Bratislava 2. októbra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) upozorňujú rodičov aktívne športujúcich detí na viaceré riziká, ktoré majú negatívny vplyv na organizmus. V závažných prípadoch totiž môžu viesť až k trvalému poškodeniu zdravia. Medzi rizikové zaradili napríklad svojvoľné užívanie stimulačných a výživových doplnkov. Dôraz kladú aj na regeneráciu organizmu
V ambulanciách oddelenia urgentného príjmu (OUP) v poslednom období sledujú pozvoľný nárast ťažkostí u aktívnych športovcov. “V tejto skupine pacientov sme zachytili rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré lekári môžu pripísať rizikovému správaniu, akým je napríklad požívanie stimulačných látok v snahe zlepšiť svoju výkonnosť, takými sú napríklad energetické nápoje, výživové doplnky a iné podporné látky. Zvlášť pri súčasnej nedostatočnej regenerácii po tréningoch a prípadnom teplom počasí aj nedostatočnom príjme tekutín,” priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.
Lekári riešia v ambulanciách zhruba troch aktívnych športovcov za dva týždne. Ošetrujú deti vo veku 13 a viac rokov, neraz na urgentný príjem prichádzajú prebraté po kolapse. “Vedúcim príznakom týchto ťažkostí býva hrudníková bolesť, zvýšená srdcová frekvencia, svalové bolesti, kolaps a odpadnutie, pričom táto udalosť nemusí nutne nastať v rámci tréningového procesu alebo počas súťaže, ale môže sa stať aj v škole alebo vo voľnom čase,” dopĺňa primár OUP NÚDCH Marcel Brenner.
Za mimoriadne nebezpečnú kombináciu označil Brenner súbeh energetického nápoja a žuvacieho tabaku, ktorý môže navodiť závažné poruchy srdcového rytmu. “V prípade závažných porúch srdcového rytmu dostávajú špecifickú medikamentóznu vnútrožilovú liečbu, rehydratačnú liečbu a liečbu na zmierňovanie príznakov a ťažkostí,” uviedol.
Rodičom aktívnych športovcov lekári zdôrazňujú potrebu potréningovej regenerácie organizmu, ako aj spolupráce medzi rodičmi a trénermi. Upozorňujú, že svojvoľné užívanie stimulačných a výživových doplnkov môže byť pre organizmus škodlivé. “Zraniteľnými orgánmi pri pôsobení týchto látok sú najmä srdce, kostrové svaly, mozog, obličky, pečeň a dýchací a hormonálny systém,” spresňujú lekári.