O čom je ten Južný prúd?

O čom je ten Južný prúd?

Brusel, Bratislava, Budapešť 25. novembra 2014 (HSP/Foto:TASR)

 

V súčasnosti sa postoje odborníkov v EÚ rozdelili. Prví žiadajú zabezpečiť energetickú nezávislosť od Ruska, ale druhí naopak vyzývajú spolupracovať s východnou veľmocou. Prví žiadajú: „Reverz!“ a druhí prízvukujú „Južný prúd!“

Podľa autorov projektu plynovod Južný prúd zvýši energetickú bezpečnosť celej Strednej a Východnej Európy. Toto tvrdenie opakovali na nedávnej schôdzke aj ministri zahraničných vecí Ruska a Maďarska. Moskva a Budapešť potvrdili záväzky týkajúce sa výstavby tohto  plynovodu. Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov prízvukoval, že v Európe už asi začínajú chápať celú dôležitosť tohto projektu. Podotkol, že bohužiaľ, zatiaľ to nechápu alebo nechcú chápať všetci.

Reklama
Na snímke plynovod Južný prúd (South Stream)

S výstavbou plynovodu Južný prúd začali v decembri 2012. Plynovod povedie z Ruska po dne Čierneho mora do štátov Južnej a Strednej Európy. Prvý plyn cez nové potrubie plánujú dodať koncom roka 2015. Lenže po tom, ako dohodu o výstavbe plynovodu ratifikovali vlády a parlamenty účastníckych krajín projektu (medzi nimi Srbsko, Bulharsko, Maďarsko), do hry vstúpil Brusel a z európskej centrály zaznelo rázne „Nie“.

Právnici Európskej komisie našli legislatívne otázniky a oznámili, že tieto dohody narušujú predpisy EÚ. Experti však prízvukujú, že je to iba čisto politická hra. Začali sa naťahovačky okolo Južného prúdu, ktoré pokračujú už niekoľko mesiacov. Niektoré európske vlády snívajú o energetickej a teda aj plynovej nezávislosti od Ruska a robia všetko, aby zabránili realizácii nových projektov a zrušili spoluprácu s východnou veľmocou.

Reklama

Tragické udalosti na Ukrajine prišli akurát vhod: vlády a politici, ktorí odmietajú spoluprácu s Ruskom, vytiahli eso z rukáva. Ešte tvrdšie žiadajú zrušiť viaceré projekty spolupráce a v prvom rade – projekt výstavby plynovodu Južný prúd. Preferujú sankcie, reverzy, odmietnutie starších dohôd, spolupráca im nevonia.

Triezvejšie hlavy prízvukujú, že by sa najprv Európska únia mala rozhodnúť, čo je v súčasnej mimoriadne komplikovanej situácii dôležitejšie: politika alebo ekonomika, sankcie alebo nové projekty, hádky alebo spolupráca. Varujú pred nadmerným politizovaním hospodárskych otázok. Poukazujú na to, že otázky energetickej bezpečnosti by bolo múdrejšie riešiť spoluprácou, nie sankciami.

Analytici poukazujú na to, že momentálne je politika na prvom mieste a na druhom – špecifické záujmy jednotlivých krajín. Nemecko ako najsilnejšia krajina EÚ poriadne tlačí na sankčnú pílu a správa sa ako bezvýznamný satelit Spojených štátov. Podobné správanie sa Nemecka, hlavne Angely Merkelovej je najväčšou záhadou „sankčno-plynovej“ kauzy. Spoluprácu s Ruskom odmietajú aj pobaltské štáty a Poľsko. Vlády týchto krajín, ako zdôrazňujú analytici, protiruskú politiku „majú v krvi“.

Na druhej strane sú krajiny, ktoré sú životné zainteresované na ukončení výstavby Južného prúdu. Majú záujem ako o ruský plyn, tak aj o hospodársku spoluprácu s Ruskom. Prízvukujú, že nejde o politiku, ale o ekonomiku. Ale je to hlas volajúceho na púšti. Sú to slabší hráči v porovnaní s Nemeckom, Veľkou Britániou, Francúzskom, Talianskom a pod. Snažia sa obhájiť výstavbu Južného prúdu, ale zatiaľ je to 50 na 50.

Odborníci poukazujú na to, že sa do projektu výstavby Južného prúdu zapojili viaceré krajiny. Napríklad, záujem na tom má dokonca aj Taliansko. Ešte väčší záujem má Rakúsko, Grécko, Srbsko, Maďarsko – čiže tie krajiny, cez územia ktorých povedie plynovod.

Reklama

Maďarsko mieni začať výstavbu svojho úseku plynovodu Južný prúd na budúci rok napriek silnému tlaku zo strany EÚ a USA, ktoré trvajú na odmietnutí tohto projektu. Informoval o tom štátny tajomník pre otázky energetiky krajiny Andras Aradszki. Zdôraznil, že je to jediný spôsob ako zabezpečiť stabilné dodávky modrého paliva do Maďarska. Podčiarkol, že propagovaný a Bruselom podporovaný plynovod Nabucco možno nebude ani vybudovaný.

eu

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:14

Nórsko uzavrelo bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou. Oznámil to nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide.

Včera 20:13

Nemecko plánuje zlegalizovať interrupcie počas skorého štádia tehotenstva. Návrh predložila komisia, ktorú minulý rok založila vládna koalícia kancelára Olafa Scholza.

Včera 19:58

Poľsko v posledných týždňoch zaznamenalo opätovný nárast pokusov o nelegálne prekročenie hranice s Bieloruskom. Len počas uplynulého víkendu bolo odhalených 669 takýchto prípadov, informovala poľská pohraničná stráž na sieti X.

Včera 19:57

Počas bojov v blízkosti mesta Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny koncom marca padol ukrajinský historik a administrátor ruskojazyčnej sekcie Wikipédie Jurij Luščaj. 

Včera 19:39

Svetoví darcovia prisľúbili pomoc Sudánu po roku ničivej vojny vo výške dvoch miliárd eur, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Včera 19:38

Líder holandskej Ľavicovej aliancie Frans Timmermans vyzval v pondelok občanov krajiny, aby počas Národného dňa spomienok na mŕtvych (Dodenherdenking) 4. mája neorganizovali protesty súvisiace s konfliktom v Pásme Gazy. Na správu portálu DutchNews.nl

Včera 19:29

Pozvanie a následná debata v centrále americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) ukázala vysokú mieru dôvery zo strany Spojených štátov voči Česku, povedal po návšteve v jej sídle český premiér Petr Fiala. Večer ho v Bielom dome prijme americký prezident Joe Biden.

Včera 19:02

Belgicko si predvolalo iránskeho veľvyslanca. Pridalo sa tak k ďalším krajinám EÚ, ktoré k takémuto kroku pristúpili, aby tak protestovali proti víkendovému raketovému a dronovému útoku Iránu na Izrael a vyzvali Teherán na zdržanlivosť. 

Včera 19:01

Podozrivým zadržaným po útoku v asýrskom pravoslávnom chráme na predmestí austrálskeho mesta Sydney je 15-ročný chlapec. Úradujúci zástupca komisára štátu Nový Južný Wales Andrew Holland spresnil, že zadržaný má zranenú ruku.

Včera 18:59

Líder izraelskej opozície Jair Lapid vyzval ministrov vlády národnej jednoty Bennyho Ganca a Gadiho Eizenkota, aby pomohli zosadiť vládu premiéra Benjamina Netanjahua. Lapid tvrdí, že v novej koalícii by títo politici mali väčší vplyv.

Včera 18:56

Spojené štáty si neželajú zhoršenie vzťahov s Iránom, ale zároveň budú pokračovať v obrane Izraela. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken to vyhlásil po víkendovom útoku Teheránu na Izrael.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
Včera 18:55

Federálny vyšetrovací úrad USA vedie trestné stíhanie ohľadom pádu mosta Francis Scott Key Bridge v americkom meste Baltimore, pri ktorom po náraze lode do piliera zahynulo šesť osôb. Osoba blízka vyšetrovaniu uviedla, že sa preveruje aj to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

Včera 18:53

Izraelská armáda potvrdila zranenie svojich vojakov na libanonskom území.

Včera 18:52

Česko si predvolalo iránskeho veľvyslanca, dôvodom je víkendový útok Iránu na Izrael. Podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského Teherán útokom prekročil všetky hranice a iránsky režim cielene ohrozuje bezpečnostnú situáciu v regióne.

Včera 18:50

Úspech Izraela a jeho spojencov, ktorým sa vo veľkej miere podarilo zmariť masívny útok iránskych rakiet a dronov, naznačuje, čo by Ukrajina mohla dosiahnuť proti ruským vzdušným útokom, ak by mala väčšiu podporu od svojich partnerov. V reakcii na najnovší vývoj na Blízkom východe to podľa agentúry AP uviedol ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke freska zobrazujúca postavy gréckej mytológie - veštice Cassandry a boha Apolóna - vo vnútri impozantnej hodovnej siene s elegantnými čiernymi stenami, vyzdobenej mytologickými námetmi inšpirovanými Trójskou vojnou, ktorá bola nedávno odkrytá v archeologickej oblasti Pompeje neďaleko Neapola v južnom Taliansku

Autor: TASR/AP-Italian Culture Ministry via AP, HO

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali