Ozbroja Rusi líbyjského generála Khalifa Haftara?

Ozbroja Rusi líbyjského generála Khalifa Haftara?

Líbya 17. januára 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

Alina Nazarova sa na portáli vzgljad venovala pozornosť líbyjskému generálovi Khalifovi Haftarovi, ktorý v Líbyii bojuje proti ISIS a v poslednej dobe začal vystupovať aj proti prozápadnej Vláde národnej jednoty, ktorá má hlavný stan v Tripolise.

Khalifa Haftar
Khalifa Haftar

73-ročný líbyjský generál má za sebou dlhú vojenskú kariéru, vrátanie zajatia v Čade v 80 rokoch 20.storočia (vojna Líbye proti Čadu). Určité obdobie svojho života strávil aj v zajatí v USA, kde ho naverbovala CIA a do Líbye sa vrátil po smrti Kaddáfiho. V poslednej dobe sa zdá, že generál prestal plniť úlohu amerického hráča a  zvyšuje svoj rating koketovaním s Čínou a Ruskom.

Reklama

Momentálne sa Haftarove jednotky snažia obsadiť viacero strategických miest v Líbyii, od roku 2014 bojujú o Bengázi. Svojho času generál Haftar navštívil aj ruský lietadlový krížnik Admirál Kuznecov, ktorý plával do Sýrie.

Ruský analytik Nikita Golobokov ešte dňa 21. decembra 2016 publikoval na portáli vzgljad článok, v ktorom sa hlbšie venoval konfliktu v Líbyii.

Reklama

Podľa Golobokovových tvrdení po oslobodení mesta Syrt od ISIS sa začal generál Haftar čoraz viac obracať na Rusko. Generál Haftar dokonca navštívil Moskvu, kde rokoval o dodávkach zbraní pre Líbyu. Generál Haftar má podľa západných odborníkov ambície stať sa “novým Kaddáfim”.

Generál Haftar čoraz otvorenejšie hovorí aj to, že hoci Kaddáfi nebol ideálny, momentálne je situácia v Líbyii taká, že väčšina obyvateľstva ľutuje jeho zavraždenie a obyvateľstvo nedôveruje Západu.  Líbya sa od vraždy Kaddáfiho nachádza v štádiu totálneho chaosu a generál Haftar s nevôľou sledoval aj americkú operáciu Odyssey Lightning, ktorá viedla k vyhnaniu teroristov z mesta  Syrt, pretože táto operácia oslabila jeho čoraz silnejšie postavenie v Líbyii.

 

Archívne zábery jednotiek generála Khalifa Haftara

 

Reklama

V Líbyii sa nachádzajú momentálne štyri zoskupenia bojujúce o moc. Teroristi ISIS (v porovnaní so Sýriou a Irakomsú podstatne slabší, nesnažia sa vytvoriť emirát),  prozápadná Vláda Národnej jednoty v Tripolise, a národný parlament v Tobruku, ktorý neuznáva politikov v Tripolise. Generál Haftar vystupoval ako loajálny veliteľ národného parlamentu v Tobruku, v poslednej dobe sa zdá, že sleduje vlastné politické ciele. Američanov v určitej miere dráždi generálove zbližovanie s Egyptom, čo  podľa USA automaticky znamená aj zbližovanie s Ruskom.

Američania vyhnali členov ISIS zo Syrtu za pomoci miestnych kmeňov, ktoré majú značne autonómne postavenie. Časť islamistov v Syrte bola zlikvidovaná, časť utiekla a časť zložila zbrane. Situácia v Líbyii však nie je jednoznačná, pretože predstavitelia miestnych kmeňov sú nevyspytateľní a vojensky je prozápadná koalícia v Tripolise  slabšia, ako  členovia národného parlamentu v Tobruku, bez pomoci USA a Západu by sa Vláda národnej jednoty v Tripolise neudržala.

Ďalšie osudy Líbye v mnohom závisia od Donalda Trumpa, no  Rusko je USA v geopolitických aktivitách v Líbyii vyrovnaným súperom. Chaos v Líbyii je dielom Obamovej administratívy, ak bude Donald Trump sledovať inú geopolitickú líniu, môžeme očakávať radikálne zmeny v tejto severoafrickej krajine.

USA sa pod Trumpovým vedením pravdepodobne vzdajú pôsobenia na slabé satelity, pretože nemajú dostatok síl pôsobiť naraz na všetkých frontoch. Obama svoj primárny cieľ – zničenie Kaddáfiho Líbye splnil, v krajine zavládol chaos, Američania však nemajú dostatok síl na to, aby z tohoto chaosu niečo zmysluplné vydolovali (okrem migrantskej krízy), takže im musí stačiť, že načas zbrzdili ruské a čínske aktivity v Líbyii.

Generál Haftar rozohral zaujímavú politickú hru. Pokúša sa získať pomoc Ruska, zlepšiť úroveň svojích jednotiek a stať sa novodobým vodcom Líbye. Nevýhodou je jeho relatívne vysoký vek, podobne ako generál Haftar navštívili v posledných týždňoch Kremeľ aj iní líbyjskí politickí hráči, ktorí majú takisto vysoké politické ambície. Návštevy Kremľa svedčia o fakte, že uvedení líbyjskí lídri už akosi nerátajú  s koncepciou  jednopolárneho sveta a snažia sa prispôsobiť zmeneným politickým podmienkam.

Reklama

Nie je však pritom vylúčené, že Haftar zmení svoj postoj. Stále je reálna aj možnosť, že prestane hrať “ruskou kartou” a vráti sa do západného tábora. V jeho jednotkách slúži množstvo európskych žoldnierov a tí predstavujú najsilnejšiu časť jeho ozbrojených síl.  Európa je vo veľmi nepríjemnom postavení, pretože generál Haftar predstavuje reálnu silu, ktorá dokáže určitým spôsobom stabilizovať situáciu v Líbyii. Ak sa situácia v Líbyii nestabilizuje, hrozí Európe nová masívna vlna utečencov z Afriky, ktorí sa ako saranče vyroja na pobreží Líbye, odkiaľ sa preplavia do Európy.

Väčšina ruských analytikov nepredpokladá, že by sa Haftarove jednotky dostali do reálneho konfliktu s americkou armádou, alebo s jednotkami prozápadnej Vlády národného porozumenia, ktorá je takisto plná európskych a amerických žoldnierov. Menia sa však ciele, ktoré chcú dosiahnuť Američania, Európa, Rusko či Čína, netreba zabúdať ani na záujmy Turecka, Kataru či Saudskej Arábie. Odchod Obamu a porážka Hillary Clintonovej priniesla so sebou aj prvé výraznejšie rozpory medzi Američanmi a Európanmi ohľadne Líbye.

Generál Haftar svojím obratným manévrovaním získal dostatok bodov na to, aby ho vnímali ako dôležitého hráča Rusi, USA, Európa a Čína. K Haftarovi sa pozitívne stavia aj Egypt, ktorý ho podporuje, pretože generál Haftar vlastne chráni západné egyptské hranice pred hordami migrantov.

Generál Haftar sa proste stáva veličinou s ktorou sa musí rátať.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali