Odtajnili informáciu o nemeckých vedcoch, ktorí pomáhali ZSSR vytvárať atómovú bombu

Moskva 30. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:ROSATOM)

 

Štátna korporácia Rosatom zverejnila utajované údaje o významných nemeckých odborníkoch, ktorí sa zaoberali projektovaním atómovej zbrane v hitlerovskom Nemecku, a ktorí po vojne prišli do ZSSR a zúčastnili sa vývoja prvej sovietskej atómovej bomby

List zo zvláštneho dotazníku Manfreda von Ardenne

Rosatom zverejňuje unikátne odtajnené archívne materiály o histórii jadrového priemyslu. Mnohé z týchto dokumentov nikdy nezverejnili.

Je medzi nimi okrem iného. Dotazník zvláštneho určenia“, ktorý vypĺňali poprední nemeckí vedci z predvojnového obdobia, ktorí prišli pracovať do Sovietskeho zväzu a významne prispeli k vytvoreniu sovietskeho jadrového priemyslu.

 

Nemeckí vedci v ZSSR

Ku koncu druhej svetovej vojny malo Nemecko dostatočný potenciál pre vytvorenie vlastnej atómovej bomby. Vedeckovýskumné ústavy zapojené do atómového projektu fungovali v nemeckých veľkomestách. Uskutočnili sa v nich aktívne experimentálne práce na jadrových reaktoroch, na rozdelenie izotopov a na konštruovanie atómovej bomby.

V roku 1945, keď vstúpila Červená armáda na územie Nemecka, na pokyn sovietskeho vedenia organizovali vyhľadávanie nemeckých odborníkov s cieľom skúmania úspechov nemeckých vedcov v práci na atómovej bombe, vedeckých centier, ktoré sa touto tematikou zaoberali, a tiež priemyselného a laboratórneho zariadenia.

Na konci vojny sa ocitla časť týchto nemeckých vedcov na území okupovanom sovietskymi vojskami. Na základe analýzy stavu vedeckých výskumov v Nemecku prijalo sovietske vedenie rozhodnutie pozvať týchto nemeckej vedcov k účasti na realizácii atómového projektu v ZSSR. Celkom prišlo do Sovietskeho zväzu dobrovoľne za prácou v atómovom projekte cez 300 Nemcov vrátane ich rodinných príslušníkov.

Ako spomínali sami nemeckí vedci, pozvanie do Sovietskeho zväzu im vtedy pomohlo prežiť v podmienkach nezamestnanosti a hladu v povojnovom Nemecku. V ZSSR žili a pracovali v pomerne pohodlných podmienkach, stanovili im pevné funkčné platy. Po práci v ZSSR sa vrátili v 50. rokoch minulého storočia domov, do NDR alebo SRN.

 

Šesť zvláštnych dotazníkov

Rosatom zverejnil dotazníky, ktoré vyplnilo šesť nemeckých odborníkov, ktorí prišli do ZSSR laureát Nobelovej ceny Gustav Hertz, Nikolaus Riehl, Manfred von Ardenne, Peter Thiessen, Heinz Pose a Robert Döpel.

V každom dotazníku bolo treba odpovedať na asi päťdesiat otázok, oi. o účasti v skúmaní vedeckých problémov, o dosiahnutých výsledkoch, a tiež o uverejnených vedeckých štúdiách v zahraničí, vyznamenaniach, príslušnosti k politickým stranám. Bolo treba tiež uviesť podrobnú informáciu o príbuzných.

Gustav Hertz (1887 – 1975) urobil v roku 1910 objavy, ktoré potvrdili kvantovú teóriu atómu, a za ktoré mu udelili Nobelovu cenu. Neskôr vyvinul metódu rozdeľovania izotopov pomocou difúzie, ktorá sa stala základom technológie plynového difúzneho obohacovania uránu. V ZSSR Hertz riadil zvlášť pre neho založený insitut G, zriadený na základe sanatória Agudzery neďaleko Suchumi (stal sa potom základom Suchumského fyzikálno technického inštitútu), ktorý mal za úlohu projektovanie v oblasti plynového difúzneho obohacovania uránu v priemyselnom rozsahu. Po návrate do NDR riadil prácu na vývoji atómovej energetiky v tejto krajine. Zvolili ho za zahraničného člena Akadémie vied ZSSR.

Vo svojej ankete Hertz uviedol, že v roku 1935, keď bol riaditeľom Fyzikálneho ústavu v Berlíne dobrovoľne odišiel zo zamestnania kvôli národno socialistickému rasovému prenasledovaniu. Hertza vtedy zbavili práva prijímať skúšky kvôli jeho židovskému pôvodu a vzdal sa profesúry. Vedec dal prednosť výskumnej práci v priemysle v spoločnosti Siemens & Halske, kde pre neho zariadili laboratórium.

List zo zvláštneho dotazníka Gustava Hertza

Nikolaus Riehl (1901-1990) sa narodil a vyrastal v Rusku. Na otázku v dotazníku, ktoré jazyky ovláda okrem nemčiny, odpovedal: ruštinu veľmi dobre.

V roku 1921 sa presťahoval do Nemecka, kde sa zaoberal od konca 30. rokov otázkami priemyselnej výroby uránu. V ZSSR pracoval Riehl na výrobe prvého sovietskeho superčistého kovového uránu v závode č. 12 v meste Elektrostal v Moskovskej oblasti (teraz Strojársky závod Rosatomu, ktorý vyrába jadrové palivo). Potom bol vedeckým vedúcim práce na výskume vplyvu radiácie na živé organizmy v objekte B na území sanatória Sungul (teraz je to mesto Snežinsk v Čeljabinskej oblasti, kde sa nachádza Ruské federálne jadrové stredisko Všeruský vedeckovýskumný ústav technickej fyziky, ktorý patrí do zloženia Rosatomu). Neskôr pracoval Riehl v Suchumi. V roku 1955 sa vrátil do Nemecka, najskôr do NDR, potom sa presťahoval do SRN, kde bol vedeckým pracovníkom na Mníchovskej technickej univerzite.

List zo zvláštneho dotazníka Nikolausa Riehla

 

Pozvanie do ZSSR v Deň víťazstva

Manfred von Ardenne (1907-1997) pracoval pred vojnou v oblasti elektronickej techniky. Práve v jeho laboratóriu uskutočnili prvé vo svete elektronické televízne vysielanie. Prispel základným prínosom k rozvoju metód mikroskopie. Ako uviedol von Ardenne vo svojom dotazníku, dostal od nemeckého štátu kríž za bojové zásluhy I. a II. triedy za práce v oblasti supermikroskopie.

V Sovietskom zväze sa stal von Ardenne vedeckým vedúcim inštitútu A v inom sanatóriu Sinop v Abcházsku, (ktorý potom tiež zaradili do zloženia Suchumského fyzikálno technického inštitútu). Najzávažnejšou úlohou inštitútu bol vývoj metód obohacovania uránu pomocou plynových centrifúg. Tam tiež vyvinul von Ardenne nový výkonný zdroj iónov pre hmotový spektrometer nutný pre analýzu zmesí izotopov uránu. V roku 1955 sa vrátil do NDR, kde pracoval na uplatnenie elektroniky v medicíne a biológii, hlavne v boji proti rakovine.

List zo zvláštneho dotazníku Manfreda von Ardenne

Peter Thiessen (1899-1990) bol jedným z odborníkov v oblasti fyzikálnej chémie v predvojnovom Nemecku. 9. mája 1945 som bol pozvaný vládou Sovietskeho zväzu,napísal vo svojom dotazníku. V ZSSR sa stal námestníkom riaditeľa už spomínaného inštitútu A v Abcházsku. Poverili ho úlohou rozpracovania metód výroby rúrkových filtrov kľúčových prvkov zariadení na obohacovanie uránu difúziou plynov. V roku 1956 sa vrátil do NDR, kde sa stal predsedom Štátnej rady pre vedu. Bol zvolený za zahraničného člena Akadémie vied ZSSR.

List zo zvláštneho dotazníka Petera Thiessena

Heinz Pose (1905-1975) skúmal v Nemecku pred vojnou jadrové reakcie a na začiatku 40. rokov sa zúčastnil vývoja nemeckého experimentálneho jadrového reaktora na ťažkú vodu, ktorý zničili v dôsledku havárie v roku 1942. V ZSSR pracoval Pose v laboratóriu V pri stanici Obninskoje Kalužskej oblasti (teraz podnik Rosatomu Lejpunského fyzikálno energetický ústav v Obninsk). V mnohom vďaka nemeckým odborníkom pod vedením Poseho sa zmenilo laboratórium V za krátku dobu na stredisko komplexných experimentálnych a teoretických výskumov jadrových procesov a projektovanie jadrových reaktorov. V 50. rokoch pracoval Pose v Spojenom ústave jadrových výskumov v meste Dubna v Moskovskej oblasti. Potom sa vrátil do NDR a riadil tam Ústav experimentálnej jadrovej fyziky.

Vo svojom dotazníku Pose oi. uviedol, že bol Zbrojnou správou Wehrmachtu vyznamenaný vojenským krížom Za zásluhy II. triedy za prácu na probléme uránu.

List zo zvláštneho dotazníka Heinza Posa

A konečne Robert Döpel (1895-1982), ktorý sa tiež zúčastnil vývoja nemeckého experimentálneho jadrového reaktora, vo svojom dotazníku podotkol, že v decembri roku 1944 ho mobilizovali do domobrany Volkssturm. Rota, v ktorej som slúžil, nemala zbrane a bojov sa nezúčastnila, podotkol Döpel.

V Sovietskom zväze Döpelove znalostí využili pri zariaďovaní výroby ťažkej vody, ktorá umožňuje fungovanie jadrového reaktora za použitia neobohateného prírodného uránu. Potom bol Döpel vedúcim katedry experimentálnej a jadrovej fyziky Voronežskej univerzity a neskôr sa presťahoval do NDR.

List zo zvláštneho dotazníka Roberta Döpela

 

Okrem Nobelovej aj Stalinova cena

Vedenie ZSSR vysoko ocenilo prínos nemeckých odborníkov k vytvoreniu sovietskej atómovej bomby. Nikolaus Riehl bol v októbri roku 1949, dva mesiace po úspešnej skúške sovietskej atómovej nálože, medzi 36 poprednými odborníkmi a ako jedinému cudzinci udelený titul Hrdina socialistickej práce, tiež mu udelili Stalinovu cenu prvého stupňa v tom čase najvyššie štátne vyznamenanie ZSSR v oblasti vedy a techniky.

Gustav Hertz dostal v roku 1951 Stalinovu cenu druhého stupňa. Manfred von Ardenne sa stal dvojnásobným laureátom Stalinovej ceny v roku 1947 za vynález elektronického mikroskopu a v roku 1953 za elektromagnetické rozdelenie izotopov a získanie izotopu lítia 6 potrebného na výrobu termonukleárnych náloží.

Peter Thiessen dostal v roku 1951 Stalinovu cenu prvého stupňa a Leninov rád, a v roku 1956 – Štátnu cenu ZSSR a Rad Červenej zástavy práce.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

V rámci akcie Mýtnik III vzniesli obvinenia aj voči bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczeovi. Obvinených je celkovo päť osôb

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Polícia v rámci akcie Mýtnik III vzniesla obvinenia aj voči bývalému šéfovi finančnej správy Františkovi I. Pre médiá to potvrdil jeho advokát Miroslav Ivanovič s tým, že voči jeho klientovi vzniesli obvinenia v štyroch skutkoch. Trikrát pre zločin podplácania formou pomoci a…

Izraelská armáda opätovala raketové ostreľovanie z Libanonu

0 icon

Tel aviv 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Heidi Levine)   Izrael sa v stredu stal terčom ostreľovania z Libanonu, odkiaľ boli na sever krajiny vystrelené tri rakety. Informovala o tom izraelská armáda, ktorá podľa svojho vyhlásenia útoky opätovala. Pred vyhlásením ozbrojených síl sa v oblasti rozozvučali sirény varujúce pred možným raketovým útokom…

Tokio hlási najviac prípadov nákazy od vypuknutia pandémie

0 icon

Tokio 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   V dejisku Hier XXXII. olympiády japonskej metropole Tokio zaznamenali v stredu 4 166 nových prípadov ochorenia COVID-19. Uvedené číslo predstavuje najvyšší denný prírastok od vlaňajšieho vypuknutia pandémie koronavírusu Od začiatku olympijských hier sa počet infikovaných viac ako strojnásobil. Keďže japonská vláda chce zabrániť…

Podnikateľ Jozef Brhel má ostať vo väzbe do začiatku decembra

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Podnikateľ Jozef B., stíhaný v rámci kauzy Mýtnik, by mal ostane vo väzbe do začiatku decembra. Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR (NS SR) Alexandra Važanová, senát 4T NS SR na neverejnom zasadnutí v utorok 3. augusta zamietol sťažnosti obvineného, ako aj prokurátora…

Pobrežné oblasti v tureckej provincii Mugla sužujú požiare už siedmy deň

0 icon

Marmaris 4. augusta 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/IHA-Arif Kaplan)   Turecké stredomorské pobrežie spaľujú lesné požiare už siedmy deň. Oheň, ktorý si vyžiadal osem mŕtvych a škody na prírode i majetku, stále živia horúčavy, nízka vlhkosť a silný vietor. Miestni obyvatelia museli evakuovať svoje domovy aj dobytok, zatiaľ čo turisti z letovísk utiekli…

Tréner Spišiak verí v dobrý výsledok Mateja Tótha. V príprave urobili pre úspech maximum

0 icon

Bratislava 4. augusta (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Viac zverencov ako Matej Spišiak nemá na Hrách XXXII. olympiády v Tokiu nijaký slovenský tréner. Dohliada na prípravu až piatich chodcov - štyroch z banskobystrickej Dukly na čele s obhajcom zlata na 50 km Matejom Tóthom a ešte aj gréckeho "päťdesiatkára" Alexandrosa Papamichaila. V…

Belgicko vďaka vysokej zaočkovanosti zvažuje postupné rušenie nosenia rúšok

0 icon

Brusel 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Paolo Santalucia)   Belgicko by po ukončení očkovania proti ochoreniu COVID-19 malo postupne zrušiť povinnosť používať ochranné rúška. Tvrdia to členovia Expertnej skupiny pre stratégiu boja proti COVID-19 (GEMS), poradného orgánu vlády Profesor infekčných chorôb na Univerzite v Gente a člen GEMS Steven Callens v rozhovore…

Výbuch v chemickom závode v Leverkusene má šiestu obeť

0 icon

Frankfurt 4. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Roberto Pfeil)   Počet obetí explózie v chemickom závode v nemeckom meste Leverkusen stúpol na šesť, uviedla v stredu prokuratúra v Kolíne nad Rýnom. Telo ďalšej obete našli pod troskami, informuje agentúra DPA Jeden človek je stále nezvestný a predpokladá sa, že je mŕtvy. K výbuchu…

Aj druhá vlna pandémie oddialila liečbu mnohých pacientov, ukázal prieskum AOPP

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Takmer tretina pacientov sa rozhodla v dôsledku situácie zapríčinenej koronavírusom vynechať, prerušiť alebo ukončiť svoju plánovanú liečbu. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica V dôsledku zhoršujúcej sa epidemickej situácie…

Ministerstvo zdravotníctva nemá informáciou o zaočkovaní osôb hospitalizovaných v súvislosti s koronavírusom

0 icon

Bratislava 4. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Ministerstvo zdravotníctva SR momentálne nedisponuje informáciou o zaočkovaní hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň. Komunikačný odbor ministerstva tým reagoval na otázku agentúry SITA, či rezort eviduje podiel očkovaných a neočkovaných medzi novými hospitalizovanými Po dlhšom čase totiž hospitalizácie v súvislosti s…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Žiadosť na Ministerstvo zdravotníctva na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám

0icon

Dobrý deň, na základe zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám chcem Ministerstvo zdravotníctva SR (ďalej len MZ) požiadať o odpovede na nasledujúce otázky: 1) V januári MZ vydalo povolenie terapeurického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení na šesť mesiacov. Keďže máme koniec tohto obdobia,…

Ivan Lehotský st.

Nie sme na „buzerplaci“

0icon

Maďar Miklós Horthy sa honosil titulom admirál, hoci nevelil žiadnej flotile, okrem nejakých dunajských bárok. Ak vychádzame z tejto skúsenosti z minulosti, smelo môžeme povedať, že aj my máme admirálov, dokonca troch: Naďa, Lengvarského a Klusa. Teda aspoň to tak vyzerá, podľa ich správania, ktoré pôsobí, akoby sa priam nadchýnali…

Boris Mesár

Je segregácia spásou pre nás neočkovaných ?

0icon

Ďalší dôležitý detail v téme „pandémie“ je v MSM ponechaný takmer bez povšimnutia. Ide o správy, že očkovaní sa stali zdrojom infekcie pre neočkovaných. Publikácia č. 1 Čoraz viac žien sa po očkovaní proti koronavírusu sťažuje na silné krvácanie. "... Americký profesor vykonal online prieskum ... a spôsobil lavínu: nespočetné…

Erik Majercak

Celý Covid je bublina. Návod, ktorý vás presvedčí na vlastnej koži za pár šupov

0icon

Ak jeden meter je jedným metrom zmeraným jedným dĺžkovým meradlom, tak by mal byť zmeraný ako jeden meter aj druhým dĺžkovým meradlom aj tretím aj štvrtým. Ak niečo nesedí, tak je chybné meradlo, alebo daná dĺžka nie je jeden meter Súhlasiť budete asi aj s tým, že keď má niekto Covid,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Špión zo Scapa Flow: Potopenie lode Royal Oak 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou o skutočnom príbehu potopenia lode Royal Oak. Tento husársky kúsok si dovolila jedna z nemeckých ponoriek na čele s len 30 ročným kapitánom. Mali Nemci v Scapa Flow špióna? Kapitán ponorky - Prien si behom večera ešte všetko starostlivo preštudoval. Neskôr sa nechal počuť: „Pristúpil som k tomu ako k matematickej úlohe.“…

Otestuj sa! Toto je minútový IQ test, má len tri otázky

0 icon

V roku 2005 psychológ Shane Frederick vytvoril najkratší IQ test, ktorý vyhodnotí tvoj intelekt v priebehu minúty. Má len tri otázky, ktoré musíš zodpovedať čo najskôr. Odpovede si môžeš dokonca skontrolovať aj ty sám! Pozývame ťa teda spraviť si IQ test, vďaka ktorému si okamžite skontroluješ svoje kognitívne schopnosti. Zapni mozgové závity, zapíš si svoje…

Odkiaľ pochádza pôda a z čoho sa vlastne skladá?

0 icon

Pôda je najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vzniká za vzájomného pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry v podmienkach určitého reliéfu. Ako vzniká? Pôda je zmesou minerálov, organických látok, živých organizmov, vody a vzduchu. Minerály (tvoria asi 50% pôdy) sú častice zvetrávanej horniny, medzi ktoré patria drobné zrná hliny a bahna, ako aj väčšie pieskové častice. Medzi živé organizmy patria huby, baktérie…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

Armádny Magazín

Veľká Británia po útoku na tanker na Blízky východ presunula elitnú špeciálnu jednotku

0 icon

Veľká Británia, 4.August 2021 (AM) – Veľká Británia po útoku na izraelský ropný tanker Mercer Street, počas ktorého zomreli rumunskí a britskí občania, na Ďaleký východ vyslala členov elitných jednotiek SBS (Special Boat Squadron) a SAS (Special Air Service). Informuje o tom The Mirror.   Podľa z

Rusko vsadilo na dominanciu vo vzdušnom priestore ako podmienku úspešného vedenia bojových akcií

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – V Ruskej federácii aktuálne prebieha vývoj najnovšej leteckej hypersonickej strely dlhého doletu Ch-95. Informoval o tom vedúci vojenskej akadémie Generálneho štábu Ozbrojených síl RF, generálplukovník Vladimir Zarudnickij. Podľa jeho slov v dnešnej dobe je dominancia vo vzdu

Dve tretiny Talibanu chcú mier v Afganistane. Zbytok sú mladí radikáli z utečeneckých táborov

0 icon

Afganistan, 4.August 2021 (AM) – Dve tretiny lídrov hnutia Taliban sú naklonené mierovému osídleniu v Afganistane, uviedol Zamir Kabulov, riaditeľ druhého odboru Ázie na ruskom ministerstve zahraničných vecí.   "Podľa našich odhadov sa zhruba dve tretiny tohto hnutia vrátane najvyššieho vedenia angažujú v politickom riešení a

Modernizovaná riadená raketa Ch-59MKM

0 icon

Rusko, 4. augusta 2021 (AM) – Na

Zahraničné služby potrebovali posvätnú obeť: Šéf ruskej rozviedky odhalil ťaživé detaily prípadu Navaľného

0 icon

Rusko, 4.August 2021 (AM) – Zahraničná spravodajská služba (SVR) má o prípade Alexeja Navalného spoľahlivé informácie, ale celkový obraz je stále nejasný. Oznámil 1. augusta, riaditeľ SVR Sergej Naryškin.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali