Zahraničná politika Slovenska a jej zameranie na tento rok dominovala rokovaciemu dňu, do diskusie sa zapojilo viac ako 13 rečníkov prevažne z radov opozície. Počas dňa bola rokovacia sála takmer stále poloprázdna, nezmenilo sa to ani v závere rokovania. Rozpravu sledovalo v pléne asi 20 zo 150 poslancov.
Zahraničná a európska politika SR je podľa dokumentu postavená na štyroch nosných pilieroch. Prvým z nich je bilaterálna a multilaterálna diplomacia, druhým je európska politika, tretím ekonomická diplomacia a jednotná prezentácia SR v zahraničí a posledným konzulárna agenda a pomoc občanom.
Z materiálu tiež vyplýva, že rok 2014 prinesie príležitosť vyhodnotiť, čo Slovensku dala a dáva integrácia do európskych a transatlantických štruktúr. Oslávi totiž 10. výročie vstupu do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie. Okrem toho si SR pripomenie 25. výročie Nežnej revolúcie.
Dokument sa zaoberá aj oficiálnou rozvojovou pomocou. Tú chce Slovensko smerovať na tri krajiny – Afganistan, Keňu a Moldavsko. Pomoc týmto štátom má byť zacielená najmä na sektory zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, podpory regionálneho rozvoja a budovania občianskej spoločnosti. Prioritou vo vízovej politike pre rezort je redukcia rozsahu vízovej povinnosti pre občanov SR.
K zameraniu zahraničnej politiky sa poslanci ešte vrátia v stredu 12. februára. V záverečnom slove by mal zaujať stanovisko šéf slovenskej diplomacie a predkladateľ návrhu Miroslav Lajčák. Následne sa budú poslanci venovať zvyšným bodom programu schôdze. Po ich prerokovaní a odhlasovaní sa 29. schôdza skončí.
Vo štvrtok 13. februára čaká poslancov mimoriadne rokovanie o návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Opozičnému pokusu o vyslovenie nedôvery bude čeliť pre emisnú kauzu z roku 2008.
mž