OTS: ZOCR SR a PKS sa dohodli na spolupráci: "Spájame sa, chceme pomôcť…

OTS: ZOCR SR a PKS sa dohodli na spolupráci: "Spájame sa, chceme pomôcť slovenskej ekonomike"

Bratislava 9. decembra (TASR-OTS) – Zlepšenie ponuky domácich výrobkov na pultoch predajní by mala priniesť spoločná iniciatíva, na ktorej sa dohodli potravinári s obchodníkmi. Iniciatíva je reakciou na dlhodobo sa zhoršujúcu situáciu v agropotravinárskom sektore, zánik pracovných miest a domácich výrobcov. Spoločný postup potravinárov s obchodníkmi je zároveň prejavom zodpovednosti s cieľom podporiť slovenskú ekonomiku.

Takmer ročné rokovania predstaviteľov Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR SR) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS) sa úspešné zavŕšili. Obidve strany sa dohodli na finálnom znení iniciatívy o zvyšovaní ponuky potravín vyrobených na Slovensku a o zlepšovaní dodávateľsko – odberateľských vzťahov.

Aj v dôsledku dlhodobo pretrvávajúcej krízy sa na Slovensku prehlbuje kontinuálny úpadok agropotravinárskeho sektora, v dôsledku ktorého zanikajú potravinárske podniky a pracovné miesta v potravinárskom priemysle. Predstavitelia ZOCR SR a PKS si uvedomujú dôležitosť týchto odvetví a tiež, že svojim zodpovedným prístupom môžu prispieť k zlepšeniu ukazovateľov ekonomického vývoja spoločnosti. Zúčastnené strany cítia potrebu zvýšenia podielu predaja slovenských potravín a na dosiahnutie tohto cieľa spoločne vyvinú snahu v záujme naplnenia deklarovaných cieľov iniciatívy.

"Je dôležité, že iniciatívu na dobrovoľnej báze nedeklarujú verejne len zväzy, ale aj ich členovia. Maximálne úsilie na postupné zvyšovanie ponuky potravín vyrobených na Slovensku majú záujem vyvinúť jednotlivé obchodné siete a aj výrobcovia potravín," zdôraznil Pavol Konštiak, prezident ZOCR SR.

Signatári iniciatívy si zároveň uvedomujú, že predpokladom zodpovednej a kvalitnej spolupráce je obojstranné plnenie záväzkov čo do objemu, času, kvality a cenovej úrovne. Pre obidve strany, ako pre obchodníkov, tak pre potravinárov, je však na prvom mieste bezpečnosť a kvalita potravín v rámci celého potravinového reťazca. Preto chcú spoluprácu posilniť aj v rovine výmeny informácií vo vzťahu k ochrane a bezpečnosti zdravia spotrebiteľa.

"Dodávateľsko – odberateľské vzťahy sú často veľmi zložité a ich zlepšenie by pomohlo sprístupniť domáce potraviny spotrebiteľom," hovorí Daniel Poturnay, prezident PKS a vysvetľuje: "Pre potravinárov sú kľúčové korektné, vyvážené a dlhodobo udržateľné vzťahy. Uvedomujú si to obidve strany a preto chceme podporiť založenie slovenskej skupiny na kontrolu Zásad správnej praxe v potravinovom dodávateľskom reťazci."

Jozef Špirko, člen Predstavenstva PKS hovorí: "Slovenskí potravinári nechcú nič viac, len ak splnia požiadavky odberateľa rovnako ako dodávateľ zo zahraničia, aby dostali na pulte šancu slovenské potraviny. Zároveň však musíme konať s vedomím zodpovednosti za zachovanie potravinárskeho priemyslu na Slovensku."

Predpokladom úspešného napĺňania deklarovanej iniciatívy ZOCR a PKS je intenzívna spolupráca výkonnej a zákonodarnej moci pri nastavovaní podnikateľského prostredia, ktoré vytvorí reálne podmienky na uskutočňovanie uvedených cieľov.

ZOCR SR a PKS preto verejne vyzývajú predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci na odbornú spoluprácu pri kreovaní reálneho podnikateľského prostredia, ktoré vytvorí a podporí podmienky vhodné na plnenie deklarovaných ambícií výroby a obchodu.

ZOCR SR a PKS podpisom spoločnej iniciatívy nadväzujú na Deklaráciu spolupráce o spoločenskej zodpovednosti voči spotrebiteľovi podpísanú dňa 9. 11. 2006. V záujme prehĺbenia spoločenskej zodpovednosti sa organizácie už vtedy zaviazali spolupracovať aj pri podpore a vytváraní prostredia, ktorého prínosom budú pozitívne dopady na ekonomiku Slovenska.

Iniciatíva Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR SR) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS) na podporu ekonomiky Slovenska

Predstavitelia ZOCR SR a PKS podpísali dňa 9. 11. 2006 Deklaráciu spolupráce o spoločenskej zodpovednosti voči spotrebiteľovi (ďalej len "Deklarácia"). V záujme prehĺbenia spoločenskej zodpovednosti sa organizácie zaviazali spolupracovať aj pri podpore a vytváraní prostredia, ktorého prínosom budú pozitívne dopady na ekonomiku Slovenska.

ZOCR SR a PKS dobrovoľne podporujú, s cieľom zlepšovania dodávateľsko-odberateľských vzťahov v rámci potravinového reťazca, aby sa ich členovia po ich zvážení dobrovoľne pripojili k "Princípom dobrého správania sa vo vertikálnych oblastiach súvisiacich s potravinami", ktoré boli dňa 29. 11. 2011 podpísané okrem iných aj európskymi profesijnými združeniami EuroCommerce a FoodDrinkEurope.

Predstavitelia ZOCR SR a PKS konštatujú, že na Slovensku je dlhodobo nepriaznivý vývoj domáceho agropotravinárskeho sektora. Obidve organizácie a ich členovia si uvedomujú dôležitosť tohto národohospodárskeho odvetvia a že svojim zodpovedným prístupom môžu prispieť k zlepšeniu ukazovateľov ekonomického vývoja spoločnosti.

V záujme plnenia záväzkov uvedených v Deklarácii, ako aj v záujme stabilizácie a zlepšenia dlhodobo negatívneho smerovania vývoja v agropotravinárskom sektore na Slovensku

Zväz obchodu a cestovného ruchu SR, Potravinárska komora Slovenska a ich členovia verejne deklarujú dobrovoľnú iniciatívu

Obchodné siete a výrobcovia potravín vyvinú maximálne úsilie na postupné zvyšovanie ponuky potravín vyrobených na Slovensku;

Výrobcovia potravín vyvinú maximálne úsilie na plnenie množstevných a kvalitatívnych kritérií dodávok do obchodných sietí za predpokladu korektného obchodného vzťahu pre plnenie tohto záväzku;

Výrobcovia a obchodné siete chcú prehlbovať spoluprácu v procese zabezpečovania dodržiavania kvality a zdravotnej neškodnosti potravín v rámci celého potravinového reťazca a zlepšovať vzájomnú výmenu informácií relevantných pre posilnenie ochrany a bezpečnosti zdravia spotrebiteľa;

Obchodné siete a výrobcovia potravín sú si vedomí dôležitosti transparentných, čestných a vyrovnaných obchodných vzťahov a preto podporujú  založenie slovenskej skupiny na kontrolu Zásad správnej praxe v potravinovom dodávateľskom reťazci v súlade s oficiálnou výzvou Skupiny na úrovni EÚ pre kontrolu princípov dobrého správania sa medzi obchodníkmi a potravinármi.

Predpokladom úspešného napĺňania deklarovanej iniciatívy ZOCR a PKS je intenzívna spolupráca výkonnej a zákonodarnej moci pri nastavovaní podnikateľského prostredia, ktoré vytvorí reálne podmienky na uskutočňovanie uvedených cieľov.

Zväz obchodu a cestovného ruchu SR a Potravinárska komora Slovenska preto verejne vyzývajú predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci

na odbornú spoluprácu pri kreovaní reálneho podnikateľského prostredia, ktoré vytvorí a podporí podmienky vhodné na plnenie deklarovaných ambícií výroby a obchodu.

Potravinárska komora Slovenska Daniel Poturnay prezident PKS

Zväz obchodu a cestovného ruchu SR Pavol K o n š t i a k prezident ZOCR SR

UPOZORNENIE: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Za utorok potvrdili 94 nakazených

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Za utorok potvrdili 94 nakazených koronavírusom po 6 918 vykonaných PCR testoch. V nemocniciach pribudol jeden pacient, hospitalizovaných je tak 93 ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Počet obetí nestúpol. Prvou dávkou vakcíny zaočkovali bezmála 3 800 ľudí. Národné centrum zdravotníckych…

MZ: Na pandémiu išlo minulý rok zo štátneho rozpočtu viac ako 108 miliónov eur

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok dosiahli výdavky zo štátneho rozpočtu v dôsledku pandémie výšku 108,43 milióna eur. V roku 2021 boli zatiaľ tieto výdavky vo výške 269,43 milióna eur. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Počas pandémie nového koronavírusu pôsobilo podľa komunikačného odboru…

V Berlíne zadržali Sýrčana podozrivého z vojnových zločinov a vraždy

0 icon

Berlín 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Muža podozrivého z vojnových zločinov, sedemnásobnej vraždy a ublíženia na tele zadržali v stredu na príkaz Spolkovej prokuratúry v nemeckej metropole Berlín. Spomínaných zločinov sa dopustil v Sýrii, informuje agentúra DPA Zadržaný Sýrčan je podozrivý, že v marci 2014 na jednom z námestí sýrskeho…

Bude strana Hlas volebným predátorom? Ako sa budú vyvíjať jej preferencie s blížiacimi sa voľbami a prečo?

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Kto bude v budúcich voľbách rozdávať karty? A aký bude osud strany Hlas-SD, ktorá posledný rok kraľovala prieskumom volebných preferencií s pravidelným výsledkom nad 20 percent? Prieskumná agentúra Vox Politico priniesla v utorok prekvapivý výsledok ich najnovšieho prieskumu volebných preferencií (písali sme o…

Peter Sagan sa teší na francúzske dobrodružstvo, TotalEnergies s ním mieria do World Tour

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Slovenský cyklista Peter Sagan bude v roku 2022 súčasťou francúzskeho tímu TotalEnergies. Jeho šéf Jean-René Bernaudeau potvrdil niekoľkomesačné špekulácie o angažovaní trojnásobného majstra sveta, spolu podpísali dvojročný kontrakt. Odchodu Sagana do Francúzska predchádzal jeho oficiálny koniec v nemeckom tíme Bora-Hansgrohe po piatich rokoch…

V Prešove bude pápež slúžiť liturgiu, ktorú pozná ešte z Argentíny

0 icon

Prešov 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pápež František počas svojej septembrovej návštevy Slovenska bude v Prešove slúžiť liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Podľa protosynkela prešovskej Gréckokatolíckej archieparchie Ľubomíra Petríka ide o bohoslužbu, ktorá Svätému Otcovi nie je neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného…

Polícia: Občania by sa mali vyhnúť miestam, kde budú štvrtkové verejné zhromaždenia v Bratislave

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:HS)   Bratislavská polícia vyzýva občanov, ktorí sa neplánujú zúčastniť na verejných zhromaždeniach vo štvrtok 5. augusta v Bratislave, aby sa vyhli miestam ich konania. Apelujú aj na vodičov, aby sa tiež vyhli týmto miestam a rešpektovali pokyny polície. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného…

NAKA opäť zasahuje. V rámci akcie Mýtnik obvinila aj podnikateľa Výboha. Imrecze a Suchoba údajne vypovedajú aj na expremiéra Pellegriniho

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:Yahoo.com)   Polícia obvinila oligarchu Miroslava V. v kauze Mýtnik. Informoval o tom Denník N. V tejto súvislosti tiež Národná kriminálna agentúra (NAKA) od rána zasahuje a zadržala niekoľko osôb. Podľa Denníka N v rámci akcie Mýtnik zadržali aj bývalú šéfku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú…

Novou správkyňou Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti sa stala právnička Erdősová

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Novou správkyňou Sorosovej Nadácie otvorenej spoločnosti (NOS-OSF) sa stala právnička Andrea Erdősová. Vo vedení nadácie vystrieda Jána Orlovského, ktorý ju viedol do konca roku 2020. TASR o tom informovala Miroslava Širotníková z NOS-OSF Svoje pôsobenie v Nadácii otvorenej spoločnosti chce nová správkyňa zamerať na…

Nočná show: Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd rušiť iba minimálne

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd rušiť iba minimálne. Ako vysvetlila v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, počas maxima aktivity roja bude Mesiac štyri dni po nove. Meteorický roj dosiahne maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, 12. augusta Rozloženie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Odkiaľ pochádza pôda a z čoho sa vlastne skladá?

0 icon

Pôda je najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vzniká za vzájomného pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry v podmienkach určitého reliéfu. Ako vzniká? Pôda je zmesou minerálov, organických látok, živých organizmov, vody a vzduchu. Minerály (tvoria asi 50% pôdy) sú častice zvetrávanej horniny, medzi ktoré patria drobné zrná hliny a bahna, ako aj väčšie pieskové častice. Medzi živé organizmy patria huby, baktérie…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

Armádny Magazín

Veľká Británia po útoku na tanker na Blízky východ presunula elitnú špeciálnu jednotku

0 icon

Veľká Británia, 4.August 2021 (AM) – Veľká Británia po útoku na izraelský ropný tanker Mercer Street, počas ktorého zomreli rumunskí a britskí občania, na Ďaleký východ vyslala členov elitných jednotiek SBS (Special Boat Squadron) a SAS (Special Air Service). Informuje o tom The Mirror.   Podľa z

Rusko vsadilo na dominanciu vo vzdušnom priestore ako podmienku úspešného vedenia bojových akcií

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – V Ruskej federácii aktuálne prebieha vývoj najnovšej leteckej hypersonickej strely dlhého doletu Ch-95. Informoval o tom vedúci vojenskej akadémie Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, generálplukovník Vladimir Zarudnickij. Podľa jeho slov v dnešnej dobe je dominancia vo vzdu

Dve tretiny Talibanu chcú mier v Afganistane. Zbytok sú mladí radikáli z utečeneckých táborov

0 icon

Afganistan, 4.August 2021 (AM) – Dve tretiny lídrov hnutia Taliban sú naklonené mierovému osídleniu v Afganistane, uviedol Zamir Kabulov, riaditeľ druhého odboru Ázie na ruskom ministerstve zahraničných vecí.   "Podľa našich odhadov sa zhruba dve tretiny tohto hnutia vrátane najvyššieho vedenia angažujú v politickom riešení a

Modernizovaná riadená raketa Ch-59MKM

0 icon

Rusko, 4. augusta 2021 (AM) – Na

Zahraničné služby potrebovali posvätnú obeť: Šéf ruskej rozviedky odhalil ťaživé detaily prípadu Navaľného

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – Zahraničná spravodajská služba (SVR) má o prípade Alexeja Navalného spoľahlivé informácie, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. augusta, riaditeľ SVR Sergej Naryškin.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali