OTS: PKS: Obchod sľuby neplní, slovenské potraviny sa naďalej vytrácajú z pultov

Bratislava 25. júna (TASR-OTS) – Slovenské potraviny sa naďalej vytrácajú z našich pultov. Obchodníci ponúkajú spotrebiteľom viac zahraničných potravín ako vlani, a to aj napriek verejnému vyhláseniu o reálnom záujme permanentne zvyšovať zastúpenie domácich potravín na svojich pultoch a spustení kampane na ich podporu. Podľa reprezentatívneho prieskumu Potravinárskej komory Slovenska (PKS) medziročne klesol podiel domácich potravín z 50 % až na žalostných 46 %.

Klesajúci trend, ktorý preukázal aj najnovší prieskum, považuje PKS za nepriaznivú správu pre Slovensko a za „ďalší gól do vlastnej brány“. Celoslovenský reprezentatívny prieskum si dala PKS opäť vypracovať nezávislou renomovanou agentúrou GfK. Prieskum bol zrealizovaný v období od 24. 5. 2012 do 8. 6. 2012 na rovnakej vzorke 360 predajní po celom Slovensku a rovnakou metódou ako v roku 2011. Keď PKS prezentovala v júni 2011 výsledky prieskumu, už vtedy upozorňovala, že 50-% podiel domácich potravín na pultoch je najhorším výsledkom v porovnaní s okolitými členskými štátmi, ako sú napríklad Česká republika, Poľsko, Rakúsko alebo Maďarsko, kde sa domáca produkcia potravín podieľa na celkových tržbách až 70 percentami. V krajinách, ako sú Francúzsko alebo Taliansko, tento podiel dosahuje dokonca 80 %.

Cieľom minuloročného prieskumu bolo nielen zistiť skutočnosť v jednotlivých obchodných systémoch, ale PKS chcela predovšetkým motivovať obchodníkov k zvyšovaniu podielu domácich potravín na trhu. Títo napokon sami verejne deklarovali svoj záujem nepriaznivý stav zlepšiť, aby pomohli rozvoju slovenskej ekonomiky, aby pomohli zvyšovaniu zamestnanosti a aby pomohli celkovej spotrebe na Slovensku. Pokles podielu slovenských potravín o 4 percentuálne body, čo znamená medziročný pokles o 8 percent, je preto nepríjemným prekvapením. Ešte nepríjemnejším zistením je však to, že podiel slovenských potravín na pultoch pokračuje v negatívnom trende.

Ďalší úbytok slovenských potravín na pultoch má, samozrejme, za dôsledok nepriaznivý vývoj v celom agropotravinárskom sektore. Medziročne opätovne klesol počet zamestnancov v potravinárskom sektore približne o 3 %. V porovnaní s obdobím pri vstupe Slovenskej republiky do EÚ pracuje v potravinárstve o 22 % menej ľudí a v porovnaní s rokom 1989 dokonca o 54 % menej. Na pracovné miesta v potravinárskom priemysle sú pritom viazané ďalšie pracovné miesta v poľnohospodárstve, ale aj v obslužných činnostiach. Pokles zamestnanosti následne vo všeobecnosti spôsobuje celkový pokles kúpyschopnosti obyvateľov s dopadom na všetky oblasti hospodárstva.

Zároveň vzrástol dovoz potravín, ktoré dokážeme vyrobiť na Slovensku. Dovoz potravín v roku 2011 v porovnaní s rokom 2010 stúpol o 16 % len za jeden rok. Pretrvávajúcim trendom je vývoz poľnohospodárskych surovín a ich spätný dovoz v spracovaných výrobkoch s pridanou hodnotou. Argument, že nemáme kde potraviny vyrábať, však neobstojí, pretože výrobné kapacity potravinárskeho priemyslu sú postačujúce, len sú využívané stále v menšej miere – vo všeobecnosti na úrovni 40 – 50 %. V podpore domácej výroby a zamestnanosti v agropotravinárskom sektore sa tak Slovensko uberá úplne opačným smerom ako ostatné členské štáty Európskej únie. Kým tie sa snažia v čase stupňujúcej sa krízy chrániť domáci trh a domácu ekonomiku, Slovensko sa stále viac otvára a stále viac podporuje cudzie ekonomiky.

„Spomedzi okolitých štátov má Slovenská republika najnižšie zastúpenie domácich potravín na pultoch obchodných reťazcov. Tento rozdiel je enormný a slovenský podiel v porovnaní s našimi susedmi vyznieva naozaj žalostne. Vzhľadom na nelichotivú zápornú obchodnú bilanciu Slovenska len v potravinách v hodnote viac ako 760 mil. € to je zlé vysvedčenie,“ uviedol Daniel Poturnay, prezident PKS, a dodáva: „Záleží predsa na tom, kde boli vyrobené potraviny, ktoré konzumujeme, a kam smeruje ekonomický prínos z ich predaja. Nemôžeme dopustiť, aby sa na Slovensku zastavila výroba potravín len preto, že ich na naše pulty budú tlačiť okolité štáty s argumentom voľného pohybu tovaru.“

V súčasnosti prebiehajú viaceré kampane na podporu predaja domácich výrobkov aj za účasti významných hráčov z radov obchodníkov. Výsledky monitoringu však ukazujú, že tieto kampane sa zatiaľ míňajú účinku a portfólio domácich potravín na pulte sa nerozširuje, ale naopak zužuje. Aby spotrebiteľ mohol kupovať domáce výrobky, musia byť v ponuke na pulte. Odkaz spotrebiteľa obchodníkom je pritom jasný – až 82 % spotrebiteľov si myslí, že je potrebné nakupovať na Slovensku vyrobené výrobky. Ak však chce slovenský obchodník uspokojiť dopyt po nich, musí pre spotrebiteľa vytvoriť na pulte dostatočný priestor.

Pod nepriaznivý výsledok prieskumu sa podpísali najmä hypermarkety a supermarkety. V hypermarketoch (-5 perc. bodov, t. j. o 10 %) a supermarketoch (-3 perc. body, t. j. o 5 %) medziročne podiel slovenských potravín klesol, zatiaľ čo v malých a diskontných predajniach stagnuje. Najviac sú slovenské potraviny zastúpené v predajniach typu malej predajne.

Z regionálneho pohľadu sú domáce potraviny najviac zastúpené v Banskobystrickom (56%) a Žilinskom kraji (53%), no oproti roku 2011 podiel potravín v týchto krajoch klesol. Najväčší úbytok bol zaznamenaný v Banskobystrickom (-9%) a Prešovskom kraji (-7%). Ukázalo sa tiež, že v malých predajniach je podiel slovenských výrobkov vyšší a so stúpajúcou veľkostnou kategóriou predajne podiel domácich výrobkov klesá.

Podľa prieskumu GfK najmenej slovenských potravín nájdu spotrebitelia v reťazcoch Lidl (24 %) a Kaufland (43 %) a v diskontných predajniach. Na ich pultoch sú potraviny z dovozu umiestňované najviac. Zastúpenie slovenských potravín za jediný rok kleslo v predajniach Tesco až o 9 perc. bodov, t. j. o 15 % a v COOP Jednota o 4 perc. body, t. j. o 9 %.

V tohtoročnom prieskume GfK sa tiež zistilo, že zo slovenských výrobkov sú v obchodných reťazcoch najslabšie zastúpené konzervované potraviny (20 %), nečokoládové cukrovinky (26 %), nealkoholické nápoje (31 %) a spracované produkty (35 %). Medziročne najviac pokleslo zastúpenie slovenských výrobkov v kategóriách cukrovinky čokoládové (-15 %), mäsové výrobky a mäso (-11 %) a cukrovinky nečokoládové (-11 %).

„Musím skonštatovať, že Slovensko sa má čo učiť od svojich susedov. Máme obrovské rezervy v etickom správaní či v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov, v správaní sa k spotrebiteľovi, rezervy v štátnej podpore domácich potravín, ale tiež v samotnom spotrebiteľskom správaní. Výsledky monitoringu to len potvrdzujú,“ dodáva prezident PKS.

PKS je presvedčená, že monitoring podielu domácich potravín je dobrým nástrojom na získanie poznania, ako sa sami správame a ako nám záleží na domácej ekonomike. Zároveň však ukazuje, že verejné záväzky a deklarovanie záujmu o slovenské potraviny sa často rozchádzajú s realitou.

Jarmila Halgašová riaditeľka Potravinárska komora Slovenska

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Damask odsúdil „zbabelé“ útoky amerických síl na sýrskom území

0 icon

Damask 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Sýrska vláda v piatok ostro odsúdila americké letecké útoky na milície podporované Iránom, ktoré operujú na východe Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP. Sýria "rázne odsudzuje túto zbabelú americkú agresiu", ku ktorej došlo v provincii Dajr az-Zaur, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Damasku, ktoré…

Premiér požiadal členské štáty EÚ o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) požiadal členské štáty Európskej únie (EÚ) o pomoc v podobe zapožičania dávok vakcín alebo vyslania zdravotníckych pracovníkov. Zároveň víta aj iniciatívu Európskej komisie (EK) na navýšenie národných kapacít sekvenovania, čo umožní nové mutácie nielen včas identifikovať,…

Kráľovná Alžbeta II. vyzýva ľudí, aby mysleli na ostatných a nechali sa zaočkovať

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Stansall/Pool via AP)   Samotná 94-ročná panovníčka a jej 99-ročný manžel princ Filip dostali vakcínu minulý mesiac. Informoval o tom spravodajský web BBC. Samotná 94-ročná panovníčka a jej 99-ročný manžel princ Filip dostali vakcínu minulý mesiac. Informoval o tom spravodajský web BBC Keď sa vedúci…

Očkovať by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)   Očkovať proti ochoreniu COVID-19 by mali v najbližších dňoch aj osoby v piatej fáze vakcinácie. Ide o osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného…

Čekan: Kloktací LAMP-test je zlatý stred medzi PCR a antigénovými testami

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská spoločnosť MultiplexDX ponúka najnovší kloktací LAMP-test. Ten dosahuje takmer takú citlivosť ako RT-PCR testy, no odobraté vzorky sa vyhodnocujú jednoduchšie, rýchlejšie a v prípade základného technického vybavenia aj na mieste. TASR o tom informoval PR zástupca spoločnosti Peter Marčan „Aj náš LAMP-test dosahuje…

Na Slovensku bolo dnes otvorených 2 640 škôl

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek))   K dnešnému dňu bolo na Slovensku otvorených 2 640 škôl, z toho 1 160 materských, 1 165 základných a 315 stredných. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Počet otvorených škôl sa v porovnaní s…

Biskup Schneider: „Vstúpili sme do reťazca zla. Orgány nenarodených detí potrebné k vývoju vakcín im boli odoberané zaživa. Kto sa nechá zaočkovať, nemôže povedať, že sa ho to netýka. Nastal čas pre nové prolife hnutie“

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Facebook)   Vplyvný katolícky internetový portál LifeSiteNews usporiadal v piatok 19. februára odbornú on-line konferenciu, odhaľujúcu pravú tvár tzv. pandémie COVID-19. Niekto by mohol namietať, že organizácia, pôvodne zameraná na obranu práv nenarodených, nie je kompetentná meritórne sa vyjadrovať k rýdzo odborným otázkam v oblasti lekárskych…

EÚ musí prevziať väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť

0 icon

Brusel 26. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yorgos Karahalis)   Európska únia musí byť schopná presadzovať svoje záujmy a hodnoty v oblasti bezpečnosti a obrany. Potrebuje tiež zvýšiť svoju schopnosť konať autonómne, a tiež odolnosť a pripravenosť účinne čeliť všetkým bezpečnostným hrozbám a výzvam. Zhodli sa na tom šéfovia štátov a vlád EÚ…

Španielsko väzní hudobníka a zvyšuje počet politických väzňov

0 icon

Barcelona 26. februára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Joan Mateu,Emilio Morenatti)   Zatknutie katalánskeho repového speváka Pabla Haséla, ktorý bol odsúdený za apológiu terorizmu a urážky kráľovskej koruny na univerzite v Lleide, zapálilo ulice Katalánska a Španielska. Haséla odsúdili za text piesne a niekoľko tweetov. Nejde však o ojedinelý prípad Pred tromi rokmi odišiel…

Rezort chce o vydanie Michala Suchobu žiadať tak, aby to vyhovovalo právnemu poriadku SAE

0 icon

Bratislava 26. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) pripravuje žiadosť o vydanie obvineného podnikateľa Michala S. spolu s potrebnými dokumentmi tak, aby obsahovo a formálne spĺňala všetky podmienky právneho poriadku Spojených arabských emirátov (SAE). Pre agentúru SITA to uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Dodal, že tento…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Matovič vinný či nevinný?!

0icon

V posledných dňoch sa do príbehu strašenia covidom-19 a štvania obyvateľstva proti Ruskej federácii pridal prvok s názvom vakcína - Sputnik V. Pre racionálne zmýšľajúcich vakcína proti covidu bez národnosti a pre nepríčetných geopolitická zbraň putinizmu. Preložené do slovenčiny, pre bežného občana je to jedno z riešení ako sa konečne…

Pavel Polák

Mutanti

0icon

Neviem presne, čo obsahujú očkovacie látky od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna, nie som virológ ani biochemik. Ale jedno viem iste. Nie sú to vakcíny. Ten názov sa používa len preto, že ľudia na celom svete vakcínam dôverujú...každý z nás bol v minulosti vakcinovaný proti niektorým chorobám. Pre spresnenie pred tromi rokmi som sa…

Pavel Jacz

Sčítanie ľudu je obyčajná fraška na otravovanie ľudí.

0icon

Ten, kto už vyplňoval v týchto dňoch nezmyselný dotazník štatistického úradu sa musel diviť. "Neanonymný" dotazník (rodné číslo, ktoré majú všetky štátne inštitúcie zaregistrované spolu s vašou identifikáciou o Vás prezradí všetko). Všetko, načo sa elektronické zrátanie obyvateľov na Slovensku pýta, neprinesie žiadnu novú informáciu pre inštitúcie. Vezmime si to…

Ivan Lehotský st.

O mládeži, aj o všeličom inom

0icon

Pavol Országh Hviezdoslav už prvými slovami vo svojej básni Ó, mládež naša, tys´ držiteľkou rána... vyjadril myšlienku, že v mládeži je nádej posunúť Slovensko do lepšej budúcnosti. On i národní buditelia boli presvedčení, že výchovou mládeže k pracovitosti, ku krásnemu vzťahu k prírode, k pohybu, k záujmu o históriu, kultúru…

Peter Švec

Keď sú vojská nedisciplinované generál nemá autoritu: Sun-Tzu? 9.

0icon

Pokračujem 9. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun.  Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10 dôvodov, prečo je prilba naozaj dôležitým ochranným prvkom

0 icon

Je viac ako jasné, že prilby majú svoje opodstatnenie, či už v športe alebo na stavbe. Napriek tomu si dovolíme opäť zdôrazniť, že nasadiť si prilbu na hlavu je to najlepšie, čo môžeš urobiť! Neboj sa, momentálne ti nič nehrozí, keďže sedíš doma za počítačom (keď to čítaš z mobilu,…

Záhadná krajina Vinland a mapa Vikingov

0 icon

Prinášame vám ďalší zaujímavý článok z dielne našej redakcie, kde sa spoločne pozrieme na záhadnú krajinu Vinlad, ktorá je označená na pergamene popri Islande a Grónsku. Po objavení v roku 1957 mapu získal magnát Paul Mellon (žil a pôsobil v rokoch 1907 až 1999), ktorý ju následne daroval Yalovej univerzite v USA. Odborníci o dôveryhodnosti mapy…

Anneliese Michelová a jej záhadná smrť: 1. časť

0 icon

Bola Anneliese Michelová posadnutá alebo usmrtená z nedbanlivosti? Zvláštny prípad mladej Nemky zo 70. rokov minulého storočia otriasol verejnosťou. O niekoľko desaťročí neskôr sa jej príbeh stal námetom pre film V moci diabla. Prinášame dvojdielnu sériu článkov o Anneliese. Na oficiálnej webovej stránke Vatikánu (www.vatican.va) sa píše: „Keď cirkev ako inštitúcia verejne požiada v mene…

10 dôvodov, prečo by si nemal psa nechávať hrať sa v blate

0 icon

Pes je najlepším priateľom človeka, ale zdá sa, že tieto šteniatka tak trocha podlomili dôveru svojich pánov. Pýtaš sa prečo? Nasledujúcich 10 veselých fotografií zo stránky Bored Panda ťa presvedčí o tom, že najlepším priateľom psa nie je človek ale blato! Tieto smiešne fotografie ti určite na tvári vyvolajú úsmev.…

10 domov v Belgicku, ktoré sú také škaredé, až je neuveriteľné, že vôbec existujú

0 icon

Vďaka blogerovi Hannesovi Coudenysovi a samozrejme aj samotným architektom sa Belgicko stalo notoricky známou krajinou pre svoje bizarné budovy. V roku 2012 sa Coudeny rozhodol začať dokumentovať zvláštnosti belgickej architektúry na Instagramovom účte s názvom „Ugly Belgian Houses“, alebo teda po našom "Škaredé domy v Belgicku", ktorým dáva belgické výtvory do povedomia nadšencom…

Vo svete IT

Neprehliadajte možnosť synchronizácie Chromu medzi počítačom a smartfónom. Pozrite sa, ako túto funkciu nastavíte!

0 icon

V prípade, ak používate viacero zariadení súčasne, tak jednou zo skvelých funkcií je synchronizácia údajov naprieč nimi. Hoci nie každá aplikácia ponúka túto možnosť, tak to nie je prípad internetových prehliadačov. Aktuálne jedným z tých vôbec najrozšírenejších prehliadačov je Chrome, a práve preto vám prinášame nižšie postup, krok za krokom,…

Mali by sa zdaňovať roboty, ktoré zoberú ľudom prácu?

0 icon

Aktuálna prebiehajúca pandémia mení svet naokolo nás vo viacerých oblastiach života. Jednou z nich je aj práca, s ktorou sa spája automatizácia, či robotizácia prace. Bezpochyby posledných 12 mesiacov zintenzívnilo proces automatizácie a digitalizácie mnohých pracovných činností. Mnohí však tieto procesy vidia ako ničenie pracovných pozícií, na ktorých  pracujú ľudia.…

Stredná trieda dostáva nových kráľov: Redmi K40, K40 Pro a K40 Pro+ sú realitou! Čo stoja a čo ponúkajú?

0 icon

Posledné týždne sme mohli čítať viacero správ o spoločnosti Redmi v súvislosti s produktovou radou Redmi K40. Dôvodom je, že ide o vlajkové smartfóny, pre ktoré je charakteristická atraktívna cena v kombinácii s nadpriemernými špecifikáciami. Je to aj prípad novo predstavených smartfónov? Na tému upozorňuje portál xmobile. Redmi K40 ponúka…

Pozrite sa, ako môžete pomocou zatrasenia smartfónu zapnúť baterku, či kameru telefónu

0 icon

Naše smartfóny sú vcelku chytrými zariadeniami pričom pomocou aplikácií sme schopnými ich naučiť nové veci. Len niekoľko dní dozadu, sme vám ukázali nástroj, pomocou ktorého môžete efektívnejšie prehľadávať aplikácie vo vašom smartfóne, či aplikáciu, ktorá je schopnou vytvoriť notifikačnú diódu. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalšiu zaujímavú…

Niektoré pozemské organizmy by mohli v podmienkach Marsu prežiť. Naznačujú to nové štúdie. O čo ide?

0 icon

Mars sa považuje za nehostinnú planétu. Je chladný, vyprahnutý a jeho povrch je neustále bombardovaný ultrafialovým žiarením, píše portál IFLScience. Dve nezávislé štúdie však tvrdia, že hoci nevieme, či sa môže na Marse nachádzať život, nemali by sme túto možnosť vyvracať. Zároveň by sme si aj mali dávať pozor na…

Armádny Magazín

Generál má byť pokojný, nevyspytateľný, nestranný a musí sa vedieť ovládať

0 icon

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín  a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slov

Bude rýchlejší ako Armata. Aký nový tank vyvíjajú v Rusku

0 icon

Rusko, 26. februára 2021 (AM) – Na základe unifikovanej pancierovanej platformy Bumerang sa plánuje vyvinúť prvý ruský kolesový tank. Charakteristiky perspektívneho podvozku na ňom umožňujú montovať komplex zbraní s rovnakým kanónom s hladkým vývrtom hlavne, aký má samohybné delo Sprut-SD, v

Turecký admirál: USA tlačia Turecko do akcií proti Rusku

0 icon

Turecko, 26. februára 2021 (AM) - USA podnecujú Turecko, aby podniklo kroky proti Ruskej federácii, a logika tureckých úradov, ktoré sú k tomu ochotné, je nepochopiteľná, povedal agentúre RIA Novosti Cem Gürdeniz, turecký námorný admirál vo výslužbe, v rámci komentáru k rea

Ruský Su-57 Felon vzlietol s nadzvukovou zbraňou

0 icon

Rusko, 26. februára 2021 (AM) - Už je zjavné, že Rusi prebrali "leadership" vo vývoji a výrobe zbraní (nehovoríme o množstve predaných zbraní kde suverénne vedie USA). Spočiatku brali Putinove deklarácie ako len vytváranie ilúzie pre západných analytikov. Avšak zverejnené testovanie v realných podmienkach posadilo tých istých analytikov na zadok a…

Divoký západ: Nové modely revolverov Uberti pre zbojníkov aj pre mužov zákona

0 icon

USA, 26. februára 2021 (AM) - Modely revolverov Uberti Hardin a Teddy sú výrobkom severoamerickej pobočky talianskej spoločnosti Uberti USA, ktorá rozširuje slávnu sériu replík revolverov Uberti Outlaws & Lawmen.   Dejiny starého Západu postavili proti sebe hrdinov a strelcov v boji o kontrolu nad rozširujúcimi sa hranicami. Uberti U

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali