkrajšie herečky, ktoré nájdeme vo filmoch z Hollywoodu. Nikto nemôže s istotou povedať, kto je najkrajšou herečkou roku 2023. Existuje však niekoľko kandidátov na titul. Hollywood je domovom niektorých z najkrajších žien sveta. Je považovaný za filmové centrum sveta.

Kuchyňa a nekonečné utrpenie: Fotografie zlyhaní v kuchyni

0 icon

Kuchyňa a kuchynské tímy nie vždy fungujú ako dobre namazaný stroj. Za týmito kuchynskými krídlovými dverami sa skrývajú rôzne príbehy, udalosti a emócie. Väčšina z nich je pozitívna, ale občas sa stane aj niečo zlé. Pravdou je, že v takom prostredí, kde je vysoký pracovný tlak, rozmanitý personál a konštantný…

Dosiahnite pohodlie prekročením svojej komfortnej zóny

0 icon

Ľudia majú evolučnú potrebu čeliť výzvam – cítiť nepohodlie. Viete však, že pohodlie môžete dosiahnuť práve prekročením svojej komfortnej zóny? To je hlavné odhalenie knihy The Comfort Crisis od novinára Michaela Eastera, knihy o prijatí nepohodlia s cieľom „získať späť svoje divoké, šťastné a zdravé ja“. Prostredníctvom svojho výskumu Easter zistil,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali