Obchoduje Ukrajina s Ruskom aj napriek vojne? Ukrajinskí predstavitelia sú v rozpakoch

Kyjev 26. mája 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Pixabay)

 

Podľa The Washington Post, napriek ruskej invázii, Ukrajina naďalej umožňuje, aby cez jej územie prechádzala ruská ropa a plyn, ktoré slúžia jej európskym susedom, čo prináša Kyjevu a Moskve príjmy a ukazuje, aké ťažké je pre zarytých nepriateľov prerušiť vzťahy

ropa
Ilustračné foto

Vysokopostavení ukrajinskí predstavitelia žiadali, aby ich západní partneri uvalili prísnejšie sankcie a prerušili prakticky všetky hospodárske väzby s Ruskom, pričom tvrdili, že “treba urobiť viac” na ochromenie vojnovej mašinérie Moskvy. Ukrajina však trvá na tom, že nemá prakticky inú možnosť, ako zachovať svoje vlastné obchodné dohody, a lobuje za ich zachovanie s argumentom, že poskytujú určitý vplyv na Kremeľ a pomáhajú obmedziť miesta, kde ruská armáda uskutočňuje letecké útoky.

Oleksij Černyšov, výkonný riaditeľ ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz, pripustil bizarnú optiku toho, že Ukrajina stále obchoduje s Ruskom. “Je to nemožné, ako ukrajinský občan – to je moja prvá reakcia,” povedal Černyšov a dodal, že ide o osobnú a emocionálnu reakciu.

Naftogaz – a vysokí politickí predstavitelia – však trvajú na tom, že Ukrajina nemôže a nemala by zatvoriť ropovody, aby si mohla nárokovať na zvyšné príjmy (hoci suma, ktorú Moskva platí, ak vôbec niečo platí, nie je verejne známa), ako aj preto, že niektorí európski podporovatelia Kyjeva sú stále závislí od ruskej ropy a plynu.

Na pretrvávajúce zisky Ruska a frustráciu Kyjeva nedávno upozornili tajné dokumenty amerických tajných služieb, ktoré unikli na platformu na zasielanie správ Discord a v ktorých sa uvádza, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj začiatkom tohto roka uvažoval o vyhodení ropovodu Družba do vzduchu.

Podľa dokumentu, ktorý získal denník The Washington Post, americkí predstavitelia spochybnili vážnosť hrozieb, ktoré mohli byť výbuchom frustrácie maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý vyjadroval prokremeľské postoje a trval na výnimke z úsilia Európskej únie o ukončenie nákupu ruskej ropy.

Moskva vlani poslala cez ropovod Družba, ktorý prechádza cez Ukrajinu, približne 300 000 barelov ropy denne. Rusko je tiež povinné ročne prečerpať približne 40 miliárd kubických metrov plynu cez ukrajinský tranzitný systém, a to na základe dohôd o dodávkach, ktoré predchádzali plnej invázii vo februári 2022.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že sú v rozpakoch. Ruské uhľovodíky prechádzajúce cez ich územie prinášajú Kremľu milióny dolárov a pomáhajú financovať jeho vojnovú mašinériu. Kyjev však potrebuje aj peniaze, ktoré získava z tranzitu, a chce byť spoľahlivým hospodárskym partnerom európskych krajín, z ktorých niektoré by mohli čeliť destabilizujúcemu nárastu cien, ak by sa dodávky ruskej energie náhle prerušili.

Černyšov povedal, že Kyjev musí dodržiavať svoje zmluvné záväzky a rozhodnutie o ukončení dodávok je na krajinách, ktoré sú ich príjemcami, ako napríklad Maďarsko, ktoré potrebuje ruskú ropu a plyn na vykurovanie v zime. “Tento tok nebol zastavený, aby ostatné krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu, nezmrzli,” povedal.

Podľa The washington Post, Kremeľ využíva dodávky energie ako zbraň, a to aj v roku 2000, keď dvakrát prerušil dodávky do Európy.

Kyjev však trvá na tom, že ruský plyn musí prúdiť aj naďalej, a to aj v rokoch, keď Moskva v roku 2014 nezákonne anektovala Krym a podnietila separatistickú vojnu vo východnom Donbase. Ukrajina trvala na tom, že by si mala zachovať svoju úlohu tranzitnej krajiny, a zároveň požadovala, aby krajiny ako Nemecko nepomáhali Rusku budovať nové plynovody – čo kritici označili za pokrytecký názor. Teraz Ukrajina tvrdí, že všetci jej podporovatelia by mali znížiť alebo zrušiť využívanie ruskej energie.

Pracovná skupina pre ruské sankcie, ktorej predsedajú Andrij Jermak, vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie, a Michael McFaul, bývalý veľvyslanec USA v Rusku, minulý mesiac zverejnila “akčný plán”, v ktorom sú uvedené ďalšie kroky, ktoré by sa podľa skupiny mali prijať na potrestanie Ruska – plán však dôrazne vyzýva na zachovanie tranzitu ruskej energie cez Ukrajinu.

Vyzvala tiež na pozastavenie “všetkých zostávajúcich Ruskom kontrolovaných plynovodných trás”, ktorými sa prepravuje ruský plyn na európsky trh, ako aj plynovodu TurkStream cez Turecko. “Ukončiť priame dodávky ruského plynu do Európskej únie s výnimkou dodávok cez Ukrajinu,” uvádza sa v akčnom pláne.

Anders Aslund, ekonomický expert so zameraním na bývalý Sovietsky zväz, ktorý bol členom pracovnej skupiny pre sankcie, uviedol, že logika zachovania tranzitu cez Ukrajinu je jasná: plyn by išiel na európske trhy bez ohľadu na to, pretože EÚ zahrnula do svojho režimu embarga niekoľko výnimiek alebo “karve-outov” pre krajiny, ako je Maďarsko.

Rusko sa navyše zaviazalo zaplatiť Ukrajine celkovo 7 miliárd USD počas päťročnej zmluvy podpísanej v roku 2019, tzv. dohody “pump or pay”, podľa ktorej Moskva musí platiť bez ohľadu na to, či dodá nejaký plyn. “Prečo teda nedostať peniaze?” povedal Aslund. “Zmluvy boli dohodnuté s Európskou úniou na tieto vyčlenenia.”

Cieľom sankcií nie je zaviesť “všeobecný zákaz obchodovania s Ruskom”, ale “spôsobiť Rusku čo najväčšie škody bez toho, aby Ukrajina utrpela väčšie škody, ako je nevyhnutné”.

Vyslanci EÚ sa 10. mája stretli v Bruseli, aby prediskutovali nový balík sankcií proti Rusku, ktorý je zatiaľ 11. v poradí. Predchádzajúce opatrenia boli zamerané na jednotlivcov, podniky a odvetvia ruského hospodárstva a obmedzovali vývoz a dovoz.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na tlačovej konferencii so Zelenským v Kyjeve v predchádzajúci deň uviedla, že Eú “bude naďalej robiť všetko”, čo je v jej silách, “aby oslabila Putinovu vojnovú mašinériu a jeho príjmy”. Zelenskyj pochválil návrhy EÚ, ktoré podľa neho zasiahnu ruský sektor atómovej energie. On a ďalší predstavitelia však uviedli, že to stále nestačí.

Podľa zmluvy o dodávkach plynu s Kyjevom je Rusko povinné platiť Ukrajine ročne približne 1 až 1,5 miliardy USD. Po začatí vojny bol uzavretý jeden kľúčový vstupný bod pre ruský plyn na okupovanom území na východe, pričom sa vyskytli protichodné tvrdenia o tom, kto je za to zodpovedný. Ukrajinskí predstavitelia trvali na tom, že existuje kapacita na posielanie všetkého ruského plynu cez iný vstupný bod. Rusko však drasticky znížilo množstvo plynu, ktoré čerpalo cez Ukrajinu.

V septembri spoločnosť Naftogaz podala žalobu na Medzinárodný arbitrážny súd v Paríži, v ktorej uviedla, že ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom “nezaplatila finančné prostriedky” “ani včas, ani v plnej výške” v súlade s podmienkami zmluvy. Naftogaz však odmietol spresniť, aká suma na platbách chýbala.

“Gazprom prinútime zaplatiť,” povedal vtedy šéf Naftogazu Jurij Vitrenko. Gazprom v reakcii uviedol, že neexistujú “vhodné dôvody” na pokračovanie v prípade, a pohrozil, že voči Naftogazu uplatní finančné sankcie.

Podľa The Washington Post, plyn je už desaťročia stredobodom problematických vzťahov Ruska a Ukrajiny. V určitom období Rusko posielalo viac ako 80 % svojho plynu cez Ukrajinu do európskych krajín.

Podľa The Washington Post, Rusko dúfalo, že sa mu podarí Ukrajinu obísť otvorením dvoch plynovodov cez Severné more do Nemecka. Keď sa budoval druhý z nich, nazývaný Nord Stream 2, ukrajinskí predstavitelia argumentovali, že časť ruského plynu by mala naďalej prechádzať cez Ukrajinu, aby sa tak zabránilo rozsiahlej vojne. Nord Stream 2 bol vybudovaný, ale nikdy sa nepoužíval. K vojne aj tak došlo.

Napriek tomu Natália Šapovalová, viceprezidentka pre politický výskum na Kyjevskej ekonomickej škole, uviedla, že využívanie ukrajinských plynovodov Ruskom “vytvára určitú dodatočnú ochranu” a zdá sa, že obmedzilo letecké útoky Moskvy. “Počas ich kampane proti energetickému sektoru túto zimu preprava a skladovanie plynu určite neboli ich hlavným cieľom,” povedala Shapovalová.

Podobne bol ušetrený aj ropovod Družba, ktorého prevádzka bola zastavená len “na pár dní, keď nemali energiu na spustenie čerpadiel,” povedal Matthew Sagers, expert na prepravu energie zo spoločnosti S&P Global Commodity Insights v Londýne.

Sagers uviedol, že Družba vlani prepravila približne 80 percent ropy pre najväčšiu maďarskú ropnú spoločnosť MOL a tento rok by mala prepraviť 50 až 55 percent.

Okrem Maďarska sú od ropy prepravovanej cez Družbu závislé aj Česká republika a Slovensko. Navyše Ukrajina vlani zarobila na tranzitných poplatkoch od Družby takmer 180 miliónov dolárov, uviedol Sagers. “Peniaze sú peniaze.”

Nakoniec, povedal Sagers, Ukrajinci “nemusia vyhodiť ropovod do vzduchu – ak by chceli, mohli by jednoducho prestať obchodovať”.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:29

Britský princ Harry pred súdom v Londýne obvinil vydavateľstvo Mirror Group Newspapers z podnecovania nenávisti a obťažovania v jeho živote.

18:28

Už 30 ľudí zabil pančovaný ovocný alkoholický nápoj na západe Ruska a desiatkam ďalších spôsobil zdravotné problémy.

18:22

Zemetrasenie v západnej časti Haiti si vyžiadalo najmenej tri obete na životoch a vyše 20 zranených. 

18:21

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista.

17:30

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zagratulovala bulharskému premiérovi Nikolajovi Denkovovi, ktorého parlament potvrdil vo funkcii.

17:29

Bulharské Národné zhromaždenie (parlament) v hlasovaní potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Ukončilo tým dlhotrvajúcu patovú situáciu v domácej politike.

17:28

Švédska kráľovská rodina sa zúčastnila na oslavách 500. výročia samostatnosti tejto škandinávskej krajiny. 

17:26

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. 

17:22

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Uviedol to prezident ČR Petr Pavel na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

17:20

Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Táto operácia dostala krycí názov Overlord.

17:19

UNESCO uvítalo záväzky Austrálie, ktorá sa zaviazala poskytnúť viac ako 2,7 miliardy eur na ochranu Veľkej koralovej bariéry. V liste adresovanom šéfke UNESCO Audrey Azoulayovej to minulý týždeň prisľúbila austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. 

16:17

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko za to, že riadne nevyšetrilo otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného z roku 2020, ktorú Západ považuje za pokus o atentát.

16:07

Českému prezidentovi Petrovi Pavlovi dôveruje väčšina obyvateľov ČR. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied ČR, je zároveň jediným z politikov, pri ktorom dôvera prevyšuje nedôveru.

16:06

Pracovníčky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov v Afganistane sa čiastočne opäť vrátili do práce. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako im Taliban zakázal pracovať. 

16:04

Svet musí reagovať na zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Muchová postúpila prvýkrát do semifinále parížskej dvojhry

0 icon

Paríž 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard) Aktualizované 6. júna 2023 o 18:15 h. Česká tenistka Karolína Muchová sa po prvý raz v kariére predstaví v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zvíťazila na parížskej antuke v pozícii nenasadenej hráčky nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 7:5, 6:2. Jej ďalšou…

Čaputová: Prioritou SR je posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:55 h. Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na samite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR Prezidentka povedala, že cieľom všetkých…

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov…

Pozor Ukrajina! Prichádza Rakúsko – Uhorsko – Slovenská ríša

0 icon

Viedeň 6. júna 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter/Kronen Zeitung)   V Rakúsku a na Slovensku sú na vzostupe proruskí politici v duchu maďarského Viktora Orbána, tvrdí magazín Politico Podľa Politico je rakúsky politik Herbert Kickl proruský a protiamerický konšpiračný teoretik, ktorý chce z alpskej krajiny urobiť "pevnosť" proti migrácii. Je tiež favoritom na…

Rober Fico: Čaputovej vláda nadelila takmer 22 miliónov Sorosovej mimovládke. Budú nás za tie peniaze kráľovať a likvidovať?

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Henrich Mišovič)   Dnes sa konala tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – slovenská sociálna demokracia, kde reagovali na aktuálne politické dianie. Predseda strany Robert Fico skonštatoval, že dnes bolo jedno z najvážnejších zasadnutí vedenia strany, pretože hodiny analyzovali, čo sa na Slovensku deje. Došli…

Tri zničujúce dni pre ukrajinské ozbrojené sily prinútili Kyjev, hrať vabank

0 icon

Kyjev 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl sa začala, teraz už oficiálne. Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý situáciu na línii dotyku označil za "dlho pripravovanú ofenzívu" Odrážanie ukrajinských útokov prebieha pomerne úspešne. V každom prípade pomer strát je o dva…

Silvia Hroncová diskutovala o kultúrnej spolupráci medzi SR a ČR

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pokračovanie česko-slovenskej spolupráce v oblasti kultúry, júnové stretnutie krajín V4 v Bratislave i projekt Európske hlavné mesto kultúry boli témami stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s jej českým náprotivkom Martinom Baxom. Diskusia bola súčasťou prvej zahraničnej pracovnej cesty, ktorú Hroncová absolvovala 2.…

Jens Stoltenberg: Poškodenie priehrady Nova Kachovka ukazuje brutalitu Ruska

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:05 h. Zničenie priehrady Nova Kachovka je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na samite Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade Šéf NATO…

Chmelár: Nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Priehrada Nova Kachovka bola údajne poškodená už 18 mesiacov pred začatím vojenského konflinku na Ukrajine. Neoverené videá zobrazujú sériu výbuchov v okolí priehrady. Naozaj vyhodili Rusi do vzduchu Kachovskú priehradu? Pochybnosti sú prednosťou kriticky zmýšľajúceho človeka Čistú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme,…

Godeal24 – super akcia uprostred roka: Office 2021 od 13,05 € a Office 2021 Mac Low do 28,99 €

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Oficiálna cena balíka Microsoft Office 2021 Pro je 439,99 USD. Na stránke Godeal24's Mid-year Sale, originálny Office 2021 Pro Plus stojí len 24,25 €, čím ušetríte až 90 %. Ak ho potrebujete nainštalovať pre viac počítačov alebo ho kupujete s priateľmi, balík Office…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Vášeň v Tebe

Zhodujú sa názory na kŕmenie? Pes versus pániček

0 icon

2.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška). Ahoj!  Čo si myslíte o kŕmení psov? Ja Vám poviem svoj názor. Ale asi sa Vám veľmi páčiť nebude.  Nerozumiem, prečo si ľudia myslia, že my, hafani, budeme jesť každý de

Princ Harry môže byť vyhostený z USA. Začalo sa súdne konanie. Drogy v pozadí

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/princeharryofengland). Princ Harry má problémy. Konzervatívna organizácia chce, aby sa zverejnila jeho žiadosť o víza do Spojených štátov. Týka sa užívania drog. Prípad sa dostal na súd.

Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím

0 icon

6.6.2023 Redakcia vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@stalewiak). Pestovanie ríbezlí nie je zložité, ale stojí za to vedieť, čo robiť, aby boli plody veľké a šťavnaté. Našťastie pomôže domáce hnojivo, za ktoré neminiete ani cent. Prečo? Pretože ho pripravíte z toho, čo bežne vyhadzujete.

Držíte paradajky v chladničke? Vďaka tomuto triku budú sladké a voňavé

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Najlepšie je jesť paradajky priebežne, aby ste si užili ich vôňu. Pri veľkých zásobách však vyvstáva otázka, kde ich najlepšie uskladniť, aby za krátky čas nestratili chuť a nepokazili sa. Ukázalo sa, že stačí použiť jednoduchý trik, potom vložiť do chladničky a hotovo.

Domáceho miláčika k deťom - áno alebo nie?

0 icon

6.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/tonyminguillon). Vaša ratolesť žadoní o psíka už druhý rok, a že keď nemôže mať psíka (alebo mačičku, dodá potichu), tak aspoň škrečka. A čo takto za dobré vysvedčenie? Vy sa bojíte, že zvieratko po opadnutí prvého nadšenia po týždni zostane na vašich pleciach a budete sa oň musieť…

Armádny Magazín

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

Kyjev namiesto ofenzívy evakuuje jednotky. Zničenie vodnej elektrárne Kachovka ohrozuje desiatky osád záplavami

0 icon

Ukrajina, 6.jún 2023 (AM), aktualizované – Zničenie elektrárne Kachovskaja v noci 6. júna by mohlo viesť k zaplaveniu 80 osád vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na území Chersonskej oblasti (RF), ktorú okupujú ozbrojené sily Ukrajiny. Úradníci sú vo svojich svedectvách zmätení: buď hovoria o výbuchu, alebo o zničení v dôsledku výbuchu,…

Bezpečnejšie je uzavrieť dohodu s kolumbijským drogovým kartelom ako s WHO

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – WHO organizuje 2. júna vo svojom sídle v Ženeve slávnostnú oslavu 75. výročia svojho vzniku. Pozvaní musia povinne predložiť očkovací preukaz. To je posolstvo, ktoré je určené všetkým, vzhľadom na plány WHO uzurpovať si globálnu moc pod zámienkou novej "pandémie" oznámenej na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení,…

Jordánske sklady môžu byť esom západu proti Rusku

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – Obrovský problém pre Rusko môže vznikať v Jordánsku. Americké ministerstvo obrany udelilo kontrakt v hodnote 118 375 740 USD firme Global Military Products na dodávku 60 protilietadlových tankov Gepard z výzbroje Jordánska Ukrajine. Firma má dodávku zrealizovať do 30.5.2024. Jordánsko kúpilo 60 svojich Gepardov o

Andrej Fursov: Stalin trikrát prekazil plány globalizátorov

0 icon

Rusko, 6.jún 2023 (AM) – Vo vnútri strany počas Stalinovho života, ho nenávideli dve skupiny. Jednu by sme mohli konvenčne nazvať ľavicovými globalistami: boli to tí, ktorí sa usilovali o svetovú revolúciu, boli to strážcovia kardinálov svetove

TopDesať

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Revolučná umelá inteligencia vygenerovala pozadie na známych fotografiách

0 icon

Niet pochýb o tom, že umelá inteligencia sa rozvíja obrovskou rýchlosťou a každý deň vidíme, ako pokročila k lepšiemu. Každý deň sme tak šokovaní, pretože objavujeme nové a nové veci. Názory ľudí na tieto technológie sú rôznorodé. Niektorí sú z umelej inteligencie ohromení a nadšení, pretože im dokáže pomôcť v ich každodennej práci,…

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali