Víťazom českých parlamentných volieb je so ziskom 29,64 percenta hnutie ANO

Praha 21. októbra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR – Martin Baumann)

 

Volebná účasť vo väčšine krajov v Česku dosiahla v sobotu predpoludním vyše 50 percent, na niektorých miestach to bolo až 60 percent, vyplýva z informácií jednotlivých krajov a obcí.

Grafické vyjadrenie výsledkov českých volieb (idnes.cz)

O 14.00 hod. sa v sobotu uzavreli hlasovacie miestnosti, v ktorých českí voliči rozhodli o novom zložení Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR.

22:30 Analytik: Keby sa volilo len v Prahe, Babiš by parlamentnú väčšinu nezložil

Keby sa volilo len v Prahe, tak šéf víťaznej strany v českých parlamentných voľbách Andrej Babiš by väčšinu v snemovni zrejme nezložil. V reakcii na výsledky sobotných volieb to pre TASR uviedol český politológ špecializujúci sa na volebné obvody Vojtěch Navrátil.

Ako pripomenul politológ, práve v Prahe a najbližšom okolí sa miestne výsledky najviac líšili od celoštátnych čísel. ANO v Prahe so skóre iba jednej pätiny voličov zaznamenalo svoj vôbec najnižší volebný výsledok v republike.

“Podpriemerný výsledok tu dosiahli aj komunisti a SPD Tomia Okamuru, kým naopak svoje suverénne najvyššie podiely voličov tu mali ODS, Piráti a TOP 09,” konštatoval Navrátil.

V prípade TOP 09 dvojciferný výsledok v hlavnom meste zohral zásadnú úlohu pri prekonaní päťpercentného kvóra pre vstup do snemovne. “V rámci väčšiny ďalších regiónov TOP 09 iba paberkovala pod päťpercentnou hranicou,” upozornil politológ.

“Piráti a ODS, ktoré môžu vnímať výsledok tohtoročných volieb nepochybne ako úspech, mali v rámci územnej dichotómie Čechy-Morava vyššiu podporu v Čechách, kým sociálni demokrati a ľudovci, teda strany s koreňmi až hlboko v dobách Rakúsko-Uhorska, tradične na Morave,” povedal analytik.

Víťazné ANO – a podobne aj SPD – bodovalo so ziskom viac než 35 percent hlasov najviac v krajoch s nadpriemernou nezamestnanosťou. To sa týka severu a severozápadu Čiech a Moravy, teda na územiach v minulosti obývaného sudetskými Nemcami. Tu podľa analytika tradične dosahujú najvýraznejšie výsledky ľavicové a antisystémové strany. Spolu s KSČM tu tieto strany získali v tohtoročných voľbách 56-60 percent hlasov.

“Ponúka sa tu teda istá paralela s voľbami v roku 1946 a vtedajšou podporou KSČ. Do budúcich volieb môžeme len dúfať, že to bude snáď jediná pripomienka diania pred 70 rokmi,” uzavrel politológ.

21:45 Babiš: Nie sme ohrozením demokracie, budeme rokovať so všetkými stranami

Predseda ANO Andrej Babiš na margo víťazstva svojho hnutia v sobotňajších voľbách do Poslaneckej snemovne českého parlamentu vyhlásil, že takýto výborný výsledok nečakal. “Je to úžasné,” povedal Babiš novinárom na tlačovej konferencii v Prahe po sčítaní hlasov.

Zdôraznil, že jeho hnutie nie je žiadnym ohrozením pre demokraciu, ako tvrdia niektorí politickí konkurenti ANO. Vyslovil tiež želanie, aby bol kabinet zostavený rýchlo a aby s hnutím ANO chceli ostatné politické strany vyjednávať. Chcel by vládu, ktorá bude “tímom”. O jej zložení však odmietol špekulovať.

Predsedom všetkých ďalších ôsmich strán, ktoré sa dostali do Snemovne, preto poslal SMS a ponúkol im rokovania. “Budeme rokovať so všetkými stranami a hnutiami, nekladieme si žiadne podmienky v rámci rozhovorov o Snemovni,” podotkol líder ANO. Naznačil pritom , že sa bude chcieť uchádzať o post premiéra.

Poukázal na vysoký počet preferenčných hlasov, ktorých dostal bezmála 50.000. “Určite budeme radi, keď budeme poverení zostavením vlády a dúfame, že vznikne rýchlo,” uviedol Babiš, ktorého cituje webový portál Novinky.cz.

Babiš tiež okomentoval skutočnosť, že sa do Snemovne dostalo deväť strán: “Počet strán nie je dobrý, je ich tam veľmi veľa. Ale voliči tak rozhodli, takže to rešpektujeme,” povedal.

Hnutie ANO volilo v tohtoročných parlamentných voľbách približne o pol milióna ľudí viac, ako tomu bolo vo voľbách pred štyrmi rokmi. Hlas pre hnutie vedené týmto podnikateľom a exministrom financií ČR odovzdalo takmer 1,5 milióna ľudí. Vyplýva to z údajov na volebnom serveri Českého štatistického úradu.

V roku 2013 skončilo hnutie ANO na druhom mieste za víťaznou ČSSD. Vtedy získalo vyše 927.000 hlasov. Tento rok bolo ANO favoritom volieb, čo sa aj potvrdilo. Okrem ANO si oproti minulým voľbám polepšili tiež ODS a Piráti. Lepšie je na tom aj líder SPD Tomio Okamura, ktorý však v ostatných voľbách kandidoval za hnutie Úsvit.

 

Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš v centrále hnutia po skončení volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR v sobotu 21. októbra 2017 v Prahe.

21:25 Piráti odmietajú SPD, KSČM i ANO; vo volebnom štábe SPD zasahovala polícia

Pirátska strana si pred českými parlamentnými voľbami dala podľa vlastných slov nereálny cieľ, a síce prekonať vo voľbách hranicu desiatich percent. To, že sa jej to v sobotu napokon podarilo (10,79 percenta), vzbudilo v pirátskom volebnom štábe obrovskú eufóriu, uviedol portál iDNES.cz.

Podľa šéfa strany Ivana Bartoša na tom nie je nič divného: “Kampaň sme si robili sami, žiadna agentúra. Keď človek do niečoho vloží veľké množstvo práce a voľného času, tak sú emócie o to hlbšie,” vysvetlil.

Piráti podľa serveru Novinky.cz zamieria do opozície. Bartoš totiž vylúčil spoluprácu s KSČM i SPD Tomia Okamuru. Odmietol aj víťazné hnutie ANO kvôli stíhaniu šéfa Andreja Babiša i jeho pravej ruky Jaroslava Faltýnka. A to aj v prípade, že by sa obaja stiahli do úzadia.

“Vylúčili sme už pred voľbami rokovania s SPD a KSČM. Domnievam sa, že tá situácia jasne vylučuje hnutie ANO, pretože pán Faltýnek s pánom Babišom sú momentálne stíhaní,” povedal Bartoš na tlačovej konferencii po tom, ako už bolo rozloženie novej Snemovne jasné. Riešením by podľa neho nebolo ani ich nahradenie inými osobnosťami.
X X X
Vo volebnom štábe hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru zasahovala v sobotu dvakrát polícia, ktorá odtiaľ vykázala novinárov zo serveru Info.cz a z relácie Reportéři ČT, informoval portál televízie ČT24.

Predseda Okamura povedal, že SPD zavolalo políciu na “cudzích ľudí”, ktorí sa snažili “násilne vstúpiť” do volebného štábu. Na jedného z novinárov bolo údajne podané trestné oznámenie.

Hnutie uviedlo, že podrobné vyjadrenie k incidentom vydá prostredníctvom tlačovej správy v nasledujúcich dňoch. “Platí, že každý novinár, každý štáb sa mal akreditovať vopred. Nebola udelená akreditácia tým, ktorí o nás pred voľbami klamali, cenzurovali nás alebo manipulovali. S týmito médiami neplánujeme spolupracovať ani do budúcna,” vyhlásil šéf SPD Okamura.

21:07 Prieskum: Takmer polovica obyvateľov Česka si nepraje Babiša za premiéra

České obyvateľstvo je rozdelené v názore na vymenovanie predsedu hnutia ANO Andreja Babiša za českého premiéra. Podporu mu v prieskume agentúry Kantar TNS pre Českú televíziu (ČT) vyjadrilo 47 percent respondentov, proti je 48 percent. Prieskum sa uskutočnil 17.-19. októbra.

“Andrej Babiš nám vychádza ako veľmi kontroverzná osobnosť,” uviedol analytik Kantar TNS Pavel Ranocha. Respondenti odpovedali aj na otázku, pri ktorej hodnotili ďalších lídrov politických strán. “Babiš spolu s Tomiom Okamurom zbierali percentá najmä na krajoch škály, teda určite áno alebo určite nie,” podotkol.

Ľudia, ktorí Babiša ako predsedu českej vlády odmietajú, by najčastejšie vo funkcii videli niekoho iného bez ohľadu na jeho stranícku príslušnosť. Podľa štvrtiny ľudí by to mal byť líder druhej najsilnejšej strany. 18 percent opýtaných uviedlo, že premiér by mal byť vymenovaný z radov ANO. 13 percent sa nevedelo vyjadriť.

Dve pätiny z opýtaných zároveň v predchádzajúcich prieskumoch uviedli, že veria, že sa hnutiu ANO v prípade výrazného víťazstva podarí zostaviť vládnu koalíciu, a to s jednou alebo viacerými stranami. Zhruba pätina obyvateľov je však toho názoru, že sa nepodarí zostaviť žiadnu vládu. To, že by výsledkom bol kabinet, v ktorom by bolo iba ANO, aj keby išlo o menšinovú vládu, očakáva viac ľudí, než to, že by sa vláda obišla bez Babišovho hnutia.

Na snímke vpravo predseda hnutia ANO Andrej Babiš , uprostred šéf sociálnych sietí Marek Prchal a vľavo prvý podpredseda ANO Jaroslav Faltýnek počas tlačovej konferencie v centrále hnutia po skončení volieb do Poslaneckej snemovne (dolnej komory) parlamentu ČR v sobotu 21. októbra 2017 v Prahe.

20:50 Víťazom parlamentných volieb je so ziskom 29,64 percenta hnutie ANO 

Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne parlamentu Českej republiky sa v sobotu stalo hnutie ANO so ziskom 29,64 percenta odovzdaných hlasov. Po spracovaní údajov z 99,99 percenta volebných obvodov o tom na svojej webovej stránke Volby.cz informoval Český štatistický úrad.

Do 200-člennej dolnej komory parlamentu zasadne celkovo deväť politických subjektov – ANO, ODS (11,32 percenta), Piráti (10,79 percenta), SPD (10,64 percenta), KSČM (7,76 percenta), ČSSD (7,27 percenta), KDU-ČSL (5,80 percenta), TOP 09 (5,30 percenta) a STAN (5,18 percenta). Volebná účasť dosiahla 60,84 percenta.

O poslanecké miesta v Snemovni sa uchádzalo 31 politických strán a hnutí, pričom pred bránou päťpercentnej zvoliteľnosti zostalo 22 subjektov vrátane Slobodných (1,56 percenta) a Zelených (1,46 percenta).

Hnutie ANO 2011 obsadí v Poslaneckej snemovni 78 kresiel, Občianska demokratická strana (ODS) 25, Česká pirátska strana (Piráti) a hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) zhodne po 22, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) zhodne po 15, Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová (KDU-ČSL) 11 kresiel, TOP 09  a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) po šesť kresiel.

Hnutie ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša zároveň zvíťazilo vo všetkých 14 krajoch, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu politickému subjektu. Voliči mohli svoj hlas odovzdať v 14.865 volebných obvodoch.

20:40 ČSSD skončila s najhorším výsledkom od roku 1993 

Česká sociálna demokracia skončila vo voľbách do Poslaneckej snemovne ČR s najhorším výsledkom od momentu, keď jej v roku 1993 začal predsedať Miloš Zeman, konštatoval v sobotu portál českej spravodajskej televízie ČT24.

ČSSD, dlhoročná vedúca strana českej ľavice, ktorá v Českej republike vládla 12 z uplynulých 25 rokov, získala po dvojdňovom hlasovaní podľa takmer konečných výsledkov iba niečo cez sedem percent, a síce 15 poslaneckých mandátov. V novej Snemovni tak príde strana s oranžovou ružou v znaku o svoj doterajší vplyv.

Výsledok volieb spôsobil v ČSSD šok a sklamanie. Špičky strany do poslednej chvíle v dvojciferný výsledok dúfali.

Volebný líder ČSSD Lubomír Zaorálek novinárom povedal, že výsledok je zlý a že sa zaň cíti byť osobne zodpovedný.

“Idem do tohto a budem z tohto skladať účty. Môžem si vyčítať, že som nedokázal presvedčiť viac ľudí,” povedal Zaorálek pre spravodajský portál Novinky.cz s tým, že volebný výsledok pod osem percent je cestou do opozície.

Zaorálek priznal, že do kampane mal nastúpiť skôr, čo sa ale nestalo. ČSSD podľa neho potrebuje zmenu, ktorá by ale mala prísť až na mimoriadnom zjazde.

Po volebnej prehre rokovalo za zatvorenými dverami stranícke grémium, ktoré zrejme zvolá na jar mimoriadny zjazd a zloží funkcie. Strana pravdepodobne zamieri v novej Snemovni do opozičných lavíc.

20:15 Babiš: Brusel musí prestať hovoriť o dvojrýchlostnej Európe 

Víťaz českých parlamentných volieb Andrej Babiš (ANO) na tlačovej konferencii v sobotu večer vyhlásil, že je pripravený bojovať za záujmy Českej republiky v Bruseli.

“Ja som jediný český minister, ktorý presadil jedinú legislatívnu zmenu v Bruseli. Pracoval som na tom tri roky. Poznám viacero európskych politikov a určite som pripravený presadzovať naše záujmy a bojovať za ne,” povedal Babiš.

“My sme pevnou súčasťou EÚ, my sme pevnou súčasťou NATO. Ja by som bol strašne rád, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že sme orientovaní na východ. Nie sme orientovaní na východ,” zdôraznil Babiš. Dodal však, že EÚ by mala podstúpiť sebareflexiu a zamyslieť sa nad dôvodmi odchodu Británie.

“EÚ musí prestať hovoriť o dvojrýchlostnej Európe. Ja sa vždy pýtam zahraničných novinárov – čo je to tá rýchlosť? Ako to meriate? My sme predsa vo verejných financiách boli minulý rok druhí za Luxemburskom. Ja myslím, že niektoré veľké štáty a niektoré štáty eurozóny k nám môžu chodiť na školenie, ako sa bojuje proti podvodom na DPH,” uviedol Babiš.

20:00 ODS oznámila, že s Babišom vyjednávať nebude

Predseda českej ODS Petr Fiala v sobotu po tom, ako už bolo jednoznačné, že jeho strana skončila v parlamentných voľbách s 11 percentami na druhom mieste vyhlásil, že ODS s ANO do vlády nepôjde. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz. “Chcem jasne prehlásiť, že ODS nebude s ANO vyjednávať o novej vláde,” zdôraznil Fiala. Hnutie ANO Andreja Babiša dosiahlo takmer 30 percent hlasov.

ODS chce podľa Fialu pokračovať v posilňovaní poctivej pravicovej politiky. “Pred štyrmi rokmi bola ODS na dne,” pokračoval Fiala s tým, že sa nakoniec ukázalo, že cesta ODS bola správna.

Fiala zároveň vylúčil, že by ODS mohla vládu ANO, napríklad aj bez Andreja Babiša ako premiéra, ticho podporovať. “Varianta podpory neexistuje,” povedal Fiala.

Momentálne podľa jeho slov nie je pravá chvíľa volať po zjednocovaní pravicových strán. “Ja mám svoju vlastnú predstavu pre českú pravicu a budem ju realizovať,” povedal Fiala.

Predseda ODS zablahoželal Václavovi Klausovi ml., ktorý na pražskej kandidátke získal vyše 20.000 preferenčných hlasov a z tretieho preskočil na prvé miesto.

19:00 Babiš 1,5 milióna voličov nám dalo dôveru napriek dezinformačnej kampani 

Strana podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša ANO získala v českých parlamentných voľbách v piatok a sobotu hlasy približne 1,5 milióna voličov.

“To sme skutočne nečakali a vy ste nám dali dôveru, aj keď tu na nás beží už dva roky masívna dezinformačná kampaň,” povedal v sobotu večer Babiš na tlačovej konferencii vo volebnej centrále strany.      Babiš, ktorý je nielen potravinárskym, ale aj mediálnym magnátom a je často obviňovaný z ovplyvňovania verejnej mienky prostredníctvom svojich médií, na tlačovej konferencii so smiechom poznamenal, že 75 percent médií v krajine je pod vplyvom tradičných politických strán.

“Ale ja chcem poďakovať ľuďom, že týmto lžiam neuverili,” vyhlásil Babiš a dodal, že ANO zvíťazilo vo všetkých krajoch. “To je skutočne neuveriteľné,” skonštatoval.

“Budeme radi, ak nás pán prezident poverí zostavením vlády,” povedal Babiš a prihlásil sa so svojou stranou k členstvu Českej republiky v EÚ i NATO. Zároveň požiadal, aby niektorí ľudia prestali strašiť, že zvolenie jeho strany bude znamenať obrat krajiny na východ.

ANO získalo vo voľbách 29.64 percenta hlasov pred druhou ODS s 11,32 percentami a tretími Pirátmi s 10,79 percentami.

18:00 Šéf zelených po volebnom prepade rezignoval na svoju funkciu

Krátko pred spočítaním hlasov zo všetkých volebných obvodov v českých parlamentných voľbách rezignoval v sobotu po volebnom prepade na svoju funkciu predseda Zelených Matěj Stropnický.

Česi mohli voliť aj v zahraničí. Medzi českými voličmi v zahraničí viedla podľa čiastkových výsledkov TOP 09 (19,55 percenta), pred hnutím Piráti (18,26 percenta), ODS (12,39 percenta) a ANO (10,62 percenta). Nasledovali KDU-ČSL (8,13 percenta), ČSSD (7,8 percenta), STAN (6,84 percenta) a Zelení (5,63 percenta).

Líder hnutia ANO, ktoré sa stalo jasným víťazom dvojdňového hlasovania, je jediným kandidátom strany na premiéra, zhodli sa Karla Šlechtová, Martin Stropnický i Richard Brabec. Všetci traja zhodne odmietli spoluprácu s hnutím SPD Tomia Okamuru.

Dosluhujúci premiér Bohuslav Sobotka vyjadril sklamanie z počtu hlasov, ktoré získala jeho ČSSD i z celkových výsledkov volieb. Znepokojuje ho vzostup extrémistických strán.

Podľa spravodajského servera Novinky.cz označila svetová agentúra AFP Andreja Babiša za “českého Donalda Trumpa”.

Štatistici priznali krátko pred 15.00 h problémy, na špecializovaný web volby.cz sa nedalo prihlásiť. Išlo o dočasný výpadok na strane externého dodávateľa. “Spracovávanie výsledkov beží normálne,” uviedol Český štatistický úrad v odkaze na Twitteri, ktorý citoval portál denníka iDNES.cz.

Podľa webu Českej televízie jasne okrem hnutia ANO (takmer 30 percent hlasov) bodovalo aj hnutie Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru, ktorá sa za ODS zaradila na tretie miesto. Na štvrtej priečke skončili Piráti s približne desiatimi percentami hlasov.

Doposiaľ najsilnejšia vládna strana ČSSD skončila so značným prepadom hlboko medzi porazenými. Spoločne s KSČM majú niečo nad sedem percent. ODS sa podľa priebežných výsledkov teší z druhého miesta a 11 percent. KDU-ČSL nazbieralo necelých šesť percent. Tesne nad hranicou zvoliteľnosti do Snemovne sa pohybujú STAN a TOP 09.

Zelení ani Slobodní sa do parlamentu nedostali.

17:20 Faltýnek: Ľudia volili Babiša, lebo na rozdiel od Sobotku dokáže vládu riadiť

Zo strany hnutia ANO, ktoré pravdepodobne jasne zvíťazilo v piatkových a sobotných parlamentných voľbách v ČR, by bolo fér najprv osloviť k debate súčasných koaličných partnerov – sociálnych demokratov (ČSSD) a ľudovcov (KDÚ-ČSL) – ale aj ostatné subjekty, ktoré sa dostanú do snemovne vrátane SPD Tomia Okamuru. Ide totiž o fungovanie snemovne a jej výborov. Vo volebnej centrále strany to v sobotu povedal prvý podpredseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Zároveň odmietol špekulácie, že by sa šéf strany Andrej Babiš mal zriecť premiérskeho kresla v rámci koaličných rozhovorov.

“Ja si to neviem predstaviť. Pán Babiš je predseda nášho hnutia, bol to líder, ktorý tú kampaň odmakal najviac. Ja sám mám voči nemu výčitky svedomia, že som nebol 20 hodín vonku ako on a jeho tím. Ľudia volili predovšetkým pána Babiša, pretože veria, že je to človek, ktorý dokáže tú vládu riadiť – na rozdiel od pána Sobotku,” vyhlásil Faltýnek a pripomenul, ako Sobotka na jar tohto odvolal Babiša z postu ministra financií. Podľa Faltýnka tak dehonestoval úspechy celej vlády a voliči mu to vo voľbách spočítali.

17:00 Hnutiu ANO by mohol na zostavenie vlády stačiť iba jeden koaličný partner

Hnutiu ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša by mohol stačiť na zostavenie novej českej vlády iba jeden koaličný partner. Naznačujú to predbežné volebné výsledky po sčítaní 90 percent volebných obvodov, uvádza webový spravodajský portál Novinky.cz.

ANO má predbežný zisk 30,5 percenta, čo znamená obsadenie 80 poslaneckých kresiel. Na to, aby Babiš získal pre svoju vládu väčšinovú podporu v 200-člennej Snemovni, by potreboval najmenej ďalších 20 hlasov.

Tie by teoreticky mohol dať dohromady s niekoľkými subjektmi. Sloboda a priama demokracia (SPD) podnikateľa česko-japonského pôvodu Tomia Okamuru by podľa priebežných výsledkov získala 25 mandátov, Občianska demokratická strana (ODS) 24 mandátov a Česká pirátska strana (Piráti) 22 mandátov.

Pomerne blízko je aj Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) so 16 mandátmi.

Podľa sobotňajšieho vyhlásenia českého ministra obrany za ANO Martina Stropnického by však SPD nebola pre Babišovo hnutie prijateľná. Volebný úspech SPD podľa Stropnického nie je šokom; šokom je iba politický obsah tejto strany – politika strachu, nenávisti, prílišných emócií a vízie vystúpenia z EÚ.

Niektoré strany však dali dopredu najavo, že s hnutím ANO do vlády nepôjdu. Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD), ktorá o možnej spolupráci hovorila a je prijateľná aj pre ANO, by musela vo volebných výsledkoch ešte výrazne posilniť; predbežne by do Snemovne zasadlo 15 jej poslancov. Volebná účasť podľa Českej televízie dosiahla 60 percent.

 16:40 Po sčítaní vyše polovice obvodov by voľby vyhralo ANO so ziskom 31 percent

Podľa odhadov, ktoré priniesla Česká televízia (ČT), by sa do Poslaneckej snemovne dostalo predbežne osem politických strán. Po sčítaní takmer 70 percent volebných obvodov skončilo na prvom mieste hnutie ANO so ziskom 31 percent.

Nasleduje Sloboda a priama demokracia (SPD) s 11,3 percentami, Občianska demokratická strana (ODS) s 10,1 percentami, Česká pirátska strana (Piráti) s 9,7 percentami, Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) s 8,6 percentami, Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) so 7,7 percentami, ľudovci (KDU-ČSL) so 5,8 percentami a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN) s piatimi percentami.

Hranicu piatich percent potrebných pre vstup do Snemovne zatiaľ neprekročila strana TOP 09 ani Slobodní.

V 200-člennej dolnej komore parlamentu by ANO obsadilo 82 kresiel, SPD 26, ODS 24, Piráti 23, KSČM 17, ČSSD 14, KDU-ČSL 12 a STAN štyri kreslá. Volebná účast podľa Českej televízie dosiahla predbežne 60 percent.

16:17 Stropnický: ANO nepôjde do vlády s Okamurom

Pre pravdepodobného víťaza českých parlamentných volieb stranu ANO Andreja Babiša by bola neprijateľná koalícia so Slobodou a priamou demokraciou (SPD) Tomia Okamuru, ktorá je v priebežných súčtoch volebných výsledkov na druhom mieste. Vyhlásil to v sobotu minister obrany za ANO Martin Stropnický.

Volebný úspech strany SPD Tomia Okamuru podľa Stropnického nie je šokom, šokom je iba politický obsah tejto strany – politika strachu, nenávisti, prílišných emócií a vystúpenia z EÚ. “To sú pre mňa úplne neprijateľné veci,” zdôraznil Stropnický.

Babiš by zároveň nemal ustupovať prípadnému tlaku možných koaličných partnerov, aby sa nestal premiérom. Priebežné výsledky volieb podľa Stropnického nasvedčujú, že verejnosť si Babiša na tomto poste želá.

“Ja to beriem ako určitý plebiscit o tom, či ľudia veria pánovi Babišovi alebo nie. A mne to vychádza, že mu veria,” povedal Stropnický.

V čase, keď boli spočítané hlasy z viac než 80 percent okrskov, Babišovo ANO viedlo s 30,7 percentami pred SPD s 11,17 percentami a ODS s 10,6 percentami.

14:00 Prebežné výsledky

Podľa prieskumu agentúry STEM pre televíziu Nova by sa víťazom volieb malo stať hnutie ANO so ziskom 26-27 percent, uvádza webový spravodajský portál Novinky.cz.

O druhé miesto sa predbežne delia Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a Sloboda a priama demokracia (SPD). Ďalšie predbežné poradie podľa agentúry STEM je: Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) s deviatimi až desiatimi percentami, Občianska demokratická strana (ODS) a strana Piráti zhodne po osem až deväť percent, ľudovci (KDU-ČSL) a TOP 09 zhodne po päť až šesť percent. Pod ziskom piatich percent skončili Zelení a hnutie Starostovia a nezávislí (STAN).

Predbežné výsledky sa vzťahujú na prieskum, ktorý sa uskutočnil ešte v sobotu predpoludním. Ukončenie sčítavania hlasov sa očakáva približne o 20.00 h. V jednom volebnom okrsku v meste Opava je možné odovzdať hlasy mimoriadne do 15.00 h vzhľadom na technické problémy, ktoré sa tam v sobotu vyskytli.

13:00 Volebná účasť

Volebná účasť v českej metropole Praha sa podľa správ z jednotlivých radníc pohybovala nad 50 percentami. V Prahe 11 vystúpila účasť dokonca na 57 percent, informoval webový spravodajský portál Novinky.cz.

Situácia bola obdobná aj v mnohých mestách Stredočeského kraja. Napríklad Kolín hlási 53 percent, Příbram a Mělník zhodne 51 percent a Beroun s Benešovom 50 percent. Aj v Karlovarskom kraji sa účasť blížila k 50 percentám.

V Plzenskom kraji sa podľa tamojšieho krajského úradu účasť pohybuje tiež okolo 50 percent. O niečo nižšia je napríklad na Tachovsku – zhruba 40 percent, naopak v Plzni je zase vyššia – zhruba 55 percent.

Rovnako v Moravskosliezskom kraji sa účasť blíži k 50 percentám, uviedla hovorkyňa tamojšieho krajského úradu. Napríklad v Českom Těšíne odvolilo 47,4 percenta oprávnených voličov.

V Libereckom kraji je účasť 40 až 50 percent, a je tak vyššia ako pred štyrmi rokmi. V Olomouckom kraji síce v sobotu už bola účasť nižšia ako v piatok, ale stále prichádzalo veľa ľudí. Podľa tamojšieho krajského úradu doterajšia účasť v kraji presiahla 45 percent.

V Zlínskom kraji prišlo v Zlíne predpoludním odovzdať hlas vyše 51 percent voličov. V okrskoch na Vysočine účasť prekročila 50 percent. V Ústeckom kraji podľa odhadov komisií odvolili viac ako dve pätiny ľudí. V Litoměřiciach účasť v niektorých okrskoch prekročila 50 percent.

Volebná účasť v Juhočeskom kraji sa dopoludnia pohybovala okolo 45 percent. Zástupcovia volebných komisií sa zhodli, že viac ľudí chodilo v piatok ako v sobotu ráno. Volebná účasť v Pardubickom kraji sa pohybovala okolo 50 percent. V stotisícovom meste Hradec Králové v susednom Hradeckom kraji vzrástla účasť na 55 percent.

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Český exprezident Klaus v Budapešti: Masovú migráciu treba zastaviť

Budapešť 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Jediným skutočným riešením migračnej krízy je zastavenie masového sťahovania národov, povedal v stredu v Budapešti bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý spolu s Jiřím Weiglom prezentoval v budove Maďarskej akadémie vied (MTA) maďarské vydanie spoločne napísanej knihy Sťahovanie národov, s.r.o. Podľa agentúry MTI…

Libérijský prezident Weah sa v Paríži stretol s Macronom

Paríž 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Francois Mori)   Nový libérijský prezident George Weah sa v stredu počas svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Elyzejskom paláci so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Lídri spoločne ohlásili vytvorenie nadácie na podporu športových projektov v Afrike. Macron a Weah chcú podľa vlastných slov obnoviť bilaterálne…

Fórum OBSE pre bezpečnostnú spoluprácu hovorilo o ručných a ľahkých zbraniach

Viedeň 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/KR PZ v Banskej Bystrici)   Akčný program OSN na predchádzanie nelegálnemu obchodu s ručnými a ľahkými zbraňami dopĺňa vo všetkých svojich aspektoch prácu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v tejto oblasti a obe sú základom bezpečnosti a stability účastníckych štátov. Zhodli sa…

Danko: Ani ďalší návrh na čiastočnú dekriminalizáciu drog neprejde cez SNS

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)   Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh novej drogovej legislatívy. Odkázal jej to predseda SNS Andrej Danko. Reagoval na vyjadrenie ministerky o tom, že sa opäť pokúsi získať podporu pre legislatívny návrh, ktorý v stredu stiahla z rokovania vlády. „Pani…

Učiteľ na Valentína hodil chlapca o stenu pri hádke o sladkosti

USA 21. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:facebook)   V americkom štáte Severná Karolína učiteľ Paul Stenneth pri vyučovaní použil bojový zákrok proti svojmu 12 ročnému žiakovi. Na videu zverejnenom na sociálnej sieti Facebook je vidieť, ako muž prehadzuje chlapca menom José Escudero cez rameno, ten padá na podlahu. K incidentu došlo 14.…

Ruzyňské letisko fandí olympionikom

Praha 21. februára 2018 (HSP/Foto:youtube)   Letisko Václava Havla Praha vytvorilo sériu troch virálnych videí, ktorými podporuje českých športovcov v Južnej Kórei. Olympijské disciplíny curling, hokej a rýchlokorčuľovanie prezentujú zamestnanci najväčšieho letiska v Českej republike, informuje iDnes.cz „V každom z nás je kus športovca“ je heslo, ktoré spája krátke videá, ktoré…

Babiš: Jediným kandidátom na premiéra budem až do smrti

Praha 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Aktuálne je jediným variantom na zostavenie českej vlády kombinácia ANO s Českou sociálnodemokratickou stranou (ČSSD) a podporou Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM). Vyhlásil to český premiér v demisii a líder hnutia ANO Andrej Babiš v stredu po rokovaní s ČSSD. Zároveň dodal,…

Rakúska polícia bude môcť sledovať komunikáciu na internete

Viedeň 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dake Kang)   Rakúska polícia získa rozsiahle právomoci na monitorovanie ciest, verejnej dopravy a internetovej komunikácie. Umožní jej to balíček bezpečnostných opatrení, ktorý v stredu schválila vláda, píše agentúra DPA. Podľa plánu, ktorý však ešte musí schváliť parlament, získajú orgány prístup k obrazovým a zvukovým monitorovacím…

Žena, ktorá spadla z lezeckej steny, početným zraneniam podľahla

Bratislava 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jozef Ďurník)   Žena, ktorá v pondelok (19.2.) spadla z lezeckej steny K2 v Bratislave, početným a vážnym zraneniam podľahla. Napriek snahe lekárov a niekoľkohodinovej operácii sa ju zachrániť nepodarilo a v utorok (20.2.) o 21.00 h na bratislavských Kramároch zomrela. TASR to potvrdil zdroj z…

Kde vládnu peniaze, tam demokracia končí. Demokraciu pochovali. Kráľ Sobieski

Bratislava 21. februára 2018 (HSP/Roman Bednár glog/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   V USA už demokraciu dali do hrobu. Politický systém v tejto krajine pozostáva z dvoch štruktúr. Z demokratickej (údajne) a z liberálnej (tiež len údajne). Obe spoločne tvrdia, že zaručujú práva každého občana a tá prvá ešte naviac nehanebne prízvukuje, že…

Slovensko odložilo zmenu drogovej politiky

Bratislava 21. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Slovensko odložilo plán na zmenu svojej politiky v oblasti drog. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) stiahla po nesúhlase koaličných partnerov v stredu z rokovania vlády materiál, ktorý mal čiastočne dekriminalizovať užívanie aj takzvaných tvrdých drog. Ešte pred zasadnutím vlády sa nezhodami v…

“Vážení, nehovorte, že toto je náhoda”: Polícia na východe nemá núdzu o kuriózne prípady

Slovensko 21. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Polícia na svojom facebookovom profile zverejnila sériu kurióznych prípadov z východného Slovenska, ktoré riešila v priebehu uplynulých dní. Do "hitparády" sa dostali zlodeji sadeníc, vodiči pod vplyvom alkoholu či zlodej topánok. Ako na prvý, policajti upozornili na prípad 16-ročného mladíka Bohuša z okresu Prešov, ktorý…

Vybrali sme z blogu

Zlato pro ostudu

Čeští sportovci jsou na letošní olympiádě docela borci, vcelku se jim daří a tu a tam už dosáhli i medailového umístění. Sláva jim. Ovšem… Ovšem tito sportovci nejsou bohužel jedinými českými borci, kteří prahnou po výhře. Zvítězit chce u nás kdekdo. A protože dosažení úspěchů nejednou bolí, stojí to značné…

Mimoriadne naliehavý odkaz Slovákom od JUDr. Štefana Harabina! „Nemáme ďaleko k anarchii a občianskej vojne! „

Hra s ohňom tých najvyšších politických špičiek na Slovensku sa schyľuje k tragédii! Slovenskom v týchto dňoch rezonuje správa, o nerešpektovaní súdneho rozhodnutia vysokým policajným úradníkom v Košiciach, ktorý sa vo svojom odôvodnení ku konkrétnemu prípadu vyjadril slovami: „Odvolací správny orgán sa nestotožňuje s rozhodnutiami uvedenými v rozsudku Najvyššieho súdu“…

HOVNO alebo českí katolícki laici a ich pravá farba a tiež hnednúce Slovensko...

Nekonkurujem raperovi Rytmusovi ani Pišťanekovi a Taragelovi v ich Sekerou a nožom. O slobodu slova v „tiež krásnej literatúre“ a masovej pop kultúre nemám záujem. Ak by aj, bez šance. Stále vypredané... Takzvaní umelci masovej pop kultúry toto slovo používajú ako nástroj umenia. Zvyšujú si tak svoju popularitu. Sú preto celebrity. Môj článok ale…

Arpád Soltész, Michal Havran a RTVS - naši hrdinovia?

Vo veľkom množstve počúvam znechutené reakcie na adresu Michala Havrana za jeho výroky o našich predkoch. Vody ešte viac rozbúrila šablónovitá odpoveď, ktorú zasielala RTVS na rozčúlené emaily občanov SR, ktorí požadovali vyvodenie zodpovednosti za vyššie spomenuté slová zamestnanca RTVS.  V priebehu uplynulých dní sa k tomu pridalo trestné stíhanie…

Eurokomisia chce zrušiť jednomyseľnosť pri hlasovaní a uchopiť moc nad "neposlušnými" štátmi

Predseda Európskej komisie Juncker sa v týchto dňoch vyjadril, že v blízkej dobe predloží návrhy, aby sa v zahraničnej politike EÚ prešlo od systému jednomyseľného hlasovania k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou. Ako Juncker doslova povedal: "Jednomyseľnosť nemôže zostať v súčasnej podobe, pretože EÚ musí byť schopná robiť globálnu politiku. Navyše si…

Čo je dobré vedieť v súvislosti s najnovším dopingom na OH

Svetom preletela správa z dejiska ZOH o novom dopingovom náleze ruského športovca. „Zimná olympiáda v Pjongčangu má ďalší dopingový prípad. Ruský reprezentant v curlingu Alexander Krušelnickij mal pozitívny test na zakázané meldónium.“ Skôr, než mávnete rukou nad nepoučiteľnými a večne po

TopSpeed

Porsche končí s dieselom!

20

Porsche a diesel, to dlhé roky nešlo dokopy. S príchodom prvého Cayenne však automobilka predstavila pod kapotou prvého SUV aj prvý diesel. Po necelých 10-tich rokoch však túto kapitolu ukončuje. Porsche končí s dieselom vo všetkých svojich modeloch, značka sa bude ďalej sústrediť na hybridné verzie.

Je tu Mercedes Dieselgate? Údajne používali škodlivý SW

6

A je to tu. Potencionálne ďalší emisný škandál nemeckej automobilky. Mercedes Dieselgate je na pretrase dňa. Podľa Bild am Sonntag, ktorý sa odvoláva na dôverné dokumenty z amerického vyšetrovania, Mercedes mohol „manipulovať“ výsledky emisií škodlivým softvérom s funkciou „Slipguard“ a „Bit 15“. O čo ide? Nie je to len nafúknutá…

Toto je nový Peugeot 508. Bude aj 300 k verzia?

9

Len predvčerom sme priniesli článok a "uniknutom" zábere Peugeotu 508. Dnes tu máme oficiálne fotky leva, ktoré odtajnili pár týždňov pred salónom v Ženeve. A veru je sa na čo pozerať, čo poviete? Peugeot 508 zaútoči na zavedenú konkurenciu v strednej triede a ak vezmeme v úvahu dizajn, má dobré…

Viete, ktorá je naozaj najväčšia automobilka sveta?

0

Viete, ktorá je naozaj najväčšia automobilka sveta za minulý rok? Poviete si, no bude to určite Volkswagen Group alebo Toyota, ktoré si pred časom vymenili poradie. Poprípade by ste možno zvažovali americké GM. Áno, takto som uvažoval aj ja. Odpoveď? Nie je tak jednoznačná. Všetko závisí od toho, do akých kategórií usporadúvajú…

Je skryté meranie rýchlosti len obyčajným príjmom pre štát?

9

Porušovanie MPR-ky je jedným z najčastejších priestupkov, ktoré páchajú vodiči na cestách. Okrem iného je tento priestupok ľahko zadokumentovateľný a dokázateľný. Existujú totiž rôzne merače rýchlosti, z ktorých niektoré vedia pracovať aj za zhoršených poveternostných podmienok. Policajti vykonávajú meranie rýchlosti preto, aby zvyšovali bezpečnosť na cestách. Aspoň to je jeden…

Trojvalec Volvo? Bohužiaľ už onedlho realita

15

Pamätáte si na doby, keď bol najmenším motorom v prémiových autách štvorvalec, a aj to len v najspodnejších motorizáciách? Tie časy sú však preč. Na vlnu downsizingu naskočilo Volvo s jeho štvorvalcovými dvojlitrami, teraz pokračujú s o valec menším motorom. Trojvalec Volvo bude mať svoj prvý debut v najmenšom SUV XC40.

KAMzaKRÁSOU

Video VIDEOTEST: Dermacol 16H dlhotrvácny rúž na pery a lesk v jednom

0

Nádherné intenzívne farby pre dlhotrvácny rúž na pery vytvoria dokonalý vzhľad pier počas celého dňa! Prelomová textúra s vysokou pigmentáciou farby na pery je rýchloschnúca a výborne kryje, na výber je z dvanástich nádherných odtieňov. Ultra lesk & jemná starostlivosť v krémovej fáze vďaka obsahu prírodných vysoko kvalitných olejov, včelích voskov…

Vyhrajte balíček úžasných produktov Puravida Bio v hodnote 41,40 €

7

Myslíte si, že na trhu existuje veľké množstvo výrobcov, ktorý spotrebiteľom predávajú široké spektrum kozmetiky a iných výrobkov? Súhlasíme! A rovnako medzi nimi nájdete aj veľké množstvo spoločností, ktoré na našom trhu ponúkajú prírodné produkty. Avšak, koľko z nich sa môže popýšiť vysoko kvalitnými produktmi, ktoré by uspokojovali vaše požiadavky? My…

Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

6

Vatové tyčinky do uší - tak univerzálny pomocník, a predsa sú škodlivé! Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo? Používame ich všetci – muži, ženy, deti. Dokonca ich vieme využívať aj úplne inak. Doupravujeme si nimi rozmazaný rúž, otlačenú riasenku, či nedokonalú linku. Avšak, výrobcom sú predurčené na čistenie uši. Prečo ich…

Škodia odličovacie obrúsky našej pleti? Povieme ti pravdu!

5

Odličovacie obrúsky sú jednoduché na použitie, rýchle a vhodné pre lenivé ženy, no pravdepodobne to nie je najzdravšia voľba. Určite to je však zdravšie, ako spať s tvárou plnou makeupu, ktorý nám upcháva póry, zbiera nečistoty a koniec koncov nám môže spôsobiť nepríjemné zápaly a vrásky. Mnohé z nás sa snažia…

Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!

5

Aloe vera patrí medzi pomerne známe a rozšírené rastliny. Do povedomia sa dostalo nielen netradičným zjavom no i svojimi pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Je obľúbenou ingredienciou napríklad v rozličných kozmetických produktoch a nachádza sa dokonca i v nápojoch. Aloe vera je skvelé na vonkajšie i vnútorné použitie. Výbornou správou je, že vypestovať si ho môžete i doma.…

Afrodiziakum: Nakopni svoj sexuálny apetít týmito potravinami!

6

Neviete ako oživiť váš vzťah? Nudí vás partner alebo ste naopak príliš unavená na milostné hrátky? Povinnosti a starosti nám môžu niekedy popliesť hlavu oveľa viac ako náš milovaný. Presne v týchto chvíľach siahnite po niektorom z jedlých pomocníkov. Afrodiziakum, super potravina, ktorá vám zlepší náladu a ochutí život. Majte pre každý…

TopDesat

Včelí úľ priamo v obývačke? Spoločnosť z USA prišla s geniálnym riešením

0

Ako pravdepodobne vieš, populácia včiel je v konzistentnom poklese už dlhší čas a za hlavné príčiny sa považuje moderné priemyselné poľnohospodárstvo. Spoločnosť pôvodom zo Spojených štátov ale prišla so zaujímavým riešením, vďaka ktorému budeš môcť mať včelí úľ priamo v obývacej izbe. Výhyn včiel je zlou správou pre všetkých ľudí na…

3D kresby, ktoré vyzerajú veľmi realisticky

0

Vždy mu vravievali, že ma obrovský talent na kreslenie, no on to dlhé roky ignoroval. Reč je o 32-ročnom chlapovi zo Srbska, ktorý si nakoniec aj tak našiel cestu k maľovaniu. Začal totižto vytvárať 3D kresby, ktoré vyzerajú neuveriteľne realisticky. Ako sám vraví, svoj talent ignoroval a kresbám sa venuje…

Takto to vyzerá, ak je hlavou rodiny kreatívny otec s vášňou pre fotografiu a Photoshop

0

"Volám sa John Wilhelm. Narodil som sa v roku 1970 v Winterthur v Švajčiarsku, kde žijem spolu so svojou ženou a mojimi štyrmi deťmi (3 dcéry a 1 syn). A som kreatívny." "Fotografovanie bolo v mojom živote vždy dôležité. Môj otec bol skúseným hobby-fotografom a založil najmenej dve miestne fotografické…

Fotografie, ktoré poriadne potrápia tvoju hlavu

0

Už si niekedy videl mačku s guľometom? Pravdepodobne nie a zrejme ťa sklameme, pretože ju neuvidíš ani dnes. Na prvý pohľad ti však pri pohľade na túto fotografiu napadne, že ona má pri sebe naozaj strelnú zbraň. Týmto sa ti snažíme naznačiť, že dnes ti ukážeme fotografie, ktoré poriadne potrápia…

10 silných ilustrácií, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0

Jeden obrázok znamená viac ako tisíc slov... Takto sa cítia ľudia po zhliadnutí ilustrácií tajomného japonského umelca Avogada6, ktoré prinútia zamyslieť sa naozaj každého. Tajomný ilustrátor a video-editor si nepraje zverejniť akékoľvek osobné údaje o svojom živote. "Som obyčajný človek, ktorý má rád chémiu," píše na svojom Twitterovom profile, ale jeho diela hovoria samé za seba.…

Inšpirácie na perfektné fotografie. Niektoré sú však nebezpečné

0

Niektorí riskujú svoj život, iní si neuvedomujú ani to nebezpečenstvo, ktoré im hrozí pri takejto nebezpečnej činnosti. To všetko robia kvôli sledovanosti na svojich instagramových a facebookových účtoch. Je naozaj fascinujúce, kam sa títo niektorí ľudia vyšplhali. Dnes ti teda prinášame inšpirácie na perfektné fotografie, ktoré určite záujmu aj tvojich…