Po zmenách v regulačnom zákone, ktoré prijal bývalý parlament, stačí ak nového šéfa regulačného úradu schváli len vládny kabinet. Predtým musel odobriť nového predsedu ÚRSO aj prezident SR. O zámere predložiť návrh na menovanie bývalého šéfa Západoslovenskej distribučnej za šéfa regulačného úradu informoval Sulík ešte v pondelok.
O novom šéfovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodlo nakoniec medzi jedenástimi kandidátmi. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk sa o pozíciu predsedu regulačného úradu pobili Ľubomír Blaško, Michal Cabala, Erik Jančík, Andrej Juris, Martin Kumpan, Jozef Legény, Marián Nicz, Ján Matuský, Rudolf Sloboda, Kristián Takáč a Ivan Zachar. Týchto jedenásť kandidátov vybrala výberová komisia na Ministerstve hospodárstva SR. „Celkový počet kandidátov na predsedu ÚRSO bol 14. Na samotné výberové konanie sa dostavili 12, jeden nesplnil požiadavky na dosiahnutú prax,“ povedal na online energetickej konferencii Smart Energy Forum štátny tajomník ministerstva a predseda výberovej komisie Karol Galek.
Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, uchádzačov o post predsedu regulačného úradu bolo 15, komisia mu odporučila siedmich kandidátov. Juris síce v rámci bodového hodnotenia skončil na druhom mieste, ministra ale presvedčil nielen odbornosťou, ale aj “prvotriednou” povesťou. “Do tretice mám práve u neho istotu, že nebude pod vplyvom rôznych skupín, naopak, že sa bude snažiť o maximálne férovú reguláciu cien, o zníženie cien za distribúciu elektrickej energie, ale aj iných komodít,” povedal Sulík.
Samotný nový šéf úradu sa podľa jeho vyjadrení bude sústrediť na tri kľúčové oblasti. Prvá sa týka férových cien. “Tu vnímam priestor na zvýšenú motiváciu regulovaných subjektov, aby boli efektívnejšie, aby boli spoľahlivejšie, aby sa vedeli možné úspory premietnuť do cien,” priblížil Juris. Druhá oblasť sa týka ochrany spotrebiteľa, kde sa chce nový predseda regulačného úradu sústrediť na energetickú chudobu. Do tretice sa chce Juris zamerať na rozvoj konkurencie v oblasti dodávok energií a implementáciu nových, inovatívnych a hlavne ekologických riešení.
Vláda začiatkom júna odvolala Ľubomíra Jahnátka z čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Podľa predloženého materiálu totiž pri svojom menovaní nespĺňal zákonné podmienky stanovené na výkon funkcie predsedu úradu, úrad pod jeho vedením nekonal nezávisle a problematické je aj pôsobenie jeho syna v spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s. Do čela regulačného úradu Jahnátka zvolila bývalá vláda v júli 2017. Túto funkciu mal vykonávať až do roku 2023.
Podľa Sulíka splnila vláda vďaka odvolaniu Ľubomíra Jahnátka prvý predpoklad k zabezpečeniu naozaj nezávislého a odborného fungovania Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Pán Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý,“ vyhlásil. Podľa neho urobil mnoho prešľapov, ktoré nie sú zlučiteľné s riadnym výkonom funkcie. „Dochádzalo k takým rozhodnutiam, že mám podozrenie, že tam bola korupcia,“ doplnil s tým, že ak nové vedenie narazí na trestnoprávne konanie, očakáva, že vyvodí aj trestnoprávnu zodpovednosť vo forme podania trestného oznámenia. Škody údajne vznikli miliónom spotrebiteľov, keďže mohli platiť nižšie ceny za energie. Samotný Ľubomír Jahnátek označil svoje odvolanie za nezákonné a je pripravený sa brániť súdnou cestou.