New York 27. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR)
Štyri desaťročia bojov, desaťtisíce mŕtvych, mizivé výsledky
Prezidenti latinskoamerických štátov Mexiko, Kolumbia a Guatemala v stredu v New Yorku vyzvali na ráznu a zásadnú celosvetovú debatu o protidrogových zákonoch na pôde OSN. Prezidenti znovu spochybnili rozumnosť “vojny proti drogám”, ktorá sa vedie už štyri desaťročia pod taktovkou USA.
Hoci žiadny z lídrov otvorene nevyzval na legalizáciu drog, prezidenti naznačili na 67. Valnom zhromaždení OSN, že by privítali celkové zmeny v politike, ktorou sa dosiahli iba mizivé výsledky v obmedzení šírenia drog. Naopak, podľa ich názoru táto politika prispieva k masovému násiliu po celej Latinskej Amerike.
“Je našou povinnosťou určiť – na objektívnom vedeckom základe – či robíme to najlepšie, čo sa dá, alebo či existujú aj lepšie možnosti boja proti tejto metle ľudstva,” vyhlásil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.
Calderón: Diskutujme o prohibícii, kam nás doviedla
Mexický prezident Felipe Calderón vyzval OSN na uskutočnenie celosvetovej diskusie o menej “prohibičníckom” prístupe k drogám. Calderón odchádza z úradu 1. decembra, pričom väčšinu svojho funkčného obdobia strávil krvavým bojom proti drogovým pašeráckym gangom.
Guatemalský prezident Otto Pérez Molina zopakoval Calderónovu výzvu. Zašiel však ešte ďalej a povedal, že “sa ukázalo, že základný východiskový bod našej vojny proti drogám má vážne nedostatky”.
Prejavy odzneli jednotlivo v priebehu niekoľkých hodín, ale predstavujú doteraz najverejnejšie priznania o neúčinnosti protidrogovej politiky, ktorá sa vo svojej podstate nemenila od 70. rokov minulého storočia.
Téma legalizácie sa rozoberala aj na summite oboch Amerík v Kolumbii začiatkom tohto roka a zúčastnil sa na nej takisto prezident USA Barack Obama, ale spomenúť toto niekdajšie tabu na Valnom zhromaždení OSN za prítomnosti 193 štátov znamenalo zároveň priostriť debatu.
Obama: Žiadne zmeny. Diplomati: Možno
Obama vylúčil akékoľvek veľké zmeny v protidrogových zákonoch, ale niektorí diplomati USA súkromne pripúšťajú, že status quo sa musí zmeniť a k určitým zmenám sa už schyľuje.
Všetci traja lídri si na VZ OSN dávali pozor, aby nenaznačili, že ustupujú pašeráckym gangom, vďaka ktorým patrí Latinská Amerika k najnásilnejším regiónom na svete. Obzvlášť tvrdé časy zažíva v posledných rokoch Mexiko, kde podľa odhadov bolo zabitých už 60.000 ľudí, a to v súvislosti s drogovým násilím. K obetiam došlo počas šesťročného funkčného obdobia Calderóna, ktorý sa snažil potláčať kartely.
Calderón a Santos pri iných príležitostiach uviedli, že sú otvorení legalizácii drog, ak to pomôže zmierniť násilie.