Od novely si poslanci OĽaNO sľubovali posilnenie priamej demokracie, umožnenie verejnosti v podobe skupiny občanov výrazným spôsobom prejaviť svoj hlas pri správe vecí verejných, posilnenie účasti občanov na tvorbe právnych predpisov, zvýšenie dôvery verejnosti v NR SR ako najvyšší zákonodarný orgán a podporu občianskej aktivizácie. “Rozhodli sme sa, že občanom poskytneme právo zákonodarnej iniciatívy. Ak predložia pätnásťtisícovú petíciu, budú môcť participovať na legislatívnom procese tak isto ako poslanci, výbory a vláda,” tvrdili Obyčajní.
Na otázku, či nie je hranica 15.000 podpisov príliš nízka a nebudú ju rôzne subjekty zneužívať, prípadne rôzni jednotlivci zahlcovať parlament nezmyselnými návrhmi, líder OĽaNO Igor Matovič pred časom reagoval, že už dnes sú niektoré návrhy zákonov na nízkej úrovni. Očakával preto, že možnosť občianskej iniciatívy výrazne kvalitu predkladaných zákonov nezníži.
Matovič dodal, že približne 15.000 hlasov potrebuje poslanec na to, aby sa dostal do parlamentu, rovnaký počet podpisov na petícii je potrebný, aby mohol občan kandidovať za prezidenta. V situácii, keď niektorí súčasní členovia parlamentu získali vo voľbách len niekoľko stoviek preferenčných hlasov, preto považoval počet 15.000 podpisov na petícii za dostatočný na to, aby sa poslanci zaoberali návrhom zákona z dielne občanov.