Čína, USA, Tibet

NAŽIVO

Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.

09:16

V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.

Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram
09:05

 

 

08:54

Po raste zhruba o 3 % počas štvrtkového (8. 5.) obchodovania pokračovali ceny ropy v raste aj v piatok, pričom cena Brentu prekročila 63 USD a cena WTI 60 USD za barel (159 litrov). Informovali o tom správy agentúr Bloomberg a Reuters.

08:52

Americké ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že armáda „okamžite“ začne s procesom vyraďovania zo služby približne 1000 transrodových ľudí. Príslušníci armády, ktorí neodídu dobrovoľne do júna, budú donútení armádu opustiť. Informovala o tom agentúra AFP.

Ide o vykonanie nariadenia Donalda Trumpa z januára tohto roka, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd USA.

08:42

Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA. Svojho nástupcu v úrade zároveň obvinil, že nebráni záujmy Spojených štátov.

Odpovedal tak moderátorke stanice ABC v živom televíznom rozhovore na otázku, či sa cítil byť zodpovedný za to, že si „nevypočul“ obavy voličov z imigrácie alebo inflácie, alebo za to, že Trump vlani zvíťazil nad vtedajšou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, čo mu zabezpečilo druhé funkčné obdobie v Bielom dome.

08:39

 

 

08:37

Export Číny v apríli vzrástol a výrazne prekonal očakávania, napriek tomu, že vývoz do USA zaznamenal pokles. Aj dovoz sa od odhadov analytikov výrazne líšil. Informovala o tom v piatok čínska colná správa, ktorej údaje priniesli agentúra Reuters a portál RTTNews.

Vývoz Číny vzrástol v apríli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 8,1 %.

08:21

Všetky záchranné zložky zasahovali v noci na piatok v českej obci Čeladná v okrese Frýdek-Mýstek, kde podľa hasičov došlo k výbuchu a zrúteniu vnútornej časti miestneho hotela, zrejme stropu. Hasičom sa podarilo zachrániť dvoch zavalených ľudí. Najmenej tri osoby utrpeli zranenia, informoval server Novinky.cz.

Hovorkyňa hasičov Petra Lukášová pre server potvrdila, že k mimoriadnej udalosti došlo približne o 23.00 h v budove hotela Zámeček.

08:19

Spojené štáty sa podľa viceprezidenta J.D. Vancea v konflikte medzi Indiou a Pakistanom obmedzia len na diplomatické úsilie. „To, čo môžeme urobiť, je povzbudiť týchto ľudí, aby (situáciu) trochu deeskalovali,“ povedal vo štvrtok Vance v rozhovore pre spravodajskú stanicu Fox News.

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio zároveň naliehal na Islamabad, aby ukončil akúkoľvek podporu „teroristickým skupinám“, cituje AFP.

08:16

Budovu Empire State Building v New Yorku vysvietili vo štvrtok svetlami v zlatej a bielej farbe na počesť zvolenia prvého amerického pápeža – bývalého kardinála z Chicaga Roberta Francisa Prevosta, ktorý prijal meno Lev XIV. Informovala o tom agentúra DPA.

Vatican Conclave New Pope Reax New York nový pápež Lev XIV.
Na snímke Empire State Building je osvetlená zlatou a bielou farbou na počesť pápeža Leva XIV. vo štvrtok 8. mája 2025 v New Yorku / Foto: SITA/AP-Frank Franklin II
07:59

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval vo štvrtok na svoju prvú návštevu Ukrajiny od svojho nástupu do funkcie. Zúčastní sa na piatkovom neformálnom stretnutí šéfov diplomacií EÚ v meste Ľvov, informovala agentúra DPA.

Na rokovaniach v tomto meste bude aj šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha a zamerané budú na pokračujúcu podporu pre Ukrajinu.

France Germany Johann Wadephul
Na snímke novovymenovaný nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul / Foto: TASR/AP-Abdul Saboor/Pool via AP
07:54

Pakistan vo štvrtok raketami a dronmi opätovne útočil na vojenské stanovištia v Indiou kontrolovanom spornom regióne Džammú a Kašmír. Uviedla to vo štvrtok indická vláda, informovali agentúry Reuters a DPA.

Vláda v Naí Dillí vyhlásila, že v noci zaútočila na systémy protivzdušnej obrany na viacerých miestach v Pakistane. Islamabad zas tvrdí, že počas noci zostrelil 25 indických dronov.

India Pakistan ostreľovanie
Na snímke indická vlajka leží pred poškodeným obchodom po nočnom delostreleckom ostreľovaní z Pakistanu v dedine Gingal v okrese Uri v Indiou kontrolovanom Kašmíre / Foto: TASR/AP-Dar Yasin
07:51

Americký prezident Donald Trump vyzval vo štvrtok na jednomesačné bezpodmienečné prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom zdôraznil, že akékoľvek jeho porušenie by bolo trestané sankciami. Informuje o tom agentúra AFP.

„Rokovania s Ruskom/Ukrajinou pokračujú. USA vyzývajú na, ideálne, 30-dňové bezpodmienečné prímerie,“ napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social krátko po svojom telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

07:49

Šéf Agentúry OSN na pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) Philippe Lazzarini vo štvrtok odsúdil zatvorenie šiestich škôl prevádzkovaných touto organizáciou vo východnom Jeruzaleme izraelskými jednotkami a nazval ho “útokom na deti”.

„Útok na deti. Útok na vzdelávanie. Smutný deň v okupovanom východnom Jeruzaleme… Vpád do škôl a ich nútené zatvorenie je do očí bijúcim ignorovaním medzinárodného práva,“ napísal Lazzarini na platforme X.

07:44

Česko si vo štvrtok pripomenulo 80. výročie konca druhej svetovej vojny spomienkovými oslavami, došlo však i k protestom. Prezident Petr Pavel v prejave na pražskom Vítkove vyzdvihol podporu svojej krajiny Ukrajine, informujú správy portálov iDnes.cz a Novinky.cz.

07:43

 

 

 

07:39

Nový spolkový kancelár Friedrich Merz pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštevu Nemecka. Urobil tak vo štvrtok večer počas svojho prvého telefonického rozhovoru so šéfom Bieleho domu, informuje agentúra DPA.

Prvé zasadnutie vládneho kabinetu
Na snímke nový nemecký kancelár Friedrich Merz počas prvého zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne / Foto: TASR/AP-Ebrahim Noroozi
07:21

Štvrtkový telefonát medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským prebehol „veľmi dobre“, uviedli ukrajinskí predstavitelia. Zelenskyj Trumpovi potvrdil, že Ukrajina je pripravená na rokovania s Ruskom „v akomkoľvek formáte“, informuje agentúra AFP.

07:15

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením, vtedy ešte ako kardinál Prevost, zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta USA J.D. Vancea. Išlo najmä o články týkajúce sa otázok migrácie, informuje AFP.

„J.D. Vance sa mýli: Ježiš nás nežiada o to, aby sme stupňovali našu lásku k ostatným,“ znel titulok zverejnený na Prevostovom účte spolu s odkazom na článok z amerických novín National Catholic Reporter.

07:07

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vyzval vo štvrtok nového pápeža Leva XIV., aby pokračoval v „mierovom úsilí“ jeho predchodcu, zosnulého pápeža Františka, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Palestínskej samosprávy.

Novému pápežovi Levovi XIV. blahoželali aj lídri Kanady, Írska a Británie – kanadský premiér Mark Carney, írsky premiér Micheál Martin a britský premiér Keir Starmer.

07:03

Základy európskej integrácie položil svojím prejavom francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman. Vzhľadom na význam tohto historického prejavu, od ktorého uplynie v piatok 75 rokov, patrí v kalendári 9. máj každoročne Dňu Európy.

Za oficiálny Deň Európy bol 9. máj vyhlásený v roku 1985 na vrcholnej schôdzke predstaviteľov Európskej únie v Miláne.

07:02
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

O budúcnosti geopolitiky rozhodne šesť štátov

Svet je svedkom novej éry veľmocenského súperenia medzi Spojenými štátmi a Čínou, pričom Rusko zohráva úlohu spoilera, píše nezávislý politický analytik Tareq Hasan pre Modern Diplomacy. Výsledok tohto súperenia bude formovať globálny poriadok na ďalšie desaťročia. O osude tohto súboja však nerozhodnú len kroky Washingtonu, Pekingu alebo Moskvy. Bude závisieť aj od toho, ako sa skupina vplyvných krajín globálneho juhu bude orientovať v meniacom sa geopolitickom prostredí

Čína, USA, Tibet
Ilustračné foto
❚❚
.

Tieto krajiny sú geopolitickými hýbateľmi 21. storočia. Sú to relatívne stabilné a prosperujúce krajiny, ktoré majú vlastné globálne programy nezávislé od veľmocí a vôľu a schopnosti premeniť tieto programy na skutočnosť. Sú náročnejšie, flexibilnejšie, dynamickejšie a strategickejšie, než mohli byť v 20. storočí, keď si museli vybrať medzi pripojením alebo nepripojením k tomu či onomu bloku. A často si zvolia viacnásobné spojenie, čo je stratégia, ktorá z nich urobí rozhodujúce – a niekedy nepredvídateľné – sily v ďalšej fáze globalizácie sveta a v ďalšej fáze veľmocenskej súťaže.

  • Krajiny s konkurenčnou výhodou v kritickom aspekte globálnych dodávateľských reťazcov.
  • Krajiny jedinečne vhodné pre nearshoring, offshoring alebo friendshoring.
  • Krajiny s neúmerne veľkým objemom kapitálu a ochotou rozmiestniť ho po celom svete.
  • Krajiny s rozvinutými ekonomikami a lídrami s globálnymi víziami, ktoré presadzujú v rámci určitých obmedzení.

Šesť krajín vystupuje ako vzor týchto kategórií: Turecko, India, Saudská Arábia, Južná Afrika, Indonézia a Brazília. Tieto krajiny majú dnes väčšiu moc ako kedykoľvek predtým z niekoľkých dôvodov: Majú viac právomocí, profitujú z regionalizácie a môžu využiť napätie medzi USA a Čínou.

 

.

Viac agendy

Geopolitické štáty, ktoré sa pohybujú v rozličných oblastiach, majú viac právomocí ako kedykoľvek predtým, pretože sú sebavedomejšie a schopnejšie presadzovať svoje záujmy a hodnoty na globálnej scéne. Vytvorili si vlastné zdroje mäkkej a tvrdej moci, ako je kultúrny vplyv, hospodársky vplyv, vojenská sila, diplomatické siete a technologické inovácie. Diverzifikovali aj svoje partnerstvá a spojenectvá, pričom sa snažia vyvážiť svoje vzťahy s USA a Čínou, ako aj s inými regionálnymi a globálnymi aktérmi.

Turecko sa stalo regionálnym mocenským činiteľom a globálnym hráčom v oblasti obrany, energetiky, humanitárnej pomoci a sprostredkovania. Pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý sa snaží rozšíriť vplyv Turecka v jeho susedstve i mimo neho, vedie asertívnu zahraničnú politiku. Turecko vojensky zasiahlo v Sýrii, Líbyi, Iraku, Azerbajdžane a Somálsku, vyzvalo Grécko a Cyprus na súboj o námorné práva vo východnom Stredomorí, podporilo Katar proti blokáde vedenej Saudskou Arábiou, prijalo milióny utečencov zo Sýrie a Afganistanu, sprostredkovalo rokovania medzi Iránom a Západom a vybudovalo si úzke vzťahy s Ruskom napriek tomu, že je členom NATO.

India sa stala významnou hospodárskou a strategickou mocnosťou v Ázii a vo svete. Pod vedením premiéra Naréndru Módího, ktorý sa snažil posilniť úlohu Indie ako vedúceho hlasu za demokraciu, rozvoj a rozmanitosť, uskutočňovala viacstrannú zahraničnú politiku. India prehĺbila svoje strategické partnerstvo s USA, vstúpila do aliancie Quad s Japonskom, Austráliou a USA, napriek napätiu spolupracovala s Čínou v otázkach obchodu a hraníc, rozšírila svoje pôsobenie v Afrike a Latinskej Amerike, investovala do projektov prepojenia vo svojom susedstve a zasadzovala sa za iniciatívy, ako je Medzinárodná solárna aliancia a Koalícia pre infraštruktúru odolnú voči katastrofám.

Saudská Arábia transformovala svoje hospodárstvo a spoločnosť pod vedením korunného princa Mohameda bin Salmána (MBS), ktorý sa snažil diverzifikovať zdroje príjmov Saudskej Arábie od závislosti od ropy, modernizovať jej sociálne normy a inštitúcie a potvrdiť jej vedúce postavenie v arabskom a moslimskom svete. Saudská Arábia spustila ambiciózny reformný program Vízia 2030, viedla vojenskú intervenciu v Jemene proti Iránom podporovaným povstalcom, normalizovala vzťahy s Izraelom, usporiadala významné samity, ako napríklad G20, výrazne investovala do nových technológií, ako je umelá inteligencia a biotechnológie, a nadviazala strategické partnerstvá s Čínou, Indiou a Ruskom, pričom si zachovala spojenectvo s USA.

 

.

Viac regionalizácie

Geopolitické štáty, ktoré sa pohybujú na hojdačke, profitujú aj z regionalizácie, procesu, v rámci ktorého sa regióny stávajú integrovanejšími a vzájomne závislejšími z hospodárskeho, politického a kultúrneho hľadiska. Regionalizácia ponúka týmto krajinám príležitosti na posilnenie ich vplyvu a záujmov v príslušných regiónoch, ako aj na spoluprácu s inými regionálnymi mocnosťami pri riešení spoločných výziev a príležitostí. Regionalizácia tiež vytvára nárazník proti tlakom a neistotám globálneho systému a umožňuje týmto krajinám presadzovať vlastné modely rozvoja a riadenia.

Južná Afrika zohráva kľúčovú úlohu pri presadzovaní regionálnej integrácie a spolupráce v Afrike, ako aj pri zastupovaní afrických záujmov a perspektív na globálnej scéne.

Bola zakladajúcim členom a vedúcou osobnosťou Africkej únie (AÚ), Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) a Nového partnerstva pre rozvoj Afriky (NEPAD). Podieľala sa aj na udržiavaní mieru a sprostredkovaní v krajinách, ako je Sudán, Somálsko a Konžská demokratická republika. Juhoafrická republika využila svoje postavenie najpriemyselnejšieho a najdiverzifikovanejšieho hospodárstva v Afrike na prilákanie zahraničných investícií a obchodu, najmä z Číny, Indie a EÚ.

Indonézia sa stala kľúčovým hráčom v juhovýchodnej Ázii a širšom indo-pacifickom regióne, ako aj mostom medzi Áziou a islamským svetom. Bola hnacou silou Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), Regionálneho komplexného hospodárskeho partnerstva (RCEP) a Ázijsko-afrického strategického partnerstva (AASP). Zapojila sa aj do dialógu a spolupráce s ďalšími regionálnymi aktérmi, ako sú Čína, Japonsko, India a Austrália, a USA v otázkach, ako je námorná bezpečnosť, boj proti terorizmu, zmena klímy a reakcia na pandémie. Indonézia využila svoje postavenie najväčšej ekonomiky a najľudnatejšej krajiny s moslimskou väčšinou v juhovýchodnej Ázii na podporu svojej vízie demokratického, tolerantného a prosperujúceho regiónu.

Brazília je lídrom v Latinskej Amerike a Karibiku, ako aj hlasom globálneho juhu v otázkach, ako sú obchod, životné prostredie a ľudské práva. Bola zakladajúcim členom a hnacou silou regionálnych organizácií, ako sú Mercosur, Unasur a Celac. Zapojila sa aj do dialógu a spolupráce s ďalšími regionálnymi aktérmi, ako sú USA, Čína, India a EÚ, v otázkach, ako je energetická bezpečnosť, rozvoj infraštruktúry a sociálne začlenenie. Brazília využila svoje postavenie najväčšej ekonomiky a najľudnatejšej krajiny Latinskej Ameriky na presadzovanie svojich záujmov a hodnôt v regióne i mimo neho.

.

 

Viac pákového efektu

Geopolitické swingové štáty získali väčší vplyv v globálnom systéme aj tým, že využili príležitosti a výzvy, ktoré vytvorila konkurencia medzi USA a Čínou. Snažili sa maximalizovať svoje výhody z oboch strán a zároveň minimalizovať svoje náklady a riziká. Snažili sa tiež formovať pravidlá a normy vznikajúceho globálneho poriadku podľa vlastných preferencií a zásad. Neváhali spochybniť ani jednu z veľmocí alebo sa jej vzoprieť, keď vnímali, že ich záujmy alebo hodnoty sú ohrozené alebo porušené.

Turecko sa snažilo vyvážiť svoje vzťahy s USA aj Čínou a zároveň sa usilovalo o vlastnú strategickú autonómiu. Udržalo si členstvo v NATO a spoluprácu s USA v otázkach, ako je boj proti terorizmu, Afganistan a Irán, a zároveň odolávalo tlaku USA v otázkach, ako sú ľudské práva, demokracia a Sýria. Rozšírila tiež svoje hospodárske väzby s Čínou, najmä v rámci iniciatívy Pásmo a cesta (BRI), a zároveň vyjadrila obavy zo zaobchádzania Číny s ujgurskými moslimami v Sin-ťiangu. Turecko sa tiež vzoprelo USA aj Číne tým, že si zaobstaralo ruské systémy protiraketovej obrany S-400 napriek tomu, že čelí sankciám a kritike z oboch strán.

India prehĺbila svoje strategické partnerstvo s USA, najmä v rámci štvorstrannej spolupráce, a zároveň si napriek napätiu udržiava spoluprácu s Čínou v otázkach obchodu a hraníc. Uvítala podporu USA pre svoju kandidatúru na stále miesto v Bezpečnostnej rade OSN, svoje členstvo v multilaterálnych režimoch kontroly vývozu a svoju úlohu čistého poskytovateľa bezpečnosti v indo-pacifickom regióne. Zvýšila tiež objem obchodu s Čínou, najmä v odvetviach, ako sú farmaceutický priemysel, elektronika a obnoviteľné zdroje energie, a zároveň sa postavila proti asertivite Číny pozdĺž ich spornej hranice, kde v roku 2020 došlo k smrteľnému stretu. India sa tiež vzoprela USA aj Číne tým, že sa pripojila k RCEP, a to napriek odstúpeniu USA od paktu a dominancii Číny v ňom.

Saudská Arábia si zachovala spojenectvo s USA, najmä v otázkach bezpečnosti a energetiky, a zároveň diverzifikovala svoje vzťahy s Čínou v hospodárskych a technologických otázkach. Spoliehala sa na podporu USA pri svojej vojenskej intervencii v Jemene, konfrontácii s Iránom a normalizácii vzťahov s Izraelom, pričom čelila aj tlaku USA v otázkach, ako sú ľudské práva, demokracia a šírenie jadrových zbraní. Zvýšila tiež svoje investície v Číne, najmä v rámci BRI, a zároveň sa usiluje o čínsku spoluprácu v otázkach, ako je kybernetická bezpečnosť, umelá inteligencia a biotechnológie. Saudská Arábia sa tiež vzoprela USA aj Číne tým, že napriek nesúhlasu USA a čínskej konkurencii realizuje svoj vlastný jadrový program.

 

Dôsledky

Vzostup týchto geopoliticky nestabilných štátov bude mať významné dôsledky na globálny poriadok a veľmocenskú súťaž.

Globálny poriadok sa stane multipolárnejším a zložitejším, pretože tieto krajiny budú formovať pravidlá a normy vznikajúceho systému podľa vlastných preferencií a zásad. Nebudú akceptovať binárnu voľbu medzi USA a Čínou, ale budú sa snažiť zachovať si strategickú autonómiu a flexibilitu. Budú tiež požadovať väčší hlas a zastúpenie v globálnych inštitúciách a fórach, ako sú OSN, MMF, WTO a G20.

Súperenie veľmocí bude diferencovanejšie a dynamickejšie, pretože tieto krajiny budú využívať svoje vzťahy s USA aj Čínou na maximalizáciu svojich výhod a minimalizáciu svojich nákladov a rizík. Budú tiež využívať príležitosti a výzvy, ktoré vytvára súperenie medzi USA a Čínou, na presadzovanie svojich vlastných záujmov a hodnôt. Nebudú váhať vyzvať na súboj alebo vzdorovať ktorejkoľvek z veľmocí, ak budú mať pocit, že ich záujmy alebo hodnoty sú ohrozené alebo porušené.

Globálne výzvy a príležitosti si budú vyžadovať väčšiu spoluprácu a koordináciu medzi týmito krajinami a veľmocami, keďže tieto krajiny budú zohrávať kľúčovú úlohu pri riešení otázok, ako je zmena klímy, reakcia na pandémie, kybernetická bezpečnosť, šírenie jadrových zbraní, terorizmus, obchod, rozvoj a ľudské práva. Tieto krajiny tiež ponúknu USA a Číne nové trhy, zdroje inovácií a partnerov na spoluprácu.

.

 

Záver

Geopolitické štáty Turecka, Indie, Saudskej Arábie, Južnej Afriky, Indonézie a Brazílie sú strednými mocnosťami globálneho Juhu, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti geopolitiky. Majú viac právomocí, profitujú z regionalizácie a môžu využiť napätie medzi USA a Čínou. Majú vlastné globálne programy nezávislé od veľmocí a vôľu a schopnosti premeniť tieto programy na skutočnosť. Sú náročnejšie, flexibilnejšie, dynamickejšie a strategickejšie, než mohli byť v 20. storočí. A často si zvolia viacnásobné zosúladenie, stratégiu, ktorá z nich urobí rozhodujúce – a niekedy nepredvídateľné – sily v ďalšej fáze globalizácie sveta a v ďalšej fáze veľmocenskej súťaže. USA, Čína a Rusko by nemali tieto krajiny považovať za samozrejmosť alebo ignorovať ich záujmy a hodnoty. Mali by s nimi spolupracovať s rešpektom a pragmatizmom, hľadať oblasti zhody a riadiť oblasti rozdielov. Mali by si tiež uvedomiť, že tieto krajiny nie sú pasívnymi pozorovateľmi alebo figúrkami v ich súperení, ale aktívnymi hráčmi a partnermi pri formovaní globálneho poriadku. Geopolitické swingové štáty by nemali byť vo svojom konaní samoľúbe alebo ľahkovážne. Mali by si byť vedomé rizík a zodpovednosti, ktoré sú spojené s ich mocou a vplyvom. Zároveň by mali konštruktívne a zodpovedne prispievať ku globálnemu poriadku. Nemali by sledovať len svoje vlastné záujmy a hodnoty, ale aj presadzovať spoločné záujmy a hodnoty ľudstva.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.

NAŽIVO: Prehliadka Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 2025. Putin už privítal Fica

Pozrite si prenos z Pochodu víťazstva 2025, ktorý sa uskutoční na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Priamy prenos slávnostného sprievodu,…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Štefuca pre HS: Je to choré! Na sklonku existencie spaľovacích motorov vytvoríme ťažko splniteľnú normu, podľa ktorej sa budú nové motory predávať len pár rokov

V EÚ z trhu úplne zmizli lacné autá za nejakých 10, 12 alebo 14 tisíc, ktoré by boli nielen moderné…

09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Rozhovory | 19 min. čítania | 0 komentárov

“To je taková idiocie!” Silné vyjadrenie Bartošku, ktoré by sme si mali pripomínať opakovane

Vo štvrtok nás zasiahla smutná správa. Po dlhom boji s chorobou zomrel Jiří Bartoška. Společnost pro obranu svobody projevu sa…

09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Estónsko, maják európskej demokracie a morálky? Čo odhalil zákaz pre slovenskú delegáciu

Prelet slovenského vládneho špeciálu nad svojím územím zakázali tri krajiny – Lotyšsko, Litva a Estónsko. Aké hodnoty vyznávajú elity tejto…

09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

V symbolickom čase. Návšteva Si Ťin-pchinga v Rusku má mnoho tajných cieľov

Čína je znepokojená zbližovaním Ruska a USA, píše Anadolu. Návšteva Si Ťin-pchinga má za cieľ zabezpečiť vzťahy s Moskvou, ktoré…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Liberálne médiá naznačili, že Orbán chystá vojnu. Teraz znášajú potupu

Aj v Maďarsku sa liberálna tlač snaží pomocou opozície poškodiť svojej vláde – model podobný tomu nášmu. Teraz vytiahli starú…

09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa v Moskve stretol so srbským prezidentom Vučičom. Zverejnili aj video s odkazom

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa vo štvrtok večer v Moskve stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, informuje TASR podľa srbského…

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia nemá nič, len nenávisť. Naď požaduje voči komunistom “hlbokú orbu”

Z demonštrácie s názvom Stojíme na správnej strane, organizovanej opozičnými politickými subjektmi, vystreľovala nenávisť a hnev…

08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Augustinián, ktorý sa pozná s novým pápežom prezradil: Na Slovensku bol veľakrát

Slovenský augustinián Juraj Pigula hovorí o bezprostredných dojmoch po zvolení jeho rehoľného spolubrata kardinála Roberta Francisa Prevosta za novú hlavu…

09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Nie priateľský akt

Človek sa nestačí čudovať, kam až zašla európska politika dnešných čias

09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nový pápež sa v minulosti nebránil komentovaniu politiky, zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi

Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred svojím zvolením zdieľal na sociálnych sieťach články kritizujúce amerického prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Výzva z Ameriky: Je najvyšší čas prehodnotiť tabletky na potrat. Príliš veľa žien trpí v tichosti

Podľa najnovších prelomových výskumov uskutočnených v Spojených štátoch amerických je jeden z najčastejšie predpisovaných liekov na umelé prerušenie tehotenstva –…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vance posiela odkaz Putinovi

Viceprezident DJ Vance povedal, že Rusko nemôže počítať s ukrajinskými územiami, ktoré ešte nezískalo. Uviedol tiež, že nadsadené požiadavky Ruska mu…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Trump môže už na budúci týždeň znížiť clo na čínsky tovar zo 145 % na 50 %, uviedol denník New York Post s odvolaním sa na svoje zdroje.

Obchodné rokovania medzi USA a Čínou sa čoskoro začnú vo Švajčiarsku a Trump je pripravený znížiť clá.

09:16

V týchto minútach sa v Moskve začína víťazná prehliadka. Putin sedí na pódiu vedľa Si Ťin-pchinga. Čínsky líder má na hrudi stuhu svätého Juraja.

Na snímke Si Ťin-pching a Vladimir Putin / Foto: Telegram
09:05

 

 

08:54

.

Viete, čo robili komunisti s vašimi starými rodičmi? Oslobodzovali spolu Európu!

Neuveriteľné sa stáva pravdou: Brusel začal prepisovať realitu 2. svetovej vojny . Všimol si to Braňo Ondruš na pôde europarlamentu.…

08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel vojak strelné zranenie

V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR …

09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dominik Duka k voľbe pápeža: Myslím, že pro mnohé bylo toto vystoupení určitou úlevou

Zařadil jsem se mezi věřící Katolické církve a obyvatele světa a papežskou volbu jsem sledoval stejně jako oni – ne…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Si sa stretol s Putinom. Prvé podrobnosti

Čínske ministerstvo zahraničných vecí informovalo o podrobnostiach rozhovorov medzi Siom a Putinom o Ukrajine

09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto je nový pápež Lev XIV.

Prinášame krátky životopis nového pápeža

08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Stačí na ni dlouhodobě močit…

Zatímco se u nás pěkně přepisuje historie a vládní politici se předhánějí v umění, jak nemluvit o sovětském osvobození a…

09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro

Nie každé priateľstvo je zdravé. Spoznajte varovné znaky skôr, než bude neskoro: Niekedy skutočné zlomené srdce nepochádza z romantiky -…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Je dobré mít doma pár kilo rýže, aneb dodatečné úvahy post-blackoutové

Milí čtenáři, ač oficiální vyšetřování španělského blackoutu ještě nepřišlo s žádnou příčinou, máme k dispozici aspoň něco – příběhy samotných…

09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 05. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách?

IQ test s levom: Dokážete do 19 sekúnd nájsť 3 rozdiely na dvoch fotografiách? Rozlišovacie hádanky testujú koncentráciu a pamäťové…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Veterán Vladimír Strmeň predniesol silné slová, ktoré by si mal vypočuť každý jeden z nás

Zabráňte, aby znova nezahorel oheň vojny nad našim milým Slovenskom, lebo vo vojne tečie krv, umierajú nevinní ľudia a rozpadajú…

08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy?

Očný test: Len 1 z 20 dokáže nájsť slimáka ukrytého medzi korytnačkami - dokážete to aj vy? Otestujte si svoje…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Nie EÚ ale USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy

USA a Rusko diskutujú o obnovení dodávok ruského plynu do Európy za účasti Američanov v rámci mierového urovnania situácie na…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Musk varuje pred koncom sveta: "Slnko zničí Zem, musíme kolonizovať Mars"

9.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najbohatší muž sveta, Elon Musk, šokoval svojimi apokalyptickými vyhláseniami o budúcnosti ľudstva. Podľa neho je…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Zo Sixtínskej kaplnky stúpa biely dym, kardináli zvolili nového pápeža

Kardinálom sa podarilo zvoliť nového pápeža, krátko po 18:00 začal z komína Sixtínskej kaplnky stúpať biely dym. Stalo sa tak…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Američania utopili v Červenom mori ďalšiu stíhačku F/A-18 Super Hornet

USA, 8. mája 2025 - USA naďalej strácajú lietadlá v Červenom mori. Podľa CNN, ktorá sa odvoláva na svoje zdroje, sa…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Zomrel obľúbený herec Jiří Bartoška

Zomrel herec a prezident Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiří Bartoška

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Autá zdražejú o 40 percent. Milióny ľudí prídu o prácu

9.5.2025 Redakcia Auto trendy . Európska automobilová revolúcia sa blíži - šéfovia najväčších automobiliek bijú na poplach. Ak Európska únia…

09. 05. 2025 | 0 komentárov

Aktuálne. Delegácia odletela úplne inou trasou. Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko neumožnili prelet cez svoje územie

Estónsko zamietlo prelet slovenského vládneho špeciálu s premiérom Robertom Ficom na palube na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy…

08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Aktualizované 08. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Došlo v Kyjeve k stretu špeciálnych jednotiek SBU a GUR?

V Kyjeve kolujú povesti, že v apríli, počas pokusu príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny o vyšetrovanie v Hlavnom spravodajskom úrade, došlo…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európsky parlament otáča v nosnom odvetví. Podporil zmiernenie emisných cieľov pre automobilky

Európsky parlament vo štvrtok podporil zmenu noriem emisií oxidu uhličitého CO2 pre nové osobné automobily a dodávkové vozidlá. Europoslanci tak…

08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Juraj Tušš

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Michal Durila

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov