Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová usporiadala tlačovú konferenciu, kde z postu svojho úradu vyzýva na vytvorenie osobitnej zákonnej úpravy, ktorá by obetiam nezákonných sterilizácií zabezpečila nápravu a odškodnenie.
Svojím návrhom sa tak pridáva k výzve mimovládnej organizácie Poradne pre občianske práva z mája 2018. Okrem iného chcú zriadiť nezávislý vyšetrovací orgán.
Po krátkom oboznámení s touto nie práva novou problematikou dali priestor pre otázky prítomných.
Hlavné správy: Tieto prípady sa týkajú minulosti. Ste spokojná so súčasným právnym stavom, a či si myslíte, že dnes sú ženy chránené pred takýmito praktikami.?”
Ombudsmanka Patakyová : “V súčasnosti musí poučenie predchádzať informovanému súhlasu a medzi súhlasom a zákrokom (sterilizáciou) má byť 30 dňová lehota, kde možno súhlas kedykoľvek odvolať. Takže zákonné nastavenie je dnes omnoho lepšie.”
Hlavné správy: “Nemáte nejaké indície, či naozaj k tomu predsa len nedochádza”?
Ombudsmanka Patakyová : “Napriek tomu, že zákonné opatrenie je dostatočné a malo by chrániť, záleží aj od konkrétnych osôb. Ku mne sa takéto informácie môžu dostať prostredníctvom poradne. Také indície ale nemáme.”
Hlavné správy: “Ako vidíte súvis týchto ťažkých zásahov (sterilizácie) s problematikou umelých potratov, kde sú takisto subjekty (mladé ženy), ktoré nie sú dostatočne informované a podliehajú určitej aborčnej politike?”
Ombudsmanka Patakyová: “Bola som viackrát konfrontovaná s tématikou ukončenia tehotenstva. Pokiaľ je to založené na slobodnom rozhodnutí ženy, je to v súlade s našou ústavou aj v súlade s pokrokom pri zachraňovaní detí. Dnes sa dajú zachrániť plody veľkosti dlane, ktoré prežívajú bez ujmy”.
Hlavné správy: “Nedochádza aj pri umelých prerušeniach tehotenstva k protiprávnemu jednaniu, nedochádza aj tam k neinformovanému súhlasu (žien s umelým ukončením tehotenstva)?”
Ombudsmanka Patakyová: “Tam by tiež (pred zákrokom) malo dochádzať k poučeniu, ale ak k tomu nedôjde, áno, dostávame sa na podobnú pôdu.”.
Na tlačovej konferencii boli prítomné dve ženy, v minulosti poškodené zrejme protiprávnou sterilizáciou, Zlatica a Rozália. Z rozhovoru s nimi vyplynulo, že boli sterilizované a teda sa stali neplodné vo veku 18 respektíve 17 rokov. Jedna má dve deti, druhá len jedno (a štyri vnúčatá). Obe sa cítia situáciou, v ktorej sa ocitli, frustrované, ukrivdené a ponížené.
Je nepochybné, že je vážny zásah, ak doktor manipuluje s osobou mu zverenou takým vážnym spôsobom, ako je sterilizácia, a to tak ľahostajne a bez skutočného ohľadu na záujmy pacientky a jej reálne práva. Podobných doložených prípadov bolo v minulosti okolo stovky, je ale možné, že je ich oveľa viac.
Súdnou cestou nebol žiaden lekár osobne odsúdený, ale hovorí sa, že za bývalého režimu bola sterilizácia Rómiek neoficiálna zdravotná politika, že to nebola len svojvôľa jednotlivých lekárov. Je to vážna vec a zákonodárca by sa tak, ako požaduje ombudsmanka, tým mal zaoberať, a vytvoriť prípadne právnu normu, ktorá by zabraňovala svojvoľnosti a zločinom v tejto oblasti.
Ale jedná sa o obdobie od roku 1972. Ako vyplýva aj z odpovede pani ombudsmanky, v súčasnosti k týmto sterilizáciám nedochádza a je tomu dôsledne a efektívne zabránené zákonnými úpravami. To je dobre.
Naopak, úrad ochrankyne práv sa zdá sa takmer nezaoberá súčasnou vysokou mierou umelých prerušení tehotenstva a teda otázkou, či aj v tej oblasti nedochádza k zločinom na populácii. Sú všetky mladé ženy, ktoré idú na umelé prerušenie tehotenstva, naozaj dostatočne informované o dôsledkoch tohto zákroku? O tom možno vážne pochybovať.
Úrad ochrany práv by sa mal teda zaoberať aj týmito témami, mal by ochraňovať každého tu a teraz, nielen menšiny a v minulosti.
Pater Vanád