ukrajina vojna

NAŽIVO

Tisíce ľudí demonštrovali v Nemecku za väčšiu ochranu klímy. Požadovali pritom okamžité zastavenie všetkých nových projektov týkajúcich sa využitia zemného plynu v krajine.

Včera 19:49

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó požadoval, aby Európska únia nasledovala kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a klasifikovala ľavicové hnutie Antifa ako „teroristickú“ skupinu. Jeho vyhlásenie tak prišlo len deň po tom, ako maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že chce toto opatrenie prijať po vzore Trumpa tiež.

Včera 19:49

Dvaja britskí občania, Peter (80) a Barbie (75) Reynoldsovci, ktorých zadržiavalo afganské vládne hnutie Taliban viac ako sedem mesiacov, pristálo na letisku Heathrow v Londýne. 

Včera 19:47

Nemecké hlavné mesto Berlín pomenuje jednu zo svojich ulíc po zosnulom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, ktorý stál na čele úsilia o zjednotenie krajiny po páde Berlínskeho múru v roku 1989.

Včera 19:46

Dve gotické veže katedrály Notre-Dame v Paríži sprístupnili pre verejnosť, deväť mesiacov po tom, ako chrám opäť otvoril svoje brány.

Včera 19:39

Trump, jeho viceprezident Vance, predseda Snemovne reprezentantov Johnson a niekoľko federálnych ministrov sa zúčastnia pohrebu Charlieho Kirka v Arizone.

Informovala o tom tlačová tajomníčka Bieleho domu Carolyn Levittová.

Pohreb sa uskutoční v nedeľu 21. septembra na štadióne State Farm v Glendale.

V relácii Fox News Levittová spresnila, že na ceremóniu budú vyslané dve lietadlá, ktoré budú plne obsadené zamestnancami americkej administratívy.

Včera 17:51

V priemere sa ročná fluktuácia pracovníkov pohybuje na Slovensku od 14 % do 16 %, zatiaľ čo za normálnu mieru fluktuácie sa považuje približne päť až sedem percent. Za vyšším tempom odchádzania z práce sú vyššie očakávania od zamestnania či lepšia dostupnosť pracovných príležitostí. Firmy na Slovensku by tak mali v boji proti fluktuácii viac počúvať svojich zamestnancov.

Včera 16:56

Projekt podpory inštalácií obnoviteľných zdrojov energie Zelená domácnostiam už je tri mesiace pre chýbajúce zdroje pozastavený a stále nie je jasné, či a kedy bude obnovený. Podľa Slovenskej inovačnej energetickej agentúry záleží spustenie programu od výsledkov revízie eurofondového Programu Slovensko. Opakované prerušovanie projektu ale ohrozuje podľa odborníkov chod firiem, ktoré sa výrobou a inštaláciou OZE zaoberajú.

Včera 16:55

Firmy na Slovensku v uplynulých štyroch rokoch dosiahli vyššiu ziskovosť ako v období predtým. V roku 2024 síce čistý zisk firiem mierne poklesol, z dlhodobého pohľadu však ziskovosť zostáva na vyšších úrovniach. V aktuálnom komentári to konštatovali analytici finančnej stability Národnej banky Slovenska.

Včera 16:54

Dynamické zvyšovanie cien nehnuteľností nafukuje očakávania predávajúcich. Tempo zdražovania na realitnom trhu sa počas leta ešte zrýchlilo. Potvrdzujú to aktuálne hodnoty realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý monitoruje ceny bytov na Slovensku. Ten koncom augusta stúpol na 3212 eur/štvorcový meter (m2), čo je oproti júnu skok až o 4,6 %.

Včera 16:54

Plánovaný zákaz nových áut so spaľovacími motormi v Európskej únii od roku 2035 sa stretáva so širokým odporom nemeckej verejnosti. Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil inštitút pre výskum verejnej mienky YouGov, 44 % respondentov požaduje, aby vláda v Berlíne odmietla zákaz a ďalších 12 % si želá, aby presadzovala odklad účinnosti opatrenia.

Včera 16:53

Globálny trh poistenia majetku a neživotného poistenia sa za uplynulých 20 rokov zdvojnásobil a dosiahol hodnotu 2,4 bilióna amerických dolárov (2 bilióny eur). Desaťročia inovácií viedli k širšiemu prístupu k poisteniu, a to kombináciou tradičných a alternatívnych štruktúr.

Včera 16:50

Peruánski paleontológovia objavili neďaleko tichomorského pobrežia krajiny 12 miliónov rokov starú fosíliu ryby z čeľade sviňuchovitých. Fosília s dĺžkou 3,5 metra bola nájdená v júli peruánskym paleontológom Mariom Urbinom v púšti Ocucaje, zhruba 350 kilometrov južne od hlavného mesta Lima.

Včera 16:49

Najmenej 31 Palestínčanov zahynulo v meste Gaza v dôsledku pokračujúcej izraelskej vojenskej ofenzívy, uviedli tamojšie lekárske zdroje. Celkovo bolo v Pásme Gazy podľa nich zabitých 47 ľudí.

Včera 16:11

V srbskom hlavnom meste Belehrad sa konala veľkolepá vojenská prehliadka s tankami, raketovými systémami a stíhačkami. Podľa miestnych predstaviteľov išlo o najväčšiu demonštráciu sily armády v dejinách tejto krajiny.

Včera 16:10

Hasiči s podporou vojakov bojovali v severozápadnom Španielsku s dvomi lesnými požiarmi, ktoré vyvolalo sucho a vysoké teploty. 

Včera 15:07

Pri útoku ukrajinského dronu na Samarskú oblasť na juhozápade Ruska zahynuli štyria ľudia, uviedol miestny gubernátor.

Včera 14:12

Sopka Lewotobi Laki-Laki na ostrove Flores vo východnej Indonézii opäť vybuchla a chrlila sopečný popol do výšky niekoľkých kilometrov. Tamojšie úrady vyhlásili najvyšší (štvrtý) stupeň pohotovosti a miestne letisko pozastavilo svoju prevádzku.

Včera 14:11

Tisíce ľudí evakuovali z ich domovov v Hongkongu pre nález nevybuchnutej bomby z druhej svetovej vojny, ktorú následne zneškodňovali pyrotechnici. Operácia na deaktiváciu nálože sa začala, pričom sa zaobišla bez akýchkoľvek zranení.

Včera 14:10

V bavorskom Mníchove sa začal pivný festival Oktoberfest, na ktorom organizátori očakávajú v tomto roku asi 6 miliónov návštevníkov. 

Včera 14:09

Kybernetický útok cielený na poskytovateľa tzv. odbavovacích systémov narušil prevádzku viacerých popredných európskych letísk vrátane bruselského Zaventem, ako aj londýnskeho Heathrow či letiska v Berlíne, kde spôsobil meškania a rušenia letov.

Včera 14:08

Taliansky raper Fedez sa ospravedlnil za svoju novú pieseň, v ktorej prízvuk talianskej tenisovej hviezdy Jannika Sinnera prirovnal k prízvuku Adolfa Hitlera. 

Včera 13:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

O osude letnej kampane AFU sa rozhodne v bitke o Časov Jar

Vo chvíli, keď ukrajinská armáda stratí toto mesto, začne sa obkľúčenie a oslobodenie Charkova, analyzuje situáciu po dobytí Bachmutu ruskí novinár Aleksandr Sitnikov pre ruské noviny Svobodnaja Pressa

ukrajina vojna
Ilustračné foto
❚❚
.

Napriek šumu v ukrajinských médiách o operačnom obkľúčení Artemovska “neporaziteľný” Syrskij podľa interných špekulácií informoval Zelenského o neúspešnom pokuse AFU o protiofenzívu na Kleščejevku. Áno, možno tam ukrajinská armáda dosiahla nejaké zisky (hoci to nie je zatiaľ potvrdené), ale sú podmienené veľkými stratami a zjavne nezodpovedajú plánu operácie vypracovanému v štábe skupiny “Chorticja”.

Tieto informácie sú v súlade so západnými zdrojmi. Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) v súhrne z 23. mája uvádza: “Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že tempo bojov na bachmutskom smere sa spomalilo na pozadí pokračujúcich obmedzených protiútokov na bokoch. Ukrajinský generálny štáb vo svojej situačnej správe prvýkrát od decembra 2022 neinformoval o bojoch v meste Bachmut.”

Za zmienku však stojí tweet námestníčky ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarovej. Píše sa v ňom, že vojenské operácie v Artemovsku a jeho okolí sa končia, ale AFU údajne udržiava pozície v pevnosti v časti “Samolet” pri pamätníku MiG-17.

.

Takýto prudký nezmysel by mohol znamenať aj to, že ukrajinské jednotky sa chystajú znovu dobyť mesto alebo aspoň jeho západné predmestie. Ukrajinská telegramová komunita píše, že Syrskij si kvôli bitke o Bachmut vyžiadal strategické rezervy, aby mohol realizovať svoj plán obkľúčenia Artemovska / Bachmutu.

“Neporaziteľný” nemôže v žiadnom prípade pripustiť porážku a je “presvedčený, že sa mu podarí pevnosť znovu dobyť”, aby obnovil morálku podriadených, ktorá klesla na dno.

Problém však spočíva v tom, že útok na Artemovsk, ktorý Ukrajinci nedokázali ubrániť, komplikujú mohutné opevnenia Domino a Gnezdo, ktoré “muzikanti” obsadili. Mnohé z tamojších výškových budov odolali bojom a teraz slúžia ako výborné pozorovateľne a oporné body pre ruských bojovníkov. Spresnime, že priestor 3 – 4 km pred mestom je úplne vyholený.

Ak vezmeme do úvahy, že celková salva ruského delostrelectva v tomto priestore je oveľa silnejšia ako salva delostrelectva Ukrajiny, akýkoľvek útok AFU na Artemovsk sa jednoducho utopí v krvi. Preto je pravdepodobné, že ruská palebná prevaha bude využitá na zatlačenie armády smerom na Časov Jar.

Americký časopis Military Watch, ktorý zhrnul hodnotenia NATO o vyhliadkach na pokračovanie “mlynčeka na mäso”, napísal: “Mesto Časov Jar západne od Bachmutu bude ďalším cieľom ruskej ofenzívy. A jeho odovzdanie pod kontrolu ruskej armády by podľa MW otvorilo cestu ku Kramatorsku a Slovjansku.

.

Na jednej strane sa Časov Jar s rozlohou 13 km2 (viac ako trikrát menší ako Artemovsk) nachádza na kopci vysokom 247 m, zatiaľ čo Artemovsk je v údolí rieky Bachmutka, asi o 100 – 120 m nižšie.

Na druhej strane, posvätnú “pevnosť” Pentagon pred ôsmimi rokmi považoval za najvýhodnejšie opevnenie na Donbase. Podľa koncepcie amerických štábov sa bojový poriadok AFU v meste formoval ako jeden silný ešalón, ktorý bol monoliticky “založený na systéme jednotlivých oporných bodov v najsilnejších budovách výhodne umiestnených z taktického hľadiska: na križovatkách, námestiach, pri výjazdoch z mostov, pozdĺž hlavných ulíc.

V prípade Časov Jaru to ani zďaleka neplatí. Prevládajú tu nielen nízke súkromné budovy, ale mesto je natiahnuté ako črevo pozdĺž železnice. Napríklad šírka osady pozdĺž Lomonosovovej ulice je len 700 m, čo by ruským vojakom umožnilo rozdeliť posádku na jednotlivé ohniská odporu.

Miestni obyvatelia hovorili, že dediny Bogdanovka, Kalinovka, Ivanovskoje/Krasnoje a najvýchodnejšie oblasti Školy remesiel a Novej pošty sú prvou obrannou líniou ukrajinských vojakov. Ďalej sú cik – cak vykopané zákopy na západnom brehu kanálu Severský Doneck-Donbas. A v samotnom meste nie je kde sa uchytiť okrem opustenej priemyselnej zóny.

Ukrajina vojna vojak
Ilustračné foto

Kyjevskí experti analyzujúci možnú bitku o Časov Jar upozornili na zalesnené územie, ktoré sa tiahne až k južnému okraju mesta pozdĺž obce Ivanovskoje/Krasnoje. Sú presvedčení, že pod krytím “zelenej strechy” sa útočiace jednotky ruských ozbrojených síl budú môcť úplne priblížiť k súkromnej stavebnej zóne a začať drviť obranu AFU.

.

Je jasné, že v skutočnosti môžu existovať rôzne varianty, ale ukrajinskí vojaci sa neobávajú len “Solncepeku”, ktorý bude určite použitý na prerazenie do Časov Jaru. V každom prípade by bolo skutočne logické, keby ruskí vojaci použili taktiku palebného valu na zničenie početných opevnení na okraji mesta.

Nie sú tu takmer žiadni obyvatelia, dosvedčujú ukrajinské zdroje. Navyše podľa samostatného rozkazu veliteľa operačno-strategickej skupiny vojsk “Chorticja” Syrského sa pripravuje veliteľské stanovište OGV “Charkov” na premiestnenie do Pavlogradu.

Ukrajinskí stratégovia a ich americkí kolegovia sú presvedčení, že po páde Časov Jaru sa boj presunie do Slavjansko-Kramatorskej aglomerácie, čím sa vytvoria všetky podmienky na obkľúčenie Charkova.

Momentálne pod Časov Jarom prebiehajú brutálne delostrelecké súboje, pričom husto operuje ruské letectvo. Zrejme prebieha ničenie živej sily AFU nahromadenej v meste. Uviedol to najmä vojenský expert Andrij Maročko. Podľa neho “do blízkosti obce Časov Jar dorazili čerstvé jednotky ukrajinských ozbrojených formácií. Dochádza aj k hromadeniu zbraní a obrnených vozidiel.

Predpokladá sa, že ruská armáda sa nebude ponáhľať s obsadením Časov Jaru vzhľadom na informácie o možnej ofenzíve ukrajinských ozbrojených síl. Ide o to, že nepriateľ sa zahnal do informačnej pasce zvanej “pevnosť”. To znamená, že sa nikam nepohne – pôjde o frontálny a nezmyselný útok na Bachmut. A ruská protiofenzíva sa začne až po tom, ako sa ukrajinskí vojaci vyčerpajú. Práve v tom čase sa Wagner vráti na bojisko.

Reakcia obyvateľov Ukrajiny na stratu Bachmutu ešte viac demoralizovala ukrajinských bojovníkov, ktorí budú musieť bojovať o Časov Jar. Administrátori telegramového kanálu 93. brigády AFU Cholodnyj Jar píšu, že niekoľko preživších bratov v zbrani je v šoku z nespútaného veselia kyjevskej mládeže v reštauráciách a pacifistického postoja spoluobčanov k udalostiam na fronte.

Píšu: “Pevnosť Bachmut padla… Tak teda – kde je všeobecný smútok, trauma… Teraz vládne úplná ľahostajnosť k smrti symbolu. A čo je najhoršie, u drvivej väčšiny. A to je ešte horšie ako porážka na bojisku. Už sme morálne pripravení prijať porážku. Presnejšie povedané – je nám to jednoducho jedno”.

Môžeme predpokladať, že k rozpadu AFU už došlo. Ukrajinská armáda ešte nie je porazená a je dostatočne silná, ale tylo už naozaj “odplávalo”. A bez jeho podpory sa žiadna armáda na svete dlho neudrží. V tomto ohľade by strata Časov Jaru mohla viesť k dominovému efektu aj na iných úsekoch frontu.

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

.

Rusko premenilo Artemovsk na cintorín ukrajinskej vojenskej sily. Čo bude nasledovať?

Ruská armáda sa učí na bojisku

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Andrej Valihora

Matej Michalička

Jozef Bugár

Marek Horňanský psychológ

Marián Tkáč

Marek Brna

.
.
.

Šimečka musí ísť

V sobotu bola rozohraná veľká politická partia…

20. 09. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Petr Pavel bez rozumu a nie je sám

Český prezident Petr Pavel v nadväznosti na ministra obrany Litvy vyzval na zostreľovanie ruských lietadiel, ktoré narúšajú vzdušný priestor členských…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sankcie spôsobili, že ruská tieňová flotila enormne narástla a vznikol ďalší vážny problém

Obrovská tieňová flotila, ktorú vytvorila Rusko, kompenzuje dôsledky západných sankcií, čo môže mať dlhodobé následky pre svetovú ekonomiku, píše The…

20. 09. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pentagón ukončí pomoc pobaltským krajinám a všetkým členom NATO, ktorí susedia s Ruskom

Ako píše agentúra Reuters, Američania o tom informovali Európanov na stretnutí v Pentagóne koncom augusta

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žilinka sebavedomo premiérovi: “Nie som nervózny”

Generálny prokurátor Maroš Žilinka z pracovnej cesty v Azerbajdžane reagoval na dnešnú tlačovku Smeru, na ktorej premiér Robert Fico, minister…

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

EÚ ignorovala tri základné požiadavky Trumpa

Nový balík protiruských sankcií EÚ nebude obsahovať obmedzenia na nákup ropy z Ruska, vyhlásil európsky komisár pre hospodárske otázky Valdis…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aktuálne. Smer zverejnil dôkazy podvodov Šimečkovej matky

Smer dnes na tlačovke prezentoval konkrétne dôkazy o podvodoch matky Michala Šimečku, ktorá sa dopustila konania, ktoré zakladá podozrenie zo…

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 8 min. čítania | 0 komentárov

Nemecký kancelár Merz dosiahol nové antirekordy

Podľa prieskumu verejnej mienky Bild len 26 % respondentov uviedlo, že je spokojných s činnosťou hlavy vlády. 62 % hodnotilo…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľká zmena v rozložení síl na Blízkom východe

Pakistan môže umiestniť svoje vojská v Saudskej Arábii – táto možnosť sa diskutuje na pozadí nedávno podpísanej zmluvy o vzájomnej…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Karas: Ohlásenie generálneho štrajku Gröhlingom a Naďom bolo infantilné. Eštok postráda ku konsolidácii relevantné nápady opozície

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok nevidí dôvod na rezignáciu so svojho postu. Tvrdí, že za jeho pôsobenia v rezorte ukončili…

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Macron vyhlásil, že Francúzsko uzná Palestínu v pondelok

Francúzsky prezident oznámil, že počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku Paríž oficiálne uzná palestínsky štát

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ktoré mestá v Európskej únii sú najbezpečnejšie a ktoré najnebezpečnejšie? Slovensko a Maďarsko prekvapením

Keďže viaceré európske mestá zápasia s nárastom organizovaného zločinu a násilia spojeného so zbraňami, Euronews zostavil rebríček hlavných miest Európskej…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Izraelský premiér Netanjahu požiadal USA, aby vyvinuli tlak na Egypt

Izraelský premiér Netanjahu požiadal USA, aby vyvinuli tlak na Egypt, aby zastavil vojenské posilňovanie na Sinajskom polostrove

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zelenskyj sa vracia na začiatok svojich požiadaviek

Zelensky dal najavo, že neprijíma scenár bezpodmienečného prímeria . Ako podmienku ukončenia vojny požaduje bezpečnostné záruky od západných krajín

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Takmer celý Serebrjanský les je už pod kontrolou Ruskej federácie

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko varovali pred plánmi Bruselu. Pripravuje zmenu troch vlád v strednej Európe?

Túto otázku si vo svojom blogu kladie americký politický analytik Andrew Korybko. Tieto plány  sa presadzujú prostredníctvom kombinácie informačnej vojny…

20. 09. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nielen Slovensko rieši štátne sviatky. Zmeny chystá tiež Francúzsko a Taliansko

Štátne sviatky a dni pracovného pokoja nie sú v tomto období témou diskusií iba na Slovensku. Kým Francúzsko navrhlo zrušiť…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Návrat „deväťdesiatok“. Meno Rezeš opäť súčasťou košického futbalu

Futbalový klub FC Lokomotíva Košice vstupuje do novej etapy pod vedením košického podnikateľa Júliusa Rezeša, ktorý bol vymenovaný za generálneho…

20. 09. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vyhlásil, že Európa nechce zvýšenie prílevu utečencov z Ukrajiny

Podľa neho Ukrajinci v európskych krajinách žiadajú sociálnu pomoc, a preto európske krajiny nechcú vidieť nových utečencov z Ukrajiny

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA fakticky pozastavili časť predaja zbraní do Európy

USA fakticky pozastavili časť predaja zbraní do Európy, čo môže poškodiť aj Ukrajinu, píše časopis The Atlantic

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump predáva zlaté karty na vstup do USA

Trump predstavil nový vízový program pre bohatých cudzincov, v rámci ktorého bude možné za rôzne ceny zakúpiť povolenie na pobyt

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Kybernetické útoky paralyzovali letiská v Európe, vrátane Bruselu, Berlína a londýnskeho Heathrow

Niekoľko väčších európskych letísk, vrátane Bruselu, Berlína a londýnskeho Heathrow, bolo v sobotu postihnutých „kybernetickými problémami“, ktoré ovplyvnili automatizované systémy…

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vydá Európsky parlament nebezpečnú členku gangu?

41-ročnú Salis zatkli a uväznili v Maďarsku v roku 2023, pretože sa zúčastnila na viacerých útokoch organizovaných nemeckou ľavicovou militantnou…

20. 09. 2025 | 0 komentárov

MOV umožní ruským športovcom štart na ZOH 2026 pod neutrálnou vlajkou

Medzinárodný olympijský výbor v piatok oznámil, že ruskí športovci budú opäť môcť súťažiť na zimných olympijských hrách 2026 pod neutrálnou…

20. 09. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hanzelová blúznila o influenceroch pod ruským vplyvom

Bývalá televízna redaktorka Zuzana Kovačič Hanzelová nedávno naložila takzvaným dezinformačných médiám v relácii u Mareka Vagoviča, za čo si určite…

20. 09. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko tvrdí, že jeho stíhačky nenarušili vzdušný priestor Estónska. V čom spočíva problém

V správe ministerstva obrany Ruskej federácie sa uvádza, že tri stíhačky MiG-31 včera vykonali let z Karélie do Kalininskej oblasti

20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Aktualizované 20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hlas-SD odsudzuje akékoľvek narušenie vzdušného priestoru spojencov SR

Koaličná parlamentná strana Hlas-SD považuje akékoľvek narušenie vzdušného priestoru našich spojencov za neprijateľné a dôrazne ho odsudzuje. Vyhlásila, že Slovenská…

20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa vedci učia od prírody: Zvieracie schopnosti ako budúcnosť technológii?

Keď sa vedci učia od prírody: Zvieracie schopnosti ako budúcnosť technológii? Po tisíce rokov ľudstvo hľadalo v prírode nielen zdroj…

20. 09. 2025 | 0 komentárov

Matúš Oľha: Podnet na GP vnímam ako politickú snahu kriminalizovať činnosť Rady FPU

Aktuálny podnet opozičnej strany SaS na možné porušenie zákona zo strany Fondu na podporu umenia je výsledkom pretrvávajúcej snahy o…

20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Tisíce ľudí demonštrovali v Nemecku za väčšiu ochranu klímy. Požadovali pritom okamžité zastavenie všetkých nových projektov týkajúcich sa využitia zemného plynu v krajine.

Včera 19:49

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó požadoval, aby Európska únia nasledovala kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa a klasifikovala ľavicové hnutie Antifa ako „teroristickú“ skupinu. Jeho vyhlásenie tak prišlo len deň po tom, ako maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že chce toto opatrenie prijať po vzore Trumpa tiež.

Včera 19:49

Dvaja britskí občania, Peter (80) a Barbie (75) Reynoldsovci, ktorých zadržiavalo afganské vládne hnutie Taliban viac ako sedem mesiacov, pristálo na letisku Heathrow v Londýne. 

Včera 19:47

Nemecké hlavné mesto Berlín pomenuje jednu zo svojich ulíc po zosnulom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, ktorý stál na čele úsilia o zjednotenie krajiny po páde Berlínskeho múru v roku 1989.

Včera 19:46

Dve gotické veže katedrály Notre-Dame v Paríži sprístupnili pre verejnosť, deväť mesiacov po tom, ako chrám opäť otvoril svoje brány.

Včera 19:39

.

Toto sú posledné fotografie celebrít tesne pred smrťou

Je ľahké myslieť na slávnych ľudí ako na niečo nesmrteľné, no pod všetkou tou slávou sú ukryté rovnaké ľudské bytosti ako…

20. 09. 2025 | 0 komentárov

Najrozumnejšie rozhodnutie, ktoré bývala prezidentka urobila

Rozhodnutie exprezidentky Zuzany Čaputovej nevrátiť sa do politiky ukončilo niekoľkomesačné diskusie o tejto možnosti, ktoré však prebiehali bez nej. V…

20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európa, ktorá neexistuje

Londýn, 20. septembra 2025 - Zatvorené výklady v centre Lyonu hovoria viac ako tisíc parlamentných prejavov. Za drevenými barikádami sa obchodníci…

20. 09. 2025 | 0 komentárov

Koľko detí zmizne v Európe každý rok?

Počet hlásení o nezvestných deťoch sa medzi rokmi 2023 a 2024 zdvojnásobil. Viac nezvestných je dievčat ako chlapcov, uvádza Euronews

20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Renault priznáva porážku: Číňania nás naučia, ako sa robí auto za dva roky!

20.09.2025, Redakcia Auto trendy Automobilový svet zažíva zemetrasenie. Európsky gigant Renault, symbol francúzskej hrdosti, verejne priznáva, že je príliš pomalý…

20. 09. 2025 | 0 komentárov

Richard Raši: Hurbanovi môžeme ďakovať za to, že sme samostatný a zvrchovaný národ

Jozef Miloslav Hurban bol kňazom, spisovateľom, ale najmä veľkým národovcom. Jemu môžeme ďakovať za to, že sme národ slovenský, zvrchovaný…

20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 09. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Andrej Valihora

Matej Michalička

Jozef Bugár

Marek Horňanský psychológ

Marián Tkáč

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov