Podľa novej štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Geophysical Research Letters, boli vo svalových tkanivách kôrovcov nájdené stopy rádioaktívneho uhlíka z testovania jadrových bômb, ktoré sa uskutočnilo v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Tieto kôrovce obývajú hlbiny oceánu vrátane Mariánskej priekopy.
Výsledky výskumu odhalili, že sa znečistenie môže potravinovým reťazcom rýchlo dostať do hlbokého oceánu. Hoci oceánskemu prúdenie normálne trvá stovky rokov, aby sa voda obsahujúca uhlík dostala do najhlbších oblastí oceánu, potravinový reťazec sa k nemu dostáva oveľa rýchlejšie.
Pokiaľ ide o biologické systémy, podľa správy existuje veľa interakcií medzi povrchom a dnom. Vedci navyše k svojmu prekvapeniu zistili, že hladina uhlíka-14 v svalovom tkanive rôznonožcov bola oveľa vyššia ako hladina uhlíka-14 v organickej hmote nájdená vo vode v hlbinách oceánu.
“Okrem toho, že materiál väčšinou pochádza z povrchu, tieto koncentrácie znečisťujúcich látok tiež zvyšuje bioakumuláciu súvisiacu s vekom, čo prináša ďalšie hrozby pre tie najvzdialenejšie ekosystémy,” povedal autor výskumu Dr. Wang Ning, ktorý pôsobí ako geochemik na čínskej Akadémii vied.
Vedci uvádzajú, že novým zistením nie je len predstava, že sa uhlík z povrchu oceánu môže v relatívne krátkom časovom úseku dostať do najhlbšieho zákopu, ale tiež to, že uhlík produkovaný na povrchu oceánu živí alebo podporuje život v tých najhlbších priekopách.