Washington 15. júna 2016 (TASR/HSP-Cliff Owen)
Americký prezident Barack Obama absolvuje v Bielom dome plánované súkromné stretnutie s tibetským duchovným vodcom dalajlámom, stane sa tak napriek námietkam zo strany Číny. Napísala to dnes spravodajská stanica BBC.
Čína odsudzuje akékoľvek stretnutia zahraničných politických lídrov s exilovým tibetským duchovným vodcom, ktorého Peking považuje za separatistu. Dvojica sa v minulosti stretla už niekoľkokrát, najbližšie sa zídu v miestnosti Map Room washingtonského Bieleho domu.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí nadchádzajúcu udalosť kritizovalo prostredníctvom vyjadrenia hovorcu Lu Kchanga. “Pokiaľ USA plánujú toto stretnutie, vyšle to negatívny signál smerom k nezávislosti Tibetu a separatistickým silám a poškodí to čínsko-americkú vzájomnú dôveru a spoluprácu,” vyhlásil.
Obama sa o vodcovi tibetských budhistov v minulosti vyjadril ako o “dobrom priateľovi”. Dalajláma sa utiahol do exilu v Indii po neúspešnom povstaní proti čínskej vláde v roku 1959. Dalajláma sa zasadzuje za autonómiu Tibetu, pričom Čína ho obviňuje z podporovania úplnej nezávislosti tejto oblasti.
Obama sa poďakoval tibetskému duchovnému vodcovi dalajlámovi za prejavenie sústrasti po masakre, ktorá si cez víkend v Orlande v štáte Florida vyžiadala 49 obetí. Stalo sa tak počas súkromného stretnutia v Bielom dome, ktoré sa stalo terčom kritiky Číny.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest zopakoval, že politika Spojených štátov v otázke Tibetu sa nemení a považujú ho za časť Číny. Washington sa podľa neho v zmysle podpory nezávislosti Tibetu nevyjadril.
Dvojica sa v minulosti stretla už niekoľkokrát, dnes sa zišli v miestnosti Map Room washingtonského Bieleho domu. Agentúra AP upozornila, že stretnutie sa nekonalo v prezidentovej Oválnej pracovni, kde Obama zvyčajne prijíma hlavy štátov.