Odliv kapitálu z Číny počas prvých ôsmich mesiacov prekročil hodnotu 500 miliárd dolárov, píše Financial Times. Čínska štátna správa devíz (SAFE) nariadila bankám hlásiť “podozrivé” prevody do zahraničia. Finančné inštitúcie teda musia zvýšiť pozornosť, ak si päť a viac ľudí kúpi a medzi sebou prevedie zahraničnú menu v sume presahujúcu 175,86 eur za posledné tri až štyri mesiace, hlásia správy agentúry Bloomberg. Číňania sú totiž vynaliezaví a snažia sa akýmkoľvek spôsobom oklamať systém. Spoločnostiam by mali banky venovať osobitnú pozornosť, ak sa budú sumy rozdeľovať podobne.
Po devalvácii juanu v auguste odliv kapitálu z Číny zosilnel. Strach z tvrdého narazenia ekonomiky hral veľkú úlohu. Navyše mnoho investorov špekulovalo so zvýšením úrokových sadzieb v USA, čo by spôsobilo, že investície v Spojených štátoch by sa stali atraktívnejšími.
Pre stabilizáciu meny bola vláda v Pekingu nútená siahnuť hlboko do štátnej pokladnice prostredníctvom devízových intervencií v auguste: obrovské zásoby devízových rezerv sa v auguste znižovali rekordným tempom, konkrétne o 93,9 miliardy dolárov na 3.557 biliónov. Ekonóm Shen Jianguang z japonskej investičnej banky Mizuho očakáva, že tento trend smerom k úniku kapitálu z krajiny bude pokračovať aj napriek vládnym opatreniam: “Očakávame, že odliv kapitálu bude pokračovať až kým sa čínska ekonomika vo štvrtom štvrťroku nezlepší v reakcii na vládne stimuly.” Vláda sa nedávno rozhodla poskytnúť ďalší multimiliardový stimulačný balíček a tak prispela k upokojeniu trhov, ktoré sa v lete dostali do zmätku.